Kúpa domu s partnerom podielovo

radka123217
2. aug 2023

Dobrý deň, chcem sa spýtať.. s priateľom chceme kupovať dobuducna dom, nie sme manželia a budeme si brať hypotéku spolu avsak každy už máme našetrene peniaze, len ja mám o nemalú čiastku viac a chcem vedieť, či sa dá zmluvou zabezpečiť že ak sa aj vezmeme a pripadne rozvedieme, tak sa mi ten rozdiel o ktorý som investovala viac vrati, a ako sa to rieši či podielovo, percentuálne. Ďakujem

andrejka1974
2. aug 2023

@radka123217 ak plánujete spoločne vlastné bývanie ,tak prečo potom chces toto však časom keď budeš na materskej bude váš život tvoj priateľ takže potom by on mohol chcieť tie jeho peniaze naspäť ja keby som išla do kúpi spoločného tak už peniaze by boli všetky spoločné

draik
2. aug 2023

@radka123217
Nemusíte kupovať s podielom pol na pol, ale aj v inom pomere, ktorým sa zohľadní napríklad vyšší vstupný vklad na kúpnu cenu.

mandarinka555
2. aug 2023

@andrejka1974 To ma napadlo ako prvé...keď ju bude živiť najmenej tri roky, tiež si aj on môže vypýtať podiel...

@radka123217 Veď tam vraz presne toľko, ako aj on, keď sa ti to nezdá...

h2
3. aug 2023

@mandarinka555 Keď je žena na materskej, lebo sa plnohodnotne 24/7 deň noc stará o dieťa, ktoré s tým mužom má, plus spravidla v oveľa väčšej miere o domácnosť, než on, tak ty to nerieš tak, že on ju živí? Smutné.

opica_skorica
3. aug 2023

@andrejka1974 spolocne je pojem az po sobasi, ak myslis bsm, to nieje pri partneroch.
@radka123217 ako ti pisal pravnik draik, kludne tak, ze ty budes mat napr. 4/7 nehnutelnosti a partner 3/7 nehnutelnosti, podla vynalozenych penazi.
Alebo dajte kazdy rovnaku sumu a na kataster zapisat ty 1/2 a on 1/2.
Po sobasi je zvacsa bsm(ked si bsm nezúžia u notára z roznych dovodov), to je na katastri pri manzeloch uvedené ako 1/1.

hipuska
3. aug 2023

Je dôležité aj tie peniaze držať na svojich účtoch (čo asi aj máš), poprípade aj prevod urobiť tak, aby bolo.jasne, koľko a na aký účel tie peniaze z toho účtu odišli.

sense
3. aug 2023

Ak chcete vlastniť dom 50/50 vložte aj 50/50. Alebo dom môžete vlastniť aj v inom podiely napr 40/60

sense
3. aug 2023

@andrejka1974
@mandarinka555 nikde nie je napísané že ju živiť bude. Kľudne môže ist na materskú a následne rodičovskú on a bude ho živiť ona.
A takisto ak da bude on rovným. Dielom starať o dieťa a domácnosť tak nebude ju musieť tiež živiť.
Láska neláska ale v prípade rozvodu, rozchodu sú to ženy co ťahajú za kratší koniec a preto treba rozmýšľat aj hlavou.

beataxxx
3. aug 2023

Uvažuješ prakticky, to sa cení🙂kúpte to ako spoluvlastníci alikvotnym podielom, zákon neurčuje, že to musí byt 50/50

radka123217
autor
3. aug 2023

@andrejka1974 no ja rozmýšľam čo všetko sa môže stať, nad rôznymi variáciami. Nemyslím to sebecky a zle. po svadbe budeme mat peniaze spolu ale zatiaľ keď ideme kúpiť dom tak nie sme zosobášení, a každý máme svoje našetrene ešte pred manzestvom čiže to nepatrí do spoločného majetku. Prečo by ma mal on živiť keď rovnako budem finančne prispievať do domácnosti ako on. Možno počas materskej ale zas niekedy viem prispieť ja viac peňazí niekedy on. Bilancia

radka123217
autor
3. aug 2023

@draik a ostáva to v takom pomere aj po zosobášení?

zmrzlinka2021
3. aug 2023

@radka123217
V manzelstve, alebo vaznom vztahu by sa nemali riesit podiely a kalkulacie. Bud to dvaja myslia vazne na cely zivot alebo nech si zivot hlavne sobasom a detmi nekomplikuju. Lebo fakt je, a je dost takych parov, kde muz zarobi 3tis. v cistom, zena tisicku a evidentne cely roky vacsinu veci financuje muz...
Proste uz teraz sa nastavte na spolocny zivot v dobrom aj zlom, lebo neda sa cely zivot kalkulovat... potom tie vztahy len krachuju a kazdy kazdemu dava "ucet"

h2
3. aug 2023

@zmrzlinka2021 Ale povedzme si úprimne, prečo muž zarobí 3x viac, ako žena? Preto, že žena má deti (aj muž má, ale chápeš, ako to myslím) a im prispôsobuje kariéru. A často nie len im, ale aj mužovi a jeho kariére.

h2
3. aug 2023

@h2 A ešte som si teraz všimla chybu v mojom prvom príspevku, namiesto "nerieš" malo byť "berieš". 🙃

stanulienkat
3. aug 2023

Ano, da sa to. Rozumne uvazujes. Urcite nepocuvaj vecne romanticky, co si myslia, ze vsetci budu naveky spolu. 😁 A vsetko bude spolocne a kraaasne a ruzove. To by tu nebolo denne tolko prispevkov, kde ma zena holu rit, lebo nemala nic nasporene a nerozmyslala dobuducna. Lebo si myslela, ze ju bude cely zivot niekto dotovat.

lamonita
3. aug 2023

Však nedávaj viac. Daj rovnako ako on. Rozdiel si odlož 😉

draik
3. aug 2023

@radka123217
Zostáva

opica_skorica
3. aug 2023

@radka123217 páči sa mi ako uvazuješ. Logicky, vecne a aj tak, že cítiť lásku.
Videla som už veľa párov, čo na katastri majú 1/2 a 1/2, ale aj 4/7 a 3/7, dokonca aj 3/8 a 5/8, či 3/4 a 1/4, podiely sa nerovnajú sile vzťahu.
Vzťah sa buduje.
A mať jasno pri majetku pri stave bez sobášu, či pred sobášom, je plus. Hlavne sa dohodnúť. Spolu a na to už koňa netreba.

andrejka1974
3. aug 2023

@radka123217 ale keď to myslíte vážne tak sa aj vezmite ,nemám rada vzťahy na divoko stále sú tam potom zadné vrátka a keď už uvažujete o vlastnom spoločnom bývaní tak nie je o čom váhať

miskaska
3. aug 2023

Môj priateľ vrazil do bytu viac peňazí, než ja. On mal našetrené, ja som brala hypotéku (sumu nižšiu než polovica bytu) s jeho pomocou som ju následne splatila. Byt sme brali pol na pol. Asi išiel do toho s dôverou, že to dobre dopadne 😀. Ale ak to chces riesiť, tak si dajte iný podiel nez pol na pol.

domkakvet
3. aug 2023

@radka123217 skor ako zoberiete uver, tak si premysli, ci v pripade rozchodu budes mat kde ist, lebo dom bude spolocony a po rozchode to byva vacsinou tak, ze pod jednou strechou spolu nevydrzia a tato situacia je velmi casta.