Koľko dní z nároku na dovolenku si môžem vyčerpať?

nikdenikto
8. apr 2022

Ahojte, 1.5.2022 nastupujem na MD.

Koľko dní z naroku na dovolenku môžem vyčerpať? Len za obdobie januar- apríl alebo aj viac?

stastna17
8. apr 2022

@nikdenikto treba sa opytat na personalnom ale ano mas narok iba za cast do konca aprila.

tasticka59
8. apr 2022

myslim si, ze to bude len za ten cas, co mas odrobeny.

jancejance
8. apr 2022

@nikdenikto máš nárok na celú dovolenku, za celý rok, nebude sa ti krátiť, mala som presne ten rovnaký termín nastupu na MD len iný rok

petamich
8. apr 2022

mas narok na celu dovolenku, nakolko aj za obdobie na MD ti vznika narok 🙂 za rodicovsku uz potom nevznikne ale za MD vznika, ja som nastupovala minuly rok v maji a vycerpala som si takmer celu, par dni som si nechala, ked sa vratim alebo mozes cerpat po MD a pred nastupom na RD napr. kadeco sa da

lucka_ke
8. apr 2022

@stastna17 @tasticka59 neraďte keď neviete, pretože za obdobie MD nárok na dovolenku vzniká ako keby bola v práci
čiže za rok 2022 máš plný nárok na dovolenku, čerpať si ju môžeš ale až po období MD alebo si ju môžeš nechať až po RD, neprepadne ti

stastna17
8. apr 2022

@lucka_ke to viem ze nabehuje pocas md ale teraz moze vycerpat iba to co ma do aprila ci?

lucka_ke
8. apr 2022

@stastna17 po dohode so zamestnávateľom aj viac

tasticka59
8. apr 2022

@lucka_ke ano, to ja viem, ze aj pocas toho, ako je na MD a zamestnana, tak sa dovolenka rata. ale ked si ju chce vycerpat teraz do maja, tak asi nemoze cerpat celorocnu, nie?

petamich
8. apr 2022

@tasticka59 moze ak sa dohodnu, ja som napr. cerpala 20 dni z 25 pred nastupom na matersku (nastupovala som v polovici maja) ale asi keby som mu dnes povedala, ze do konca aprila nepracujem, posle ma do kelu 🙂

lucka_ke
8. apr 2022

@tasticka59 môže ak s tým zamestnávateľ súhlasí

lucka_ke
8. apr 2022

Zákonník práce
§ 113
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.

tasticka59
8. apr 2022

a keby bola podana vypoved potom, uz ako bola vycerpana dovolenka, tak sa to nejak riesi?

lucka_ke
8. apr 2022

nastupuje na materskú, prečo výpoveď? ona má práve "isté obdobie" do konca kalendárneho roka, preto ak sa dohodnú môže pred MD dovolenku čerpať, počas MD už samozrejme nie

ciernabrigita
8. apr 2022

@tasticka59 samozrejme, v poslednej mzde vráti zamestnanec náhradu mzdy za prečerpanú dovolenku

ciernabrigita
8. apr 2022

@nikdenikto ako už bolo písané, po dohode so zamestnávateľom aj celú z nároku na rok 2022.