Dieťa narodené v Španielsku

janaaa1111
1. feb 2023

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Mám toho už vygooglene veľa dokonca aj telefonáty na ambasádu ( kde nie sú 2 x milí a nápomocní. Ak sa nepripravim pred telefonátom ani nespomenú dané informácie ) . Takže k veci . V marci sa nám narodí bábätko. Žijeme v Španielsku kde sme kúpili aj nehnuteľnost a bábätko bude mať trvalý pobyt v Španielsku . Otázka : podľa získaných informácii môže po roku legálneho trvalého bývala v Španielsku ziskat šťastne občianstvo a španielsky pas . Ale nesmieme mu vybavovať slovenský pas . Na Slovensko sa neplánujeme vrátiť. Po prvom volaní na ambasádu nám pani povedala že po narodeni ma prísť manžel nahlásiť dieta a ak chceme mozme vybaviť slovenský pas u nich na ambasáde alebo na Slovensku že nám dajú papier na vycestovanie a za týždeň máme pas .. lenže slovenský pas vám nedajú bez rodného čísla čo nám už zabudli povedať a keby sme sa takto vybrali podľa pokynom na sk tak by som tam s dieťaťom uviazla . Lebo vraj za rodným číslom sa čaká minimálne 3 mesiace aj dlhšie .. takže zväzujeme či sa vôbec púšťať do procesu vybavovania slovenského pasu ktorý potrvá pri našich úradoch dosť dlho alebo zotrvať rok bez vycestovania a získať Španielsky pas. Lenže vydajú nám NIE pre novorodenca bez pasu ? Je tu maminka ktorá toto riešila .. obaja sme slovaci . Takže dieta nadobúda automaticky slovenské občianstvo . Ak ho prihlasime a vybavíme potrebné dokumenty. Bohuzial na úrade a ambasáde vedia holý k..t poradiť s prepáčením . Tak sa obraciam na rodičov Slovákov čo žijú v Španielsku a vybavili pre svoje bábätko španielsky pas a občianstvo .. my sa vrátiť neplánujeme , dieta bude studovat v Španielsku, chceme aby malo právo voliť, a stať sa plnohodnotným občanom spanielska . Ďakujem za rady a odpovede

tenerifka
1. feb 2023

@janaaa1111 nie som v podobnej situacii, kedze moje dcery su spanielske obcianky od narodenia, ale NIE ti bez pasu urcite nedaju. Co sa mi vsak zda uplne nelogicke je, ze ak mu vybavis slovensky pas, ze potom nema narok na ziadost o spanielske obcianstvo.
Ja by som na vasom mieste nechala dietatu slovenske obcianstvo, a ked budete mat narok na spanielske obcianstvo aj vy s muzom, poziadajte on a dieta ho dostane automaticky.
Na Registro civil ste sa o tomto informovali? Tam by mali vediet viac, ale nie niekde na dedine, najlepsie v Barcelone alebo Madride

tenerifka
1. feb 2023

@janaaa1111 inak ako obcania EU fungujete plnohodnotne v hociktorej krajine EU, syn bude mat narok na uplne vsetko tak, ako aj spanielski obcania, a ak ti ide o to pravo volit, tak do 18-tky to sp.obcianstvo urcite bude mat

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@tenerifka ďakujem za odpoved . A je teda možné ak je dieta narodené v Španielsku s trvalým pobytom v Španielsku získať po roku španielsky pas, občianstvo? Tak je to napísané keď výhladavam na nete informácie .. ale tak teória a realita sú dva . A na Slovensku ak teda musí mať rodné číslo pred vydaním pasu je ho nutne prihlásiť aj na trvalý pobyt na sk ? Potom vzniká povinnosť navštevovať zo zákona pediatra a podobne veci. Nechceme ho vôbec evidovať na Slovensku . Našla som ešte náhle odkazy na právnika čo rieši niečo podobne pre cudzincov no záleží či naša krajina spadá do ich tabuliek . Ďakujem

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@tenerifka sme na Malorke . Skúsime sa informovať aj na registro civil

tenerifka
1. feb 2023

@janaaa1111 na tvoju prvu otazku neviem odpvedat.
Na TP na Sk ho urcite nemusis prihlasovat, rodin, ako je vasa, je vela.
Ak ste na Mallorce, tak super, tam je velmi vela Slovakov (ci stredoeuropanov) a na Registro civil urcite budu vediet. Zamerajte sa najma na otazky ohladom obcianstva pre dieta.

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@tenerifka práve že skoro každý ma dieta so Španielom .. a ak sú dvaja slovaci neplánujú tu ostávať ako my ale sú tu len kvôli práci a odídu na Slovensko . Takže preto píšem aj tu či náhodou nieje podobný prípad .

tenerifka
1. feb 2023

@janaaa1111 Na ambasadu si volala, alebo pisala email? Ak volala, napis email s jednotlivymi otazkami, strucne a jasne oznacene cislicami, budu ti musiet odpovedat presne.
Na Registro civil hned prva otazka, akym sposobom moze dieta ziskat sp.obcianstvo.
som zvedava, ako to nakoniec bude a ci ti pomozu, potom sem napis

amelia89
1. feb 2023

urcite dieta narodene dvom slovakom sa nestane spanielskym obcanom iba kvoli tomu ze sa narodilo tam - ved sa nad tym zamysli, to by vsetci ludia z latinskej ameriky/afriky ktori potrebuju na vstup do EU viza by porodili deti v Spanielsku a mali by po probleme- takto to funguje jedine v amerike ze dieta narodene tam tam ziska aj obcianstvo.

musite doetatu vybavit slovensky rodny list a na zaklade neho potom aj slovensky pas

ja mam dieta so spanielom a zijeme v CR - vybavili sme im aj slovensky aj spanielsky pas - maju na to narok pretoze my sme takej narodnosti ako rodicia ale napr ceske obcianstvo ani doklad samozrejme neziskaju, nemaju prečo.

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@tenerifka ďakujem, volali sme na ambasádu a úplne odmerana pani si sla svoje bez riadnej odpovede čo a ako urobiť . Skúsime napísať email. Nech to ma teda rozpísané .. no som aj aj zvedavá .. ide nám hlavne o to ze ak môže mať španielsky pas po roku nemusíme sa naťahovať so slovenským pasom a vybavovaním overovaním a kadečím ak neplánujeme už život na Slovensku .

tenerifka
1. feb 2023

@amelia89 len pre EU obcanov je zakon nastaveny inak ako pre latinov ci africanov, stale sa to meni, ja ked som sem prisla pred 24 rokmi, Slovensko bolo v zozname bananovych krajin, teraz je to ine

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@amelia89 to je nám jasne . Ale je tu možnosť získať po roku bývania v Španielku ak tu dieta bolo narodené . A máte tu trvalý pobyt a vlastníte nehnuteľnosť

janaaa1111
autor
1. feb 2023
amelia89
1. feb 2023

@janaaa1111 ok, nechcem sa hrat na mudru a nemam v tom az taky hlboky prehlad takze ak mas tuto informaciu ok asi to tak bude. Ale ako teda bude dieta fungovat ten prvy rok bez ziadneho dokladu?

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@amelia89 ďalšia info z netu .. ale ako vravím teória a realita je ina takže som chcela vedieť reálne prípady 2 Slovákov s dieťaťom čo riešia podobne veci ako my

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@amelia89 to sa snažím zistiť ako ma fungovať prvý rok . Nahlaisme ho na trvalý pobyt s rodným listom vydaním v Španielku a čo ďalej .. na ambasáde nevedia lebo to sa netýka slovenských záležitosti 😂

martija
1. feb 2023

Mne sa narodili synovia v Esp. Vybavili sme slovenské rodné číslo, ale pediatra sme navštevovali v Španielsku bez problémov. Dostali sme aj libro de familia.

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@martija a neriešili ste pre nich španielske občianstvo ? Alebo ani neplánujete ? No na matrike na Slovensku mi pani povedala že budeme čakať minimálne 3 mesiace ale že ma prípady že aj 6 mesiacov čakali. Lebo to ide cez centrálu v Bratislave . Ako som úplne v šoku že inde v iynchnkrajinach vám vydajú pas skoro ihneď a na Slovensku si vás prehadzujú. Moja sestra porodila druhé dieta v anglickú už bola rezident a dcérka dostala po mesiaci britský pas len na základe online žiadosť a zaslaní fotografie . 😂

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@sojorez áno. Dakuejm To mám prejdené .. ale tam sa nepíše ako získať španielsky pas po roku života .. len ako vybaviť slovenský . Ak mám čakať 6 mesiacov aj viac na sk pas a dieta teda funguje pol roka len tak tak môžem počkať aj rok a získať španielsky a mať pokoj .. no asi sa obratim na migračneho právnika .. pytala som sa už všade a väčšinou slovaci neplánujú ostávať v Španielsku, nemajú kúpenú nehnuteľnost, niektorí ani nemajú rezidenciu vybavenú tak je ťažko porovnávať a informovať sa ak my máme úplne iné zmyslí do budúcna .. ale ďakujem za každú radu a odpoved .. som zvedavá ako to dopadne

martija
1. feb 2023

@janaaa1111 neriešili sme občianstvo. Ale viem, že rodný sme vybavili bez toho aby ja som opúšťala Esp. Nejako na diaľku sa to dalo. Už si nepamätám je to 14 a 18 rokov (toľko majú synovia) ale určite sa to dá aj teraz tak. Pripadne rodičia tvoji, pripadne manželovi môžu zistiť a vybaviť rodné číslo aj bez vás.

tenerifka
1. feb 2023

@martija vsetko sa zmenilo. Ja som kedysi posielala postou v obalke fotky na pas+peniaze v hotovosti na ambasadu😂, dnes nepredstavitelne

martija
1. feb 2023

@tenerifka ale mozno by som sa skúsila opýtať ešte na Sk. dnes v dobe digitálnej mi to príde viac pravdepodobne ako vtedy. Ale je to katastrofa ak nie, veď sme v únii a všade sa ohanaju digitalizáciou. 😑

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@martija no práveže keď sme prvý krát volali na ambasádu nám povedali že je lepšie ak nám vystavia dočasný papier na vycestovanie a na Slovensku si vybavíme pas pre dieta .. volám na Slovensko a tam ma schladili žeby som ostala s dieťaťom uväznená na Slovensku 3-6 mesiacov lebo mi pas nedajú bez rodného čísla . Takže toľko k pomocí a ambasáde v madride . My sme sa presťahovali do spanielska neviem si predstaviť žeby som ostala bez bývania a bez všetkého čo mám už zaistené vo vlastnom byte v Španielsku . Každý si vás hádže hore dole z jedného úradu na druhý . A keď vám nevedia odpovedať sú ešte agresívni po telefóne . Takže ako ste radili spíšem otázky a neodpustím si ani poznámku typu že ako zle nám poradili po telefóne a pod že sa im vlasy z toho postavia 😂 prechádzam španielske stránky kde dieta môže získať NIE a pod. Iné krajiny to majú ľahké len my slovaci musíme byt špeciálni 😟

martija
1. feb 2023

@janaaa1111 držím palce a prajem veľa trpezlivosti. Je to fakt hanba ako tie úrady v rámci únie fungujú. Namiesto toho aby to zjednodušili iba to komplikujú. A čo zamestnanec úradu to iná info.

guiseppinka
1. feb 2023

Suhlasim, ze slovaci musia byt specialni... My sme sice obaja slovaci, ale zijeme v at, deri mame narodene vsetky tu, dokonca posledny je v 11/20, takze doba covidova, kedy boli lockdowny a prechody cez hranice sialene... Tiez mam skusenost s ambasadou vo viedni ako ty🙄terminy tak pol roka neskor... Len raz sme tam riesili pas pre starsiu...
Viem ti len poradit ako to je s vybavenim rodneho listu... Pokial to bude chlapec, nie je ziadny problem, ak dievca a priezvisko aj s -ova, tak tiez bez problemu, ak bez -ova, tak musite ist obaja, aby ste podpisali lajster... Inak by ziadost s presnymi podkladmi vedela zaniest aj tvoja mama. Odtial to ide vsetko do ba na osobitnu matriku a tam sa to spracuje. Kedze sa babo narodi v marci, tak rl bude rychlo, lebo este nebudu dovolenku... U najstarsej sme cakali strasne dlho, lebo ziadost podavana v juni, rl bol hotovy na konci augusta... Stredna mala za cca 1 mesiac, polka augusta podane podklady, v sept bol rl vystaveny a najmladsi mal papiere podane 1.12. a v januari sme mali rl... Potom pas vybavis naozaj za 2 dni ak prides na svk, cez ambasadu to trva vsetko dlhsie, lebo odtial posielaju postu len raz za cas...
A co sa tyka esp obcianstva, tak to ti neviem poradit, ale migracny pravnik bude vediet urcite... Obrat sa na neho...

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@guiseppinka ďakujem pekne .. no veru je to na hlavu .. sú prípady kde deti nemajú aj 2 roky rodné listy .. už som pisala s viacerými aj na iných stránkach a fb a je nás viac čo sa snažia niečo vybaviť a ambasáda v madride nieje nápomocná . Španieli asi poradia viac. Pôjdem aj na migračné a proste poviem že ste rezidenti, chceme dieta prihlásiť na trvalý pobyt získať NIE číslo a uvidíme kam and nasmerujú .. medzitým napíšem aj právnikovi .. utečencom dajú pasy a pobyt ihneď 😂😂😂😂😂 som v šoku

prasiatko30
1. feb 2023

V podstate dieta by si malazapisat do osobitnej matriky v bratislave - co je matrika pre deti slovakov narodenych v zahranici a tympadom by ti vydali rodny list pre dieta. V spanielsku kazdopadne dieta zapisu do registro civil - v podstate NIE ani cislo DNI nepotrebuje, nie je to povinne ale kedze byvate na ostrovoch tak nejaky doklad bude potrebovat. Problem je v tomze NIEpre eu je uz len karticka bez fotky, ktora plati s pasom alebo OP. Takze neviem velmi dobre ako obist slovenske urady v tomto.

prasiatko30
1. feb 2023

Lebo vy asi ani nemate el libro de familia? Vy ste sa brali na sk?

prasiatko30
1. feb 2023

@amelia89 latinoamericanos maju niekedy vacsie vyhody pre ziskanie obcianstva a mozu mat aj dvojite obcianstvo - existuje nieco take ako deuda historica - los latinoamercianos maju historicke vztahy a vinculos so spanielskom tym padom ich udelovanie viz a obcianstva je v podstate miernejsie ako sme to mali my pred vstupom do eu napr

janaaa1111
autor
1. feb 2023

@prasiatko30 prišli sme už ako manželia .. máme zelene karty. Len ešte keď volal manžel na ambasádu vraveli že musíme prísť odfotiť dieta do Madridu .. ako mám letieť z malorky do Madridu a naspäť s dieťaťom bez dokladov ? Keď mi vedia vydať jednosmerný cestovný doklad len na vycestovanie . Na španielskych migračných stránkach som sa Dočítala že buď vybavíme dieťaťu povolenie na pobyt, nie verde alebo pobytovú kartu člena komunity) aspoň jeden z rodičov musí mať legálny pobyt čo jasne máme, históriu , rezidenciu a pod a že nám dieta prihlásia .. a po roku života v Španielsku mozme požiadať o občianstvo a španielsky pas. Stačí im pas a rezidencia jedného s rodičov