Daňové priznanie a uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku

buducanevesta12
4. feb 2020

Ahojte, mám len malú otázočku, manželovi roky robím osobne daňové priznanie, lenže teraz si neviem rady s tým ako postupovať keď si ide uplatniť aj na mňa. Min.rok som len 2,5 mesiaca poberala materskú, rodičak a prídavky sa tam nezaratavaju to viem, ale chcem sa opýtať koľko mesiacov mám tam teda k sume príjmov napísať. Len 3? Nikde v zákone som sa k tomu nedopatrila. Ďakujem pekne 🙂

evittam
4. feb 2020

@buducanevesta12 Bola si cely rok 2019 na MD a RD? Tak si môže uplatniť NCZD za cely rok minus tvoj príjem za MD. Neviem k comu si sa nedopatrala.

buducanevesta12
autor
4. feb 2020

@evittam áno bola som do polky marca na MD a zvyšok na RD. No nevedela som či tam dať len tie 3 mesiace alebo 12 mesiacov.

evittam
4. feb 2020

@buducanevesta12 Ako som napísala

buducanevesta12
autor
4. feb 2020

@evittam to mi nejak veľa peňazí vychádza 🙂 ale ďakujem

jaruska_12
4. feb 2020

@buducanevesta12 môžem sa opýtať odkiaľ ste veľmi by sme potrebovali pomôcť s daňovým keďže mužovi ho v práci odmietli urobiť kvôli tomu ze minulý rok podnikal

evittam
4. feb 2020

@buducanevesta12 Veľa? No neviem kolko si mala MD. Ale povedzme 500Eur/mesiac. To máme cca 1250Eur tvoja MD. T.j. 3937.32-1250=2687.32 si môže na teba uplatnit a z toho mu mozu vrátiť max.cca 519.59Eur teda v prípade ak aj boli odvedené.

ankaevka
4. feb 2020

@jaruska_12 ak podnikal, tak v praci mu nemozu spravit lebo musi podat dp typ B

buducanevesta12
autor
4. feb 2020

@evittam MD som mala 1403,30 presne

buducanevesta12
autor
4. feb 2020

@jaruska_12 ou s týmto vám nepomôžem neviem robiť pre podnikateľov

jaruska_12
4. feb 2020

@ankaevka to sme nevedeli, len neviem koho s tým osloviť keďže znalosť v tom ja nemám

miselar
4. feb 2020

@evittam ahoj môžem poprosiť info vyznáš sa v daňovom?? Aký je postup aby si mohol. Manžel na mňa uplatniť daňové priznanie? Ja som do 10.3bola zamestnaná, od11. 3 pn a od 17.8 som nastúpila na MD. Manžel je príslušník zvjs. Ďakujem za info

evittam
4. feb 2020

@buducanevesta12 No tak si to dopln do výpočtu. Zo zvysku mu vrátia 19% ak to ale odviedol. Btw.preco nepožiada o RZ zamestnavatela?

evittam
4. feb 2020

@miselar No pri príslušnikoch neviem aky je postup. Ale ak rovnaký tak NCZD minus tvoja PN a MD a príjem z práce. Cize asi to ani nevyjde aby si mal co uplatnit.

ivushka19
4. feb 2020

@evittam a minus prijem este, nie? do 10.03 bola zamestnana

evittam
4. feb 2020

@ivushka19 Ved píšem

ivushka19
4. feb 2020

@evittam ospravedlnujem sa, zle som precitala...

ivushka19
4. feb 2020

@jaruska_12 o aky druh podnikania islo, fyzicka osoba - SZCO?

evittam
4. feb 2020

@jaruska_12 Najdes účtovnicku.

jaruska_12
4. feb 2020

@ivushka19 áno szco fyzická osoba

ivushka19
4. feb 2020

A neskusili ste oslovit uctovnicku co vam robila uctovnictvo ako szco? Firmu ste zatvorili ci mate subezne szco a pracovny pomer..... Poradit viem, ale chce to vela informacii

jaruska_12
4. feb 2020

@ivushka19 nie to sme neksusali, možno vyskúšame ak bude firma ochotná, od januára do júla bol živnostník mal mandátnu zmluvu potom bol august a september na úrade a poberal dávku v nezamestnanosti a od 1.10 bol riadny zamestnanec na tpp

ivushka19
4. feb 2020

@jaruska_12 ako zivnostnik musi zistit prijem, neviem ako ste mali riesene vydavky, ci pausalom alebo skutocne / neviem ako dlho bol szco/, ci bolo platene nejake poistne. Z uradu by som si vybavila papier, ze ste poberali davku /nie je zdanitelny prijem, je to len doklad, co sa tie 2 mesiace dialo/ a z prace by mal dostat potvrdenie o prijme. Z toho sa da vsetko vypisat do danoveho. Musi robit danove priznanie typ B, kde prizna prijmy a vydavky ako szco a uvedie aj prijem ako zamestnanec ... su tam na to rozdelene kolonky...

jaruska_12
4. feb 2020

@ivushka19 f7 sama to nezvládnem a zo szco ma faktúry a každý mesiac plus výpisy s účtu platil zdravotnú len ale nepoberal daňový bonus

ivushka19
4. feb 2020

@jaruska_12 szco je len tento rok? ci podnikal uz v minulom roku? Ak ma narok na danovy bonus, tak treba aj kopiu rodneho listu a ak je skolopovinne, tak potvrdenie zo skoly. Kto mu vystavoval faktury, sam? Alebo ste mali nejaku spolocnost, co vam robila uctovnictvo? Platil aj DPH?

jaruska_12
4. feb 2020

@ivushka19 szco bol len minulý rok od januára do júla tento rok je riadnym zamestnancom. Faktúry mu vystavili v práci ono to bola práca v stavebninach s výhodami,, zamestnanca,, pred tým za rok 2018 mi to robila účtovníčka v tej firme

ivushka19
5. feb 2020

@jaruska_12 tak sa treba riadit pravidlami predchadzajucej uctovnicky, urcite mate doklady aj danove, podla toho by sa to mohlo dat. Ale ak si netrufate, skuste sa obratit na nejaku firmu. Neviem odkial ste ...

jaruska_12
5. feb 2020

@ivushka19 ďakujem vyskúšam, Košice