Odišli by ste do Nemecka?

29. okt 2023

V skratke:
Bývame na SR, muž Nemec, ročné dieťa.
Ja nemecky viem akurát tak ahoj, vlastne ani to :D. Viem smutne, ale mne sa ten jazyk proste nepaci, pride mi hnusny a strasne tazky. Ani neviem ci som schopna sa ho naucit. Vraj do pol roka by som vedela sprechovat. No to jiste :D
Už týždeň mam v hlave zeby sme odisli. Lebo vsak co tu? (a nie, nie je to ta mania odchadzania po zmene vlady)
Pytala som sa ho, ak by som suhlasila s odchodom, kedy by sme išli. Tak povedal, že do týždňa by sme tu už neboli. Viem, ze on je tu len kvoli mne, lebo ja tu chcem byt.
Bojim sa, ze ked tam pojdeme, ze uz by sme sa nevratili spat.
Jedine iba ak ja sama bez neho...a to by bol nas koniec.

Odisli by ste?

kvetinka1918
11. nov 2023

Choď ani neváhaj manžel pracuje v Nemecku čakáme bábätko keď sa narodí uvidíme čo a ako tiež chceme ísť žiť do Nemecka.

mamelka
11. nov 2023

@senta_sofia aaaaaleee....bordel je všade...(mna s muzom zacali nemci brat,ako rozvedených, teraz riesia,ze starsie deti nebyvaju so mnoi,ze maju inde trvalý pobyt😁😂🙈 ale na obecnom urade bez pindania vsetko krasne vystavili, nemala som problem) a nikde to nebude nikdy ideálne. To mierim aj na vybavovacky, Dr, skoly atd... aj Dr arogantov nájdeš v Nemecku, ale aj super Dr... ja som riesila stitnu zlazu, moj obvodak ma poslal,ze to si mam sama obvolat a najst Dr, v Mnichove termin 4 ambulancie...termin o 3m 😂 ale u nas v Bytci ma hned zobrala,ze ked prideme z DE,ze ma vezmu aj na EU kartičku, ale nasla som potom este jedneho Dr v DE a ten ma zobral hned, vysvetlil, sono na krku spravil, ... keď som pred rokom riesila kyret, tak jedna Dr bola zlata, dalsie dve arogantne... to je proste aj o ľuďoch. Ja som v stvrtok bola taka unavena, keby nie tak by sofer zmenil retoriku, ale k veci- babky ma pustili až si kúpim lístok,lebo nastúpiť s kocikom sa da len zo zadu, a kym sa babky podali tak sofer,,rychlo, nemam na vas cely den cas,, ale tak arogantne🤦‍♀️..
A ja nechápem to neustále kydanie na SK. Keby tu bolo tak zle tak ľudia masovo odchádzajú. Ľudia popindaju, vypustia emócie a žije sa ďalej, takto to bolo aj v Nemecku, takto aj kamaráti na Uruguaj a Peru nadávali, ale vždy sa tešili za rodinou že majú Nemecka dosť, potom prišli,že sú radi,že sú v DE. Dalsi chorváti pindali na Chorvátsko,ale cele leto v Chorvátsku😂 ...vyber si kde je to super... Sme proste uhundranci😄 žiť sa dá všade, je len na nás ako si život zariadime a či budeme ťahať tie negatíva a žiť v 💩 alebo začneme pozerať aj na pozitívne veci.
Takto mame aj moslimov kamarátov v DE čo su fajn, a aj opak, ze najrsdsej chces ujst. Chorváti, Česi, Bosna, Slováci, Španieli, pozname naozaj vela narodnosti, ale vždy ide o charakter, .... mne neskutočne vadi skatulkovanie a radenie z ,,gauča ,,🙈
Vies,že veľa Slovákov sa ani neprohovori v zahraničí? Ja som nemala.problem, dve z práce povedali jasne,ze vedia len nemecky, pritom jedna z Turecka a ďalšia z Macedónska. A vieš prečo? Len aby nemuseli prekladať 🙈 ja som sa snažila aj s poliakmi a Česi a Slováci bola automatika, mne by to nedalo, pretože tiež som kedysi vedela prd. A tiež len manžel Lamavou nemcinou riešil veci

senta_sofia
12. nov 2023

@mamelka ja som to napisala praveze ironicky o tom bordeli, lebo mam presne ten isty pocit, ze tu sa ofrfle proste uplne vsetko, niekedy mi to pride take, ze ludia nie su za nic vdacni. My sme mali vela moznosti odist, ale vzdy sme sa rozhodli ostat, lebo stale argumentujem tym, ze vsade je nieco, aj ten bordel a je rozdiel ist niekde na dovolenku a len si uzivat a je rozdiel niekde zit a fungovat a duplom ked mas skolopovinne deti. Keby sme tam len ako pracujuci par, je to ine, s detmi je to ine, lebo ta skala situacii, ktore treba riesit, sa rozsiruje. Ja mam vo svojom okoli skor ludi ako Vy, ze sa vratili, preto ma to zaujimalo, ze co konkretne viedlo k navratu vas. Lebo vacsinou sa tu riesia opacne situacie. Ja si myslim, ze nie sme na tom tak zle, ked sa aj taki fajn ludia ako vy, vracaju.

mamelka
12. nov 2023

@senta_sofia jaj 😁 ale aj keď si to myslela ironicky som rada,že som to dala von. Ja keď som videla od jednej na IG co trepala🙈 a vkuse,že keď vyhra smer,že hneď odchádza 😂- áno sledujem ju ešte, pretože čakám kedy odide🙈😂 tieto reči neznášam.

Vies co ma ešte rozčuľuje? ,,Keby mame možnosť,tak hneď ideme, neváhajte, choďte... ,, však ale každý z nás má tú možnosť-odísť. Len niekto si predstavuje,že druhy príde niekto do Rakúska, Nemecka, Anglicka a čaká ho tam 4izbovy zariadený byt, už aj so zaplatenou kauciou a ešte aj aspoň 10 ponúk práce aby si vybral. Vidíš ty si aspoň uvedomujes, že naozaj to nebude nikdy 100% super. Ale veľa ľudí si myslí,že stačí,že zakričís,,čau sefe som tu,, a odides a koncom mesiaca pipne vyplata😂 lebo podľa reči,,joj v Nemecku je to iné ako tu, tam sa inak robí a zarába,, mi to tak vždy prišlo.
Áno, ľudia odchádzajú zo zahraničia ale veľa aj prichádza do zahraničia. Ešte ako píšeš, že keď niekto ide ako len pár tak je to určite najľahšie. S deťmi je to už ťažšie a je jedno aký smer -ci zahraničie alebo návrat na SK ... my ale neľutujeme. Ja sa osobne ani nikoho nepýtam o názor kde mam žiť. Nepytala by som sa rodicov ani na MK o nazor, pretože je to môj,mužov a našich detí život. Aj to už sa ma jedna pýtala,ze ci mi nie je ľúto,že nedáme najmladšej co starším,tu možnosť naučiť sa jazyk. Vsak je skola, ked chce a ma na to moze sa ucit. Teraz nepojdem zit do X krajin len aby vedeli jazyky...
Naši sa sťahovali z BB do Bytcianskeho okresu a nikdy nebolo doma riešené, že či chceme, aky mame na to nazor, proste nasi naplanovali a islo sa. Neriešili s detmi, že kde nám bude lepšie. A zrazu z bytovky sme sa ocitli na dedine kde sme mali len suché wcko, malý dom, na radiatore sme si nepotocili,aby sme mali teplo, ale pekne drevom a uhlím v sporaciku😁... pre niekoho už hotové týranie deti🙈😂pre niekoho to je psychická ujma s ktorou sa v dospelosti musí vysporiadať. Pre mňa detstvo

martinkatinka
12. nov 2023

@mamelka a ty mas muza slovaka?

mamelka
12. nov 2023
senta_sofia
12. nov 2023

@mamelka ano, urcite na to pozeram inak, lebo sme si zistovali, co by nas cakalo a to jedna firma ponukala manzelovi aj servis s vybavenim presidlenia. Ale je toho aj tak strasne vela, co treba poriesit, ci pri odchode tu a po prichode tam, ze ked si spisem pre a proti a ci mi to stoji za tie nervy a vlastne nie som 100% presvedcena o tom, ze idem navzdy, tak radsej nejdem 😀 a mozno preto sa k tomu obcas vraciam, lebo to vnimam ako nieco, co som nedotiahla do konca a ostalo to v rovine uvah. Ale zas nemozem mat vsetko 😀

lapersefona
12. nov 2023

@olimuc ale ved de je na tom ekonomicky lepsie?

lapersefona
12. nov 2023

@bagerka tqk uvazujem nad tym teplom pri tychto klimatickych zmrnaxh asi by som 20-30 rokov nechcela mať v lete 50tky

ahhola
12. nov 2023

@erikavesela 😃to vieš, keď vidis 88* denne napísané Russko, človek zneistie nad jedným S, keď SS vzišlo z DE 💥

olimuc
12. nov 2023

@lapersefona ano … ako krajina, mna ako jednotlivca zaujma kde mam vyssi standard ja ako jednotlivec … ked spocitas vydavky v porovnanim s prijmom Ti za urcitych okolnosti moze v krajine ostat viac neto v ruke ako v krajine kde zarobis viac …. Najomne v porovnani s vlastnou nehnutelnostou, platba za skolku v zavislosti od platu alebo od rodinnej situacie … moznost vybrat si skolu pre dieta vzhladom na statnu prislusnost + Podpora od statu a musiet zobrat skolu do ktorej patris podla ulice 🤷🏻‍♀️ atd … mozno na nejak dedine by to bolo ok, ale Mnichov upadol a strasne zdrazel … Barcelona sice tiez nie je to co bola 20 rokov dozadu … ale stale je krajsia, ma plaz a lepsie jedlo.

sovica
12. nov 2023

@maciatkolulu Ty o čom točíš? Či si len mala zlý deň? Ako keby si Ty nebola doma do 3 rokov dieťaťa a žiješ v AT. Ako keby ste aj vy nežili len z platu Tvojho manžela… Aký je teda medzi vami dvoma rozdiel? Ty si to môžeš dovoliť, ona nie?
Podľa toho, čo autorka napísala, jej manžel zarába nadštandardne (predpokladám, že na poste manažéra alebo pracuje v IT oblasti). Z jeho platu a s jedným dieťaťom v DE vyžijú úplne bez problémov + majú vlastný byt. Autorka sa vôbec nemusí hnať do práce. Môže sa pokojne učiť jazyk a prácu si nájde, keď už bude vedieť v pohode komunikovať. Prečo by mala byť v strese pre pár €, hnať sa na polovičný úväzok do podradnej práce (lebo do kanclu sa bez jazyka nedostane), dieťa do jasieľ…? Prerobila by asi viac, ako zarobila + by bola v permanentnom strese. K čomu by to bolo dobré?

bagerka
13. nov 2023

@lapersefona podľa vedcov v roku 2100 sa planéta oteplí asi o 4,4°C. Takže za 30 rokov tam , kde je teraz 25, nebude určite 50 🙂

lapersefona
13. nov 2023

@bagerka tak vsetko ma svoj koniec aj ludia tu nemozu donekonecna zit.
A lydia ktori ziju v miernom pidnebnom pasme tak sa to este da v porovnovani s tropockym pásmom

bluka2
13. nov 2023

Baby, co si musím naliať, aby sa mi nemčina zdala pekný jazyk? 🤣🤣
To mi pripomína príbeh jedneho mojho kamaráta z JAR, keď došiel do Nemecka a nevedel ešte jazyk. Išiel v elektricke, kychol si a že niekto mu povedal hlasno nejakú strašnú nadávku. Hovorí si, že teda taki otvorení rasisti…
Potom prišlo k tomu, že čo mu vlastne povedali a bolo to “Gesundheit!!!” (Na zdravie) chudák, úplne si viem predstaviť, že keď nerozumieš, to muselo znieť ako “vypadni”alebo niečo take. Neviem, s jazykom nemám problém, ale ani s cenou najlepšieho študenta na C2 literárnom kurze som tomu zvuku ešte neprišla na chuť. Zato latinské jazyky 🥰

guiseppinka
13. nov 2023

@bluka2 nemčina nie je ani moj nejaka traumsprache, len pisem, ze je to logickejsi ako angličtina a ja v nom vidim lepsi system a poriadok. Moja uplne jazyková Laska je poľština💓 v minulom zivote som musela byt polka, lebo vzdy tak pookrejem, ked tam idem alebo ked mozem s niekym pokecať... A zatial sa s tymto jazykom stale stretávam nejakym spôsobom.