Ako mám vybaviť rodný list bez otca?

mortishia333
3. feb 2011

Ahojte, 3. januára sa nám narodil syn, ale s partnerom-druhom sme sa vzápätí rozišli. syn nemá doteraz rodný list, zdravotné poistenie, ja nemám z tohto dôvodu určené vyplácanie rodičovského príspevku, ani vyplatenie bonusu pri narodení a príplatku k príspevku - súčasný mi končí v marci, lebo idem z materskej do materskej- takže po marci my nebude chodievať už nič? jeho otec nespolupracuje, neviem sa s ním skontaktovať, otcovstvo nieje určené, momentálne sa súdime o výživné pre staršieho syna. čo mám robiť, aby druhý syn mal papiere? on prakticky ešte neexistuje! na matriku ísť sama nemôžem, lebo k tomu potrebujú aj rodný list a občiansky jeho otca. ako mám postupovať? prosím, poradte, je to súrne. už som zúfalá... čo robiť? kam sa obrátiť, ked som stále v šestonedelí? jeho otec sa od pôrodu neozval...

kamajka
3. feb 2011

Ahoj. Normálne choď na matriku, ak nie si vydatá dieťa zapíšu na tvoje meno (bude mať tvoje priezvisko). Aspoň by to tak malo byť. Tým pádom budeš mať pre syna rodný list tzn.môžeš vybavovať rodičovský a pôrodné. To by bola jedna vec...... No a potom, ja neviem, asi nejaký návrh na príslušný okresný súd o uurčenie otcovstva, napíšeš, proste že ho nevieš kontaktovať, neboj sa, oni ho nájdu 😉

kisska
3. feb 2011

Hmmm, nemam sice skusenosti s podobnymi situaciami, ale na tu matriku by som si predsa aspon zavolala. Urcite im tam posielali zaznamy z nemocnice... Zatial moze mat v kolonke otca prazdne miesto alebo "otec neznamy". Ak uz nemozes zahlasit jeho meno ty. ak nebude mat zdravotne poistnie, moze sa ti stat, ze pri najblizsej navsteve lekara, budes musiet osetrenie zaplatit v hotovosti. Z tvojho poistenia mozes osetrovat dieta len urcitu dobu (myslim,ze mesiac)... Potom budes moct poziadt aj o davky na dieta... Nezavidim ti, ale drzim palce, aby si vsetko zvladla...

mortishia333
autor
3. feb 2011

dakujem kocky, nieco vymyslim 🙂 ale otec neznamy urcite nedam, lebo potom nemozem vymahat vyzivne. skusit zavolat na matriku, co mi poradia. ked som rodila v BA-ruzinove, matrika je na Mierovej, ze?

titkovamiriam
3. feb 2011

ak niesi vydata tak musi suhlasiť s otcovstvom,inak sa aj tak k alimentom nedostanes.Najskor vybav na matrike rodný list neskor tam otca dopišu ak ho sud urci za otca.

mortishia333
autor
3. feb 2011

cize mozem ist na matriku aj sama?

viera11
3. feb 2011

Ahoj,
ty si povinna malemu vybavit rodny list myslim ze do jedneho mesiaca od toho sa odvijaju dalsie veci, pojdes na Mierovu, potrebujes myslim ze len obciansky pretoze nemocnica im tam udaje poslala. Na pockanie dostanes rodny list, otca tam neuvedu. Potom musis maleho prihlasit do zdravotnej poistovne, a matersku si vybavis v Socialnej poistovni. Rodicovsky poskytuje Urad prace a soc. veci. Ale vsade budes potrebovat ten rodny list takze si ho utekaj vybavit. Potom musis zaziadat na sude o urcenie otcovstva ak sa otec dobrovolne nedostavi sud ho vyzve na dna testy a az ked bude potvrdene otcovstvo moze zacat druhe konanie ohladom vyzivneho.

Jasne ze mozes ist na matriku sama 🙂.

mortishia333
autor
3. feb 2011

@viera11
dakujem

sue
3. feb 2011

@mortishia333 je to presne ako píše @viera11 okrem toho, že potrebuješ len občiansky - potrebuješ aj svoj rodný list. Ak si niekedy bola vydatá, tak treba aj sobášny list a doklad, že od rozvodu uplynula lehota potrebná na to, aby za otca dieťaťa automaticky nebol pokladaný tvoj exmanžel.

luciana157
3. feb 2011

k alimentom sa dostanes aj ked otcovstvo neuzna. vyziadas test dna, mame tento pripad v rodine.

mortishia333
autor
3. feb 2011

@sue
ano, len si musim vybavit strazenie k babetku a v pondelok tam ficim 🙂 potrebne doklady uz som si stiahla

sue
3. feb 2011

@mortishia333 šupni malého do šatky alebo nosítka a vezmi ho so sebou, my sme toto celé absolvovali (teda okrem žiadania o otcovstvo) v babyvaku pekne spolu - bolo to fajn, nikde sme nečakali, takže to bolo vybavené celé veľmi rýchlo práve kvôli miminku v náručí 😉

sarzan
6. jún 2011

@viera11 prosim ta cital som nejake pikosky ohladne toho sudneho urcenia otcovstva-vraj chlap plati akonahle povie na sude,že ano sulozil som s nou a su splnene tie dni,že do 300 to bolo-ked chcem ten test tak nemam ist dobrovolne na sud podla tohoto co ty pises? sudny test myslim

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Sudny test neexistuje a vraj chlap plati - jedna pani povedala. Prosim Ta, precitaj si zakon o rodine.

sarzan
6. jún 2011

@alexandra jooj zaciname sa nechapat..test sudnou cestou som myslel,zakon o rodine som cital,ale s doplnenim urcitych pikosiek-bolo to tam-akonahle ja poviem,že som sulozil s nou sa priznavam a mozu mi dat platit vyzivne s tym,že ho ona vrati ak by dna ukazal opak-lebo je splnena podmienka-menej ako 300 dni a viac ako 180 tusim a sex bol lebo som sa priznal 🙂 chapes?

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Nie, myslel si sudnoznalecky posudok, nie test sudnou cestou.

Sranda, spotrebovane vyzivne sa nevracia, aj to sa pise v zakone o rodine, takze ako to je, ked si si to nastudoval..? 😕

😀 😀 😀

sarzan
6. jún 2011

@alexandra lebo tu sa zacina dilema c.2-ja nebudem na sude hovorit,že som s nou v rozhodujucom obdobi nespal lebo som s nou spal-lebo kde je stredna cesta v tomto pripade?-tak bud si s nou spal alebo nespal?-ja chcem spal,ale chcem aj dna test-neni som narocny? 🙂

alexandra
6. jún 2011

@sarzan 'neni' si.

Neviem, stredna cesta, povedz ze si s nou spal len ciastocne... alebo ze si ejakuloval iba polovicu... hmm.. 🙄

😀 😀 😀 😀 😀

sarzan
6. jún 2011

@alexandra nevracia pokial sa preukaze,že on je otec,ale zameskane potom doplati ale vratit mu nemusis ak mu urcia menej ako ste sa dohodli 🙂 kazdopadne ja jej nedam peniaze pre istotu-odkladam to je pre mna istejssie a uroky mi idu

sarzan
6. jún 2011

@alexandra jej vidis poviem,že som strielal slepymi nabojmi 😝

alexandra
6. jún 2011

@sarzan No vidim ze si skutocne chlap na svojom mieste..

Zacinam chapat, preco sa s Tebou nema chut rozpravat.

sarzan
6. jún 2011

@alexandra ty to tiež dokazes vnimat len z pohladu zeny-zatial som nenasiel osoby co by sa dokazala chovat nezaujato v tejto situacii

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Moj drahy, Ty len nedokazes najst osobu, co by sa chovala v tejto situacii podla Tvojich predstav, nie nezaujato. 😉

sarzan
6. jún 2011

@alexandra alex,ale ved sa snaz a budes mozno ty tou spravnou osobou 🙂

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Nie, nebudem sa snazit spravat sa podla Tvojich predstav, radsej ostanem nezaujata. 😎

sarzan
6. jún 2011

@sarzan ja mizím-dam ti bojovu ulohu az sa nenudis 🙂 takze darceky pre male mam-chcem mu ich dat v porodnici skrz maminu,ale aha co sa nedeje? mamina neda vediet,že rodí! co teraz?

@alexandra

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Mam za 2 tyzdne statnice, 2 deti a full time pracu. Mas pocit, ze sa nudim? 😉

Co teraz? Nic. Je dost logicke, ze ked nevies, ze rodi, tak mu ich asi nedas, ze?

Mimochodom, co ak to naozaj nie je Tvoje dieta? Aj tak sa budes bit do hrude, ze mu chces dat darceky? 🙄

sarzan
6. jún 2011

@alexandra nedam,ale blocky mam-tie potom ukazem koliznej,nekupoval som zas az take drahe aby som potom moc neskodoval ak nebude moje 🙂 prepac zlato nevedel som,že ty si takato aktívna,drzim palce pri statnicach vsetky 4

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Ano, predstav si, ze existuju aj zeny co nesedia doma na zadku kym dieta nejde na vysoku 😉

Skus sa zamysliet, ci Ti ide o to, aby si mal co ukazta koliznej, alebo o to, aby malo babetko co ptorebuje. To znamena aj klud, a neriesit vsetko s horucou hlavou a zasadne len podla Tvojich predstav.

sarzan
6. jún 2011

@alexandra tak to ist vratit vravis? 🙂 no a pre maminu sa co kupuje porad-lebo tej som nekupil nic

sarzan
6. jún 2011

ako to myslis vyziadas test dna?
@luciana157