Mám ísť na podporu či na maródku?

petulik88
27. mar 2014

Ahojte vsetci. Chcem vediet, ci by mi niekto vedel poradit. Som na rodicovskej dovolenke do 18. 5.2014, zatial som stale zamestnana, ale dostanem vypoved a budem mat moznost sa zamestnat v inej firme, kde to ale nie je vobec vyhodne. Medzitym som vsak otehotnela a som na zaciatku 3tieho mesiaca, preto by som sa rada poradila, co mam urobit. Ci prijat vypoved s odstupnym a ist sa zahlasit ze som nezamestnana ( resp. kolko by som dostavala penazi, ci sa to rata z rodicovskeho, alebo z platu pred rodicovskym) alebo sa dat na marodku ( tiez neviem, kolko by som dostala). Alebo budem musiet nastupit do prace od maja do augusta? Dakujem

sisaha
27. mar 2014

@petulik88 preco by si preboha davala vypoved? Si predsa v ochrannej dobe. Do prace dones papier, ze si opäť tehotna. nemôžu ťa prepustiť a daj sa vypisať na marodku potom

havana_frost
27. mar 2014

@sisaha No ak prepúšťajú z organizačných dôvodv, tak môžu aj tehotnú.

petulik88
autor
27. mar 2014

Ja nedavam vypoved. Firma v ktorej robim sa rusi, takze dostanem vypoved. Ale ina firma si preberie zamestnancov , ktori chcu. Ti, ktori pojdu do tej novej firmy nedostanu odstupne. Na gynde som uz bola, ale papier som este nedostala. Neviem ci sa dava po 10 alebo az 12-tom tyzdni

sisaha
27. mar 2014

@havana_frost nemôže - ak ho o tom pisomne informuje. Musel by sa iba zrušiť alebo premiestniť. http://poradna.hnonline.sk/otazka/hrozi-tehotne...

havana_frost
27. mar 2014

@sisaha to som myslela - organizačné dôvody: zrušenie, premiestnenie 🙂

sisaha
27. mar 2014

@petulik88 tak nedavaj.. pisomne oznam tehotenstvo.. tu je o tom pisane tak isto (zakaz vypovede) http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

petulik88
autor
27. mar 2014

Ale ta firma sa rusi. Je uplne jedno ci tam pisomne ohlasim tehotenstvo. Od 1.4. bude zrusena. Neviem co mam robit po tom ako sa zrusi

bosoriak
27. mar 2014

@sisaha Ako pise @petulik88 - nepomoze ak oznami, ze je tehotna, podla Zakonnika prace jednoducho zanikne zamestnavatel.
Takze si myslim, ze vyhodne pre teba bude vziat odstupne, prijat vypoved, zahlasit sa na urade prace a vzapati sa dat vypisat na PN, prip. nech ti povedia, ako to chodi na UP s tehotnymi. Neviem si totiz predstavit, kto dobrovolne zamestna tehotnu.

Inak sa mi nieco mari, ze ak by si sa bola schopna dohodnut so zamestnavatelom a ze by si nastupila aspon na 1 den (aj ked by ti dali len dovolenku) a mala by si za ten jeden den odvody zaplatene, tak to by tvorilo tvoj vymeriavaci zaklad na matersku. Ale k tomu nech sa radsej vyjadri niekto, kto sa do toho rozumie. Skus hladat aj na internete na porada.sk su celkom machri v tomto.

monicm
27. mar 2014

@petulik88 ja ti odporúčam na toto sa presne opýtať na stránke www.porada.sk vedia úžasne poradiť,sú tam ľudia,čo sa v tom vyznajú a poznajú zákony a pod.

petulik88
autor
28. mar 2014

Dakujem dievcence. Urcite sa obratim na tu stranku porada. Nevedela som, ze niaka taka je 🙂

gapa
28. mar 2014

@petulik88 písala som ti na porade, je podstatné,ak chceš nárok na materské z tohoto zamestnania, aby trval prac.pomer s nem.poistením aspon 1den po ukončení RD!! inak nárok z tohoto zamestnania nebude. Ale sa spýtaj mzdárky, aký ti uvedie pravdep. vym.zákad za mesiac nástupu na md (ak by vedela reagovať, tak by som sa velmi čudovala, tj. treba jej povedať, že si si to zistovala a ten § jej povedať!! (ty sama § 57 ods.4 Zákon o sociálnom poistení). .... prípadne si s konkrétnymi údajmi napísať otázku cez sociálnu poistovnu, ... viac píšem na porade, sa mi nechce opakovať.
ešte tu je ten § 57 ods.4 Zákon o soc.poistení
zdroj: http://www.socpoist.sk/legislativa/552s
(4) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období vymeriavací základ na
platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného
nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu
prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na
nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej
dávky; § 55 ods. 2 platí rovnako.