Dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

15. okt 2022

Ahojte .. s veľmi ťažkým srdcom idem položiť túto otázku. Ocinko bol v teminalnom štádiu rakoviny a posledné dni potreboval prečistenie, tak som sa a lekárom dohodla, že ostane na víkend v nemocnici ( inak som sa o neho starala doma). Posledný deň, keď mal ísť naspäť domov, brali ku krv o 15 hod. Odvtedy mi niekoľko krát volal, aby som vybavila až ide domov, už po hlase sa mi zdalo, že nemôže dýchať. Volala som sestričke, aby sa na neho išla pozrieť, volala som o pár minút a že bola, vraj je v poriadku. Mamina so sestrou prišli o 17tej za ocinom ( mali sme povolené kedykoľvek, pretože už to bola otázka dní) a našli ho takto a ledva dýchajúceho. Dve hodiny za ním pravdepodobne nebol nikto, napriek môjmu telefonátu a stratil veľa krvi. O necelé tri hodiny umrel. Pre neho to bolo vykúpenie, mal aj napriek morfium neuveriteľné bolesti. Pred pár dňami sme sa ale rozprávali s niekoľkými lekármi a záchranárom a na základe tejto fotky a okolností nám povedali, že treba nahlásiť tento stav na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Čo by ste robili vy

autor
15. okt 2022

Prosím o radu. Bolo to mladé dievča, na ktoré nemal ocino zlého slova a pred smrťou nás prosil aby sme napísali pochvalu na lekárov a aj na sestry, medzi ktorými bola aj ona. Bolo to ešte v máji a odvtedy nevieme, či áno, či nie. Mali sme za to, že sa poučí na tejto obrovskej chybe ( presluhovala ešte hodinu a skákala ak po službe okolo neho), no naozaj to bolo pre neho vykúpenie a jej by sa tým mohol pokaziť život. Ďakujem za triezve názory

autor
15. okt 2022

Teda presne tí lekári vyslovili, že toto je priprad na prešetrenie, aby sa predchádzalo benevolentnosti z jej strany..

perdita11
15. okt 2022

Prijmi v prvom rade uprimnu sustrast. Rozumiem situacii, ze ocko by si asi nezelal, aby ste davali nejaku ziadost alebo staznost. Na druhej strane ta fotka je nieco strasne. Ak takto zaobchadzaju s pacientami, tak je to az nedostojne. Asi by som spravila nejaky kompromis. Staznost by som zatial nedavala na dohlad nad zdrav.starostlivostou, ale obratila by som sa na primara alebo riaditela nemocnice a konfrontovala ho so situaciou. Ukazala aj tuto fotku. Zmienila by som aj slova tvojho ocka, ze bol vdacny. Ockovi uz nepomozes ale posledny odkaz od neho odovzdas, zaroven nemavnes rukou nad takym zaobchadzanim a konfrontujes nemocnicu. Mozno to vo finale nepomoze, ale kiez by sa to uz viac neopakovalo. Posielam vela sil.

autor
15. okt 2022

@perdita11 ďakujem, je to už pár mesiacov, v máji umrel. Pochvalu sme už napísali a veľmi som zatinala zuby, aby som nenapísala aj toto a aj to, že sa nedal zaplatiť ani nadštandard, pretože tam nebola ani tv ani nič, pritom ju mali k dispo..

janinah
15. okt 2022

Toto sa nesmie stať a je jedno,či sestra presluhuje,či je mladá,či hocičo...ja som začínala ako 18r. sestra na internom a bola som sama v nočnej službe na 59 pacientov,áno,dobre čítaš,len nemusela som každý prd zapisovať ako sa musí teraz...a toto by som nikdy neurobila,to je hrubé zanedbanie.....otázka je čo s tým urobíš,ja osobne by som to riešila s vrchnou sestrou a primárom daného oddelenia,nie ako oficiálnu sťažnosť,ale ako dôrazné varovanie,aby si konkretnu sestru kontrolovali....len akosi nerozumiem prečo to idete riešiť až teraz...

derdia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
15. okt 2022

@janinah lebo sme to riešiť nechceli, no len jej brat,doktor ošetrujúci bol na moju mamu a sestru veľmi nepríjemný a nevedia sa s tým doteraz zmieriť ( ja som s ním mala vynikajúcu komunikáciu čo sa týka ľudskosti, odbornosti a aj empatie), tak mamu proste zaujímalo, či naozaj toto domohlo k smrti..

autor
15. okt 2022

@derdia ja som tiež toho názoru, že po takejto skúsenosti už nič nezanedba, len mamina sa s tým nevie vyrovnať..

derdia
15. okt 2022

Neviem odpoved som zmazala...skor by som povedala, ze sa neviem k tomu vyjadrit. Bohuzial ked pracujes spravis aj chybu.. Snazit sa mozes akokolvek...neviem.ahoj

nika11103
15. okt 2022

Za mna určite ak bol ocinko spokojný žiadne podnety nič na čo ? Najdôležitejšie je že to bolo pre ocinka vykúpením. Keby sa to nestalo bohvie o koľko by sa mu trápenie natiahlo . Je to hrozné naozaj , neviem si to predstaviť ale mna stále moj otec pripravuje na to že nechce takto byt nechce trpieť že keď budem musieť rozhodovať , tak určite nič nenaťahovať . Je dôležité , že ocivnkovi bolo aj s ňou dobre , a že už ho nič neboli .

lucka_ke
15. okt 2022

celkom nechápem - on si vytrhol kanylu? alebo z čoho toľko krvi?

autor
15. okt 2022

@lucka_ke brali mu krv a dostával veľké dávky fraxiparinu.. zalepili mu to a pretekalo..

lucka_ke
15. okt 2022

na zemi je vrecko s infúziou? či mal katéter? ja by som to tak nenechala, ak ste volali tak mali za ním chodiť častejšie

autor
15. okt 2022

@lucka_ke katéter, ale ten s tou krvou nemá nič, to je proste z ruky po vpichu

huxy
15. okt 2022

Ale krv je aj v sáčku od katetra. To mal vývod od niekial alebo je to z močovej rúry?

autor
15. okt 2022

@huxy áno mal rakovinu močového mechúra a cez močové cesty išla už iba krv, mal aj nefrostomiu, tadiaľ šiel moč..

trgypadl
15. okt 2022

Ahoj, velmi ma to mrzi, prijmi uprimnu sustrast, chces to podat na urad preto, lebo si myslis, ze tento stav sposobil smrt?

eternity24
15. okt 2022

Ja by som podnet určite podávala. Nemáte nad čin váhať. Ak sa vec zametie pod koberec a zostanete ticho, chyba sa môže opakovat a ublížila/zanedbaju starostlivosť aj u iného pacienta. Aj napriek tomu, že píšete, ze vás otec bol na konci svojej životnej cesty, môžu pochybiť u pacienta, ktorý ma priaznivejšie vyhliadky a poškodiť mu zdravie alebo aj spôsobiť smrť. Ja by som nemlcala

drahomirrra
15. okt 2022

V prvom rade: nie ste spokojni konkretne s poskytnutim zd.starostlivosti? Ak nie, podnet podat. Fotka je velmi priznacna a ja by som nevahala. Toto je vrchol nedostojnosti a neprofesionality, zo strany sestry. Pre mna za mna, nech su vyhorene, nech ich je malo - toto je na vyhadzov.

Ak nie ste spokojni skor s komunikaciou personalu, nepodavat, lebo spravanie personalu nespada pod kompetencny zakon UDZS.
Tam sa treba stazovat na vedenie nemocnice, prislusne komory. UDZS taky podnet vrati spat, alebo ho presetri vylucne v casti poskytnutej zs.

drahomirrra
15. okt 2022

Nie je to FNsP Zilina?

autor
15. okt 2022

@trgypadl nie, smrť spôsobila rakovina, toto tomu možno len dopomohlo, čo bolo v konečnom dôsledku len úľava pre ocinka..

autor
15. okt 2022

@eternity24 veď toto, že aj tí lekári povedali, aby sa tomuto predišlo v budúcnosti..

autor
15. okt 2022

@drahomirrra nie, ja som s komunikáciou bola maximálne spokojná, čo sa týka lekárov aj sestier.. toto je skôr také zanedbanie, len preto váham, že ocino o nej pekne hovoril, bola ku nemu veľmi láskavá a to je v posledných dňoch, asi skôr, pre umierajúceho dôležité ...

autor
15. okt 2022

@drahomirrra áno, je..

trgypadl
15. okt 2022

Neber to ako obhajobu sestry, ci ho bola pozrieť v tom case, to uz je na jej vedomí a svedomí, viete nahliadnut do zdr. Dokumentácie...
Z fotky je to naozaj tazke zhodnotiť, aka tam bola strata krvi,... Niekdy aj mensie množstvo krvi sa dokáže rozpit na palchte, a naozaj to vyzera hrôzostrasne...
Kludne sa ta ranka mohla rozkrvacat aj neskor ako bezprostredne po odbere krvi, naozaj niekedy staci chvíľka, doslova par minut....
Zrejme bolu u ocka zrazacie procesy uz velmi oslabené, vidno aj dosť hematomov na ruke..
Na druhej strane, ak videla sestra takuto plachtu bolo ju treba prezliecť, poumyvat pacienta.....
Zial niekedy sa stava, ze v nemocnici je aj problém s dostatkom cistej bielizne, zial to je fakt a velmi smutný..
Ak píšeš, ze Ti ocko volal, ze chce ist domov, tak zial asi uz citil ze sa blizi koniec...
Prva vec-je chyba, ze si pisala pochvalu ak si to tak necitila...
Druha vec riesila by som to s oddelenim, kde lezal...
Ak mas potrebu podať sťažnosť na urad urob to co citis, co je správne....drz sa

autor
15. okt 2022

@trgypadl veď práve to, že neviem, čo je správne. Na jednej strašne, snáď sa poučila a už nikdy nezanedba a na druhej strane, čo ak nie? 😢

drahomirrra
15. okt 2022

Prijmi prosim moju uprimnu sustrast, velmi ma mrzi tvoja strata. Takto: Urad bude presetrovat zdravotnu dokumentaciu. Cize ak sestra do dekurzu zapisala vymenu kanyly, podanie liekov, fraxiku atd… A toto sedi s guidelines, ktore su dane, tak cela staznost je na dve veci. Vies, poskytnutie osetrovatelskej stsrostlivosti a taketo veci, ako mas na foto, ktore sa v ramci paliativnej liecby stavaju (obrovske krvacania, vypotky tekutin, moja babinka to mala podobne, akurat to bol karcinom maternice a sestry robili prvotriednu pracu) su dve rozne zalezitosti. Sestra pochybit nemusela - to, ze si jej volala a nesla hned pozriet pacienta nie je pochybenie… Pochybenie by bolo nepodanie lieku, ze by kanylu nevymenila, sterilne neprelepila… Neviem, ci rozumies, co sa snazim vysvetlit. ☹️ Podanie podnetu zvazte, ak vam ma byt lahsie na dusi, najma maminke, tak chodte do toho. Ale ako clovek, ktory v danej oblasti pracuje ti poviem moja - u cloveka s terminalnym karcinomom taketo veci smrt neurychlia, tam je pricina smrti jasna…. Este raz: velmi ma mrzi tvoja strata.

trgypadl
15. okt 2022

Musis to cítiť vo svojom vnutri...
Vies toto je moj subjektivny nazor, viem, ze mnoho ludi nemusi suhlasit, ale ja toto nevnimam ako zanedbanie zdravotnej starostlivosti, skor zlyhanie ludskej emaptie.....
Zhodnot si celkové poskytnutie zdravotnej starostlivosti, ci mu boli zabezpečené vsetky bio-psycho-soc-spirit potreby, paliativna starostlivost a podobne..

autor
15. okt 2022

@trgypadl ja viem, len ono toto keby bolo v doliecovaku, tak možno dobre.. ale na urológii, kde im ľudia nechodia umierať.. bežne..

autor
15. okt 2022

@drahomirrra chápem, som naozaj na vážkach..aj keby urýchlilo, bolo to naozaj vykúpenie z útrap. Ale na druhej strane má veľmi zaskočili slová lekára, záchranára..