Dokedy môžem označiť ex za otca dieťaťa?

mirka2323
20. aug 2011

Dobry den, rada by som sa opytala na nasledovnu vec.. Som slobodna, s partnerom sme sa pocas tehotenstva rozisli (v 4 mesiaci). Medzicacom som odisla do zahranicia (Anglicko), stale som tu, budem tu aj rodit (cca koniec septembra), chcem tu ostat zit aj po porode, byvaly partner zije na Slovensku. Moja otazka - ak by som sa vratila po niekolkych rokoch spat na Slovensko, stale este budem moct na Slovensku za otca dietata oznacit byvaleho partnera a pozadovat, aby napr. platil na dieta vyzivne ? Alebo to musim urobit bezpodmienecne (akym sposobom ?) ihned po porode tu v Anglicku ? Velmi pekne dakujem za odpovede.

sisaha
20. aug 2011

@mirka2323 zalezi ci chces vyzivne alebo nie a ako sa k tomu stavia tvoj ex. Mozes ho samozrejme oznacit za otca aj potom ked sa vratis na SK, ale jedine prostrednictvom sudu a po urobení DNA testov bude zapisany do RL dietata a bude mu urcene vyzivne a styk dietata s otcom. Mozes to spravit aj po porode na SK, ale musi ti byt jasne, ze otcovi bude aj umozeneny styka s dietatom okrem teda platenia vyzivneho. zalezi ci sa vy dvaja viete na niecom dohodnut aj bez sudu.

ela2710
20. aug 2011

@sisaha mne sa za, ze sa to da len do 3 rokov dietata, ale
@mirka2323 mne to pride najma voci tomu otcovi nefer, akoze on nebude svoje dietatko vídať prve tri najhlavnejsie roky jeho zivota, ked si dieta vytvara na rodicov vazby a potom sa akoze vratis z Anglicka a budes od neho pozadovat vyzivne? 🙄
A dalsia vec je, ze on musi so zapisom do RL suhlasit, ak nebude, cakaju vas testy otcovstva a sudne konania, ale tym, ze bude platit vyzivne, sa moze s dietatkom stretavat - bude mat rovnake prava ako ty

sisaha
20. aug 2011

@ela2710 jaj, no moze byt...tieto veci neviem dokedy je to mozne.. Tiez si ale myslim, ze bud chcem otca pre svoje dieta, alebo nechcem, ale potom od neho nechcem nic...pride mi to trosku take vypocitave. Nevidim do toho vztahu, takze to nebudem sudit.., ale..

ela2710
20. aug 2011

@sisaha ved aj mne to tak pride, tiez neviem ako je to medzi nimi, ale tento prispevok vyznel tak, ze 3 roky, pardon inak napisala, ze niekolko rokov mu dieta neukaze a potom bude chciet vyzivne 😒

redangel32
20. aug 2011

@mirka2323 preco si komplikujes zivot? Bud chces jedno alebo druhe. Ak neuvedies otca pri narodeni tak ak sa neskor rozhodnes pre toho isteho je to do 3rokov veku dietata. Podla mna chlapovi sa to nebude pacit,ked s nim budes takto "cvicit",po troch rokoch uz mozno ani nebude mat zaujem o dieta. A ak ho meno otca uvedies pri narodeni dietata tak ako si predstavujes styk dietata s otcom? Zbytocne to nekomplikuj.