Dá sa právne brániť proti šikane?

9. okt 2022

Neviete ci ma rodic nejake pravne moznosti ako sa branit sikane na skole?
Samozrejme ze prve kroky by boli riesit sikanu s ucitelmi, rodicmi a riaditelkou. Ale nemusi dohovor vzdy pomoct. Navyse skola nemusi byt ochotna alebo schopna problem riesit. Aj v televizii sem tam vidime reportaze o tom, ze deti ktore su sikanovane musia odist zo skoly a sikanator tam zostane, pretoze si s nim ucitelia nevedia rady a rodicia nemaju zaujem problem riesit.
Mozem pozadovat aby dietatu ktore sikanuje moje dieta boli nariadene navstevy psychologa? Nakolko si myslim, ze sikana prameni v nedostatku pozornosti pre dieta, nedostatku lasky, prisnej vychove a pod. a bez rad psychologa nemusi dieta pochopit, ze co robi je nespravne.
Mozem pripadne zalovat rodicov dietata alebo skolu, ak problem odmietnu riesit odborne? Povedzme za psychicku ujmu na zdravi mojho dietata?
Podla mna nie je spravne, ked je potrestane sikanovane dieta tym, ze musi zmenit skolu.

summer23456
10. okt 2022

@miriam11 no keby som to urobila ja, tak dotyční má isto zazaluju. A ešte škola by ich podporila,lebo takto sa vraj veci neriešia. Tak ked sa nedá po dobrom dohodnúť,neviem čo má človek robit

vreckovka2
10. okt 2022

Škola musí byť ochotná a schopná. Ak nie je, tak sú tam naozaj nekompetentní ľudia. Je však fakt, že škola má obmedzené možnosti. Obrátiť sa na triednu učiteľku, ak bude neochota, tak výchovný poradca, prípadne riaditeľ. Výchovný poradca spolupracuje aj s poradenskými pracovníkmi, ktorí tiež vedia pomôcť. Z každého sedenia v škole si pýtaj záznam - na zázname uvedený dátum, čo sa riešilo, s kým si riešila, záver zo stretnutia/čo bude ďalej. Podpisy. Pýtaj si kópiu. Záznamy by už mali byť bežnou praxou. Áno, mal by sa riešiť agresor, pretože ak odíde šikanované dieťa, agresor si nájde novú obeť. Nie je to však také jednoduché. Ak má agresor rodičov, ktorí nespolupracujú, tak škola nemá až také páky. Škola rieši ďalej aj v spolupráci so sociálnou kuratelou a políciou - opäť závisí od konkrétneho pracovníka. Ty ako rodič môžeš podať na polícii trestné oznámenie, treba vziať aj záznamy, že si sa snažila už v škole niečo riešiť. Avšak zase, podľa toho na koho narazíš. Vzdávať to netreba. Avšak z pohľadu rodiča by som dala aj na názory svojho dieťaťa a ak by chcelo preč zo školy, vzala by som ho preč. Pozri si smernicu o šikanovaní, ktorú vydalo MŠVVaŠSR. Budeš vedieť o povinnostiach školy, ako definujú šikanu...

autor
10. okt 2022

@vreckovka2 dakujem, pozriem. pekne si mi to rozpisala.
urcite by som nenutila dieta niekde ostat. len ja napriklad ked som bola dieta by som mal problem prejst na inu skolu a zapadnut tam. ale ak mi dieta povie, ze radsej to ako ostat tu, tak samozrejme ze to budeme riesit prestupom.

summer23456
10. okt 2022

Vieš čo autorka, mne napr.psychologicka vravela,že nie vždy sa vyrieši prestupom problém,že agresori sú všade a majú radar na slabé povahy, takže problém môže pokračovať. Je to tiež pravda. Ale nie je to pravidlom. Preto si myslím že psychológ by mal riešiť hlavne agresora,veď on robí problém,nie obeť. A tie správy a záznamy sú dobrý tip, lebo škola bude vedieť,že pôjdeš aj ďalej keď budeš mať v ruke dôkazy. Napr mne záznamy škola nedala,ani má o ničom neinformovala, že čo sa rieši,ako sa postupuje,proste hneď to zametali pod koberec

autor
10. okt 2022

@summer23456 hej. preto som cakala, ze v dnesnej dobe je uz nejako poriesene aby aj agresor siel k psychologovi. a to aj ako pomoc prenho. podla mna za to vzdy moze nieco z detstva, pripadne nieco co sa deje v rodine v sucasnosti. treba odstranovat vzdy pricinu, nie len nasledok.

summer23456
10. okt 2022

No u nás sú zákony postavené na hlavu snáď vo vsetkom

simca06022011
10. okt 2022

Rieši sa to v prvom rade u učiteľa, ten vie odporučiť s riaditeľkou tiez psychológa. Riešit to vedia pokarhanim, zníženou známkou zpravania a pod. U nas rada dava škola od toho ruky preč, skrývačky za predpisy a gdpr som zažila. Ale ked bolo zle riešili, skoda ze dost oneskorene.
A nie je vzdy pravda ze si nájdu na.šikanu najslabsieho, staci ze je to dieťa trochu ine v hocičom. A tieto deti sa vedia ubrániť niekedy ale psychicky im to tiez dlhodobo nerobí dobre.

preložiť dieťa sikanovane je dos zle riesenie. V podstate nevinne dieta je potrestane a tyran vyhrá.

summer23456
10. okt 2022

@simca06022011 áno, veď najslabšieho, či už v učení,sociálnych pomeroch alebo v konverzácii,v obrane,proste čo danému agresorovi nesadne.

summer23456
10. okt 2022

@simca06022011 ale čo má človek robit,keď škola nerieši. Mne napr.povedali či ju nechcem preložiť do druhej triedy. Hádam by uvítali aj druhú školu,ale nepovedali nahlas,aby bol kľud. Tak po 4 rokoch má človek preložiť dieťa kvôli niekomu čo sa nevie zmestiť do koze

simca06022011
10. okt 2022

@summer23456 Su na to riesenia, napísala som. Minuly rok sme to riešili. Zacinajuci pubertaci sa nevpracu do koze 😂

vreckovka2
10. okt 2022

@summer23456 záznam si normálne pýtaj, keď budeš s kýmkoľvek niečo takéto závažné komunikovať v škole. Nechápem, že to nepíšu všade. Veď je to aj ochrana školy, že niečo riešia. Škola riešiť musí, prejdi si aj ty tú smernicu. Skúsila by som výchovného poradcu. Prípadne môžeš oficiálne napísať do školy žiadosť. Ak sa sťažuješ len ústne a oni to nikde nepíšu, tak sa asi tvária, že však sa nik neozýva - neviem no. Príde mi to tak. Ak to už inak neide, smer polícia.

summer23456
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vreckovka2
10. okt 2022

@summer23456 neviem, či ti tam omylom neskočilo meno učiteľky, alebo niekoho iného, tak by som to upravila, alebo radšej zmazala správu. Opýtaj sa od nej, či to teda chce ešte ďalej riešiť, či potrebuje s niečím pomôcť. Povahu nezmeníš, možno je dôvod prečo je taká a nie je to povaha. To už ťažko radiť, či je to niečo, s čím by pomohol psychológ.

summer23456
10. okt 2022

@vreckovka2
To mi mobil prepísal úplnú blbosť,ale idem to vymazať,ak nedajbože náhodou niekde taká učiteľka naozaj je,aby nedošlo k nedorozumeniu. Nečítala som to už po sebe...dakujem