Aký test musím absolvovať, keď je manžel po príchode zo zahraničia pozitívny?

23. mar 2021

Ahojte.
Som v domácej karanténe pre manželov príchod zo zahraničia - prišiel pozitívny. V karanténe sme od 18.3.
Chcem sa opýtať ci som postupovala správne?
Zaregistrovala som sa na korona.gov - pridelili mi termín 28.3.
Musim sa zaregistrovať cez korona.gov a absolvovať test tam na 8my deň alebo môžem ísť aj do súkromného laboratória?
Či len striktne cez korona.gov?
Akosi sa v tom strácam.

pribinak
23. mar 2021

Kľudne aj do súkromného

autor
23. mar 2021

@pribinak musím ho ale tiež absolvovať na 8my deň?

e1i
23. mar 2021

Áno na 8 deň najskôr. Naši dostali na 10ty.tak boli vtedy, vyšli pozitívni a odvtedy ešte 2 týždne mali karantenu

autor
23. mar 2021

@e1i ja som dostala termín tiež na 8my deň karantény a vlastne 8my deň od stretnutia s ním, odvtedy sme obaja doma. To už by mohol byť relevantný výsledok nie?

autor
23. mar 2021

Ak idem na test 26.3 a vyjdem náhodou pozit - dokedy mám karantenu? Od 26.3 - 14 dni?

e1i
23. mar 2021

Ak ale budeš pozitívna tak od toho dátumu máš 14 dní karantenu.

e1i
23. mar 2021

Áno tak ako píšeš od 26.3 14 dní.

autor
23. mar 2021

@e1i Čiže všetko je ok ? 😁 už len čakať na test a následne na výsledok ... dobre rozumiem, že ak budem pozitívna bude moja karanténa spolu 22 dni?
Ešte mám jednu otázku - v prípade, že budem negatívna ? Dokončím 14 alebo kolkodnovu dňovú karantenu?

e1i
23. mar 2021

Ak budeš pozitívna, si v karantene od kontaktu do konca svojich 14 dní. Čiže môže byť tých 22 dní, ak negatívna tak 14 dní do končíš a je ok

autor
23. mar 2021

@e1i ok, ďakujem. Lebo niekde čítam, že karanténa pre spolubyvajucich je 19 dní (5+14) 🤷‍♀️
Moja Dr tvrdí 14 a na ôsmy sa testovať - podľa toto sa bude odvíjať dĺžka
Iný tvrdí zas opak, že mne sa ráta prvý deň až piaty deň od pozitívneho testu manžela 🤷‍♀️

lenadka
23. mar 2021

Áno na 8 deň. A môže byť aj súkromné len tam si to hradiš, cez korona.gov je to zdarma keďže si v kontakte s pozitívnym.

autor
23. mar 2021

@lenadka ďakujem

lenadka
23. mar 2021

Ak budeš negatívna a bez príznakov ken dokončíš karanténu.

lenadka
23. mar 2021

" Lebo niekde čítam, že karanténa pre spolubyvajucich je 19 dní (5+14)" takto je to ak bývate spolu denno denne, čiže by nebol v zahraničí. Tam je pravdepodobné, že sa nakazíš skôr. Ale takto to už nerobíme (zrušilo sa to novou vyhláškou) iba ak má príznaky člen domácnosti príznaky a pravdepodobne ochoreli spolu naraz. Ak nemá striktne 8 deň.

pribinak
23. mar 2021

Áno na 8mi, každá choroba ma svoju inkubačnú dobu. Nemá zmysel ísť na test skôr, lebo ti mize vyjsť negat a budeš pozit

autor
23. mar 2021

@lenadka Aby bolo jasné, manžel prišiel 18.3 pozitívny, ja som ešte bola v práci a od 19.3 som oficialne v karanténe aj ja. Na ôsmy deň 26.3 idem na test. Ak vyjdem negatívna - dokončím 14 dní?
Ak pozitívna tak 8+14 minimálne ?

lenadka
23. mar 2021

Áno, pochopila ste to správne.

lenadka
23. mar 2021

Ešte doplním, že tych 14 dní je čo dáva RUVZ karanténu, koniec karantény určuje obvodný lekár. Niekedy je reálne človek dlhšie chorý, skončí aj v nemocnici, takže, obvodnemu lekárovi nahlasite pozitivitu, že ste v karanténe do.... podla priebehu ochorenia, ako dlho trvajú príznaky ju lekár ukončuje. Tri dni musí byť človek bez príznakov aby ju lekár ukončil. Bezpriznakovy končí po 14 dňoch.

autor
23. mar 2021

@lenadka áno, ďakujem