• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Koniec rodičovskej dovolenky. Aké mám práva a povinnosti?

14. marca 2012 
Ahojte
kočky,prosím vás o radu. Potrebovala by som poradiť.11.9 2009 mi končí
RD,zamestnan.á som v jednom už dlhší čas nie veľmi prosperujucom
podniku.Bola som sa tam teda opýtať či,sa možem vrátiť naspať na svoje
miesto(moje miesto nebolo zrušené)alebo mi ponuknu iné miesto,alebo mi
daju výpoved.A tu nastal problem,zamestnávatel by mi dal najradsej
výpoved,kedže sa chystá dalšie prepuštanie,ale nechce mi vyplatit
odstupné.Takže sa mi snaží ponuknut miesto nižše kvalifikované(robila
som v tom podniku návrharku,čiže technický pracovník a ponuka mi šičku
vo výrobe(ale aj tam idu prepustat)alebo na farbiaren ku strojom kde sa
dvihaju tažké stroje a je to práca na smeny(od novembra idu na 60%a su
doma.Jednoducho ide o to že ma chcu donutit povedat že odmietam aby
nedali odstupné.Chcela by som sa teda opýtat ci ma zamestnávatel nárok
na to aby mi odstupné nevyplatil,ked si myslim že su to miesta
neadekvatne mojej bývalej pozicií.Ide mi len o to odstupne aj ked to
nieje vela ale žene po RD nič iné nezostava ked je bez roboty a
akejkovek podpory.Prosím poradte ak viete.
29. aug 2009 o 22:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
musi ti ponuknut robotu na rovnakej urovni, ked to nedokaze, nech ti da vypoved a odstupne... podla mna to mozes kludne odmietnut, to ti uz rovno mohli dat ponuku ze budes robit upratovacku :stuck_out_tongue_closed_eyes: hajzlici!
29. aug 2009 o 22:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
prave na tuto temu sme sa nedavno bavili s kamoskou,lebo je tiez ponukli nizsiu poziciu, lenze som mala take info, ze aj ked pojdes "nizsie" tak ti musia snad polrok /?/ doplacat do povodneho platu. nastasie to ona poriesila odstupnym 2+2, takze to mala dobre.
29. aug 2009 o 22:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
§ 157

Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej službyalebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
29. aug 2009 o 23:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
možem sa ku vám pripojiť? ja mam takýto problém rodičovská dovolenka mi končí až marci 2010 ale chcem nastúpiť už do práce robila som čašníčku v kaviarni a tá bola zrušená. Môj zamestnávateľ má ešte reštauráciu v ktorej by som mala robiť, ale ako slobodná maminka si môžem dovoliť len do určitej hodiny pretože potom už nemá byť kto s malým. Musí mi zamestnávateľ vyhovieť?alebo to môže odmietnuť?
2. sep 2009 o 14:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
libka.. treba si pozriet paragraf 166 ods. 1 ten hovori iba o materskej dovolenke.. /v pripade muza o rodicovskej dovolenke/ a co ja viem tak sa rovnaka praca a miesto vztahuje len na navrat po obdobi materskej...
po obdobi rodicovskej.. velmi zavisi na obsahu prac. zmluvy
2. sep 2009 o 17:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lucia ale v ziadnom pripade nepodpisuj dohodu pokial ti nedaju odstupne.. /teda nenapisu ti to tam/ ak dostanes vypoved od zamestnavatela.. tak ti 2 mesacne odstupne nalezi..
2. sep 2009 o 17:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Lucia,
oni sú ti povinný ponúknuť miesto podla prac.zmluvy. Takže záleží čo máš v zmluve napísané. Akúkolvek inú prácu môžeš odmietnuť a máš nárok na odstupné.

Dohodu podpíš iba v prípade, ak bude v dohode uvedený organizačný dôvod ukončenia PP, t.j. že napr. tvoja pozícia je už obsadená a vzhladom na to, že si odmietla inú prácu si sa stala nadbytočná.
Zamestnávatel je ti zo zákona povinný ponúknuť prácu aspon na čiastočný prac.uväzok a ty máš právo ho odmietnuť bez straty nároku na odstupné.

JEdine, že by ti ponúkal prac.miesto presne podla tvojej prac.zmluvy, tak túto prácu nemôžeš odmietnuť. Ak by si ju nechcela vykonávať, tak by si musela iniciovať ukončenie prac.pomeru ty a teda bez nároku na odstupné.

Ked budem doma a nezabudnem, pripojím aj paragrafy, aj ked niekte na koníkovi som to už rozoberala.

miskasulka, jeden § v Zákonníku práce sa tým zaoberá, no nie som doma a nechce sa mi hladať na nete. Tak snád nezabudnem potom ti dať odkaz na ten §
2. sep 2009 o 18:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak sú to
§ 47 ods.1 písm. a) príp. § 43 ods.1+2
príp. aj § 55 (kedy je možno preradiť na inú prácu)
§ 63 ods.2 , ods.1 písm.b
§ 76 ods.1
2. sep 2009 o 21:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte baby, dufam ze mi bude niekto vediet poradit.
Prave som sa vratila z prace kde som robila pred porodom a vyzera to tak ze od septembra budem nezamestnana, nevedia ma zobrat naspat,nie je praca a sa firma aj bude stahovat mimo mesta/sice uz sa stahuju 3 roky hehe / ale ved sefka musela nieco povedat.
Teraz je tu otazka co teraz, co ma caka,co z toho vyplyva,co su oni ako zamestnavatel povinny voci mne kdeze ma naspat nezoberu a co mam robit dalej od septembra.
mam narok na nezamestnanecke po rodicovskej dovolenke??z coho sa to vypocita a pod
poradte mi baby som z toho celeho smutna toto som necakala:(((
potrebovala zistit ako nedat so sebou vybabrat,ci je zamestnavatel povinny kedze ma naspat nezoberie vyplatit odstupne??samozrejme budem trvat na vypovedi z jeho strany
22. jún 2010 o 19:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojky bez odstupneho neodchadzaj a podla zakonu ti nemoze dat ine miesto mislym horsie ja som na tom rovnako teraz 25,6,2010 mi konci materska a tiez sa vraciam spet ale sef ma nema kam dat lebo vsetko je obsadene tak si berem dovolenku mam narok na 22,5 dni a ak potom mi neda miesto ake som robyla predtym tak mi musi dat odstupne aj on to vie inak by som ho mohla udat !!! Veduca mi dala navrch či nechcem robyt skladničku za 8000sk to mi virazilo dych ale majitel sa somnou uplne inak bavil a ani by ma taku robotu nedal robyt lebo vie ze nemoze ma dat na taku nizku poziciu ale nato co som robyla predtym!!! Tak uvidim ako sa to vivinie dalej po dovolenke: Drzim palce dneska to nieje normalne ty zamestnavatelia si mislia ze si mozu robyt co chcu!!!!!!!!!!!
24. jún 2010 o 20:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@wighy ahoj je povinny ti dat odstupne pozri co mas v zmluve!!! a
24. jún 2010 o 20:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@wighy
prečítaj si napr. tu na koníku viacero tém, ktorésa týkajú ukončenia PP. Potom si pozri napr. priamo Zákonník práce a § s tým súvisiace. Sú aj v príspevkoch a ohladne ukončenia PP cca od § 59, 60,-64, potom 76 ...

Treba sa pripraviť a máš ešte čas. A čítať to treba postupne a viackrát, aby si tomu porozumela. Nedá sa to za den a podla mna ani za týžden všetko pochopiť, ak si sa o to doteraz nezaujímala a nerobila s §
25. jún 2010 o 12:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Je po navrate do roboty z rodicovskej dovolenky nejak garantovana vyska platu? Mne na personalnom vraveli, ze mi potom daju hociaku poziciu a teda aj prislusny plat. Co by bolo urcite menej ako mam teraz.
4. aug 2010 o 14:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@amandamath tak to ti povedali blbost. s firmou mas predsa uzavretu zmluvu a tym aj dodatok o vyske platu. takze pod tu hranicu sa nemozu dostat, vyssie samoska ist mozu. smerom dolu nie, iba ak s tvojim suhlasom.
4. aug 2010 o 14:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@svetluska4 super dakujem za odpoved
4. aug 2010 o 14:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@romanelka2 uuchh, prepáč, ale nedalo mi nenapísať - tá gramatika /y - i/ - to je zámerne, alebo naozaj???
16. sep 2010 o 12:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
ahojte , ja sa chcem spýtať či po skončení RD, ked sa vrátim do zamestnania mám nárok žiadať zamestnávateľa , aby som pracovala iba na jednu smenu ? / pracovnú zmluvu mám síce uzatvorenú na dve smeny, ale vždy som pracovala iba na jednu/. Dopočula som sa totižto , že sa tam pracuje už iba na dve smeny :frowning2:
16. sep 2010 o 14:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte.chcem sa vás spýtať že ako je to ked dieta ide v septembry do školky ale 3 roky bude mat až 16,10.kedy mi vlastne končí narok na matersku?ked dieta nastupi do škôlky alebo po dovršení 3 rokov?
5. apr 2011 o 16:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, aj ja mám jeden problém a potrebovala by som radu. Vždy riešim len to, že synátor bude mať tri roky, ale nie to, že mi končí rodičovský a do druhej materskej mi ostáva ešte nejakých 10 dní. :sunglasses: Spamätala som s až dnes ráno. Ide o to, že teraz neviem, čo mám alebo môžem robiť. Rodičovský mi končí teraz 20. a kedže si platím dobrovoľné pripoistenie, tak z neho môžem ísť na marodku až od 1.7. (nová materská mi začína koncom júla) a do práce ísť na 10 dní je nezmysel, asi ani zamestnávateľ by s týum nesúhlasil. Fakt neviem, ako pokryť tých 10 dní. Prosím, prosííííím poraďte :frowning2:
13. jún 2011 o 14:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ivanapo
čerpať zostatok dovolenky (príp. dovolenku za rok 2011, na ktorú ti nárok vznikne, ale len vdaka čerpaniu MD, no ak bude zaemstnávatel ústretový, môže ti ju poskytnúť ešte predtým, než ti na nu nárok vznikne, ak je predpoklad, že do konca roku 2011 ti vznikne, čo vznikne, ak bude pp pokračovať) alebo pn-ka, očr-ka.
14. jún 2011 o 10:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa vidíš, cerpanie dovolenky ma nenapadlo, dik za radu. Akurat rozmyslam, ze staru dovolenku som cerpala pred nastupom na prvu MD. Ale podla toho co pises, by mi mal vzniknut narok na dovolenku aj z prvej materskej (2008) a aj z tejto druhej mi vznikne??? Uz som aj pisala do inej temy, ze marodka, ale nie z DNP, len neviem, ci sa to da, aby mi to nepokazilo to DNP .
14. jún 2011 o 14:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V druhom z nich je samostatná kapitola venovaná nástupu do práce po rodičovskej dovolenke.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/m/materska-dovolenka-zeny-a-rodicovska-dovolenka-muza.html

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/r/rodicovska-dovolenka-zeny-alebo-muza.html
11. feb 2012 o 23:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj citala som tie clanky takze ak mi dcera bude mat 10 septembra 3 roky tak dnom 10 .9. mi konci rodicovsky prispevok? treba aspon mesiac vopred oznamit ze sa vraciam s rodicovskej dovolenky a na urade treba kedy nahlasit ukoncenie tiez mesiac vopred? do oznamenia to mam ako formulovat napriklad oznamujem Vam ze dna........a uchadzam sa o miesto .... alebo mam napisat ... mienim sa vratit na povodne miesto....
14. mar 2012 o 06:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok