Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

lusana
autor
29. jan 2010

mimuska odpočítatelná položka na manželku 4025 eur sa znižuje o PN a materskú, tak si to skús zrátať

michaelak.
1. feb 2010

Ahojte!Mozte aj mne poradit?Manzel bol do 20.8.2009 zamestnany na SK.Potom podal vypoved , ale nebol sa zahlasit na UP,nic nepoberal a od novembra je zamestnany v cudzine.Prisiel mu papier od toho slovenskeho zamestnavatela "Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti...." Takze ak by si chcel manzel uplatniť odpočítatelnú položku na mna kedze som cely vlanajsi rok na RD kde by si to mal uplatnit?-na DU alebo u toho byvaleho zamestnavatela?A mohla by som to vybavit ja,cize mohla by som tie urady obehat ja kedze on je mimo SK?

macilaci
1. feb 2010

Ahoj, chcem sa spýtať. do júla 2009 som bola zamestnaná v auguste som bola vypísaná a od septebra poberám materskú. potrebujem podať danové? a ak áno od sociálky mi sami pošlú potvrdenie alebo musím požiadať? dakujem.

andrea100
1. feb 2010

Môžete prosím vás aj mne poradiť či rozmýšlam správne?

Celý rok 2009 poberám rodičovský príspevok. Popritom som pracovala 6 mesiacov na dohodu z čoho som mala hrubý príjem 2110 eur a zamestnávateľ mi odviedol daň celkovo 104 eur. Môžem takto postupovať alebo sa mýlim?

1.Požiadam zamestnávateľa aby mi vykonal ročné zúčtovanie. - mali by mi vrátiť naspäť zaplatenú daň.
2. Manžel si uplatní odpočítateľnú položku na manželku - 4025,70 eur - moje príjmy 2110 eur, takže si môže ešte odrátať 1915,7 eur.?

ďakujem za odpoveď

eviku24
1. feb 2010

Ahojte! Chcem požiadať o pomoc, resp. o váš názor... Minulý rok 2009 som bola od 01/2009 do 04/2009 na PN, potom som hneď nastúpila na materskú dovolenku teda od 05/2009. Od 12/2009 som na rodičovskej dovolenke. Mala by som si podať daňové priznanie sama? Môj zamestnávateľ aj keby som ho požiadala o vykonanie roč.zúčtovania a mala by som nejaký preplatok, nevyplatil by mi ho, nakoľko ho poznám... A ešte - môže si manžel uplatniť odpočítateľnú položku na mňa? a započíta sa do príjmu okrem PN a materskej aj rodičovský príspevok?

Ďakujem veľmi pekne za radu. 😉

vieraj
1. feb 2010

eviku, aj mna by zaujimalo, ci treba predlozit manzelovmu zamestnavatelovi okrem ineho aj vysku RP. musime pockat na nejaku reakciu 🙂

mizulienka
1. feb 2010

ahojte, viete mi prosim poradit?

v roku 2009 som prve dva mesiace (januar, februar) poberala matersku a potom cely rok rodicovsky prispevok...chcem sa spytat, musim podavat danove priznanie, keby som mala iba takyto prijem?
a odkial potrebujem potvrdenie o tomto prijme, zo socialky?
dakujem vam velmi pekne 🙂

mima595
1. feb 2010

Macilaci - poziadaj, aby ti danove priznanie urobili v praci... a potvrdenie o davkach si musis vyziadat v SP ty...

Andrea - aj ja by som to tak spravila, asi rozmyslame rovnako 😉

Evika - ak si nemala odvedenu ziadnu dan, tak si podla mna nemusis podavat danove priznanie, a manžel si može uplatnit na teba odpocitatelnu položku, ak sucet tvojej PN a materskej nepresiahol tych 4025E. Rodicak sa do prijmu neberie, ale niektore mzdarky vyzaduju potvrdenie z Upsvv, že si poberala rodicak - len na potvrdenie, resp. vykazanie doby.

Mizulienka - nemusis podavat danove priznanie, nech si manžel na teba uplatni odpocitatelnu položku. Potrebujes potvrdenie zo SP o vyplatenych davkach + event. potvrdenie z Upsvv, že si poberala rodicak.

lalus
1. feb 2010

a dalsi pripad do plena 😅

januar a februar som pracovala, od marca som na RD a zaroven som pracovala na dohodu.

zamestnavatela som poziadala o rocne zuctovanie - ci mi vratia alebo nie, to az tak neriesim, hlavne aby som to mala v poriadku.

manzel poziadal svojho zamestnavatela o zuctovanie, napise do vyhlasenia ze kolko som zarobila (bez rodicaku samozrejme) - jeho zamestnavatel si uz odrata moj prijem od nezdanitelneho a zvysok mu uplatni ako znizenie dane?

Je to tak? Podpisanim ziadosti u mojho zamestnavatela a napisanim sumy mojho zarobku do manzelovej ziadosti to pre nas hasne? 😅 vopred dakujem za odpoved

lalus
1. feb 2010

a som zabudla este:
zo mzdy za januar a februar mi boli odvedene preddavky na dan. Z tych dohod uz nie - dobre, ci zle? 😨

lusana
autor
2. feb 2010

michaelak, manžel musí podať DP na Slovensku, musí odviesť dane zo všetkých príjmov to je aj zo zahraničia, takže tu si aj uplatní odpočítatelnú položku na manželku. Výnimkou je ak má v zahraníčí trvalý pobyt, alebo ak može preukázať, že prevažnú časť roka trávi v zahraničí. Mal by sa na presné podmienky opýtať na daňovom úrade, určite to možeš pobehať aj ty, manžel to musí len podpísať.

macilaci, buď sa dohodni v práci, aby ti urobili ročné zúčtovanie dane, do 15. februára,alebo si podaj DP sama, mali by ti vrátiť preplatok na dani. Zo sociálnej poisťovne musíš požiadať stačí telefonicky.

andrea podľa mňa správne

lusana
autor
2. feb 2010

lalus ano tým to pre teba hasne

michaelak.
2. feb 2010

lusana dakujem!!!To som chcela vediet kde to ma vybavovat ci u byvaleho zamestnavatela alebo na Danovom urade.Tak zajtra zbehnem na ten danovy.Este raz dakujem velmi pekne!

andrea100
3. feb 2010

Mima, Lusana ďakujem za odpoveď. 🙂

iwka003
4. feb 2010

Ahojte,

mám jednu otázku. Som študentka VŠ, na dennom štúdiu a popri škole pracuje na plný úväzok
v jednej firme na pracovnú zmluvu. Viete mi povedať, či má to, že som študent vplyv na daň? Odvádzala som dane ako všetci ostatní zamestnanci. Len to, že nie som na dohodu, ale na plný úväzok....

adrah
4. feb 2010

prosím gapa o radu, môžu aj ostatné ak vedia poradiť v DP, od 23.12.2008 do 15.4.2009 som bola na PN, od 16.4.2009 do 28.10.2009 som bola na materskej dovolenke. Bola som zamestnaná ale dostala som výpoveď lebo mi zrušili moje miesto a dali mi odstupné takže od 29.10.2009 som nezamestnaná a poberám rodičovský príspevok. Ako mám riešiť daňové priznanie, mám si podať DP aj ja alebo stačí ak si na mňa daň uplatní manžel? Dik za radu

babullka1
5. feb 2010

ahojre ,prosim vas je zamestnavatel povinny spravit manzelovi danove priznanie?uctovnicka povedala manzelovi ze si ho ma spravit sam...ze ona mu ho neurobi,lebo si v minulom roku zrusil DDP...ma na to narok?dakujem

lilyk
5. feb 2010

ahojte,
viete mi povedat ake veci / potvrdenia manzel odomna potrebuje dolozit ked si chce uplatnit odpočítateľnu položku na mna? Do Febr.2009 som poberala matersku a potom som presla na RD....dakujem za rady 🙂 🙂

tin007
5. feb 2010

lilyk moj manzel robil DP a pre jeho uctovnikov som davala potvrdenie so SP, ze mi priznali matersku (dala som mu kopiu rozhodnutia o priznani) a z UPSVaRu som si vyziadala potvrdenie, to mi pani vystavila bezplatne nasledujuci den.

lilyk
5. feb 2010

tin dakujem za reakciu a k tomu potrvdeniu z UPSVaR - je to potrebne? nestacil by vypis z banky?

lusana
autor
6. feb 2010

lilyk potvrdenie o materskej by malo byť so soc. poisťovne, kde je napísaná výška za jednotlivé mesiace, MD sa odpočítava od odpočítatelnej položky/ stači do SP zavolať a oni pošlú/, Na UPSVaR tiež vydajú na počkanie potvrdenie, môj manžel ešte potreboval kopiu sobašneho listu

lilyk
6. feb 2010

oki, dakujem obom velmi pekne 🙂

helka101
6. feb 2010

Kočky, ked si manžel podava danove priznanie, a započítava si do toho aj môj rodičovsky prispevok, a vlastne kazali z jeho učtarne doniesť aj doklad odkedy dokedy som bola na urade prace a kde som za rok 2009 pracovala, tak teda ja si asi teoreticky nemusím podavať danove priznanie? ak som to dobre pochopila, ked on si to svoje uplatnuje namna... 😅

lilyk
6. feb 2010

Helka pokial ja viem RP sa neda uplatnit ten je predsa štátnou sociálnou dávkou...nie je to prijem ako MD 😕

helka101
7. feb 2010

Noo zle som sa vyjadrila, vlastne on podava akože danove priznanie, kde dokladuje, že som bola od januara do septembra na rodičovskom prispevku, potom od 11.9. do 3.11. na UPSVaR a od 3.11 doteraz pracujem.... takže vlastne ak to on zdokladuje vo svojom danovom priznaní, tak ja ho teda asi podavať nemusím.. 😕

lusana
autor
7. feb 2010

helka on si uplatňuje len odpočítateľnú položku na manželku, ty musíš ak si mala zdanitelné prijmy podať vlastné DP, alebo požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane

RP, podpora sa nezdaňujú

helka101
7. feb 2010

Lusana dakujem 😉 takže ja si podam teda za tie dva mesiace čo som robila v starom roku vlastne danove priznanie.. však? 😉 dakujem 😵 lebo manžel sa somnou dohadoval, že to nemusím, že on si ma vlastne zahrnie do svojho, lebo som nemala prijem vyšší ako 4tis. EUR 🙄

lusana
autor
7. feb 2010

helka myslím, že je tam nejaká hranica, do ktorej nemusíš podávať DP, ale neviem kolko to je. Pozri sa kolko ti zamestnávatel odviedol dane, tú by ti všetku vrátili, možno sa ti to oplatí podať DP

lusana
autor
7. feb 2010

helka ak tvoje zdanitelné príjmy nepresiahlido 2012,85 EUR nemusíš podávať DP už som to našla, pozri si však tie odvedené preddavky na daň, možno sa ti to oplatí

ramana
7. feb 2010

Ahojte mala by som dotaz. Za rok 2009 som 6 mesiacov robila a 6 bola na materskej. Započítava sa materská do príjmov? Alebo stačí ak si spravím DP podla potvrdenia od zamestnávatela? Vyžiadala som si aj potvrdenie zo SP ale potom by mi vyšla povinnosť? 🙄 Vopred vdaka! po iné roky som si to spracovávala sama no teraz som akási zmätená 😀