Daňový bonus verzus obedy

noemikatka
2. sep 2021

ahojte vie mi niekto poradiť ohladne obedov všimla som si že mi zvýšili daňový bonus na dieťa ale ja som chcela obedy zadarmo neviete skym kde to mám riešiť a či sa to ešte dá zmeniť mňa sa účtovník nič nepýtal len automaticky mám zvýšený DB nebola som informovana že kde sa to nahlásujé ak chcem radšej obedy ako DB ďakujem

emily491
2. sep 2021

@ankare Hlavne si nemôžete douplatniť daňový bonus s daňovým zvýhodnením na dieťa za obdobie, za ktoré ste si vybrali poskytovanie dotácie na stravu.

ankare
3. sep 2021

Baby,dnes som volala s riaditeľkou škôlky. Tvrdí,že ozaj si už na syna nikdy v živote nebudem môcť uplatniť DB,ak si uplatnim teraz dotáciu na stravu. Ja som už magor z toho.
Je to písané aj tu na stránke škôlky.
https://msdt6.estranky.sk/

eila88
3. sep 2021

@ankare tak to je trochu silné vyjadrenie ze nikdy v zivote si nebudes môcť uplatniť DB ak si teraz uplatnis dotaciu.
Ale skus zavolat na úrad prace, myslim ze s touto dotaciou robi oddelenie hmotnej núdze. Tam ti urcite lepsie vysvetlia co a ako a hlavne na tvoju situáciu. U nas tomu rozumie ako tak len veduca jedálne. Ucitelky vrat. riaditeľky v tom majú guláš.

ankare
3. sep 2021

@eila88 volala som na Ústredie práce, na Úrad práce, priamo na Mesto,... K tomuto sa mi nikto nevedel vyjadriť. 😪
Vedúca jedálne vraví, že to nie je teda pravda?

emily491
3. sep 2021

@ankare Nikto vás nemôže donútiť, rozhodujete sa sama a určite máte možnosť odhlásiť sa z čerpania dotácie a od ďalšieho mesiaca si uplatniť daňový bonus. Ale finančne sa vám neoplatí vybrať si dotáciu na stravu.

ankare
3. sep 2021

@emily491 ale teraz nemám na výber,keďže ani ja,ani manžel nemáme nárok na DB.

emily491
3. sep 2021

@ankare Tak je to jasné, len aby ste si potom nedouplatnili daňový bonus za obdobie, za ktoré ste čerpali dotáciu na stravu, ak si budete podávať za rok 2021 daňové priznania.

mysenac
3. sep 2021

@noemikatka - je to nastavené tak, že buď daňový bonus (v plnej výške po novom) alebo obedy zadarmo. Suma DB 43,60 eur pre deti 6 - 15 rokov bude platiť až 1.1.2022. Všetkým zamestnanym rodičom nabehol automaticky nový vyšší DB od júla - podľa legislatívy a veku detí. Ak chce niekto dotované obedy, musí si na mzdovom v práci zastaviť DB (v plnej výške) a potvrdenie o tom priniest do školy.

eila88
3. sep 2021

@ankare my sme v inej situacii, ja mam skolkara ktory ma 5 rokov a je predskolak. A tak nanho mozme poberat aj daňový bonus aj dotaciu na stravu kym nebude mat 6 rokov a potom sa musíme rozhodnúť co nam bude viac vyhovovat. Ale rodicia z toho boli zmäteni, pytali sa uciteliek a ani jedna im to nevedela vysvetliť. Lebo je to jeden z mala pripadov kedy je možný subeh.
Ja som si to zistovala na nete, hladala som info a potom som si to len potvrdila u veducej, ktora aspon vedela o com točí.

luliu
3. sep 2021

@noemikatka len ty nebudeš dostávať žiaden daňový bonus. Nie že len zvýšený nechceš a pôvodný dostaneš. Buď bonus na obedy alebo daňový bonus