Hmotná núdza a príspevok na bývanie

vejulka2509
3. nov 2013

Ahojte tak babule ste jediná moja šanca kde sa vážne dozviem čo potrebujem. Mám 21 rokou môjsyn sa narodil 30.10.2009 ..3 roky som bola na rodičovskéj dovolenke a po troch rokoch syna som si dala predĺžiť rodičovskú zo zdravotného dôvodu syna predĺžili mi ju na rok teraz je vlastne ukončenie.Chcem sa isť zaevidovať na úrad práce a poberať hmotnú núdzu a príspevok na bývanie.Ako som písala mám 21 rokou bývam zo synom sama v prenájme mám aj zmluvu o prenájme kde platím 250€ výživné na malého od môjho bývalého partnera dostávam 70€ mesačne a inak nič preto chcem vedieť či mám ten nárok lebo čo som čítala tak že pokiaľ mám do 25 rokou sú povinný sa o mňa starať rodičia no ja otca nemám ani v rodnom liste a moja matka je obyčajna šička za minimálny plat a býva uplné v inej dedine ako ja a nemáme dobre vzťahy ďakujem za každú dobrú radu 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejulka2509
autor
3. nov 2013

@fidka79 áno syn je dosť veľký na škôlku len bývam tam kde bývam autobusové spoje problém a v Meste Bánovce je všetko na zmení a to pri malom nehrozí lebo som naňho sama čiže do škôlky a zo škôlky ho musím ja neni ani obetavá svokra ani babka takže sa mi nedá a keď niejaka taká práca je ako poviem že mám 4 ročného syna tak povedia ďakujeme ozveme sa a už ani obraz ani zvuk

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dejnas
3. nov 2013

@vejulka2509 byť Tebou, nehľadám možnosti, ako to do práce nejde, ale čím skôr vezmem hocijakú prácu... (rodila si zrejem v 17tich, tak neviem - či máš ukončené štúdium, maturitu, či nejaký výučný list...)
ak máš TP odlišný, ako Tvoja mama, máš nárok na dávky v HN, aj príspevok na bývanie (ak máš riadne podpísanú zmluvu - ale pozor!!! majiteľ musí mať iný TP - než adresa na ktorej prenajíma nehnuteľnosť!)...
z dávok v HN sa Ti odráta samozrejme plná suma výživného.... DHN sú veľmi nízke, po opočítaní výživného budeš mať nárok fakt len na almužnu.... zváž si, či z toho utiahneš vôbec prenájom

vejulka2509
autor
3. nov 2013

@fidka79
@dejnas

No také šikovné je to písať .... rok hľadám a nič bývam v dedine kde chodia zlé autobusy tu v dedine nieje vôbec nič škôlka tu je od pol 6 do pol 4 ten čas by som mohla pracovať len keď je tu robota ne zmení ťažko a nevravím o tom že vykladať tovar a upratovačku keď hľadajú tak je do v neskorších hodinách ! Výživne na malého mi nezvyšia nakoľko malého otec ma aj iné dieťa a zarába minimum on ani o malého záujem nemá takže striedavá starostlivosť mepripada do úvahy

janinah
3. nov 2013

@vejulka2509 ešte niekoľko rokov potrvá,kým tvoj syn bude samostatný a sám pôjde aj príde zo školy a vezme si doma niečo jesť,to dovtedy budeš doma,lebo autobusy zle chodia? ...hľadaj možnosti ako pracovať,nemusí to byť práca na celý deň,možno sa niečo nájd ev tvojej dedine,možno sa môžeš s niekym voziť do mesta,kto chodí do práce autom,možno sa bude treba presťahovať za prácou....

sissy27
3. nov 2013

@vejulka2509 aha, no tak teda keď sa "nedá ísť do práce" tak prosím ťa dokedy chceš byť s malým doma?? kým sa neožení ?? z tých dávok nevyžijete nijako,aj keby si ich dostala, takže potom ostáva len asi nájsť si nejakého "sponzora", ktorý sa zľutuje a ujme sa zodpovednosti za teba aj tvojho syna, iné ma nenapadá...

anatalia77
3. nov 2013

@vejulka2509 prehladaj net a nájdi si lacnejšie bývanie,skontaktuj sa s bývalým a požiadaj o vyššie výživné,alebo striedavú starostlivosť,prípadne s ním uzavri dohodu že nezvýšiš výživné,ale opatrí dieťa,keď ty budeš v práci,alebo ho vyzdvihne,či zanesie do školky.Býva´t v prenájme možeš aj niekde inde"v civilizácii"kde je robota a dopravné spojenie.
Už včera bolo neskoro na hladanie riešenia!!!
Pripraveným štastie praje.

hrjanka
3. nov 2013

K veci: záleží od toho, či máš trvalý pobyt s matkou, alebo nie. Ak máš trvalý pobyt s ňou, tak si musíš na súde žiadať o výživné od matky, to je jedno, koľko zarába. Odporúčam žiadať minimálne výživné, čo je nejakých cca 30 eur. To je zákon, bez toho si žiadosť o hmotnú núdzu nepodáš. Ak máš trvalý pobyt mimo matky, tak nárok na hm. núdzu máš, ale len, ak to výživné od bývalého máš potvrdené súdom. Ústne dohody sa nerátajú.
Ak tieto podmienky budú splnené, tak máš nárok na dávku v hm. núdzi 115,10 + príspevok na zdrav. starostlivosť 4,00. Píšeš, že bývaš v prenájme, ak máš platnú nájomnú zmluvu a dokladuješ k tomu list vlastníctva nájomníka a tá nájomná zmluva je písaná na byt/dom (nie izbu, alebo časť bytovej jednotky), tak máš nárok na príspevok na bývanie 89,20 Eur. Nespoliehaj sa na moje info 100%-ne, pretože som už vyše roka z tejto agendy preč, ale podľa mojich výpočtov máš nárok na 208,30 Eur a od toho odpočítam príjem = výživné 70,00 Eur, tj. od štátu by si dostávala 138,30 Eur mesačne. Ak budú splnené všetky podmienky, čo som spomínala vyššie. Najlepšie bude, informovať sa priamo na úrade práce, aby si dostala relevantné a aktuálne informácie. Snáď som ti aspoň trochu pomohla.
K tej druhej veci, ako sa tu do teba obúvajú tieto mudrlantky: nič si z toho nerob, som vyše roka nezamestnaná, a pritom som šikovná, vysokú školu mám aj atraktívny obor...len jednoducho nemám správnych známych, tak to dnes vo svete chodí. Takže hlavu hore, treba hľadať, nestrácať nádej, ja ju stále nestrácam, rp

anatalia77
3. nov 2013

@hrjanka k tým mudrlantkám 😀 z tých tvojích vypočítaných 138,30 eur nezaplatí ani bývanie,a velmi rýchlo je bezdomovec a bez dieťata.Toto je fakt,ktorý si treba uvedomiť,a snažiť sa nájsť iné riešenie.
Hmotka je krajné riešenie,aj to len na nevyhnutnú dobu,s dobrou finančnou rezervou s bývalého zamestnania.

vejulka2509
autor
4. nov 2013

@janinah bývam tu pol roka nepoznám tu nikoho! A tu v dedine nieje nič!! A chcela som radu ale vidím že sú tu skôr zakomplexovaný ľudia a veľmi múdry pretože odsudzovať vie každý ale neviete o mne nič neviete kde sa nachadzam a čo všetko musím prechádzať tak tu namňa neútočte!!! Ja keď od bývaleho bývam nejakých 80 km tak on ma chodiť po maleho zo škôlky a ďalšia vec môj bývali nieje dobrý čľovek ale psychopat pretože nás otĺkal ale malý ma isť k nemu tiež nik nevie a povie.... Tie ktoré ste napísali niečo také ako ste napísali asi moc ste toho neodskákali a neprajem Vám aby ste niečo také zažili
@anatalia77
@anatalia77
@sissy27
@janinah

sissy27
4. nov 2013

@vejulka2509 partnera a otca pre svoje dieťa si si vybrala ty sama, nie my ani štát... ty si si vybrala, kam sa nasťahuješ, nie my sme ťa tam poslali ani štát... a s prepáčením veľké oné vieš o tom, čo si tu ktorá z nás preskákala, možno ďaleko horšie veci ako ty, akurát sme nečakali, že to niekto vyrieši za nás... tak skľudni hormón - dostala si normálne rady - nájdi si prácu, presťahuj sa bližšie k mestu, z dávok od štátu sa aj tak normálne žiť nedá - sú to príspevky, nie sumy na prežitie, takže skôr či neskôr do tej práce budeš musieť ísť... alebo si teda nájsť "sponzora" ... a okrem toho, chceš nám tvrdiť, že v dedine, kde žiješ, sú všetci na sociálnych dávkach a nikto nepracuje, lebo nie sú spoje do mesta??
a inak - vitaj v realite...

seemani
4. nov 2013

@vejulka2509
V prvom rade si hľadaj prácu cez agentúru s možnosťou ubytovania. My sme pracovali v Plzni vo fabrike asi 3 mesiace a bola tam s nami jedna pani s podobným životným osudom, ako ten tvoj. Mala malú dcérku, asi 6 ročnú, A pracovala od 6 rána do pol 4 poobedia. Bývala na ubytovni, ktorú mala zadara a zarábala okolo 13 000 českých, čiže krásne vedela vyžiť aj s malou. Bol na ubytovni ochotný vrátnik, ktorý jej malú nosil do školy za nejaké drobné, bolo to nejakých 3000 korún. Po škole si ju už vyzdvihla sama. Bola to Slovenka, agentúra jej sprostredkovala prácu, jedine si musela zohnať na cestu a na prvý týždeň, pretože záloha bola po prvom odpracovanom týždni.
Baby ti tu dobre hovoria, NEMÁŠ šancu vyžiť zo štátu, tvoja jediná možnosť je takáto. Nájdi si prácu, keď aj v zahraničí a s možnosťou ubytovania. Viem, že aj na Slovensku sú agentúry, ktoré ti vybavia takúto prácu, ak nechceš vycestovať. Ver mi, že sa to dá, a je to jednoduchšia cesta, ako dúfať v zhovievavosť nájomníka alebo predavačky v obchode, ktorá sa bude tváriť, že nevidela ako si kradla potraviny pre dieťa. Lebo tak presne to dopadne. A malého ti vezmú a ty skončíš na ulici, pretože DHN je 60e približne, a 50e príspevok na bývanie.. Ak nerátajú dieťa... Takže aj keď sa na hlavu postavíš, bez práce nevyžiješ.
Mám 26, odskákala som ti tiež svoje, nebojsa. Nie si jediná, kto to má dnes ťažké. Ale ja som za prácou šla, pretože u nás tiež nebola a to sme v meste.. Tak som cestovala...A neľutujem, lebo som okúsila aj svet a pritrafila sa nám možnosť zarábať pekné peniaze, tak dnes sme už doma a spokojný. Nesmieš sa báť, mysli nato malé, predsa nechceš aby skončil v domove... 😢

Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody 😉

hrjanka
4. nov 2013

ja viem, že z tých 138 eur sa nedá vyžiť, robila som s ľuďmi, ktorí toľko poberali, aj menej, tak viem! Ale taká je realita, toľko má nárok a žiaľ, sú za nami časy komunistické, keď mal každý povinne prácu, dnes o ňu treba tvrdo bojovať...verím, že vejulka2509 si to uvedomuje, že by bolo lepšie mať robotu, než živoriť, lenže život nám občas hádže pod nohy riadne kláty. Okrem toho, pýtala sa na rady, či má nárok na hmotnú núdzu a nie, či si myslíte, že je lepšie poberať hm. núdzu, alebo pracovať. Jednoducho nemám rada, keď ľudia neodpovedajú na priamu otázku, ale píšu hala-bala omáčky okolo a vôbec nijako nepomôžu s problémom.

vejulka2509
autor
4. nov 2013

@sissy27 Prosím ťa ani sa nevyjadruj už lebo fakt sa na tom len už zasmejem pretože nevieš nič momentálne mi volal človek ktorý mi všetko zistil od riaditeľky úradu takže už viem že mám nárok a samozrejme ešte môžem aj pracovať na dohodu čo sa mi aj črta takže ďakujem takým ako si ty že mi vieš zdvíhnuť tlak nakoľko mávam dosť nízky !!! 🙂 pekný deň prajem a nech sa darí

vejulka2509
autor
4. nov 2013

@hrjanka To niekto nepochopí pretože nezažije ale je mi to jedno nik nepovedal že nikdy nepojdem robiť tak isto keď pojdem robiť na 4 hodiny denne a pôjdem busom tak isto to bude toľko málo ako z úradu príspevky takže hlavička keď sa mi zapn tak si uvedomím že môžem pracovať na dohodu plus poberať hmotnú a lepšie sa mať A tebe hrjanka veľmi pekné ďakujem sa pochopenie veľa takých ľudí nie je každý vidi len seba a svoje problemy ale že niekto môže mať iné horšie to neuzná kto koľvek ďakujeeem 😀

barcelona94901
4. nov 2013

@fidka79 áno práce je tu fakt na rozdávanie ,wooow ,zatvorí deti doma na pospas osudu a pojde ťahať 12-nástky a najlepšie do čiech,jáj ženy ,,,,

@vejulka2509 obrn sa trpezlivosťou ,bludy mk mamín si nevšímaj,im sa to radí,ked nie su na tvojom mieste a skoč si na urad,možno budeš mať šťastie na milu uradníčku,ktorá ti poradí ,pretože vidíš sama ,že tu nepochodíš
ked si mrkneš na nete info,podľa toho by si mohla mať nárok,ale tak v tomto štáte nič nie je zárukou,preto je najlepšie si to tam pochodiť ,držím palce 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejulka2509
autor
4. nov 2013

@barcelona94901 ďakujem veľmi pekné 🙂 už mám zistene

vejulka2509
autor
4. nov 2013

@fidka79 a akovieš či si niečo zoháňam alebo nie mám ti poslať kde všade som písala a aj na pohovore bola no ako zistili že mám syna ďakujeme ozveme sa !!!! je to posledné chápeš

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejulka2509
autor
4. nov 2013

@fidka79 prestaň byť zakomplexovaná je rozdiel kde bývaš či si na dieťa sama alebo ti má kto pomôcť .... uvedom si že mala by si riešiť ozaj ženy ktoré využívaju roky štát a nie ja ako slobodná matka ktorá už nevie kudy kam aby si mňa tu stále napadala .... Tu v dedine je len kostol ,jednota, a škôlka jednota enbere škôlke upratovačku majú nepoznám tu nikoho v škôlke len riaditeľku a učitelky keď prídem do mesta v obchodoch ako je ľudovká a podobné sa robi do 5 či pol 6 lenže mne malý v škôlke môže byť len do pol 4 a ešte musím mať aj autobus cez leto by sa dalo aj peši tích 5 km prejsť no cez zimu nie a keď som šla do gabora kde by ma vzali aj keď mám malého tam mi povedali na dve zmení no a kde ja mám malého dať ? v eterne tu v meste kde sa šije je na jednu zmennú lenže začína sa keď ja ešte nemám ani maleho v škôlke nakoľko je odpol 6 až otorená .... tak isto bola na pohovore v trenčíne call centrum a vzali by ma lenže nemám spoje tak aby som stihla malého zo škôlky tak prosím ťa si uvedom že nie každý ma fakt tu možnosť ja osobne by som už najradčej išla robiť pretože stále byť doma to nieje premňa som naučená medzi ľudmi a tak isto niesom ani lenivá možno si myslíš že mlada a sprosta ... možo to tak býva no ja som sa do teraz sama starala o moje dieťa bez niejakej pomoci či podpori a tak isto som dokázala sa postaviť na moje nohy a dávať môjmu synovi to čo potrebuje a nechodí mi hladný ani do trhaný ... Ja viem dobré čo je robota a nadrieť sa pretožé som chodila na brigády či pred alebo po tehotenstev prosím ťa nesúď niekoho keď nevieš ani kúsok ... možno je niekto kto ťa vytočíl tím že je na úrade ale prosím nehadž každého do jedného vreca

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejulka2509
autor
4. nov 2013

@fidka79 no som v podnájme lenže kde sa odstahováť zas zohnať vysokú kauciu a tu mám zmluvu do mája tak aspoň do vtedy tu chcem byť platím tu 250€ ale mám 4 izbový byt a komplent prerobený a zariadený plastové okna podlaha proste všetko malý ma svoju izbičku takže je to vynikajúca cena keď som hladala podnájom v nitre tak garzonka stala 300e plus energie neviem ako kde by som lacný našla v trnave a pieštanoch tiež drahé prievidza je tiež hladová dolina tak ja fakt neviem

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejulka2509
autor
4. nov 2013

To hej viem že niekde v nitre nájdem rýchlejšie robotu ako tu kde je strašné malo roboty to uznávam len tu mám zmluvu do mája takže do vtedy ostanem tu a potom rozmýšlať isť ďalej momentálne mám sľubenú robotu len to je asi 50€ mesačne takžé nič moc ale aj to pomôže
@fidka79

barcelona94901
4. nov 2013

@vejulka2509 Nr je tiež veľmi drahá ,lacnejší nájom vačšinou len po známosti..
ale aj tak,na takej klokočine známa platila za garzonku 250 eur ,plus energie a teda každu chvíľu tam do paneláku chodili striekať ploštice,malu mala celu podobanu...
.nie každý chce do nájmu detičky,,,tie ceny su hrozné ,čiže fakt to máš perfektnu cenu ,to je woooow 😉
a práca v nr je aká?iba po známostiach ,ak nemáš známosti ,..máš smolu..
a 12nástky ,nočné ,vo fabrikách..ktoré tiež prepušťaju a naberaju iba brigádnikov,tak ako obchodné reťazce tri mesiace a vačšinou pááápa ,,,ak sa niečo nájde tak callcentrum,kde je zárobok otázny a v nr 100,-maximálne do 200eur ,aj to s veľkým šťastíííím ,záleži čo ponukaju,no dobre vieme ako to teraz funguje,,každý telefon skladá,nikto nič nechce,ludia su zadlžení,aj callcentrá ved čo tu bolo,sa to presunulo skoro všetko do iných miest a krajín ,ako Rumunsko..ved stačí otvoriť inzerciu,to je realiťák,obchodáci,atd ..ak zavoláš na normálne pracovné miesto,či zájdeš na trh práce ,vačšinou na jedno miestečko je kopec záujemcov ,kde sa neskor dozvieš,že miesto je už aj tak obsadené..
kámoška sa zamestnala v "keksíkarni" má to šťastie ,že má po ruke maminu,ocina,sestru,muža,síce bývaleho,ale pomáha jej s dieťaťom..to je to,čo každý skutočne nemááááá ...a napriek tejto pomoci,nevládze platiť byt ..ved dostáva minimálnu mzdu,ktorá ledva pokryje nájomné..

je jedno či si na východe,západe ,či máš jedno,dve,tri deti,nikde to nie je bez pomoci ružové ,to že tu niekto žiadá o radu a dostáva ešte klacky pod nohy ,nie je pekné,ved nikomu do kuchyne nevidíme baby ..netreba každu maminu brať automaticky ako nejaku darmožráčku,či okrádačku štátu..nikdy nevieme,ako my skončíme,čo život prinesie

vejulka2509
autor
4. nov 2013

@barcelona94901 Ahoj viem že v nitre to je drahé lebo som tam hľadala prenájom aj v PN a TT no všetko drahé takže toto keď sa mi umožnilo išla som sem no a je pravda keby je ochotná babička ktorá z láskou pomôže je to ok no moja mama pracuje ma 43 rokou je mlada babka a necíti sa ani tak na to čiže nehrozí aby sním bola a nemáme vôbec dobré vzťahy a tak isto neverím že by som našla prácu aby som si mohla platiť opatrovateľku v dnešnej dobé to je zlé no nik nepomôže neni som jedina a koľké sú na tom ešte horšie a veľa ľudí odsudzuje ďakujem že si napísala všetko tak ako si napísala pohladilo mi to dušu také povzbudenie 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz