Ako je to s platením výživného, ak nie sme rozvedení?

ivanka223
13. aug 2007

Ahojte babenky, chcem sa spytat, neviete ako je to s platenim vyzivneho, ked otec resp. manzel nezije s manzelkou a dietatom v jednej domacnosti? Manzelka je este na materskej dovolenke a iny prijem nema. Da sa platit, aj ked nie su rozvedeni? A pri rozvode sa nejak zohladnuje matka, ze je na materskej a nepracuje, ona potom plati ten rozvod? Dakujem za odpovede.

gloria9
11. okt 2011

@dajna11 strasne a dala si ho na exekúciu? kedze ti meska vyzivne ??

dajna11
11. okt 2011

@gloria9 nedala....som doma sama s deťmi,ťažko mi behať po úradoch ked ich nemám kde nechať....a potom už som mala raz skusenosť s exekuciou...veru trvalo to 3m.kým sa niečo vyjadrili..ale som karava že som nešla na policiu ho udať,že mna to nenapadlo!!!ako hovorila sudkyna že som to mohla urobiť

gloria9
12. okt 2011

@dajna11 no dobre ale ked ho das na exekuciu tak po troch mesiacoch ti platí stat vyzivne

dajna11
12. okt 2011

@gloria9 no ano,ale ked som musela cakat ako sa vyjadri sud....ozi a teraz ked sme sice mali sud a on mi napr zo 4m.dlzneho vyzivneho zaplati napr.40eu..mozem ho udat na polciu zenepalti vyzivne?aj ked prebeiha pojednavanie,ale tak o inom,o tom znizeni....ale dlzny mi je stale...240eu

gloria9
12. okt 2011

@dajna11 áno ty ho mozes udat kludne pretoze ti neplatí aj ked ti vyplati len malu ciastku ale stale je vedeny ako dlznik voci vyzivnemu

dajna11
12. okt 2011

@gloria9 hej? to som chcela vedeit,lebo mi vraj uhradi dnes 40 eu...ale stale mi 200 dlzi,tak ze ci sa mozem ohlasit na policii ze mi neplati aj ked uhradil len cast.necchela som to takto riesit,mohla somist aj za exekutorom,ale mzslela som ze sa dohodneme,ale on ma iba uraza a ze nema peniaze,ok nepracuje....ale mne kto da na malu/? to jeho nezaujima....iba sa vie ohanat tym ze mu ju necchem dat ked mi neplati..a ako sa mam ja branit<?takze aj ked prebieha sud ohladne znizenia a nieco malo mi uhradi stale mozem ist na policiu?

gloria9
12. okt 2011

@dajna11 ak ho das aj na exekuciu tak trovy exekucie neplatis vsetko ide na jeho triko takze ja by som ho dala

dajna11
12. okt 2011

@gloria9 no vraj mi uhradí 30 eu za mesiac jul a za august...ale mne platí ešte rozsudok že má platiť 80,kedže o tom zníženi sa ešte nerozhodlo nie?takže stále mi je dlžný...možem teda s kludným srdcom isť na policiu?

jaja902
29. okt 2011

ahojte vie mi niekto poradit ako to je ked som vydata a mam dve male deti jedno 2a pol roka a jedno 6mesacne.ake je vyzivne na deti a na mna a ci mam narok na prispevok od manzela na byvanie kedze nemam kde z detmi byvat a z muzom uz nebyvame spolu?prosim poradte mi som stoho zufala dakujem

kocanda2009
31. okt 2011

ahoj, taky by mne zajimalo jake by mohlo byt vyzivne na dvoulete dite :(

kalifa28
31. okt 2011

@kocanda2009 mne platí, ešte stále manžel, 200 eur mesačne. žijem s novým partnerom, podla mna je to na dieta tak akurat, pokial žena nechodí do práce. dohodli sme sa, že ked mi skonči materska a pojde mala do skolky, bude mi platit 100e.

kocanda2009
31. okt 2011

je tak kdyz jste se dohodli tak je to fajn 🙂 ja proste myslim ze by bylo lepsi abych s malym byla sama, protoze takhle se porad hadame a to se mi nelibi aby se to syn ucil od nas....ale bojim se z ekdyz s tim vyrukuju tak bude protestovat :(

kaby
31. okt 2011

@jaja902 a kde byvate s detmi? ako dlho spolu s manzelom nezijete a aky bol dovod? ste na materskej alebo pracujete? Manzel pracuje? ak ano, aky je jeho prijem?
Nechcem vyzvedat, skúsim poradit po zodpovedani otazok...

kaby
31. okt 2011

@kocanda2009 vyska vyzivneho zalezi od schopnosti a moznosti povinneho rodica... Podotykam, ze povinnymi rodicmi su matka i otec. Neexistuju ziadne tabulky vysky vyzivneho podla veku, ci prijmu, je to zalezitost individualneho posudenia sudom...

teenads
3. nov 2011

Ahojte. Chcela by som Vás požiadať o radu. Už som naozaj zúfalá. Môj bývalý je holandskej národnosti, máme spolu 2- ročného synčeka. Bývalý nás nechal už pred rokom a odvtedy ani neprispieva na malého. Pol roka sa ani len neozval. Len teraz v októbri poslal malému email, že všetko najlepšie k narodeninám. No, idem k veci. Návrh na súd som už podala minulý rok v septembri, no keďže on sa ani raz nedostavil, ťahá sa to do teraz. Minulý týždeň som znova bola na súde a tam mi sudkyňa prečítala, čo povedal môj bývalý , keď ho vypočúvali na súde v Holandsku - že on nemá nič, je nezamestnaný, žije u rodiny, nemá z čoho platiť.
On sa mi tým vlaste vyhrážal už keď som podala návrh, že on to spraví tak, aby nemusel nič platiť, re robiť nebude, aby nemal príjem. S domom neviem čo spravil, asi ho daroval 18-ročnej dcére. ale to je jedno. No k tomu , že nepracuje - v Holandsku je minimálna mzda viac než 1400 eur, čiže za hocijakú prácu dostane tú sumu. nie je to relevantné? lebo sudkyňa nad tým ani neuvažovala.
Ja som žiadala výživné 250 eur, no teraz mi hrozí, že mi bude platiť len 25 eur !!!! - to je 30 percent z min. mzdy na Slovensku
Ďakujem za akúkoľvek radu
Maťa

ajca123
3. nov 2011

@teenads uffffffff mas to tazke :(
A co keby si tu zadost o vyzivne podala aj v Holadnsku???? Da sa to ???
Ved musi dostavat nejake soc.davky a urcite v Holandsku su vyssie..
No my mame doma robosa a raz si isel kupit cigarety na stanicu a tam ho policajti zadrzali a rovnou ho zobrali aj do Ilavy,lebo neplatil vyzivne a uz kvoli tomu mal podmienku...
Ked mam byt uprimna toto je snarpd najhorsi stat a aj CR ohladne vyzivneho a vobec nekukaju na tie mamicky... Ale su aj oteckove vyjimky 🙂

Ale aj moj mi tot povedal ze mi nic neda a spravi tak ze aby som dostala minimum... A ja na to skus ale potom uvidis co spravim a nebude to nic dobre... Ale to si hned moj ukludnil a teraz cakame tretieho spunta a tesi sa a moc 🙂
A viem ze budu mat vela jeho kamaratov na svojej strane 🙂 maju ma radeji ako jeho

teenads
3. nov 2011

No, to práve neviem, že čo môžem urobiť. Už mám aj žalúdočné problémy, len si na to pomyslím - že mi nebude nič platiť. ☹ . Naozaj neviem, ako si potom poradíme...

bureska
8. nov 2011

Ahoj holky, vidim, ze tu resite neco podobneho co nyni resim i ja. Myslite, ze byste mi mohly poradit? Stalo se mi, ze me opustil manzel kvuli jine. Ta ho samozrejme stoji spoustu penez. Ja jsem v 15. tydnu tehotenstvi. Nase platy jsou nepomerne jinak vysoke. On bere zhruba 3x tolik co ja. Zatim plati byt, ktery je muj, ale on tam ma trvale bydliste. Ted se cuka, ze uz nic platit nebude. Ja ale poplatky za byt a jeste potraviny sama neutahnu. On chodi do bytu bez meho vedomi a uz odtamtud stacil odnest par veci co byly SJM, vstup mu zakazat nemuzu, ma tam to trvale bydliste a tudiz nemuzu ani vymenit zamky. Chtela bych se zeptat zda mate nektera zkusenosti se zadosti na placeni vyzivovaci povinnosti a jak mam postupovat abych ji dostala? Musim manzela udat nebo nejprve staci nejaka osobni domluva nebo hrozba? Nemam s tim zkusenosti a do ted se mi nechtelo rozpoutavat nejakou valku. Jenze on se zacina chovat dost hnusne, navic se mnou vubec nekomunikuje, takze mi nic jineho nezbyde.
Dekuji za rady holky!

staronova
8. nov 2011

@bureska -trvalé bydlisko mu môžeš šmahom ruky zmeniť na miestnom úrade.A potom na súd žiadosť o výživné.Si jeho manželka,tak má povinnosti ti zabezpečiť rovnakú živ. úroven ako má on.Máš právo vymeniť aj zámky.Ak je to tvoj byt.

bureska
8. nov 2011

@staronova diky moc, to jsem nevedela ze muzu vymenit zamek, kdyz byt je muj a on tam ma trvale bydliste. Neni mi prijemne ze tam muze kdykoli prijit kdyz ja tam nejsem.

lili_mia
8. nov 2011

@bureska trvalý pobyt mu môžeš aj odhlásiť ako majiteľ bytu, tak to bude ešte promptnejšie, prípadne môžeš zavolať políciu, takže rieš aj toto

martina2001
8. nov 2011

@bureska na príslušný súd si napíšeš žiadosť o výživné na manželku, pri prípadnom rozvode si to tam hneď uvedieš, ako ti bolo poradené na mestský úrad napíšeš žiadosť o zrušenie trvalého pobytu, uvedieš dôvod, nerobia s tým problém.

bureska
10. nov 2011

@lili_mia no asi zmenim fabku, nebo pridam bezpecnostni zamek, bude na mne jestli mu dam klic nebo ne. Zatim to nechci hrotit az tak, ikdy uz jsem se informovala na socialce

bureska
10. nov 2011

@martina2001 Dekuju za radu. Ja mam pristi tyden sraz s pani ze socialky, rikala mi zatim do telefonu, ze na to ma ze zakona povinnost, ale bylo by nejrpv lepsi se s nim domluvit, a az kdyby nechtel, tak na neho podat zalobu. Ze mu to budou strhavat z platu trvalym prikazem a mel by z toho jeste ostudu. No u nich v praci urcite - je lekar

marlenka1404
10. nov 2011

@bureska ahoj ja som prešla niečim podobným,ale bola som na tom opačne. Moj manžel ma vyhodil z bytu, ktorý bol jeho a ja som tam mala len trvale bydlisko. On ma odhlásil na MSU a keby som si nešla na sociálku vybavovať hmotnu nudzu,tak ani o tom neviem, že som bezdomovkyňa. našťastie som sa mala kam vrátiť a hned si aj trvalé bydlisko nahlásiť. Takže z tvojej strany stačí ísť na MSU a odhlásiť ho.
Prajem ti veľa síl, budš ich potrebovať.

zienkadomaca123
10. nov 2011

Dobry den,chcem vas poprosit o radu ohladom vyzivneho.som sama matka s dietatom( 4-rocnym) a takto pred 2 rokmi v 11/2009 som mala sud s ex -priatelom-neboli sme zosobaseni.vtedy m,u sud urcil vyzivne 135 e plus doplatit za dobu,co dovtedy neplatil po 35 e k riadnemu vyzivnemu,cize spolu mi mal platit 170 e mesacne nejakych 18 mesiacov,potom uz vlastne iba tych 135 e.malo to zacat plynut od 12/2009.vtedy mi aj naozaj poslal 170 e. aj v 1/2010 tiez 170 e.ale potom v 2/2010 stratil pracu,tak mi poslal iba 30e.nasledne mesiac na to 135 e,v aprili taktiez 135 e a v maji takisto len 135 e.potom od 6/2010 a z po sucasnost mi posielal 170 e pravidelne.ale problem je v tom,ze ked sme mali sud,bol to slobodny chlap.teraz je uz zenaty a ma dalsie dieta-polrocne.je zivnostnik,plat ma okolo 1000 e urcite,ale teda ma uz svoju novu rodinu.teraz mi telefonoval a povedal,ze uz od tohto mesiaca dostanem len tych 135 e,bez toho doplatku.co by na mesiace sedelo,posla mi vlastne 19x po 170 e,takze dlzobu doplatil,ale medzitym vlastne tie mesiace 2-5/2010 tam mi posielal len tak,ako som vam napisala.takze moja otazka znie,ci sa mozem este obratit na exekutora s tym,ze este mi musi dalej platit viac,aby mi doplatil to,co platil menej ten min.rok.alebo ked odvtedy dopteraz pravidelne platil,tak uz je to pre sud nerelevantne,nakolko ked som vtedy nepodala zalobu,tak teraz uz to nema vyznam? kedze odvtedy riadne platil 170 e?mam to nechat tak,alebo tlo mozem este teraz vymahat aj napriek pravidlenym splatkam odvtedy?a este ma zaujima,ci by si mohol poziadat teraz o znizenie,aj ked prijem ma skoro rovnaky ako vtedy,ale teda je zenaty a ma dalsie dieta a zenu na rodicovskej dovolenke?mohli by mu to znizit?lebo viem,ze majuu aj hypoteku aj dost splatok a tak nejako,co on zarobi,ide vsetko na splatky skoro a ziju len z jej rodicovskej davky?dakujem krasne za odpovede,velmi mi to pomoze.pekny den,Jana

kaby
10. nov 2011

@bureska neviem ako v CZ, ale na SK je to takto:
Vlastník bytu môže kedykoľvek zrušiť nahlásený trvalý pobyt osobe, ktorá k bytu nemá žiadne právo (vlastnícke právo, spoluvlastníckeho právo, nájomné právo, právo doživotného bývania a podobne). Mnoho ľudí si myslí, že tam, kde má nahlásený trvalý pobyt má právo bývať. Nie je tomu tak, nahlásenie trvalého pobytu má len evidenčný charakter a žiadne práva k nehnuteľnosti tým nevznikajú.

Pozor, ak dvaja ľudia uzavreli manželstvo, partnerovi, ktorý býva v byte, ktorý vlastní len jeden z manželov vzniká uzavretím manželstva právo v tomto byte počas manželstva bývať, a teda vlastník bytu nemôže svojho manžela vyhodiť so slovami, že je byt jeho.
🙂

irriss
10. nov 2011

@kaby
rekla bych dokonala a vycerpavajici odpoved 😉
jen dodam, i kdyz mimo tema..: pro plnolete dite toto neplati..tam uz je to jina procedura, komplikovana.. 😉

bureska
11. nov 2011

@kaby Diky moc za odpoved. Takhle nejak jsem si myslela ze to je. Ze pokud jsme manzele, tak ho nemuzu vyhodit. A myslim, ze vymenit zamky taky ne, on ma v obcance adresu trvaleho bydliste a mohl by zavolat i zamecnika at mu otevre, myslim si.

staronova
11. nov 2011

No nie som právnik,ale sa mi nezdá,že po svatbe má právo bývania v byte.Ved ten nadobudla pred svatbou-je jej! A manželka mu nemôže zrušiť trvalý pobyt a poslať ho kade ľahšie.
Potom ti nezostáva nič iné iba ísť postupom:
1-podať návrh na rozvod...2-zrušiť trvalý pobyt.....3-vymeniť zámky-a to sa dá v priebehu jedného dna.....
A čo tak ísť za právnikom?????