Dvojité občianstvo a pas pre dieťa

hanaxxx
27. feb 2022

Ahojte, viete prosim niekto ako je to s vybavovanim pasu ked dieta ma dvojake obcianstvo? Ked idem vybavit pas na slovensku bude tam aj nejak zaznacene,ze ma dve obcianstva, alebo to sa tam neriesi a bude tam mat len slovenske?

sivana09
27. feb 2022

@hanaxxx ak jedno z tych obcianstiev je slovenske, druheho sa musis vzdat. Aspon do minuleho roka neboli na slovensku povolene dvojite obcianstva. No mozno mam stare info

dyala1067
27. feb 2022

Prides s rodnym listom, svojim obcianskym a vybavis pas. Moja dcera ma tri rozne pasy vsetky platne. Nikdy sa nepytali ci ma pas aj inej krajiny.

miadi
27. feb 2022

Ak sa dieta narodilo mimo Svk a jeho otec je inej narodnosti moze mat dve obcianstva . To slovenske dedi po matke automaticky ty len Musis doniest rodny list a superverifikovany sobasny list a ukazat to najprv na matrike a potom mozes ist vybavit pas ( takto mi to vysvetlila pani na urade na Svk )

hanaxxx
autor
27. feb 2022

@dyala1067 cize na slovensku k vybaveniu potrebujem len slovensky rodny list,moj obciansky. A druhy pas vybavim v druhej krajine (respm na ambasade) s prislusnym rodnym listom,spravne?

hanaxxx
autor
27. feb 2022

@miadi dieta sa narodilo na slovensku aj sobas bol na svk

annm81
28. feb 2022

@hanaxxx Na Slovensku potrebuješ rodný list dieťaťa a tvoj doklad totožnosti. V zahraničí to závisí od konkrétnej krajiny, požiadavky sa môžu líšiť. Druhé občianstvo podľa mňa v pase nie je nijako zaznamenané.

@sivana09 Pre prípad, aký má autorka neplatí a neplatilo na Slovensku pravidlo, že sa musí vzdať jedného občianstva.

miadi
28. feb 2022

V tej druhej krajine ti nestaci len rodiny list potrebujes aj dokaz ze otec je obcan danej krajiny, ( jeho pas alebo ine ID) pozri si na google konkretne vsetko co dana krajina vyzaduje,

comika
28. feb 2022

@hanaxxx ak sa dieta narodilo na sk a ty mas sk obcianstvo, tak dieta dedi po tebe obcianstvo a k pasu potrebujes jeho rodny list a tvoj obciansky, kolok… nepise nikde ze ma dvojite obcianstvo. V druhej krajine ho musis najprv zaregistrovat do matriky, (potrebujes ak rodny list, sobas y list, otcove doklad ze je obcan..) vybavis rodny list a az potom Moze mat druhy pas.

hanaxxx
autor
28. feb 2022

@comika dakujem, toto s druhym rodnym listom sme uz spravili

kiki68
28. feb 2022

@sivana09 dieta do 18 rokov ma automaticky narok na dvojite obcianstvo. V 18 sa musi jedneho vzdat. Rodic moze aj nemusi narokovat do 18 to druhe, ale v rodnom liste musia byt obe. U dospelych je to inak, u deti inak. Mam takto syna, cize sme to riesili a nezijem na Sk

annm81
28. feb 2022

@kiki68 To tiež nemusí byť pravda. Slovensko v takomto prípade umožňuje dvojité občianstvo. Ak sa tvoje dieťa musí v dospelosti jedného občianstva vzdať, potom je to zákon tej druhej krajiny.

kiki68
28. feb 2022

@annm81 je to tak v EU, neplati ak je krajina mimo zonu EU. Ale napr u nas ide o dve krajiny EU (ak,at) , hoci my sme napr to si obcianstvo ani nechceli. Ale narok do 18 na to proste ma a musi to byt uvedene.

annm81
28. feb 2022

@kiki68 Nemyslím, že existuje takáto celoeurópska dohoda. Si si istá, že to nie je rakúsky zákon?

dyala1067
1. mar 2022

@hanaxxx Ak sa dieta narodilo na Svk, ma svk rodny list, obcianstvo bude mat po matke svk tak normalne na pasovom vybavis pas ako pre slovaka tj. rodny list, tvoj obciansky a kolok. Druhy pas bus vybavis na prislusnej ambasade alebo v krajine posla ich pozoadaviek.