Ako je to s platením výživného, ak nie sme rozvedení?

ivanka223
13. aug 2007

Ahojte babenky, chcem sa spytat, neviete ako je to s platenim vyzivneho, ked otec resp. manzel nezije s manzelkou a dietatom v jednej domacnosti? Manzelka je este na materskej dovolenke a iny prijem nema. Da sa platit, aj ked nie su rozvedeni? A pri rozvode sa nejak zohladnuje matka, ze je na materskej a nepracuje, ona potom plati ten rozvod? Dakujem za odpovede.

anuci65
21. nov 2011

ahoj wladka ja som ta chcela poprosit o zaslania tej ziadosti na vyzivne na manzelku .Dakujem 🙂

sidka2222
2. feb 2012

kto mi vie poradit nezijem s manzelom spolu lebo strasne sa nam do vztahu miesala jeho matka rozkazovala a chcela aby bolo vsetko iba podla nej ja som sa aj prisposobila ale nedalo sa to vydrzat odisla som k matke moj manzel je velmi prchka povaha dost si vypije hra automaty a mam podizrenie aj ine veci manzel fajci a ked pytam peniaze pre nasu malu 4 mesacnu dceru tak sa zasmeje a povie ze jej kupil sunar myslite ze bi mi mal davat viac ked sme neni rozvedeni a na ine veci ma a nezijeme spolu dakujem

sisaha
2. feb 2012

@sidka2222 mozes poziadat o predbezne rozhodnutie - stanovenie vyzivneho na seba, aj malu. a cim skor podat ziadost o rozvod.

alex31
3. feb 2012

@sidka2222 urcite chod na socialku a oni ti uz povedia ako je to s nahradnym vyzivnym na ktore by si asi mala mat narok aj ked este nie ste rozvedeni ale urcite podaj ziadost o rozvod a az potom mas narok na to aby si od manzela dostala vyzivne na dieta ktore stanovi sud a aj vyzivne na seba - aj na to mas narok ak je tvoja financna situacia zla a terajsi manzel by sa opet hned neozenil. Ale urcite navstiv nejaku socialnu pracovnicku bez akejkolvek hanby .. by si sa cudovala kto vsetko tam chodi ...ved predsa ide o tvoje dieta a tvoj manzel ma povinnost sa o svoju dceru postarat ci sa mu to paci alebo nie ....

sidka2222
3. feb 2012

@velmi
@alex31 velmi pekne ti dakujem a pojdem lebo idem teraz pytat peniaze od neho aneviem ci mi da nieco potrebujem na ockovanie re malu dakujem a ozvem sa

alex31
3. feb 2012

@sidka2222 su to dost natahovacky ale drzim palce .. na urade sa urcite nedaj nikym odbit mas na to urcite pravo hlavne co sa tyka peniazkov na dieta tak to urcite ... vela stastia

sidka2222
4. feb 2012

este raz moc velka vdaka za podporu dakujem

katmi
4. feb 2012

@sidka2222 neexistuje nic take ako predbezne rozhodnutie.. treba podat normalne navrh na vyzivne na dieta.. na teba sa moze stanovit vyzivne v tom pripade,ak budete rozvedeny, ale aj to zalezi od vela okolnosti...

katmi
4. feb 2012

@alex31 nahradne vyzivne je velmi dlha zalezitost a stanovuje sa az vtedy, ak je urcene vyzivne sudom.. takze tu @sidka2222 nemotajte s takymito radami,ked nie su spravne..

alex31
4. feb 2012

@sidka2222 @katmi ... narok ma aj pred rozvodom ... treba ist na socialku a ta odkaze na detsku kuratorku ... nasledne sa vyzvine stanovi ... len pre info ze "nemotam" ako to tu bolo napisane citujem pravnicku na rozvodove pravo JUDr. Soňa Glezgo

■Áno, o výživné na dieťa i o výživné na seba (manželské výživné) môžete žiadať súdnou cestou i keď ešte nie ste rozvedená. Vyživovaciu povinnosť k dieťaťu majú obaja rodičia bez ohľadu na to, či spolu žijú v spoločnej domácnosti, prípadne či sú manželia.

V pripade ak druhy rodic "odmieta" prispievat tak sa stanovi náhradne vyzvine ktore ale neskor tak ci tak bude vymahane od opravneneho rodica .... .v prvom rade by som vsak odporucila sidke2222 aby URCITE isla na socialku a nepytala sa len na fore kde kazdy napise len to co vie alebo ma zo svojej vlastnej skusenosti a tie nie vzdy byvaju rovnake kedze aj ja mam skusenost s platenim a stanovovanim a natahovanim sa ohladom vyzivneho a cely proces moze prebiehat uplne inak ako niekoho ineho

katmi
4. feb 2012

@alex31 lenze to, co si tu skopirovala je presne to, co som povedala ja.. ja to nemam ani z vlastnej skusenosti, ani z toho co viem, ale z toho, s cim sa kazdodenne stretavam v praci, nakolko s tym robim..
vyzivne ti nestanovi nikto iny, iba SUD! UPSVAR tu nieje od toho, aby stanovoval vysku vyzivneho!! ked nie si znala zakona, neodpisuj tu nieco, comu sa asi ani nerozumies.. 🙄
samozrejme, ze proces ako taky moze prebiehat inak (dlzka sudneho procesu, vsetky okolnosti okolo toho a kopec kopec inych veci, ktore skuma sud), ale samotne "vybavovanie" vyzivneho je vzdy rovnake...

alex31
5. feb 2012

@katmi ... k tomu vsetkemu ... najprv by som ti odporucila precitat si vsetky prispevky RIADNE a az potom by som niekoho sudila pretoze to ty presne teraz robis ... mam za sebou nejake tie skusenosti a myslim si ze viem aj celkom dobre citat.... zatial tu nikto nenapisal ze je to jednoducha a rychla zalezitost ... ale sidka2222 chcela vediet ci ma narok na peniaze od manzela aj ked nie su rozvedeni ... zatial tu nikto nenapisal ze ho automaticky na poziadanie dostane ale to ze narok na neho ma ... a to chcela vediet ... to bola moja odpoved nemusi cakat az na rozvod ale konat ohladom penazi uz moze aj teraz .... aj bez toho aby uz prebehol sud co mnoho zien nevie a mozno mnohokrat ani uradnicky na uradoch im to pre svoju neznalost zakona nepovedia a nie kazdy ma na drahych pravnikov .... jednoducho to zhrniem a viac o tom s tebou nebudem diskutovat takze sa nemusis unuvat opet reagovat a niekoho tu hned osocovat .... sidka2222 chcela vediet ci ma narok na peniaze ... MA a uz ako to poriesi dalej je len na nej ...

1983hr
5. feb 2012

@alex31 Nárok určitě má,jen aby platil.Znam chlapa ten neplatí 3roky ,nic se mu nestalo a ani nemaká takže mu to nemaj kde vzít

alex31
5. feb 2012

@1983hr ... ano to je pravda ... tieto pripady poznam aj ja z okolia ale to uz je o niecom inom ... napriek tomu si myslim ze dnes je to ovela "lepsie" ako kedysi .. nasi ked sa davno-davno rozviedli otec mame nedaval nic a nieco take ake nahradne vyzivne od statu o tom mamina mohla len snivat .... ani len nejaku ziadost o to nemohla podat ... v sucastnosti to ide a myslim si ze na toto sa sidka 2222 povodne pytala .... treba len ist na prislusne urady na vsetko sa riadne popytat ...

1983hr
5. feb 2012

Jo dnes kdo se neptá a nejde si za svym tak na úřadech nic nedosahne,mám s tim bohaté zkušenosti.

morava739
11. feb 2012

@ivanka223 ahoj tak co vim ja z okoli tak vzdy tu zadost o rozvod davaly prave ty na materske protoze si rovnou zazadaly o odprosteni poplatku za rozvod z duvodu financnich nedostatku.a pokud se jeste nerozvadite i tak mas narok na penize od nej nejen na dite ale taky na sebe.vyridis to na socialce ze nezijete spolu a oni ti prijdou dom zjistit jak to u vas je a le i kdyz tam bydli muzete mit rozdelenou domacnost ten pokoj je muj s detmi ten jeho v lednici tato police je moje tato jeho vse se da. a rovnou je nejlepsi ikdyz se nerozvadite zazadat u soudu o svereni deti do péče.vse ti popradi na socialce odbor co ma na starost nezletile deti

miluska0102
20. sep 2012

som v rozvodovom konani ako dostanem spatne vyzivne ododna od kedy s nami nezije kam sa to podava a ako

inga7776
18. okt 2012

moze mi niekto poradit? vo februari som poziadala o rozvod, v aprili ma vyzval sud o doplnenie navrhu ohladne vysky vyzivneho. vtedy som ziadala zaviazat manzela o platenie vyzivneho spatne 2 roky nakolko sme spolu nezili v spolocnej domacnosti. pred mesiacom nas sud rozviedol a v rozsudku mam konanie o urcenie vyzivovacej povinnosti vylucene na samostatne konanie. preco nemozem si spatne narokovat vyplatenie vyzivneho ked sme 2 roky spolocne nezili a manzel na dieta neprispieval?

mimuuska
15. mar 2013

Ahojte....odišla som od manžela aj s detmi a teraz neviem ako sa pohnuť dalej....čim mam začať?...Ake papiere si skôr vybaviť?Môžte mi poradiť?

kukurica07
6. aug 2015

@mimikyky Ahoj prosím ťa ak by si mala čas potrebovala by som poradiť , neviem no dúfam že budeš ešte tu niekde vopred Ti Dakujem

zana7
16. nov 2015

Ahojte. Viete nieco o zakone,ze ak otec nemoze vidat svoje dieta tak nemusi ani platit nan vyzivne? Dakujem

alenah31
16. nov 2015

@zana7 riadna hlúposť. Vyživovacia povinnosť je totiž ukotvená aj v zákone - Zákon o rodine hovorí, že otec dieťaťa MUSÍ prispievať na dieťa aj bez rozsudku 30% zo životného minima kým súd nerozhodne inak - neupraví sumu výživného na základe potrieb dieťaťa. Takže aj matka, ktorá porodí, otec je v RL dieťaťa zapísaný má nárok na toto tzv. Výživné bez rozsudku. A čo sa týka styku otca s dieťaťom - to je právo otca, ktoré získa rozhodnutím súdu a pokiaľ matka otcovi v styku bráni môže sa obrátiť na soc. kuratelu, políciu alebo priamo na súd za marenie súdneho rozhodnutia.

cortena
30. jan 2017

@mimikyky ahoj.mohla by som sa ta opytat ako je to s tym platenim ak sme este manzelia a neplati nic? dakujem

lindaemka
24. sep 2017

Ahojte chcem sa spýtať, manzel sa od nas odsťahoval, dcera je pri mne zatiaľ, nie sme rozvedeni, zatiaľ. Ako je to s narokovanim na nu , moze si ju kedykoľvek zobrat,kedy sa mu zachce?

draik
25. sep 2017

@lindaemka
Má presne tie isté práva a povinnosti ako Vy, teda môže.

lindaemka
25. sep 2017

@draik ďakujem