Nemecko - nájom

10. aug 2022

S príjmom okolo 3600 € netto, na aký maximálny nájom by ste pristali, keď hľadáte 3i byt? V meste, nie na vidieku a s detmi. NRW. Koľko by ste si z toho chceli ideálne mesačne ušetriť?

olimuc
10. aug 2022

Ako píše @f333, na dobry život potrebuješ 2 prijmy a mozno nieco usetris. Ono jedna vec su ludia, ktori chodia na turnusy a maju rodinu na Svk … Ti z toho platu pekne ziju sami (v ubytovni) a uzivia rodinu a usetria. Pre 4 clennu rodinu v DE je to na tesno.

liljana
10. aug 2022

https://www.immobilienscout24.de/Suche/de/hesse...
Ked zadam priklad normalnu stvrt Frankfurt, Rodelheim, mimo centrum (6-8 zastavok Sbahn do centra), tak ceny zacinaju od 800 eur plus 150 eur nebenkosten

autor
10. aug 2022

@f333 práca je v dobrej lokalite a spomínaný byt vedľa nej. A majiteľ ho chce prenajať niekomu v tejto sieti v rámci kolegov. Teraz je v ňom tiež kolegyňa s rodinou. Auto nám netreba a Zusatzversicherung nie je nejaké drahé a to viem, lebo som u Hallesche už teraz.
Rozhodne neuvažujem o tom, že to neskúsime. Ide o to, ako to zariadiť najlepšie za tých 3600 € NETTO.
Iná alternatíva vlastne momentálne ani nie je.

f333
10. aug 2022

@olimuc inak suhlasim stym,co pises, ale ani pri dvoch platoch v de nemusi sa dat setrit.. zaleti od vela veci..od toho,ake tie dva platy su vysoke,aku ziv.uroven ma rodina nasedenu a pod...

autor
10. aug 2022

Tak ozrejmim. My sme 3 členna rodina, 1 dospelý 2 deti a toto je najlepšie, čo sa mi momentálne podarilo nájsť. Takže ďalší plat si už naozaj nemám ako dorobiť

autor
10. aug 2022

@liljana zaujímavé. Síce podľa očakávania sú za tie ceny skôr tie staré byty, ale vraj je Bonn lacnejší ako Frankfurt. To mi tvrdia v podstate všetci nemeckí kamaráti.

f333
10. aug 2022

Anonym,ako som pisala, dobre si prever,co je to za stvrt... Zijem 2o rokov vde, tak viem,o com pisem....to,ze majitel bytu chce len kolegom len byt prenajat nehovori nic o tom,aki ludia ziju v tej tsvrti.a ake deti bu du chodit s tvojimi do skoly a skolky...
AK vezmes byt za tu cenu,tak ti nezostane na normalnu ziv.,uroven pre rodinu..... pretoze z ostatku budete zit pod.ziv.minimom.. A o usetreni ani neuvazuj....

autor
10. aug 2022

@f333 poznám tu štvrť. Síce som tam nežila, ale už som tam bola. Je to tam, kde sú všetky ministerstva. Aj škola by bola dobrá. Preto sa mi aj páči ten byt za 1450€, ale je to fakt trochu asi nad moje možnosti.
Ešte som pozerala: 5450 brutto, tak snáď som netto dobre vypočítala. Možno ešte trochu viac vyjednam, ale pochybujem.

autor
10. aug 2022

@f333 možno našetrim aspoň niečo za nejake per diemy za služobné cesty, je aj ročný bonus podľa výkonu, ale rada by som odložila aj mesačne

f333
10. aug 2022

Autorka, je ine tam byt a pozriet a ine zit.. Skolu a spoluziakov deti si uz videLa? Asi nie,ze? Pretoze na skutocne dobru s vrt je to najomne nizke.... ale pre teba nerelne vysoke....ano,nad tvoje motnosti .Bola si niekdy v de na nakupe potravin? Masa?. pochopis preco pisem,ze treba by si mala omnoho vyyssi prijem... pre 4 cennu rodinu ak chces normalnu dobrus rtvu ,tak potrebujed vyse 1000 eur eur na stravu len.... a kde mas ine polozky? veci do skoly pre deti? zaplatenie energii, sluzby .. ako cistiaren ai ne..... al ieky .ked bude treba......na ḱasu´ podla primu len malo liekov bude platit poistovna....
kde mas prisestor na setrenie? Ak neberieme do uvahy uz vylety cii ne aktivity s detmi....

autor
10. aug 2022

@f333 žila som už v Nemecku s podobným príjmom a ešte k tomu v drahšom meste. Keď zoberieme do úvahy infláciu a že ceny išli hore, vidím to na veľmi podobnú situáciu ako naposledy. Žili sme si dobre, ale neušetrili a to bohužiaľ takto nemôže ísť večne. Teraz to musím vymyslieť lepsie. A na to jedlo som fakt minula tu tisícku, lebo na tom nesetrim na úkor deti. Nejaké iné výdavky sme ani nemali. Hobby pre deti bolo lacné ako kurzy plávania a podobne. Je pravda, že teraz k tomu ešte chcem aj hudobný nástroj.

autor
10. aug 2022

Tak to fakt vidím tak, že bude treba poriadne zamakať v kariére a posunúť sa vyššie na nejakú prvú nižšiu riadiacu pozíciu. To však reálne vidim možno tak za 3 roky, v najlepšom prípade za 2. Inak neviem, ako mať vyšší plat.

anjelicek26
10. aug 2022

Vyzivne TI ex neplati ziadne?Kazdopadne ano ked zratam kruzky, 1200-1400 strava momentalne, tak cloveka casto smiech prejde😅😅 130€ husle, 120€ jazyky, hadzana 20, trampoliny20, gymnastika 25, a to kazde jedno dieta Ma takto x 4 deti kazdy mesiac... Teraz Len za pomocky a knihy do skoly muz platil 850e na zaciatku roka... My sme na tom Financne dobre,navyse robime obaja. Ja by som radsej vzala momentalne mensie byvanie,kym da to sialene stupanie Energie neukludni...

f333
10. aug 2022

autorka kedy si zila v de a kolko rokov? a s kolkymi detmi si tam zila vtedy? pretoze ani inflacia teraz nic ti nepovie o tom,ako isli ceny hore teraz ... vo vsetkom.... Aby si nezazila nilen kulturny ale aj financny sok...
Takze to,co bolo vtedy, zabudni.. Cim su deti sstarsie,tym viac potrebuju finacii..
Neviem,ake mas karierne moznosti.ale jedno je iste. stym prjmom v d e budete vde zivorit ,nie zit.. nieto mysliet na to,ako usetrit....
Ak nemozes ma vyssi plat,tak to nevidim realisticky sa stahovat s takym prijmom do de s detmi.,tak sama...
A co manzel? otec deti? preco ten nezivi tiez rodinu?

autor
10. aug 2022

@anjelicek26 @f333 to je pravda, výživné som zabudla spomenúť, takže plus ešte to, ale to mi chodí na taký účet, že tie peniaze reálne ani nevidím, len odkladám ako rezervu.
@anjelicek26 menšie bývanie, teda 2i, tak, že by deti nemali izbu? Bojím sa, že také mi nikto neprenajime ani, okrem toho, že to nie je ideálne. Možno by som mohla argumentovať, že chcem šetriť energiu pre dobro všetkých 🤷
Spomínaš husle, sú všetky hudobné nástroje v rovnakej cenovej rovine?

autor
10. aug 2022

@f333 v roku 2020 a iba pomerne krátko a tiež s 2 deťmi

f333
10. aug 2022

autorka,zelezi klko tiez toho vyzvneho plati.... co staci pr sk,nestaci pre de na vyzivu deti od otca.... takze ak ich odkladas, v de ich budes potrbovat na realne vydavky...
To ten bvyt je 3 izbovy za tie peniaze? tak do nebude zvlast dobra stvrt...A ty stym rijmom zial nemozes pozerat na to,co je idealne.... ale to,na co mas realne ...... V de aj rodiny s vyssim prijmom zijuiv dvojizbovam byte traja ... A ergumentacia ,ktoru uvadzas ,zeby si pozila nebudezaujimat majitela bytu ci bytoveho domu.... ale to,kolko ludi zije realne v byte a z toho s a vychadza pri priemere vypoctu mozneho pouzitia energii..
ja som prekvapena,ze vobec ten majitel pri tvojom prijme netto a pocte ludi ,co budu obyvat byt ,ti ho chce prenajat.. uz si s nim hovorila?

autor
10. aug 2022

@f333 áno, dnes som s ním telefonovala. Ešte som uvažovala, že by som skúsila zjednať cenu dole trochu, ale nevidím to veľmi ružovo. To skúsim jedine, ak budem na 100% presvedčena, že si ho za tu cenu nemôžem prenajať.

Výživné platí 400€ a je pravda, že by som sa mohla aj do zvýšenia pustiť, kedze deti sú medzičasom staršie a aj náklady vyššie. To však nejako dramatický nezmení moju situáciu.

@f333 vieš náhodou aj približne, koľko by som musela mať našetrené v DE na kúpu nejakého aspoň zaciatocneho bytu? A teda nemusím snívať o nejakej lukrativnej oblasti v tejto situácii. Lebo niečo mám našetrené.

olimuc
10. aug 2022

No si odvazna. Skus si preratat priblizne https://www.baufi24.de/baufinanzierung-rechner/...
ale bud mas velmi vela nasetrene, alebo motyka vystreli. Neviem aku mas historiu v DE odpracovane roky, aku pracovnu zmluvu, ale vsetko byva zohladnene. Co bude tvoja najvacsia nevyhoda -co ak vypadne prijem, rozmysli si ako to obhajis v banke. Napr v Spanielsku pred 2008 dali hypo skoro hocikomu, kto priniesol 3 vy platne pasky aj na 120% … skoncilo to ako skoncilo, ale bola to prilezitost. V DE to nikdy tak jednoduche nebolo a Teraz je to este tazsie. Do kupy by som sa nehrnula … skus si vytvorit prostredie skolka, skola, praca … ako budes zvladat vsetko a potom investuj. Ja som zastanca vlastneho byvania, ale radsej som investovala v inej krajine.

f333
10. aug 2022

Autorka, no naozaj neviem,ci prinajme seriozny vlastnik domu bude zjednavat ako na tureckom bazare.. Pretoze ak by to bolo naozaj v dobrej stvrti,ma solvetnych najomnikov dost...
Co sa tyka kupy nehnutelnsti,tak neviem,co mas na mysli tym zaciatocnickym bytom...Pretoze cena nehnutelnosti a teda aj bytov sa odvija od roznych kriterii v de...
ale ceny isli teraz vyrazne hore aj bytov... urciue by si asi nechela kupit ale byt v gete pristahovalcov z orientu....
Teraz sa stava,ze ludia,co chceli aj budovat bytove domy a hladali pozemky a nove oblasti,kde je mozne budovat,ta ak aj nasli,tak v tomto case vela z nich odstupilo od toho.... a to este ani nekupovali ten pozemok.... pretoze casy su neiste..nevie sa ,ako sa bude pohybovat trh z nehnutelnostami.. cenami a pod...
Takze to,kolko potrebujes na kupu bytu zalezi od mnohych okolnosti..... .

f333
10. aug 2022

@olimuc ona sa asi nepytala na kredit v banke.ale mysli,ze moze nehnutelnost asi kupit v de za hotove..... tu je v diet bez urazky naivitu a neznalost pomerov v de....

autor
10. aug 2022

@olimuc tá stránka mi niečo vypočíta, aj keď dám Eigenkapital 10€, takže ide skôr o to, aká je minimálna hodnota našetreného z ceny bytu.
Zmluva je dobrá, aj firma známa seriozna a nejaku pozitívnu históriu v Nemecku by som si snáď vybudovala. Ale je jasné, že začať bude treba v prenájme. Už len kvôli tej adrese v Nemecku. Výpadok príjmu sa dá snáď poistiť.
Nad tým som tiež uvažovala, že v inej krajine kúpiť, napríklad v Portugalsku, kde sú byty pomerne lacné.

autor
10. aug 2022

@f333 pýtala som sa na kredit v banke.

f333
10. aug 2022

tak nakrdit v banke bol pred rokmi 20 % zhodnoty nehnutelnosti.... tak si pozri ceny nehnutelnosti bytov v roznych lokalitach..... abude smat obraz asky taky..ale to neznamena,ze ten kredit dostanes. pri terajsom prijme ,to je nema stoky trvalu adresu v de ani trvalu prcu dlho, ani o o tom nemozes uvazovat....v lepsej stvrti pocitaj s nejakym milionom

sundew
10. aug 2022

Mna zaujima ten plat,3600€ Netto je fajn.smiem vediet co je to za pracu? Je to štandardný plat v nemecku?

autor
10. aug 2022

@f333 tiež som mala v hlave orientačne 20%, ale nie som si istá, na koľko je to správne. Z tých miliónových nie, sú aj za 300.000€, ale aj pri tejto minimálnej hodnote je 20% z toho ešte trochu dosť, aj keď nie úplne mimo ligu.

autor
10. aug 2022

@sundew je to tabuľkový plat, nechcem úplné detaily tu písať. Pre bonitu v banke niečo ako verejná správa

yanni
10. aug 2022

@sundew nie je to standardny plat v DE. Kolko zarobis zalezi od odvetvia, pozicie, skusenosti. Aj v tabulkovych platoch.

f333
10. aug 2022

ale pozri este ,teraz to bude site viac.... no 300 000 to nebude dobra stvrt.... to akoby si tie peniaze vyhodila von oknom..... to kde si nasla? kolko izbovy jeto ? v akej oblasti, stvrti je to ?

autor
10. aug 2022

@yanni nie je to ani juniorská pozícia rovno po škole, ani seniorská. Taký stred.