Kontrola z ÚPSVR počas PN - nepočula som zvonček

sslniecko1
12. apr 2019

Ahojte, vopred sa ospravedlňujem za zle priradenú skupinu.
Som evidovaná na upsvr, tento mesiac mi končí PN kvôli operácii chrbtice..
Minulý týždeň som mala kontrolu, bola som doma, zvonček som vôbec nepočula.
Dnes som bola na kontrole u obvodného a hovoril mi, že som mala kontrolu. Vraj mu volali, či som tam bola dnes na kontrole.
Mám teraz čakať na predvolanie...
Čo v takomto prípade robiť, ako sa brániť, aby ma nevyradili? :(

fkata
13. apr 2019

@zuzka1. Moja mama robí 25 rokov v SP na úseku kontrol.

stela01
13. apr 2019

@zuzka1. Ja som tiež momentálne PN , ale je to celé nedomyslené . Vychádzky v ktorých nestíham dať dieťa do školy a vziať späť + krúžky atd .
Chápem že sú ľudia ktorý zneužívajú systém ale sú tu aj taký ktorý si dlhé roky platia a dostanú sa do stavu že by im mal štát pomôcť keď to potrebuju .
Koľko x sa mi stane že idem variť a nemám a vlastne nemôžem nikam ísť lebo nemám vychádzku ?! Bývam na dedine a do obchodu musím autom a trvá to celé cca 30 min .
Kto je považovaný za “osamelého “ ?

zuzka1.
13. apr 2019

@fkata tak si este raz precitaj, OSAMELa osoba moze. alebo sa opytaj mamky.

zuzka1.
13. apr 2019

@fkata napriklad :
https://www.socpoist.sk/ako-sa-spravat-pocas-pn...
ale ak si volala mame, uz ta asi usmernila.

zuzka1.
13. apr 2019

@stela01 nuz mas si to zariadit, dohodni si s lekarom, vychadky v case, ktory potrebujes kvoli detom, my sme mamicku, ktora i bola pre dceru v skole vyradili, napr.rovnako, mamicku, ktora bola na vystupeni, Porusila a hotovo.
Sama som bola PN ,tiez mam dieta, manzela dlho v praci a proste som bola doma,pomahala mi rodina

stela01
13. apr 2019

@zuzka1. Ešte by má zaujimalo keď idem k lekárovi na kontrolu ako sa to berie v ten deň ?
Za aký čas mám otočiť lekára ?

zuzka1.
13. apr 2019

@stela01 to my nesledujeme, dr potvrdi, ze si tam bola a pre mna je to ok, rovnako iny odborny lekar, vyssie som pisala, co akceptujeme.

stela01
13. apr 2019

@zuzka1. Ďakujem

maciatkolulu
13. apr 2019

@stela01 ale keď si PN,nás čo stíhať sa otáčať do školy,na krúžky atď... Nejako mi ušla pointa pn

stela01
13. apr 2019

@maciatkolulu ja som PN nie moje dieťa .
Koly mojej PN predsa dieťa nemôžem obmedzovať .

Napr : som nepochopila prečo iné diagnózy majú neobmedzené vychádzky .

zuzka1.
13. apr 2019

@stela01 ty mas povinnosti ked si PN a treba ich dodrziavat a na cas ked si PN si zariadit kruzky dietata a skoly. neviem co je nepochopitelne. tvoje dieta nie je pn a teda ide do skoly a na kruzky,ty si a mas dodrziavat liecebny rezim.

lucia147852
13. apr 2019

@zuzka1. asi pracovna deformacia....chapem ze hovoris len zakony a ako to realne funguje...ale! dovolim si tvrdit ze to ako urady prace postupuju je des a hruza. A celkovo s podporodou alebo prikazanim statu. Proste ked sa nieco stane aj nie vinou klienta ma smolu lebo vy potrebujete vyradit co najviac ludi aby sa povedalo ako krasne sa znizuje nezamestnanost. Co sa tyka uradov prace je to cista buzeracia, zatajovanie informacii a ziadna pomoc. Je smutne ako funguje tento stat. Kamoska zije v rakusku. Momentalne nezamestnana. Tiez tam maju kadejake hovadiny ale s takym pristupom ako maju za svk sa nikdy nestretla.

stela01
13. apr 2019

@zuzka1. Napisala som že je to pre mna nedomyslené .
Nie , že niečomu nechápem .
20 rokov som zatiaľ odpracovala a teraz som 1 x PN .

zuzka1.
13. apr 2019

@lucia147852 po kontrolach LR nebyvaju klienti vyradovani a napr u nas sa stane obcas, ze nie je doma, alebo dolozia doklady, spiseme zaznamy, a ok. Upozornujeme na to od zaevidovania, na poradenstvach atd. nech si fakt ludia davaju pozor.Ja uz potom neiem , ako , na čo mame zakony, ked ich nikto nechce dodrziaat.
a opakujem, lekar vam moze dat aj mimoriadne vychadzky a to si treba riesit s lekarom, nie uradom.
To ozaj ludia chodia na Pn z pasie? Sak ked som chora alebo po op sa liecim, a nebeham kade tade. Vynimocne pripady kvitujem ok stane sa. Ale mne to pride, ze sa ozaj všetci len snazia vykluckovavat zo zakonom. Ozaj neviem na co ich mame.
Tiez idem na operaciu, budem PN , no tak budem doma, slak ma bude triafat, ale co narobim.

zuzka1.
13. apr 2019

@lucia147852 pristup som tiez zazila vselijaky, na roznych instituciach, ale to uz je o ludoch a na ludoch.

r_d
13. apr 2019

@zuzka1. UPSVaR oznámenie necháva, pracovala na UPSVaR pred MD. Teda mi áno.
Mimochodom úplne v pohode sme tolerovali bloček z lekárne a to nie iba u osamelej osoby, aj potraviny, je to zvážení úradu. Občas stačilo vysvetlenie, bez bločku.

zuzka1.
13. apr 2019

@r_d my veru nie ani upsvr s ktorymi som spolupracovala v ramci vykonu kontrolu. Nie je to ani v IN, takze nenechavame.

zuzka1.
13. apr 2019

@r_d inak IN je z roku 2018 to si uz na upsvr asi nebola, ked si na MD predpokladam a vznikla po novele zakona 2017,tak neviem , mozno ste predtym mali tak

abbey1
13. apr 2019

@zuzka1. Ja som SZČO a necerpam, lebo pokiaľ nepracujem, nezarobim. Klienti nepockaju, ale ako si má matka zariadiť pre dieťa školu, škôlku? Ja si manžel vziať dovolenku, aby odviedol dieťa do škôlky? Veď keď je aj človek na PN z dôvodu, že nemôže vykonávať s tou chorobou svojunpracu, neznamená to, že nezvládne zaviesť dieťa do škôlky. Ja teda nemám už rodičov, nemám svokrovcov. Manžel pracuje mimo mesta. Bežné teda v chorobe musím zvládať nákup, dieťa, varenie. Našťastie, či bohužiaľ, ako som už písala Pnky necerpam. Oni by bolo fajn naháňať ľudí, ktorí PN zneužívajú. A vo väčšine prípadov s vedomím lekára.

zuzka1.
13. apr 2019

@abbey1 taksa aj snazime, a e ich chvalabohu menej a menej. Pisem vyssie, toto si mate riesit s lekarom, a nech vam upravi vychadzky ako potrebujete.

lucia147852
13. apr 2019

@zuzka1. ja som tiez chvilku robila na urade prace. Nemaju to lahke ani zamestnanci casto. Ale velakrat som sa stretla s fakt buzeraciou. Verim a chapem ze su ludia co zneuzivaju co sa da. Ja som za celu svoj zivot bola na pn 2x. Nastastie oba razy v zamestnani. Ano je to o pristupe danej pracovnicky casto. Ale napr su situacie ked sa dr boja statu uplne zbytocne a matka ma co robit? Ja byt v takej situacii tiez nemam dat kde dieta ani by mi ho nemal kto vybrat zo skoly. Ale na to uz statkasle z vysoka. Nikto pochopi niekto nie. Bohuzial.

r_d
13. apr 2019

@zuzka1. V 2018. Kolegyne dodnes nechávajú oznámenie. Otec je PN dlhšiu dobu, v jan. nepočul trúbenie, mal oznámenie.
Každý úrad je iný, u nás SP max. zhovievavá, takže aj iný môže mať správny názor.

da_n_ka
13. apr 2019

@zuzka1. a ked clovek tvrdo zaspi?? Ja ked zaspim tak ma nezobudi ani stado volov ked mam teplotu

zuzka1.
13. apr 2019

@da_n_ka mala som taky pripad, lekar potvrdil UOZ, ze ma silne lieky. spisala som zaznam, dolozila potvrdenie od dr a bolo to ok samozrejme.

zuzka1.
13. apr 2019

@r_d u nas veru nie, snazime sa, samozrejme su pripady , zvazime, pripadne rozhodne veduca

da_n_ka
13. apr 2019

@zuzka1. nechcem polemizovat ale ja tvrdo zaspim aj po paralene

maciatkolulu
13. apr 2019

@stela01 KVÔLI tvojej PN nebude obmedzené dieťa😂😂😂😂😀😀😀tak to je dobreee.

nika3136
13. apr 2019

@zuzka1. Zaujímavý štát so zaujímavými praktikami. Obraz slovenskej rodiny občas vyzerá tak, ako ten náš, pretože ak by to bolo inak, nemali by sme čo do úst...
Moja mama s lupusom, čo je mimochodom smrteľné autoimunitné ochorenie (a neschválili jej ani polovocny dôchodok), pracuje 12tky denné aj nočné. Otec je na týždňovkách v zahraničí, my sme odsťahovaní 300km ďaleko, lebo sme museli odísť za prácou na stredné Slovensko, priateľ má dve práce, keďže ja dostávam rodičovský smiešnych 220€ či koľko to je.
Fakt by mi tu nemal kto pomôcť, ale to nikoho nezaujíma. Štát dáva odmeny, keď sa odsťahujete za prácou ale následne ich už nezaujíma, že ste tam sami 😄 chápem, vy ste len panáčik, ktorý plní nariadenia... Toto bol iba môj výlev

nika3136
13. apr 2019

A ešte jedna vec. Keď je niekto PN kvôli operácii ako to tu už bolo písané a berie napríklad lieky od bolesti, ktoré (silno) ultmujú pozornosť či vyslovene spôsobujú malátnosť a ospalosť...? Taký človek s bolesťami nemá na výber, celý deň preloží a prespí, či si niekto myslí, že ktosi chodí po operácii na diskotéku?

rennqa
13. apr 2019

Celý tento systém s Pn je postavený na hlavu. Bývam 150 km od mojej maminy, ktorá bohužiaľ dostala mozgovú porážku práve v čase, keď sa mi narodila dcérka. Je už rok na Pn, pekne zotavená, ale kvôli byrokracii ma nemôže prísť ani pozrieť !!! Muž pracuje na smeny, tak sa len ťažko plánujú výlety a návštevy (hlavne keď rodina je rozsiahla). Predtým v živote na PN nebola, ale to naše úžasné úrady už prehliadajú... škoda slov