Dve priezviska - prax

ksebejka
20. máj 2013

Ahojte zienky, pisem sem, lebo na Svadbe este baby nemaju realne skusenosti s tym, ake je to fungovat s dvomi priezviskami. Chcela by som vas pekne poprosit o vase skusenosti z praxe - pouzivate obe priezviska? Alebo ste uz rezignovali iba na jedno z nich? Ake administrativne prekazky ste zazili? Komentare ludi? Ja som zatial rozhodnuta mat len svoje... ale stale ma mata moznost pridat si aj priezvisko buduceho manzela... lenze som zivnostnicka a bojim sa administrativnej buzeracie... Poradite? DAKUJEM!

sjuzan77
20. máj 2013

@ksebejka ja s 2 priezviskami fungujem uz takmer 4 roky a je to uplne bez problemov. z praxe viem, ze takmer nikde ta na uradoch, u lekarov, v bankach a podobnych instituciach nebudu oslovovat oboma priezviskami, vzdy si vyberu podla svojho uvazenia 1 a tym ma oslovuju, dokonca aj do roznych formularov a tlaciv mi pisu len 1, a to bez ohladu na to, ze by sa opytali, ktore je moje a ktore manzelove. ja to robim tiez tak, len pri fakt dolezitych dokumentoch uvadzam obe priezviska, napr, ked sme vybavovali hypo. co sa tyka beznych ludi, nikdy som sa nestretla s nejakymi hlupymi komentarmi, alebo ze by sa niekdo vyrazne pozastavoval nad mojim rozhodnutim. obcas sa najde zvedavy clovek, ktory chce vediet, co ma viedlo k takemuto rozhodnutiu, ja to velmi rychlo vysvetlim a dotycny je spokojny. snad som ti pomohla 😉

ksebejka
autor
20. máj 2013

@sjuzan77 Dakujem pekne za odpoved. Ja by som chcela pouzivat len svoje a tym padom sa zamyslam ci ma zmysel si priberat snubencovo... a danove ako vyplnas? ked kolonky nestacia...

xmischelkax
20. máj 2013

@ksebejka Ja som si tiež nechala po svadbe aj svoje priezvisko a zatiaľ som s tým nemala nijaký problém, okrem múdrych rečí matrikárky na obecnom úrade, ale zas ona má komentáre ku všetkému 😝 A v daňovom som to normálne vypísala nad kolonky a hotovo, problém s tým nebol

billam
20. máj 2013

@ksebejka ja mam obe priezviska...najprv manzelove - bez ová /to bol velky boj na úradoch/ a potom svoje rodné s ova. Všade vypisujem obe....ale napr. ked idem k lekárovi, tak má osloví posledným - mojim rodnym...v škôlke zase muzovym, ale s ova..ale to beriem, lebo aj deti sa tak volajú.

sjuzan77
20. máj 2013

@ksebejka co sa tyka koloniek, mne chybaju tusim 2 okienka a normalne tie zvysne pismenka natlacim vedla. este mi to ziadna teta uradnicka nevratila, ze to tak nemoze byt. sprav, ako to citis, my sme s manzelom ustupili svokrovcom co sa tyka priezviska, on si nechal jeho a ja som ho prijala, ale aj tak to budeme menit, min. ked pojde dcerka do skoly. nedaj sa do nicoho nutit, lebo to mozes lutovat, tak ako ja. este ze som si nechala aj svoje 😀

ksebejka
autor
20. máj 2013

@sjuzan77
@billam
@xmischelkax no tak baby dakujem krasne za rady 🙂 inak mne na danovom chyba este asi 7 pismen :D takze ja budem musiet pisat urcite nad alebo pod... :D ale tak,... mam nad cim rozmyslat... len casu je malo, lebo v stredu ideme na matriku :(

hradnapani
20. máj 2013

@ksebejka tiez mam dve a uplne bez problemov. Ja vediem taky dvojaky zivot, v praci pouzivam rodne meno, ale ked sme niekde s muzom alebo s malym, tak automaticky pouzivam to nase spolocne. Dve naraz nepouzivam a ani nebudem.
a coho konkretne sa obavas ohladom administrativy/ zivnosti? ja som vsetko nahlasila vsade,kde bolo treba, poposielali mi nove doklady, potvrdenia a hotovo 🙂 ved aj zivnostnici su pre urady hlavne cislom (ičo, dič....)

jerryjanka
20. máj 2013

ja mam dve - jednoduchy dôvod - svoje - no za jedno nechcela som sa ho vzdať mala som ho 25 rokov- som zvyknutá ludia okolo su zvyknutí proste chcela som si ho nechať - ale zasa - sme rodina a aj deti maju manželove priezvisko ako by som potom vysvetlovala že ja sa volam inak ako moje deti - tak mam proste obe a použivam ako kedy niekedy svoje niekedy manželove niekedy oboje. ludia su sem tam zvedavý ale teda skôr sa pozastavia že ake dlhe priezvisko lebo ked zratam pismenka je ich presne 20 - neratam pomlčku ani medzeru

ksebejka
autor
21. máj 2013

@hradnapani no presne tak si to aj ja predstavujem, ze budem pouzivat v praci iba dievcencke a potom raz ked pridu deti, tak sa zacnem hlasit aj k manzelovmu... akurat ze ma kamaratky, ktore maju dve priezviska vyviedli z omylu, ze vraj to tak v praxi fungovat nebude a vsetci ma budu volat iba tym prvym priezviskom - co bude manzelovo a teda to, ku ktoremu sa hlasit nechcem... 😢

Este dalsia vec - chodi vam niekedy posta iba na jedno z vasich priezvisk? Su tety na poste ochotne vam dat zasielku, ked teda nepride na obe mena v presnom poradi tak ako je to v OP?

hradnapani
21. máj 2013

@ksebejka k tomu pisaniu mena:
- v praci: oficialne mam samozrejme uvedene obe mena, ale ked sa mam niekomu predstavit alebo mam stretnutie, tak pouzivam rodne meno, takze klienti a spol. si automaticky fixuju iba toto jedno meno
- v styku s uradmi samozrejme tiez pisem vzdy obe mena, ale ked kupujem nieco z e-shopu a podobne, tak obvykle uvadzam iba jedno a spravidla to prve, teda prijate meno. A na poste nikdy nebol problem, ze by mi nevydali, ked tam neboli obe mena. (podobne aj v pripade doporucenych listov, dobierky atd). Ale ked pride napriklad uradna zasielka a je tam oznacene, ze je to do vlastnych ruk, tak tie mena by tam mali byt asi obe... ale takych je malo 🙂
- to manzelove prijate meno povazujem za "rodinne" spolocne meno, takze ustne ho pouzivam iba ked to uznam za vhodne, potrebne....
moze sa to zdat domotane, ale v skutocnosti je to jednoduchsie 🙂

ksebejka
autor
21. máj 2013

@hradnapani takze mozes povedat, ze to odporucas? lebo ja som uz bola rozhodnuta len pre dievcenske...

hradnapani
21. máj 2013

@ksebejka tak pocuvaj najma sama seba 🙂 to je dolezitejsie, ako nase skusenosti.
Ale sama za seba: ja som spokojna... lebo som sa nevedela vzdat dievcenskeho mena a na druhej strane som chcela, aby ma meno spajalo aj s mojimi detmi a muzom. Takze pre mna to bol kompromis. Aj ked z technickeho hladiska je to urcite jednoduchsie s jednym menom, ale uplne v pohode sa da zit aj s dvoma. Len teda v slovnom prejave sa nepredstavujem oboma menami, to mi akosi nejde do ust 🙂

danadany
21. máj 2013

moja mama má dve priezviská, na začiatku boli problémy, lebo niektorý ľudia žijú v inej dobe a nevedeli to pochopiť 😀, potom je problém na niektorých úradoch a v spoločnostiach, lebo sa jej dve priezviská nezmestia do koloniek ale inak ja som rada, lebo má aj moje priezvisko a aj nového manžela a v podstate používa to, ktoré sa jej hodí, kde ju poznajú po starom mene použije to a kde po novom použije nové

biba286
13. máj 2014

Mam mesiac pred svadbou a tiez si idem nechat moje priezviako plus buduceho manzela..je mi luto vzdat sa mojho po dlhych rokoch...je mi jedno ci sa to niekomu nepaci..mame spolu dceru a keby sa dalo tak aj jej necham dva.teraz ma priezvysko po mne ale potom sa jej zmeni na manzelove...

ask
13. máj 2014

@ksebejka 🙂 Uz si asi rozhodnuta, ale ak mozem napisem Ti moje fungovanie s dvomi priezviskami🙂 Moj pripad je trosku iny-mam dve mena ale nie rodne+prijate, ale dve prijate🙂 Dovod je uplne jednoduchy. Prve manzelstvo, prve meno, druhe manzelstvo, druhe meno🙂 Kedze z prveho manzelstva mam dve deti ktore boli v case uzatvarania noveho manzelstva v citlivom veku, nechcela som aby v novej rodine mali pocit ze su cudzinci🙂 A teraz ked niekde idem so starsimi predstavim sa ich priezviskom ako pani S..., ked idem s novym manzelom predstavim sa jeho priezviskom a ked ideme vsetci spolu predstavim sa obomi priezviskami 😀 Nemam s tym nikde problem pouzivam ktore chcem, len na uradnych dokumentoch davam pozor aby som pouzila obe.🙂 Beriem to skor ako srandu, nie ako nevyhodu a s negativnym komentarom som sa nestretla🙂

ask
13. máj 2014

@biba286 To je tak urcene ze dcera musi mat jedno priezvisko? Nemoze mat obe? 😕

sjuzan77
14. máj 2014

@ask ano, aj mna na to upozornili, pre dieta sme museli vybrat len jedno priezvisko

ask
14. máj 2014

@sjuzan77 Hm, asi to detom nechcu komplikovat....

sjuzan77
14. máj 2014

@ask asi ano a myslim, ze je to aj rozumnejsie, deti by z toho boli domylene

biba286
14. máj 2014

@ask je to tak urcene.povedala mi to uradnicka ked som sa jej nato pytala.a aj na internete po mensom skumani som vycitala ze dieta automaticky nadobuda otcove priezvysko po uzavreti manzelstva aj ked predtym malo ine priezvysko,napr moja dcera,ma teraz po mne priezvysko a po svadbe bude mat otcove

ask
14. máj 2014

@biba286 Je to mozne, my sme mali iny pripad kedze deti maju priezvisko po otcovi z prveho manzelstva a im sa to svadbou nemenilo....

ancovec
14. máj 2014

syn tani keleovej vasilkovej, ma priezvisko vasilko-kele. tak neviem ako je to s tymi detmi. Pricom ona bola za slobodna keleova a vasilkova ma po muzovi, tusim

slavinkas
14. máj 2014

Ahojte baby, aj ja mam dve priezviska, manzelovo bez koncovky -ova a svoje. V praci som vzdy pouzivala obe, a mna oslovovali rozne, niektori len prvym, niektori druhym, niektori oboma. Dcerka ma a druha tiez bude mat priezvisko manzelovo bez koncovky -ova. Dovod preco som si takto vybrala priezvisko bol, ze sme uz dlhsie pred uzatvorenim manzelstva vedeli, ake mena by sme dali detom a chceli sme, aby ich priezviska boli bez koncovky -ova (aj sa to k ich krstnym menam podstatne viac hodi) a ja som teda chcela mat rovnako, len ked som si spojila svoje krstne a manzelovo priezvisko bez -ova tak mi to bez pripojenia este mojho priezviska prislo take zvlastne - nesedelo mi to celkom. Preto som sa rozhodla, ze budem mat teda aj aj. Ale inak je to podla mna cele o zvyku. Teraz si viem v pohode uz ku krstnemu menu predstavit aj len manzelovo bez koncovky -ova.
S nejakymi negativnymi reakciami som sa nestretla - teda okrem negativnych reakcii mojej svokry, ktora sa na tom naramne smiala, jednoducho to bolo podla nich "priserne" a samozrejme ten "napad", ze budem mat priezvisko manzelovo bez -ova a aj svoje bol pripisany mne, pretoze ich syncek by urcite taku "blbost" nebol byval nikdy vymyslel 😀.. no pravda je taka, ze manzel sam povedal, ze jeho priezvisko s koncovkou -ova sa mu nepaci 🙂. Dalsi boj bol ked sa narodila mala, najprv sa nevedeli zmierit s krstnym menom - Lily (este pred narodenim, lebo samozrejme to mala byt podla nich Liliana a nie ziadna Lily), potom ked sa narodila omielala dookolo, ze nech sa Lily vola s priezviskom vratane koncovky -ova, lebo je to "milene", tak to som ju uz sfukla, ze sa nebudeme vsetci traja volat inak. Ze sme to robili kvoli tomu, aby sme mali rovnake priezvisko to bez prechylovania a takto podla nej by to dopadlo, ze manzel by mal svoje, ja svoje aj manzelovo bez -ova a dcerka by mala manzelovo s -ova....
V kazdom pripade podla mna je najlepsie ked si kazdy spravi podla seba, my sme velmi spokojni, ze sme sa rozhodli tak ako sme sa rozhodli a hlavne dcerkine meno - to si stale hovorime, ze sme jej naozaj dobre vybrali, velmi sa jej hodi...

biba286
14. máj 2014

@ask je to tak urcene.povedala mi to uradnicka ked som sa jej nato pytala.a aj na internete po mensom skumani som vycitala ze dieta automaticky nadobuda otcove priezvysko po uzavreti manzelstva aj ked predtym malo ine priezvysko,napr moja dcera,ma teraz po mne priezvysko a po svadbe bude mat otcove

zelwicka21
12. aug 2014

Ahojte, tiež si chcem nechať svoje priezvisko a pribrať priezvisko priateľa. Len neviem, ktoré v poradí po svadbu bude po manželovi a ktoré moje dievčenské. Podľa toho, čo som sa dočítala, môžu byť obidve možnosti. Máte s tým nejaké skúsenosti? A ešte jedna otázočka. Môžu sa naše budúce spoločné deti volať aj po mne? Podľa toho, čo píše Ministerstvo zahraničných vecí, to tak môže byť. Vopred Vám ďakujem za rady 🙂 🙂 🙂

jerryjanka
12. aug 2014

@zelwicka21 mne na vyber nedalli prve manželove druhe moje
deti sa môžu volať po tebe myslim ale môžu mať len jedno priezvisko teda ak tak sa budu volať tak ako ty za slobodna

zelwicka21
13. aug 2014

Ďakujem 🙂 takze dnes sme sa rozhodli, nakolko sme na Slovensku uz len dve rodiny s tymto menom, ze ja si necham svoje povodne priezvisko a deti sa budu volat po mne. Prisiel s tym moj priatel, zeby bola skoda, keby zaniklo, ked sa dozvedel, ze uz tu takmer nikto s takym menom nie je. Bola to taka spontanna reakcia a myslel ju vazne, ze sme sa teda uz definitivne rozhodli 🙂

kaktusik007
13. aug 2014

@zelwicka21 nechcem ti kazit radost, ale ked budete mat s priatelom jedno spolocne meno - tak deti musia mat to vase spolocne. Cize ak chces, aby deti sa volali po tebe - nedavaj si meno po priatelovi, ale on nech si da dvojite priezvisko.

zelwicka21
14. aug 2014

@kaktusik007 Ďakujem, viem, že sa to tak nedá. Asi som sa nejasne vyjadrila, ale priezvisko si chcem nechať svoje a priateľ tiež svoje. Bola som a pýtať na matrike a povedali mi, že to tak môže bez problémov byť a po svadbe len uvedieme, po kom budú mať meno spoločné deti. Takže meno zostane na Slovensku zachované 🙂

kaktusik007
14. aug 2014

@zelwicka21 aha, jasne. No tak takto to ide - tak som to mala s prvym manzelom 😀 😀 😀 kazdy sme sa volali ako dovtedy. Len ten sum v sobasnej sieni co nastal ked sa to prevalilo bol trosku matuci ;)