Mám nárok na financie zo štátu?

luba96
10. jan 2017

Ahojte mamičky,potrebovala by som sa s vami poradiť.Som slobodná mamička 7-mesačného syna a otca nemám v RL uvedeného.Mám hypotéku,platím nájom za byt,energie atď.... Z materskej 203 eur nemám šancu to poplatiť,viete mi poradiť ako získať príspevok na bývanie,stravu atď? Ďakujem Vám vopred za odpovede

katkakovac
10. jan 2017

Chod na najblizsi urad prace a soc. veci a tam ti povedia. Lebo taketo prispevky vyplacaju prave oni. Otazka je, preco nemas otca dietata v RL. Platil by vyzivne, ale mal by aj pravo na stretavanie z dietatom. Premysli si dalsi postup. Alebo ako jedna znama. Slobodna matka, isla docasne byvat k rodicom, byt co mala na hypoteku prenajala a tak sa hypo platila sama. Teraz nastupila do prace, vratila sa do bytu. Je vela moznosti, treba sa pytat na prislusnych uradoch.

luba96
autor
10. jan 2017

Nemám rodičov,som sama.Na úrade mi vypočítala,že som ešte v pluse 30 eur (dostávam tých 203) a tým pádom nemám nárok....je to divné :(

katkakovac
10. jan 2017

@luba96 tak potom co cakas, ze ti tu poradime, ked na urade ti neschvalili? Pokial nesplnas podmienky, nedostanes nic. Ci sa ti to paci alebo nie, budes musiet do prace a dieta do jasli. Dostanes prispevok 280€ na jasle, rodicak ti zostane a budes mat aj prijem z prace. Alebo pracuj doma. Alebo vysud od otca dietata vyzivne. Ked tak si poziadaj o socialny byt a ten hypotekou predaj. Je vela moznosti, ale kazda vyzaduje tvoju iniciativu. Su tu matky, ktore to zvladli same z 2-3 detmi, citala som si pribeh mamicky, ktoru pocas tehotenstva zo 4 chcenym dietatom opustil manzel. A musela sa zariadit....

katriona1
10. jan 2017

@katkakovac jenom poopravim, ze kdyz matka cerpa prispevek na jesle 280€, tak rodicat uz nedostava, takze bud jedno nebo druhe, ne oboje

katkakovac
10. jan 2017

@katriona1 to ma prekvapilo, ale nemam to overene, tak ti verim. Neviem ci sa mam smiat alebo plakat z takehoto postoja statu voci matkam😕

katriona1
10. jan 2017

@katkakovac a ještě je to vlastně max. těch 280 eur podle nákladů na ty jesle, takže, když budou jesle stát jenom 240€ tak dostaneš jenom tolik, tak ono na postoj státu se dá dívat z různého pohledu, většina evropských států nedávává rodičovský příspěvek do 3 roků dítěte a o děti se mají postarat rodiče ne stát
jinak dá se vybavit i náhradní výživné od státu, ale nevím jak je to v případě, že otec není uvedený v RL

luba96
autor
10. jan 2017

Pýtam sa Vás preto,lebo mi jedna pani poradila,že jej sestra doniesla účtenky čo všetko platí a na úrade jej vypočítali,že k materskej bude dostávať ešte nejakých 240 eur.Je to možné,alebo klamala?Úradníci Vám nepovedia na čo máte nárok,lebo keď nepustia peniaze zo štátu,pôjde im odmena do vrecka...tak mi bolo povedané...

mima4
10. jan 2017

@luba96
to je nejaka blbost, ze za uctenky ti nieco daju....

mas vsak narok az na 280 EUR na jaslicky, ci opatrovatelku a ak zarobis dajme tomu co len 500 v cistom, tak to bude super.

katriona1
10. jan 2017

@luba96 to se mi nezdá jako pravděpodobné, toto se tu už víckrát řešilo a myslím, že na úřadě ti to vypočátala dobře, ono dokud máš ridičák, tak bereš víc než je dávka v hmotnej nouzi, takže nic dalšího už asi nepořešíš

katriona1
10. jan 2017

@mima4 no to záleží kde bydlí a kolik budou stát celé jesle, taky v BA je to tak min. 450€, takže z těch 500€ by musela ještě dost doplatit

mima4
10. jan 2017

@katriona1 jasne, ale vo vacsine miest sa to vraj pohybuje okolo 300-350 a hlavne dost velku cast ma hradenu statom.

katkakovac
10. jan 2017

@katriona1 viem, ze to nie je vsade, ale stat podporuje pracujuce matky. Vlastne pracujucich rodicov. Pri sucasnych cenach jasli je rodic v dost blbej situacii. Nas stoji skolka pre dieta do 3r 380€. A lacnejsiu som nenasla. Do statnej ho nevezmu, ma problem z komunikaciou a pravdepodovne je tam nejaky zdravotny dovod. Nie som z tych, co len natrcaju ruku, ale aspon tie jasle a skolky by mohli byt bezplatne. A hlavne by ich malo byt dostatok. Ale to ke na dlhu debatu, toto je na slovensku ozaj problem.

katriona1
10. jan 2017

@katkakovac tak školek by rozhodně mělo být více, v mojí lokalitě je místa v školke dostatek, ale do 3 roků je všechno soukromné za cenu jakou jsem napsala výš a školka teda nestojí skoro nic, asi 16€ na měsíc + 1,24€ obědy na den, ten kdo je v hmotné nouzi neplatí ani to, takže školky skoro komplet dotuje stát

esther03
10. jan 2017

@luba96 tvoj prijem presahuje hotnu nudzu na jednu dospelu osobi a jedno nezaopatrene dieta, takze bohuzial hmotna nudza ti neprinalezi. To, ze si neudala otca dietata do RL je bohuzial tvoja chyba, je povinny sa podielat na starostlivosti o dieta (aj ked chapem, ze vymozitelnost vyzivneho ak otec nechce je takmer nulova). Ale tym padom ti neprinalezi ani nahradne vyzivne od statu. Jedinou tvojou moznostou ako to utiahnut je ist pracovat a doieta do jasli or opatrovatelka.

esther03
10. jan 2017

@katkakovac ak ma dieta komunikacnu do statnych pre deti s NKS a pod. ti ho musia zobrat. Samozrejme, zavisi aj od kapacity daneho zariadenia. Btw sukromnu skolku mate na pomery u nas dost lacnu.

katkakovac
10. jan 2017

@esther03 este nemame nic diagnostikovane, behsme po lekaroch. U nas beru deti od 3 rokov. On este 3 roky nema, nosi plienky a je velmi zive dieta. V nasej skolke by ho do este nevzali, uz som si to zistovala. A viem, ze su aj drahsie skolky, zalezi asi od lokality a toho, co dana skolka ponuka. Muz si robi srandu, ze ta skolka je vlastne jedna hypoteka na byt...

esther03
10. jan 2017

@katkakovac hovorim o skolke pre deti s NKS, ak sa to u vas potvrdi. Beru aj skor. Teda aspon u nas. Maly zacal chodit do skolky ako 2,5 rocny.

katkakovac
10. jan 2017

@esther03 neviem, kde take skolky hladat. Caka nas logopedicka, tak uvidime. Mozem do IP zopar otazok? Dost sa trapime, pretoze nerozprava, resp. prestal postupne rozpravat...

esther03
10. jan 2017

@katkakovac jasne, mozes 🙂