Dá sa zneužiť občiansky preukaz?

2. dec 2021

Ahojte mám otázku. Mám nastúpiť do novej práce zatiaľ iba na dohodu včera mi pán volal že mu mám poslať fotku OP do sms z prednej aj zadnej strany a aj som poslala neviem kde som mala hlavu. Dnes ráno som mala nastúpiť a pán mi písal že sa to presúva na poobedie z dôvodu toho a toho. Neviem ale mám trochu obavy z toho či nemôže zneužiť ten odfotený občiansky. Nemám žiaden príjem ani účet v banke ani nič ale aj tak mám obavy. Čo si o Tom myslíte??

autor
2. dec 2021

Ešte dodám že občiansky potrebovali kvôli vstupnej karte a zp a sp

ibrunova
2. dec 2021

Myslím, že je to ok.

autor
2. dec 2021

@ibrunova nemôže na mňa zobrať napr úver?? Alebo niečo?

denda007
2. dec 2021

Ste nezamestana, tak vám uver asi ani nedajú🙂

autor
2. dec 2021

@denda007 áno veď nemám žiaden príjem ani nič nevlastním zatiaľ iba som sa bála že aby náhodou nejaká nebankovka alebo niečo ja sa tomu nerozumiem a len som stresovala asi 🙂

ckatka
2. dec 2021

Tazko vezme úver na kópiu op 🤦‍♀️
Podľa mňa je to okej.
Ale ak máš zlý pocit, nahlas stratu op a vybav si nový.

autor
2. dec 2021

@ckatka no je to fotka z mobilu ktorú som mu poslala do sms... uvidím počkám či sa ozve dnes a ak nie tak to budem riešiť. Ale veľmi ste ma ukľudnili ďakujem 🙂

ibrunova
2. dec 2021

On ťa musí poprihlasovať, tam potrebuje tvoje údaje. Snáď teda vieš, o koho ide, ak by náhodou..

galioska
2. dec 2021

Myslím, že môže . Mojej známej takto vzal jej ex na ňu pôžičku, ale musela to podpísať, on jej povedal, že to je na rýchlejšie splatenia pôžičky ktorú si vzali spolu, že ide o stále tu istú pôžičku a ona podpísala, teraz spláca dve pôžičky, lebo on nerobí.

autor
2. dec 2021

@galioska tak tam treba podpis ja som zatiaľ nič nepodpisoval iba som poslala ten občianky kvôli tej vstupnej karte a ZP a SP akože dáva to logiku veď oni potrebujú tie údaje

zooeynka
2. dec 2021

Zamestnavatel si bezne robi kopiu tvojho OP, ako aj banka, urady ked vybavujes napriklad parkovaciu kartu, alebo hocico ine. Nestresuj, tak ci tak by si tvoj OP po nastupe vypytal a urobil kopiu.

nelka2121
2. dec 2021

Väčšinou si takto na cudzie doklady zakladajú stávkové profily 🤷‍♀️ pôžičku už na občiansky nedajú nikde

autor
2. dec 2021

@nelka2121 a to znamená čo tie stávkové profily?? Ja sa do tohto nevyznám vôbec 😄

autor
2. dec 2021

@zooeynka áno viem že si pýtajú op ale trochu som spanikáril a keď mi ráno napísal sms že sa to presúva na poobedie

nelka2121
2. dec 2021

tam kde sa stávkuje online, Fortuna, Niké a pod. Ide o to, že keď sa tam chceš prihlásiť ako nový užívateľ, musíš im zaslať občiansky preukaz ofotený. A podvodníci to robia tak, že si stále zakladajú nové profily, lebo nový užívateľ má stále nejaké výhody. Napr. prvá stávka bez rizika a pod. Takže si vytvoria účet pod iným menom a iným OP, ale číslo účtu v prípade výhry už uvedú svoje. Ale ty hlavne nestresuj, počkaj si do poobedia.

autor
2. dec 2021

@nelka2121 ahaa no pekne som ani nevedela že už aj takto klamú ľudí...ale hlavné je že sa nedá brať nejaká pôžička len občianskym preukazom...tak mi držte palce 🙂

basska_b
2. dec 2021

Môjmu mužovi zneužili rodné číslo a uzatvorili na neho životné poistenie. Poistné sa neplatilo, tak poisťovňa po pol roku zmluvu zrušila, ale provízia bola vyplatena podvodníkovi. Korešpondenčna adresa bola na zmluve iná. Po 10 rokoch prisli nejakí vymáhači dlhov. Jedine, čo nás zachránilo, bolo to, že poisťovňa tú originálnu zmluvu už skartovala. Zamestnanec poisťovne mi podvrhnutu zmluvu ukazoval len v počítači. V našej mestskej časti bol škandál, že nejaká žena na ulici vyhľadávala skoro dospelo vyzerajúcich teenagerov a pod nejakou zámienkou pýtala od nich občiansky. Ktovie, na čo údaje chcela použiť

basska_b
2. dec 2021

Pokiaľ ale normálne nastúpis do tej roboty, tak to nie je nič čudne. Skôr by som sa bála, keby si išla len na nejaký pohovor a tam by to chceli. Kamarátka bola na pohovore, ktorý bol v nejakom rodinnom dome a dievča pred ňou odtiaľ 40 minút nevychádzalo, radšej odišla

tyler91
2. dec 2021

@nelka2121 overujú už aj bankové účty, výhru vyplatia iba majiteľovi účtu

petrastrbanikova
8. feb 2022

Ja som práve poslala prefoteny občiansky z jednej aj druhej strany ,,zamestnávateľovi ,,a aj kartičku poistenca zpredu?co robiť keď sa mi to už vôbec nepáči a mám pochybnosti 🤦🏼‍♀️

pieksamaki
8. feb 2022

Dnes je uz naozaj vela roznych podvodov.....

petrastrbanikova
8. feb 2022

@pieksamaki preto či sa da v dnešnej dobe aj bez podpisu tie údaje zneužiť

pieksamaki
8. feb 2022

@petrastrbanikova ako sa hovori da sa vsetko....uz samotny internet je prostriedkom pre takyto priestor....ale netreba hned mat zly pocit....lebo dnes sa pracuje takto na dialku bezne

petrastrbanikova
8. feb 2022

@pieksamaki da sa všetko ale dúfam že aj keď to majú a boli by to podvodnici tak sa nič nestane však nemajú originál občianky a ani podpis

autor
8. feb 2022

Hlásim sa že v mojom prípade to dopadlo dobre a nikto nič nezneužil a naozaj to použil len na potrebné veci 😄

ibrunova
8. feb 2022

@petrastrbanikova no zamestnávateľ to potrebuje

domibed
12. sep 2022

@petrastrbanikova ako to dopadlo. Išlo o pozeranie videí?

petrastrbanikova
12. sep 2022

@domibed čo ako dopadlo?vybavila som si nový OP pre istotu a hotovo 😁

maranelo1
25. dec 2022

Ludia neblaznite,s kopiou OP sa neda urobit takmer nic,to by si taky clovek,ktory sa boji nikdy nevedel napr. pozicat automobil v autopozicovni,nevedel by si kupit automobil v autobazari atd. A uz vobec sa neda zneuzit kopia na uver alebo splatkovy predaj,myslite si ze bankove spolocnosti su hlupe a nepreveruju si dokladne ich noveho klienta??
Tam sa okrem ineho kontroluje aj doklad o prijme /preveruje sa aj u zamestnavatela/, bankovy ucet, 2 x doklad a kopu inych papierov potrebnych k uzavretiu zmluvy.
Dovolim si tvrdit ze kopia OP sa vobec neda zneuzit.