Dedenie majetku

jituska666
22. aug 2018

Dobrý den, chcem sa len spytat. Som vydatá a mame jedno dieťa. Ideme s manželom kúpiť apartmán v Turecku len môj manžel má z prvého manželstva dieťa. Veľmi by som chcela vedieť že keď kúpený apartmán bude na nás obidvoch meno a nedajbože sa s mužom niečo stane či v takom prípade má nárok dediť aj jeho prvé dieťa. Ďakujem.

loginexistuje
22. aug 2018

Samozrejme ze ma aj prve dieta pravo dedit

lenka9g
22. aug 2018

Jasne, ze áno myslím, že je to tak ze ty budeš mať polovicu a deti si tiež rozdelia polovicu

ciusinka
22. aug 2018

Ano samozrejme, dieta je neopomenutelny dedic, takze bude dedit. A nielen pokial ide o ten apartman, ale pokial ide o cely majetok tvojho manzela.

rakywanda
22. aug 2018

Jeho polovica sa rozdelí rovnakým dielom medzi všetky jeho deti

sunnyhoney03
22. aug 2018

urcite ma narok dedit, mozno ak by ho vydedil tak by nemalo pravo

jessicai
22. aug 2018

Jednu polovica bude tvoja a z polovice co partrila manzelovi budes dedit ty a aj vsetky jeho deti rovnakym dielom.

fefe123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominika6
22. aug 2018

@jituska666 tvoa je polka a druhá polka sa delí na všetkých potomkov

cacianka
22. aug 2018

majetok sa berie ako jeden celok,ak zomrie jeden z manželov, druhému zostane jeho polovica a polovicu toho druhého dedia pozostalí rovnako. ak má on dve deti, tak tebe zostane 1/2 z vášho majetku a z jeho 1/2 majetku /polovice dedíte po 1/3. takže ty budeš mať 4/6 a deti po 1/6.
ak by si zomrela ty 1. tak mužovi zostane jeho polovica a z tvojej polovice dedí 1/2 on a 1/2 vaše spoločné dieťa, takže muž bude mať 3/4 a dieťa 1/4. po tebe jeho dieťa nededí, až keby zomrel aj on tak dedia jeho obe deti.
pokiaľ nebudú iné problémy.
zhruba vysvetlené

jituska666
autor
22. aug 2018

@cacianka ďakujem

akika
22. aug 2018

@jituska666 ak sa chceš vyhnúť tomu, že toto dieťa bude dediť tento novokúpený majetok, treba spísať zúženie BSM u notára zápisnicou a nehnuteľnosť budeš vlastniť iba ty! Pozor ale, toto zúženie rozsahu sa dá urobiť pred nadobudnutím nehnuteľnosti..(no napr., ak by si zomrela Ty skôr ako manžel, zdedia to tvoje deti a manžel a po ňom všetky jeho deti...- tu sa tomu vyhneš..závetom ) Skús zájsť za notárom, poradí..

jituska666
autor
22. aug 2018

@akika alebo to napisat iba na moje meno 🤪

jituska666
autor
22. aug 2018

@akika čo je BSM? 😳

lucy123lucy
22. aug 2018

@jituska666 BSM - bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov

akika
22. aug 2018

@jituska666 no ak ste manzelia a nemate sudom zrusene BSM (bezpodielove spoluvlastnictvo manzelom) tak aj ked to napises na svoje meno je to vase SPOLOCNE vlastnictvo..ak sa chces vyhnut tomu co pises, zuz rozsah BSM na kupovanu nehnutelnost ( da sa to len pred kupou a musi byt konkretne na urcitu vec)Robi sa to notarskou zapisnicou a doklada sa to ku kupnej zmluve aby to takto bolo vlozene do katastra..

manqua
22. aug 2018

@jituska666 ano, jeho polovicu si rozdeli vase dieta a jeho dieta, takze jeho dieta bude vlastnit stvrtku a vase spolocne dieta bude vlastnit tristvrtinu 🙂

jituska666
autor
22. aug 2018

@manqua a ešte by má teda zaujimalo , majetok čo nadobudol s prvou ženou a niečo sa stane tak nehnuteľnosť čo majú tak tiež tým pádom môže dediť nás syn?

raszuz
22. aug 2018

@jituska666 ak je vlastnikom predmetnej nehnutelnosti AJ tvoj muz, tak ano, vase spolocne dieta bude mat narok po nom dedit. Ak sa s exkou vysporiadal a k danej nehnutelnosti uz nema vlastnicky vztah, tak vase dieta nebude dedit nic.

yonce
23. aug 2018

@jituska666 samozrejme ze ano, ak je on spoluvlastnik s byvalou zenou, vas syn ma narok na dedenie po nom 🙂