Dieťa sa narodí v Anglicku. Ako postupovať pri vybavovaní dokladov?

pookie
22. dec 2008

Som v UK uz vyse 3 rokov, a so svojim partnerom zakratko cakame baby. Nad svadbou zatial moc nepomyslame, mozno ked bude dieta vacsie. Zaujimalo by ma ako ste postupovali so vsetkymi papierovackami-rodny list, pas, priezvisko dietata, dvojite obcianstvo a kopec inych drobnosti ktore ma momentalne ani nenapadnu 😖 Budu iste veci komplikovanejsie vybavovat kedze nie sme zosobaseni?
Ak to bude dievcatko, uznaju na SK priezvisko bez "ova" (po otcovi) ked tak bude zapisane v anglickom rodnom liste?
Budem rada ak sa ozve niekto kto je v podobnej situacii a kto si uz "preskakal" vsetky potrebne vybavovacky. Kazda rada potesi a pomoze. Diky

silaviat
11. feb 2015

@rosocha na poste si vezmi form,vypln vzadu musi podpisat anglican co ta pozna aspon 2 roky dava tam i cislo jeho pasu... 2x maleho fotky jedna podpisana tym anglicanom cim potvrdi ze na foto je tvoje dieta,dolozismaleho uk rodny list,p60 za 5rokov pred narodenim dietata papiere z home office tvoj pas(ak je to na tvoje meno) a posles ...

jaco8
25. máj 2015

Ahojte 🙂 chcel by som vás pekne poprosiť o radu, respektíve o presný postup pri vybavovaní slovenského rodného listu a pasu pre dieťa. prosím všetko od začiatku od narodenia dieťatka a kde dané dokumenty najdem alebo stiahnem.je tu toho popísaného veľa a neviem sa v tom orientovať 😖 . Veľmi pekne ďakujem za odpovedi.

silaviat
27. máj 2015

@jaco8 zalezi ci chces vybavit na ambasade.. najlepsie bude im poslat mail a oni ti presne napisu postup i s cennikom ,, al eje to asi takto- narodi sa dieta..objednas sa na uk rodny list az ho budes mat das ho apostilovat https://www.gov.uk/get-document-legalised - apostilovany ho musis dat prelozit do sk jazyka-robia to na ambasade- a potom tam vypisat ziadost o zapis dieta do matriky.. ziadost spolu s dokumentami a uK listom potom oni poslu na specialnu matriku do ba a odtial ti nazad poslu uz sk rodny list ,,, samozreme na vsetko treba mat schodzku zajednanu 😉 az budes mat sk rodny list tak tam hned vybavis i pas .. to ti len odfotia dieta zaplatis a az bude pas hotovy prides si pon ..

andreaandca
15. júl 2015

Ahojte mamicky.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Pre vsetky Zeny a mamicky v UK
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...

julkazwinsfordu
9. aug 2015

Ahojte,ľudia 🙂
Ja viem,že sa to tu veľa o tom píše,ale potrebujem aj ja klasickú info pomoc 😉
Pracujem v Anglicku už 3 roky a v novembri čakáme s manželom slovákom naše prvé dieťa 🙂 Aký je v stručnosti ďaľší nevyhnutný administratívny postup? Sme až pri Liverpoole,takže do Londýna je dosť ďaleko...Na Slovensko plánujeme ísť na otočku cca až počas budúceho leta...
Celkovo je ten potrebný vybavovací kolotoč(rodný list anglický,preklad,vycestovací pas,prihlásenie u nás na matrike,slovenský rodný list,zápis malej do môjho pasu atď.) naozaj taký komplikovaný,či dá sa to zvládnuť aj celkom v pohode? 🙂

Díky moc za pomoc a držím Vám aj ja všetky palce 🙂

Julka

radusiq
9. aug 2015

@julkazwinsfordu ahoj 🙂 nie je to nic strasne. Kedze tu nieste 5 rokov nemate narok na uk pas takze budete riesit slovenske. Ked sa babo narodi zaregistrujete ho na matrike a vystavia vam uk rodny list. Ten date apostilovat postou, zistite si kedy ma ambasada strankovy den v liverpoole a spravite appointment, tam donesiete vsetky doklady aj s kopiami, oni vam vybavia sk rodny list a pas. Kedze sa neponahlate vycestovat mate cas a nemusi vas trapit ze doklady budu trvat par mesiacov...my sme cestovali ked mal maly 6 tyzdnov takze to boli fofry ale stale sme to zvladli bezbolestne ked neratam drzeho ujsa sbskara na ambasade, ale ten tam uz aj tak nerobi 🙂

julkazwinsfordu
9. aug 2015

Ahoj,Radusiq 🙂
Díky za bleskovú a najmä pozitívnu odpoveď 🙂 Wauuu,to je fakt pravda,že v Liverpoole je tiež naša ambasáda? :O To som ani netušila ;)
Hm,takže vybavíme tu rodný list,aj pas a na Slovensku potom stačí malú len zapísať do matriky na trvalý pobyt? :D

Díky ;)

Julka

radusiq
10. aug 2015

@julkazwinsfordu nie je tam ambasada ale robia vyjazdove dni po vacsich mestach v uk, mrkni na ich webstranku alebo im napis e-mail 😉 dieta ma trvaly pobyt automaticky tam kde matka a zapisu ho cez ambasadu na osobitnu matriku ked ti budu vystavovat sk rodny list takze na sk nepotrebujes vybavovat nic.

mia3891
11. nov 2015

Dobry den. Potrebujem pomoc. Nasa dcerka sa narodila v Uk roku 2011. Dostala britsky pas. Uz roky zijeme v SK. V januari nam bude treba obnovit pas, ale neviem ako. Treba ist do Londyna, alebo staci len na ambasadu do BA? Ma stym niekto skusenosti?

silaviat
11. nov 2015

@mia3891 kedze to zas musi podpisat anglan co vas pozna minimalne 2 roky tak musite do anglicka ...

mia3891
13. nov 2015

Dakujem.

silaviat
13. nov 2015

@livuska1 meno toho co to vypisuje teda tvoje..
OPRVA= lol prepac mne to tu skocilo ako novy prispevo haha a nie rok stary .. a uz sa neda zmazat 😀

andreaandca
13. jan 2016

Pre vsetky Zeny a mamicky v UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...

mitaaa1990
24. jan 2018

Ahojte viete mi niekti poradit ze ak sa ki narodi dieta v uk na co vsetkoo mam narok? Kolko dostanem a ci vobec mam narok na porodne? A kolko budem dostavat mesacne za dieta ked nie som zamestnana? Dakujem

radusiq
24. jan 2018

@mitaaa1990 robila si v UK niekedy? Robi tvoj partner? Len narodenim dietata v UK ti nevznika narok na nic.
1.) Ak si bola zamestnana (a platila odvody) aspon 26 tyzdnov za posledny rok a pol cca (66 tyzdnov pred due date) vznikne ti narok na maternity allowance - max £140.98 tyzdenne v zavislosti od toho kolko si odvadzala.
2.) Ak ty alebo tvoj partner nezarabate viac ako 50tis rocne dostanes ties child benefit - £82 mesacne. Ak nerobis odporucam si to napisat na seba kedze sa ti tym rataju roky do dochodku aspon.
3.) Porodne, cca £500, dostanes len ak si na income support alebo jobseeker's allowance.
4.) Ak ste rodina s nizkym prijmom mozte si poziadat o nejake tax credity. Teraz je to po novom cez Universal Credit - s tym velmi neporadim ale urcite sa niekto najde...