Aký je rozdieľ ak dostane dieťa zahraničné občianstvo?

ella_joy
28. dec 2010

Ahojte, chcela by som sa poradit/ spytat, aky je rozdiel ci ma dieta, ktore sa narodilo na SVK, ma tu aj trvaly pobyt, a bude mat aj slovensky RL, slovenske alebo cudzie obcianstvo? Moj priatel je cudzinec, obaja zijeme a pracujeme zatial tu, ale o nejaky cas sa chceme stahovat do jeho krajiny, a bude pre nas jednoduchsie, ked bude mat nase dieta uz obcianstvo danej krajiny, odkial pochadza jeho otec. Ide mi o to, ci je nejaky rozdiel napr. v poskytovani zdravotnej staroslivosti, alebo pripadne, ked budeme chciet dat dieta do jasiel/skolky tu na Slovensku.

klincek
28. dec 2010

a nema nahodou aj slovenske obcianstvo? ak si ty Slovenka, tak tvoje dieta ho ma, teda bude mat automaticky. pozri sa do zakona 40/1993 (§ 5 ods. 1 pism. a/)
a mas po probleme🙂

maznacik007
28. dec 2010

presne tak.. tvoje dieta ma obcianstvo automaticky po tebe moze dostat aj obcianstvo po otcovi ale to zavisi od udelovania obcianstva toho ktoreho statu / z ktoreho je otec dietata/ takze ak napises o aky stat ide mozno ti skor dievcata poradia ktore maju pod. manzelov

anjelicek26
28. dec 2010

Max je rodeny anglican, povodom slovak a nemec 😅 Narok ma na vsetky obcianstva, v 18-tich sa musi rozhodnut... zatial maju obe deti dva pasy, nebol to problem...narok maju na vsetko v kazdej krajine - ale nesmie sa to duplovat... Znamena - zakonne poistenie len v 1 krajine, pridavky na dieta len v jednej krajine (napr. v DE Elterngeld rok a 1-3 takze dva roky na Slovensku rodicak, v DE prispevok na dieta 164 eur, tych 13eur zo slovenska si ziadost nepodat)

ella_joy
autor
28. dec 2010

Vdaka dievcata, to ze dieta dostane po mne automaticky obcianstvo, to viem, len moj priatel chce, aby malo co najskor po narodeni svedske obcianstvo, preto som skor zvedava, ci tato zmena nieco ovplyvni, ak ano, nebudem spekulovat, a necham to tak.

@anjelicek26 Velmi pekne dakujem, vyzera to tak, ze je jedno ci bude maly Sved alebo Slovak. Mozem sa este spytat, ked si detickam vybavovala pasy, nemal s tym nikto problem, ze maju dva? Maju aj slovensky?

anjelicek26
28. dec 2010

@ella_joy - vobec nebol problem. Saska sa narodila na Slovensku, mala slovensky rodny list a prvy aj slovensky pas. Doma v nemecku sme normalne sli na urad s prekladom rodneho listu s apostilou a bez reptania dostala nemecky pas, kedze drahy je nemec a je zapisany v rodnom liste 🙂 To, ze ma dva som sice nikde nerozpravala, ale podla mna dva mat moze. Maly sa narodil v UK, anglicky pas tu dostane az po dvoch rokoch, nemecky dostal normalne na urade v nemecku, ked drahy doniesol fotky a rodny list prelozeny a slovensky dostal, ked nam po troch mesiacoch konecneee vydali slovensky rodny list.

Slovenske pasy maju doma, jazdime s nemeckymi. Ale je to fajn vediet, ze ked jeden niekde zapatrosim, stale mozeme cestovat 😅