Na Slovensku po slovensky - diakritika

paulinam99
12. mar 2023

Vážení diskutujúci,

to je pre Vás skutočne taký problém používať diakritiku (dĺžne a mäkčene) pri písaní príspevkov na Modrom koníku ?

To si hovoríte potom Slováci a Slovenky ?

Takto o tú kultúru jazyka prídeme veľmi skoro.

Skúste si vstúpiť trošku do svedomia a začnite používať slovenský jazyk tak, ako Vás to naučili v škole.

Ďakujem za pochopenie.

viestta
12. mar 2023

Áno, pretože na notase mam prioritne nastavenú anglickú klavesnicu.

nikpa
12. mar 2023

@paulinam99 už si sa ukľudnila?! 😃

dskjhfdlkdjhl
12. mar 2023

Nadalej budem pouzivat anglicku klavesnicu. Dakujem za pochopenie😉

solange7
12. mar 2023

Nedela stvrt na jedenast mimochodom...

petamich
12. mar 2023

my, ktori pouzivame mobil pri browsovani a odpisovani na prispevky v tomto fore, rozhodne diakritiku pouzivat nebudeme a nemyslim si, ze tym nejako utrpela kultura nasho jazyka

mimochodom, ked uz bolo treba takyto prispevok a nechcem rypat, len mi to pride vhodne, vzhladom na jeho obsah, skus si nastudovat, kedy sa pouziva Vas/vas 😉

janocka
12. mar 2023

Z mobilu a tabletu sa jednoduchsie pise bez diakritiky… na internetovych forach sa celkom bezne pise bez diakritiky 🤷🏼‍♀️

hviera81
12. mar 2023

mne teda gramaticke chyby vadia ovela viac. a tych je (aj) tu neurekom

pukina
12. mar 2023

@petamich a este ze medzi poslednym slovom v opytovacej vete a otaznikom sa nepise medzera. ach jo :D

galganka
12. mar 2023

..keď tak nad tým čil rozmýšľam, tak né ždycky sa mi ste. Ale zamyslela som sa nad sebu a vynasnažím sa. 💪

blancheporte
12. mar 2023

@paulinam99 POZOR!POHOV! 🙉

paulinam99
autor
12. mar 2023

@blancheporte Vľavo bok a pochodom vchod do postieľky. Predtým sa nezabudni vycikať. 😉

kaktusik007
12. mar 2023

akoze pardon, mozno som uz stara korytnacka ale nie je to ani tak davno co patrilo k bontonu pri mailovej komunikacii diakritiku NEPOUZIVAT, pretoze su z toho iba divne znaky...

ak mas problem citat a porozumiet textu, kde nie je diakritika, a kde sa nedodrziava striktne pravidlo interpunkcie, nieco nie je s tvojom mozgom v poriadku.

gramatika je ta, na ktoru by sa malo dohliadat, a potom rozne prevzate cudzie slova, pretoze slovencinu daleko viac nici veta "poslala som si cévečko" ako "poslala som si zivotopis".

viestta
12. mar 2023

@kaktusik007 alebo "poriešili sme" a mnohí by dali ruku do ohňa, že je to spisovne aj spravne

zorkahorka
12. mar 2023

inych problemov nemas? nebudes ty nahodou ucitelka? 😝

paulinam99
autor
12. mar 2023

@pukina Nesmierne ma teší, že Ťa oveľa viac trápi medzera navyše pred otáznikom ako chýbajúce dĺžne a mäkčene. Nevadí, snaha bola, aby diskusie tu na MK nevyzerali ako diskusie ľudí z pomocnej školy. To je celé.
Asi som iba "stará škola", ale tomuto trendu "ničenia" slovenčiny je mi proste proti srsti.

ibajaanikiny
12. mar 2023

@paulinam99 ospravedlnujem sa,budem pisat vsetko o polovicu dlhsie,aby som cez mobil natukala vsetky dlzne,makcene…bude sa ti spat lepsie? Mat tvoje problemy a prezidentov plat,som stastna osoba. Dobru

zorkahorka
12. mar 2023

@viestta nahodou, so slovom poriesili vies vyriesit vela slovnych spojeni 🙂

vinkel
12. mar 2023

@kaktusik007 Mne sa páči veta “ budem mat v piatok čil 🙂

kaktusik007
12. mar 2023

ale aj tak je slovencina krasna.... staci ti zaklad jedneho slova a zopar predloziek - a vyjadris take mnozstvo veci, ze dovidenia 🤣

paulinam99
autor
12. mar 2023

@ibajaanikiny Aj Tebe. Môžeš si byť istá, že prezidentkou nebudeš. Dokonca je pravdepodobnosť hraničiaca s istotou, že ani jedna diskutujúca z MK prezidentkou nebude. Môžeš hádať, prečo. 😉

galganka
12. mar 2023

@paulinam99 bacha, moc rýchlo sa snažíš nás poučovať, až ti vety zmysel strácajú a celé je to v prdeli... 🙈

vinkel
12. mar 2023

V skole nás učia že inakosť nieje chyba!! Aj keď urobíš chybu nieje to koniec sveta 😂

kaktusik007
12. mar 2023

@vinkel hej, budeme čílovať.... alebo ze poďme gejmiť!!!

vrchol slovenciny som aj tak zazila asi v 2004 roku v jednej kaviarni v nakupnom centre, od okoloiducej -- kocikovala, mala telefonicky hovor a povedala "my sa teraz prechádzkujeme v áparku"

vinkel
12. mar 2023

Citujem: Môžeš si byť istá, že prezidentkou nebudeš. Dokonca je pravdepodobnosť hraničiaca s istotou, že ani jedna diskutujúca z MK prezidentkou nebude. Môžeš hádať, prečo.
Som rada, že mám o starosť menej 😂😂😂

ibajaanikiny
12. mar 2023

@paulinam99 uz si videla,respektive citala po sebe tuto odpoved? Nie? Tak sa nadychni a precitaj,lebo tu si tej slovencine dala pekne na “frak”. A nie,nebudem,to si pis,kocky su rozdane…a to aj v tvojom pripade,ako tak citam…

lenka_aknel
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ibajaanikiny
12. mar 2023
kaktusik007
12. mar 2023

@lenka_aknel 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 si zabila

galganka
12. mar 2023

...no ništ, ide sa spať, grammar nazi, dobrú noc... 🤪

bylinka25
12. mar 2023

Písanie bez diakritiky ti vadí, ale anglické slová miesto slovenských už nie?
Nehovor mi, milá autorka, že nepoužívaš slová ako čeknúť si, či zabookovať. Lebo ak áno, ty si aká Slovenka?
A k tej kandidatúre za prezidentku, mala by si vedieť, že kandidovať môže každý občan nad štyridsať , takže túto poznámku si si mohla aj odpustiť. Je tu mnoho žien, aj mužov, ktorí tento vek majú.
Prosím, prečítaj si takú majú brožúrku, ktorá sa volá Ústava SR.

kittykat22
12. mar 2023

@paulinam99 pisanie bez diakritiky je nicenie slovenskeho jazyka? A ty si myslis, ze narodny jazykovy ustav planuje cerpat inspiracie na dalsie vydanie metodickej prirucky , na konikovi? 😀