Čo vybaviť ak budem mať dieťa s cudzincom narodené v cudzine?

marikahor
23. feb 2020

Ahojte.
Mam otazku ohladom kde, co a ako vybavovat.
Ocakavame svojho prveho potomka (ja Slovenka, otec Madar a aby to nestacilo mame trvaly pobyt v Rakusku a k tomu nie sme ani zosobaseny).
Ak tomu spravne rozumiem, drobec moze mat oboje statne obcianstva - kedze po mne ho dostane automaticky a po otcovi ho zdedi.
Ak som sa spravne docitala budeme musiet ist s drobcom na ambasadu do Viedne s na Slovensku prelozenym/ overenym (ma tu niekto nejaku skusenost kde sa to da co najrychlesie porisit?) rodnym listom, dokladmi, Meldezettel, atd.
Na ambasade nam vydaju neviem co za dokument aby sme mohli ist na navstevu na Slovensko k babicke 🙂
A toto iste sa bude riesit na "otcovej" ambasade.
Rozumiem tomu spravne? Ma niekto skusensot?

Dakujem

Majka

snehulienka0905
23. feb 2020

Ahoj. Sme na tom podobne, len s tym ze manzel je Nemec. Ak mozem odporucit, tak si najprv zisti ci to Madarsko nema jednoduchsie. Vybavovanie Slovenskych dokladov je beh na dlhu trat a bude ta to stat vela nervov. A to este nespominam ani ten maly kurnik bez wc, ktory nazyvaju slovenskou ambasadou 🙈
Preto sme my dcerke vybavili len Nemecky pas. Dietu totiz staci aj 1 aj ked ma 2 obcianstva.

marikahor
autor
24. feb 2020

@snehulienka0905 ďakujem za odpoveď.
Katastrofa ako to riešia. Navsteanke niečo iné v maily niečo iné.
Možno som už len ja podráždená z tohto celého ale automaticky získa slovenské štátne občianstvo ... ale automaticky nefunguje nič. To odovzdať, to poprieť, to vyhladiť hento podpísať a zaplatiť ale len v hotovosti - neviem ako, ale s “automaticky” to nemá nič spoločné.
Dieťa do Viedne vláčiť áno ale napríklad do Bratislavy k babke nie lebo nemá pas.
Žasnem 😱😜
Mne príde trápne 😂😂😂👌

guiseppinka
24. feb 2020

Nie je to problem. Ale odporucam riesit to v ba rovno na matrike. Na hranici sa pasy aj tak nekontroluju... Ambasada je katastrofa hlavne ordinacne hodiny... Budes potrebovat bud rodny lis, v ktorom je vzadu medzi jazykmi slovencina (da sa vyziadat, niektore bundeslandy ho davaju automaticky). Bes slovenciny ho treba prelozit. Dalej si myslim, ze budete potrebovat potvrdenie o priezvisku, kedze nie ste manzelia. Idealne si zavolat rovno na matriku, co ti treba. Dojdes na matriku, podas ziadost a za chvilu si vybavena... Oni to posielaju na osobitnu matriku a tam to je spracovane. Robia to 2 tety, takze zalezi od toho kedy to podas - v zime je to rychlejsie, lebo nie su dovolenky... Ked to spracuju, tak to poslu na matriku, z ktorej to bolo odosielane, prides po to a mozes ist na policiu poriesit pas... Je uplne jedno ci to riesis na ambasade alebo na matrike, aj tak to ide na 1 matriku a neriesi sa ci je to ambasada alebo matrika...
Ja som prvy rodny list riesila v juni 2015 - rl v rukach na konci augusta - hold dovolenky. Druhy rl v auguste 2017 a rl bol v druhej polke septembra, oba v bratislave v petrzalke... Ono to vyzera desne, ale je to v pohode.

marikahor
autor
24. feb 2020

@guiseppinka ďakujem za odpoveď
Dostala si aj potvrdenie, že žiadosť o pas je padáka aby ste mohli cestovať?
Ja som zo stredného Slovenska a už vážne uvažujem že to budem riešiť vo svojom rodnom meste. Dám si preložiť rodný list a idem na to l😂🙏👌
A tak to spravíme aj u otca malého
Uvažujem ešte či sa mi ale v takomto prípade nedá rovno požiadať o vydanie pasu v skrátenom procese ale to na to budem potrebovať rodný list už zo Slovenska

guiseppinka
24. feb 2020

@marikahor nic som neriesila... Sli sme na cierno. Obr mali 2 tyzdne... Pas vybavis az ked budes mat rl. Potrebujes mat rodne cislo. Ale ked uz budes mat rl, tak pas mas za 2 dni... To je najmenej. Najdlhsie trva vydanie rl...

guiseppinka
24. feb 2020

Na zaciatok ti staci 1 obcianstvo. Ked uz budes mat jeden pas, mozes ale aj nemusis riesit ten druhy pas... Zisti si, ktore je rychlejsie a jednoduchsie a ked budes chciet, tak neskor vybavis to druhe...

marikahor
autor
25. feb 2020

Dobré ránko,

Už sme pomaly na tom tak,, že pôjdem domov k našim a dám si to spraviť tam. Hádam to pôjde rýchlejšie.
Okrem toho som našla elektronický formulár pre možnosť zápisu o narodení dieťaťa.
Poplatok a všetko budem skrz toho musieť zaplatiť na mieste a zaniesť papiere do Viedne - ak tomu správne rozumiem / pevne dúfam že ja sa mýlim! 😂
Vraj tento elektronický formulár nám má ušetriť, citujem: “vďaka čomu sa urýchli proces podania žiadosti a výrazne zníži riziko, že žiadateľ pri podávaní žiadosti musí prísť na zastupiteľský úrad viackrát”.

marikahor
autor
9. apr 2020

@guiseppinka dobré ráno. Ešte by som sa rada opýtala či sú dieťa musela beat so sebou? Ďakujem

guiseppinka
9. apr 2020

@marikahor my sme sli na ambasadu vsetci... Teoreticky na rodny list ti ho netreba...

hennyinnsbruck
9. apr 2020

@marikahor nie prvý x nie až keď ideš robiť pas

marikahor
autor
10. apr 2020

@guiseppinka ďakujem za odpoveď. Pokúšam sa teraz to riešiť online / Mailom/ ale žiadna odpoveď. Že by som podklady poslala poštou alebo online nafotené...
V budúcnosti by to boli snáď oveľa ľahšie a menej náročné.
S drobnom behať 300 km tam a potom späť, aj bez tohto celého vírusu je už veľa...

Ďakujem ešte raz

guiseppinka
10. apr 2020

@marikahor kde byvas? Podla dialky niekde okolo salzburgu? Lebo sa mi zda, ze baby to riesili aj na konzulate v innsbrucku nie na ambasade vo viedni... Ako poviem ti, ze vieden je fakt desna...

hennyinnsbruck
10. apr 2020

@guiseppinka slovensky konzulat je len vo Viedni. Žijem v Innsbrucku.
Tiež sme sa odtiaľto dole trepali.

guiseppinka
10. apr 2020

@hennyinnsbruck fakt? Lebo nasla somnteraz nejake zastupitelske urady a tie su v skoro kazdom bundeslande... Ale fakt neviem... My sme rl vzdy riesili na svk, uz tych 80 km z viedne do ba je v pohode... Akurat ze teraz je to kvoli hraniciam take divne...

Ale este by som si zistila, ze co sa lahsie vybavuje ci svk pas alebo hu.. a podla toho sa rozhodla

hennyinnsbruck
10. apr 2020

@guiseppinka dačo som vygooglila a fakt
..

hennyinnsbruck
10. apr 2020
hennyinnsbruck
10. apr 2020

@guiseppinka Henty vo Viedni mohli povedať vybav si to v Innsbrucku 😂.. Ak je to teda to isté.... 😂

hennyinnsbruck
10. apr 2020

@guiseppinka
http://www.reny.sk/rakusko-info-konzulaty.htm

Hlavný je vo Viedni, a tieto co sú v každom Bundesland ti pomôžu keď máš problém...

guiseppinka
10. apr 2020

@hennyinnsbruck toto, ze treba zistit, ze ci by sa to tam dalo vybavit... Mne stacilo raz tam ist riesit pas, lebo som ho chcela dat poslat postou a stacilo mi...

prasiatko30
10. apr 2020

Len tie konzulatne urady nerobia vsetky ukony, ktore robia zastupitelske urady/velvyslanectva. Tie konzularne urady su viac menej take honorarne a v pripade nudze aby vypomohli ale na vybavenie dokladov a takychto veci treba ist na hlavne zastupitelstvo - teda aspon ja to tak chapem

hennyinnsbruck
10. apr 2020

@guiseppinka vo Viedni? Mne z Viedne poslali pas pre malu bez problémov
Celkovo som s nimi spokojná.

hennyinnsbruck
10. apr 2020

@prasiatko30 hej aj ja som to tak pochopila

guiseppinka
10. apr 2020

@hennyinnsbruck kedze si v innsbrucku, tak poslali v pohode, ja to mam do viedne cca 100km... Takze som musela "ukecavat"... A slo im to deeeeesne pomaly, kym si vypisali papiere... No hroza... Alebo som to len ja tak vnimala, lebo mladsia mala mesiac, posrala sa tam ale ze uplne. Nic na prebalovanie, ledva stolicky som nasla. Starsia v tom case 2 roky... A islo im to desne pomalicky...

hennyinnsbruck
10. apr 2020

@guiseppinka ojee.... 😲😲😲😔😔😔😔

My keď sme boli boli tam viacerý pred nami ostali ženské nadčasovat.... 😂No sibe im? Aj ked by si za rohom bývala je to tvoja vec ci chceš dat poslať 🙄🙄🙄🙄No ja som si ani nevšimla žeby tam WC mali alebo dačo... 🤦‍♀️

marikahor
autor
11. apr 2020

Ahojte
Ja som tu vybudovala do Viedne že či náhodou online alebo poštou pošlem veci a pas poriesim už nejak. Homér Office tam asi nie je 😂 keďže žiadna odpoved ani na jeden mail.
Písala som do Linzu / tam mi nevedia pomôcť
No uvidíme ale babka na Slovensku začína byt nervózna 😱😂

hennyinnsbruck
11. apr 2020

@marikahor pochybujem ze sa to da online... Na 99.999% osobne. Musíš podpisovať sa mi zdá.

marikahor
autor
11. apr 2020

@hennyinnsbruck j som toho názoru tiež. Ešte má napadlo že si zo vytlačiť doma a pošlem expres poštou...
Neviete či viem naraz požiadať už aj ten pas?

hennyinnsbruck
11. apr 2020

@marikahor u nás to bolo tak ze sa ozvali keď bol slovensky rodný list hotový a potom sme prišli s malou dat pas spraviť.
Naraz sa nedá keďže nemá vlastne slovenský rodny list.
Darmo vytlačis keď u nich musíš podpisovať papiere. Ale popýtaj sa, nepamätám presne, ale veľmi sa mi marí ze to tak je.
Ja som tiež chcela cez poštu aby som sa odtiaľto nejebkala do Wien ale nedalo sa.

marikahor
autor
11. apr 2020

@hennyinnsbruck ďakujem pekne 😊
Škoda... ale im asi dám nejaký zoznam nápadov ako môžu rýchlejšie, efektívnejšie a hlavne bezkontaktne s klientmi pracovať ... 😂👌😊

hennyinnsbruck
11. apr 2020

@marikahor daj lebo to je des... Hlavne u ľudí ako ja co ďaleko bývajú
Pred x rokmi keď som sa vydávala som musela tiež tam ist, dokopy som bola 3 min u nich a 8h cesty tam aj späť
... O nervy toto 🙄🙄🙄🙄 ešteže ich človek nepotrebuje tak často