Evidencia na úrade práce

6. feb 2024

Ahoj dneska som sa bola zaevidovať na úrade práce. 6 rokov som robila v jednej firme minulý rok som nastúpila po rodičovskej. Na úrade som vypísala tu žiadosť o evidenciu a mám sa zase hlásiť za dva týždne. O výške podpory kedy budem vedieť? Či to už sociálka posiela? Dá sa to aj nejak vyrátat že koľko dostanem? Za posledné dva roky som mala rok prácu za 1350 v hrubom a rodičak 420

alenah31
6. feb 2024

na ÚP sa vypísala žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzača o zamestnanie. Ale požiadala si aj o dávku v nezamestnanosti? Tú vypláca SP - vypisuješ to priamo už v tom tlačive. Na priznanie a vyplatenie dávky má SP 60 dní od podania žiadosti. Nikto ti nepovie na základe toho čo si uviedla výšku tvojej podpory. Rodičák nie je podstatný - je to štátna soc. dávka, tá sa do výšky výpočtu podpory nezapočíta.

autor
6. feb 2024

@alenah31 no malo to 6 strán a áno dávala som aj číslo účtu pre tu dávku ... Takže asi mám všetko ok... Pani na up nebola veľmi zhovorčiva a ja som sa hlásilaprvy krát v živote ná Up

janickacrazy
6. feb 2024

Príde ti papier o výške podpory, mne to prišlo asi po 3 týždňoch od zaevidovania.

autor
6. feb 2024

@janickacrazy ďakujem 🥰

cukorfalat
7. feb 2024

Ahoj. Z toho co si uviedla, posudzujem, ze bola si zamestnana, potom si isla na rodicovsku a po skonceni rodicovskej si zase nejaky cas odpracovala. Ak som dibre pochopila, tak 1 rok. Takze v poslednych dvoch rokoch pred zaradenim na urad si mala rodicovsku 1 rok a dalsi 1 rok si pracovala. V tomto pripade vyska davky sa bude pocitat z tych prijmov, co si mala v odobi od skoncenie rodicovskej do momentu zaradenie na urad.
V tomto pripade vypocet bude nasledovny: prijmy za tych 12 mesiacov, z ktorych sa platilo poistne v nezamestnanosti (teda ked si pracovala) 1350x12=16200. Z toho zistime denny vymeriavaci zaklad: 16200÷365=44,38. Z tohto vymeriavacieho zakladu budes dostavat 50% denne. Teda za mesiac 22,19×30=665,70 resp. 22,19×31=687,89.
Ta suma nemusi byt taka na cent presne, mohla si mat jeden mesiac 1340 v hrubom, iny mesiac 1370 pripadne, mohla si mat nejaky 13 plat, mozete dostavat nejaky prispevok od zamestnavatela na nieco, z coho sa plati dan aj odvody, to vsetko sa potom tiez zaratava do vymeriavacieho zakladu, mohla si mat pocas toho roka nejaku PN tyzden dva, potom ten cas sa zase nerata do toho roka. Su to len teoreticke priklady, ale to vsetko meni tu konecnu sumu. Ale metodika vypoctu bude taka, ako som vyssie pisala.
Inak sa to potom rata zase to, ked niekto po skonceni rodicovskej hned ukonci aj zamestnanie, ale to zrejme nie je tvoj pripad, takze plati to, co je uvedene vyssie

autor
7. feb 2024

@cukorfalat ďakujem veľmi pekne pomohlo mi to urobiť si aspoň prehľad že s akou sumou plus mínus mozem rátat 🥰

bambulka1122
21. feb 2024

@cukorfalat ahoj, prosim ta mozem mat otazku? Ako sa pocita dvz pokial by som ziadala o davku v nezamestnanosti hned po skonceni RD?

cukorfalat
21. feb 2024

@bambulka1122 ahoj. Otazkou je ci teraz pocas rodicovskej este trva pracovny pomer. Predpokladam ze ano. Ak by si ukoncila pracovny pomer tym dnom, ako sa skonci aj rodicovska, tak vymeriavaci zaklad by sa zistil z tych dvoch rokov, co si mala odpracovane pred rodicovskou.