Má rozvedená matka nárok na nejaký príspevok od štátu?

pistalka2202
17. aug 2012

ahojte, som rozvedená s dvomi deťmi, môj starší syn má 18r., mladší má dva mesiace, mesačný príjem mi tvorí materská 219e,výživné na staršieho syna 33e a rodinné prídavky na obe deti..vedel by mi niekto poradiť, či mám v tejto situácii nárok na nejaký príspevok zo štátu aj keď nie som rómka emoticon..bývam spolu s mamkou v rodinnom dome, mamina je nezamestnaná a poberá dôchodok po ocinovi....

sisaha
17. aug 2012

@pistalka2202 a čo výživné na mladšieho syna? Ako prve ti z uradu odporucia vybaviť vyzivne na mladsieho a zdvihnut vyzivne na starsieho, lebo 33 eur je prilis malo na 18r. dieta. Kludne mozes ziadat 200 eur.

sissy27
17. aug 2012

@pistalka2202 http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...
tu to máš myslím dosť dobre rozpísané...

pistalka2202
autor
17. aug 2012

ďakujem veľmi pekne, skúsim to preštudovať a prísť na riešenie..

cairka
17. aug 2012

@pistalka2202 , ak si dobre pamätám hranicu životného minima, tak nemáš nárok na nič, rovnako ako by v tej istej situácii nemala ani Rómka, ani Ukrajinka, ani afričanka...

ada32
31. aug 2012

@pistalka2202 ked som bola v podobnej situacii, t.j. odkazana na pomoc statu, nemala som narok na zivotne min.
mala som malicke dieta. dnes to dieta ma 15 rokov.
vtedy exist. posudzovanie podla subjektivnych tabuliek a ja som mala na zivot polovicu zivotneho minima.
stalo sa to tak, ze vyzivne sa urcovalo styri roky, a kedze moj ex podnikal nedosiahla som viac ako 26Eur vyzivne / tuto sumu sa mi dodnes nepodarilo zvysit./ otec ked podnika/ zdoraznujem PODNIKA/ a nema oficialne zdanovany prijem vyplyvajuci z trvaleho pracovneho pomeru, matka s detmi nedosiahne nic. podla slov mojho pravnika / mam velmi sikovnu pravnicku ktora sa zaobera prevazne vyzivnym/ nikto neprinuti otca ktory sa o svoje deti starat nechce, aby sa staral.Ak je sikovny.
Netusim ako je to s ciganmi teraz ale vtedy , ked moj prijem bol asi o 1/3 nizsi ako prijem opilca ktory lezi na stanicnej lavicke v opojeni jablkoveho vina 🙄 som nemala narok ani na zivotne minimum. bola som posudzovana podla subjektivnych tabuliek .
Podla slov samotnej pracovnicky UPSVAR mala som tu smolu ze som bola biela studujuca zena v problemoch.
Keby som bola ciganka , moje naroky by boli posudzovane inak.
Bola som v podobnej situacii a nezostava mi len ti drzat palce a verit ze zakony ktore diskriminuju v tejto zemi slusnych ludi ktori riadne pracuju a zivia statnu pokladnicu boli upravene.

Na toto forum chodim uz roky a mnoho krat sa mi stalo ze sem pisali zeny opovrhujuc tymi ktore ktore bojovali s min. vyzivnym alebo bez neho o prezitie. Hlavne tie ktore su nadupane teoriou ale nikdy v podobnej situacii neboli. Lahko sa da napisat na co vsetko mas narok. Ale tazko su tvoje naroky vymozitelne. casto vobec.
Mimochodom ja dodnes splacam socialnemu uradu dlh, ktory mi vycislili ked sa mi zacalo darit lepsie 😅

suzi2
26. jan 2013

dobry den, chem sa opytat lebo uz mam v tom zmätok... to ked pobaram nahradne vyzivne od statu to budem vraciat ja alebo byvaly partner ?

ada32
26. jan 2013

@suzi2 neviem ake su zakony dnes, mojim stastim asi bolo ze mam tak silny pud sebazachovy, ze sa mi podarilo napriek vsetkemu vtedy- roky dozadu prezit.
bolo to tak, ze ked si po rokoch natahovania po sudoch, vysetrovateloch a doplnania dokazovania ze otec dietata sa nestara, nakoniec dosiahla ze pod hrozbou trestu ti doplatil ciastku ktora bola aktualna pri podani trestneho oznamenia, vlastne si ju celu vratila statu. a ak si z nej napr. poplatila dlhy , ked si si pocas rokov ktore uplynuli medzi podanim a zaplatenim, pozicala napr. na jedlo pre deti, tak si samozrejme z doplateneho uhradila najprv tie dlhy. a tak sa ti potom stalo ze dalsie roky si splacala statu vyzivne , ktore ti stat "pozical" . Lenze vtedy to bolo tak ze ti dolacal do vysky zivotneho minima / v mojom pripade to bolo do vysky 50% zivotneho minima / a nie v plnej vyske vyzivneho - takze vacsinou islo mesacne o ciastku par eur / v mojom pripade to bolo myslim cca 400sk nepamatam su uz presne / cca 13Eur/ z toho sa naozaj len tazko da cele tie roky zivit dieta , pokial matka nema relevantny prijem a by to dotiahla aj za toho otca. tak jej nezostavalo casto nic ine ako si na to jedlo pozicat.
neviem aka je situacia teraz, ja dodnes splacam dlh statu ale zamerne po co najmensich ciastkach. nikto mi v tejto krajine nepomohol vtedy, socialny urad sa mi otocil chrbtom, a ked som po dvoch rokoch , ked moj pripad vyzivneho stal na stole vysetrovatelovi na stole a kazdeho pol roka ziadal doplnenie dokazovania, podala staznost pre zamerne prietahy, bola mi zamietnuta. Takze takto sme fungovali v nasej krasnej zemi , vtedy jedna rozvedena zena s detmi , ktora sa dostala do podobnej situacie, sa mohla rovno obesit. Pokial viem, dnes to nie je ovela lepsie. Najslabsou socialnou skupinou zdaleka nie su ani cigani ani dochodci ale rozvedene biele zeny s malymi detmi. Ti cigani maju zakony preluskane lepsie ako pravnik a presne vedia na co maju narok, dochodca, vsetka cest ved si uz tiez svoje prezili a casto im uz zdravie nesluzi , nechcem ich potierat, ale ta rozvedena zena sa nestara len o seba ako vela byvalych manzelov ale je zodpovedna za to aby prezili jej deti. A vsetci vieme co take dieta potrebuje. A prevazna vacsina tychto deti zije pod hranicou chudoby. ☹

ada32
26. jan 2013

este mala fakticka:
v predchadzajucom prispevku som uviedla ze stat doplacal par EUR a v pripade ze otcovi je prisudene platit vyzivne napr. 100 Eur, sa moze javit, ze ved ked po napr. styroch rokoch bol prinuteny zaplatit , tak zena predsa vratila statu tych par eur ktore jej "pozical" a zvysok jej zostal..... omyl.
Stat jej vycislil cely dlh , teda nie len tu cast , ktoru jej zaplatil do toho obdobia prd styrmi rokmi ale az do dnes na soc pozicke. lebo od podania trestneho oznamenia uplynuli styri roky a zena podava dalsie trestne oznamenie pre neplatenie vyzivneho a ide sa tahat dalsie styri roky o peniaze pre deti. Ono to totiz nefunguje tak ze ten dlh sa pocas celeho toho obdobia nabaluje. treba podavat vzdy nove a nove navrhy a muzi ktori v to len trosku vedia chodit, to dobre vedia.

chorvatka
26. jan 2013

@suzi2 ten co ma platit a neplati, zrejme exmanzel

chorvatka
26. jan 2013

@pistalka2202 ahoj, to vyzivne na mladsieho syna treba ziadat, co sa tyka starsieho, ak by si chcela zvysovat aj to, pozor na vek, uz je plnolety, na sud podava navrh on sam..a pozor na to, ci je schopny sam sa zivit..ak uz nechodi do skoly a ma prijem, a ak ex manzel povie ze chce zrusit svoje prispievanie na jeho vyzivne, kludne to moze skusit a uspeje.

suzi2
28. jan 2013

@chorvatka ano ten dostavam vyzivne od statu

suzi2
28. jan 2013

@adatakze to mam chapat tak ze ja budem splacat to co ma platit byvali ... mimochodom je v podmienke ked nezaplati este dlzne vyzivne tak si posedi...ja uz tym zakonom nerozumiem ale starat sa o deti treba a nikto to nechape ☹

suzi2
28. jan 2013

@pistalka2202 no to si na tom este v celku dobre mne povedali ze mi staci to co mam s vyzivnym a pridavkami a mojou soc. TO JE SPOLU 200 EUR to sme stat kde sa rozvedena matka moze postarat o svoje deti ☹ nema sancu

bystre
21. jan 2016

ako dalej??poradi vam v tomto state vobec niekto? ak uz clovek uvazuje nad samovrazdou tak to je zle ale co deti ? muz alkoholik zodpovednost nulova 10 rokov sa uz stahujeme je to momentalne bez vychodidka zarobim 600 a kazde najomne je min 500 plus dve zabezpeky ako sa da dalej?????

betka1111
24. jan 2016

ahojte rozviedla som sa no zijem stale doma scoho mam platit do najmu ked som nezamestnana a neda sa ani u u nas zamestnat on pozaduje prispievat polovickov do najmu

betka1111
24. jan 2016

@bystre urcite nie samovrazda treba zahlasit manzela na policii kde su povinni svami spisat zapis asu povinni si ho predvolat musi dokazat ze dava peniaze do domacnosti

bystre
25. jan 2016

a co stat?je najky urad kde moze clovek v41 rokoch poziadat o statny alebo nejaky najomny byt? ved pri dvoch pracach sice neuvidim deti ale aspon zarobim nieco mimo najomneho na prezitie ale co ked ostanem chora? pn nemam koli muzovi musim byt iba na brigadu a deti co? nemaju domov nemaju nic

bozka1972
7. máj 2021

Dobry den som rozvedena matka s .mam syna ma 13 a odca neuvedeneho.(odisiel.)som zamestnana s malim primom . mam narok na nieco? Dakujem