Mám nárok na SOS dotáciu, keď som na úrade práce?

mesiacik12
29. jan 2021

Ahojte, chcem sa spytat, ze ci mam nárok na SOS dotáciu, ked som na úrade prace a nepoberam podporu. Zo zamestnania som dala ja výpoveď. Ci toto ma vplyv na tu SOS dotáciu, ze ja som dala výpoveď a nie zamestnávateľ mne dal výpoveď. Ďakujem za odpoveď.

ivkazba
29. jan 2021

Dotácie sú určené ľuďom, podnikateľom a firmám, ktoré prichádzajú o príjmy kvôli korone a opatreniam. Ty si prišla o príjem z vlastnej iniciatívy. Trocha súdnosti...

09041986
29. jan 2021

@mesiacik12 neviem odkedy si v evidencii na UPSVaR ale skús zavolať či nevyplácajú spätne - zdá sa mi že prišiel pozmeňujúci návrh do platnosti, najlepšie ti povedia tam. V súčasnej dobe ako uchadzac o zamestnanie nemáš samozrejme nárok.

bublinka1426
29. jan 2021

@09041986 mne povedaliu ze ak chces sos dotaciu musis bty ale evidovany na urade prace , bez toho to nejde.

ivkazba
29. jan 2021

@09041986 poskytuješ nesprávne informácie, na SOS dotáciu č. 5 je podmienka byť v evidencii upsvar

09041986
29. jan 2021

@bublinka1426 jaj pardon, teba sa týka humanitárna pomoc podľa par. 3, ak nemáš žiaden príjem zo závislej činnosti a nepoberas žiadne iné príspevky tak áno máš nárok, bez na prislusny UPSVaR ak si nevieš sama požiadať a vyplniť online pretože ak chces žiadať aj spätne musíš tak spraviť do 31.01. Mali by ti schváliť /max 300eur mesačne tuším/

ivkazba
29. jan 2021

@mesiacik12 pozri opatrenie 5
https://www.pomahameludom.sk/

Je tam priložená žiadosť, teoreticky môžeš vyplniť a požiadať mailom na ba@upsvr.gov.sk
Ale píše sa, že nárok má osoba, ktorá citujem:
- osoba, ktorá z dôvodu krízovej situácie nevykonáva činnosť, z ktorej má príjem, avšak túto činnosť vykonávala pred dňom vyhlásenia krízovej situácie.

Ty nevykonávaš činnosť z dôvodu krízove situácie.

lauritka
29. jan 2021

Tu je to pekne zhrnute. Skus kuknut.
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

catalin
29. jan 2021

@bublinka1426 ja som o to dnes ziadala,predtym som bola na up,v septembri som si otvorila zivost, ale az 8.9. Prispevky davaju tym,ktori mali zivnost otvorenu najneskor 2.9. Volala som na up, poradili mi nech si poziadam o prispevok cislo 4. To som aj urobila ale ziadost mi zamietli.potom na poslali spat na upsvar, ze mam narok na sos dotaciu, ak ku ziadosti prilozim zamietave stanovisko, resp. email o zamietavom stanovisku. A dnes som to vybavila. 🙂 aspon nieco 🙂

mesiacik12
autor
30. jan 2021

@lauritka ano podla tohto mam nárok na SOS dotáciu. Dakujem

maciatkolulu
30. jan 2021

Inak super svacnem výpoveď v čase keď sa každý boji o prácu a dostanem za to ešte odmenu, chápem, že ľudia CO PRISLI Ó PRACU, ale výpoveď, hmmm, zaujimave.

mesiacik12
autor
30. jan 2021

@maciatkolulu kdo povedal, ze mi to mozu aj schváliť ...len som povedala, ze podla tohto co píšu mam nárok, ale schváliť mi to nemusia nakolko si budu urcite pracovníčky overovat....

maciatkolulu
30. jan 2021

@mesiacik12 kto to písal tebe? 😂

bublinka1426
30. jan 2021

@mesiacik12 to uvidis mozno naozaj rozlisuju odovod vypovede, ci zo strany teba ci zamestnavatela. vyskusas uvidis. vela zien zial nemalo inu moznost tak bud sos ci pandemicak ak dieta dovrsilo 3 roky, to je pochopitelne...vela zien podostavalo vypovede uz pocas rodicaku.... takze to chapem. ale niektore zeny co maju vacsie deti davaju vypovede(za ucelom sos napr) ucelovo a to je smutne. prajem vela stastia.

lauritka
30. jan 2021

@catalin cerpas aj odvodove prazdniny, cize len zdravotka prvý rok ? Preto zamietaju opatrenie č.4. pre čerstvých živnostnikov-- takže štat ti da 1 rok vyhodu , ale v podstate je ta vyhoda v pomoci + tvojim handikepom. Vyborne si to vymyseli 😖. Mihal v tych vystupeniach v Ta3 minuly rok tiež mierne zavadzal.. Priatel na to rovnako naletel. Horšie, ze pomoc aj dostal a teraz musi vracat.

catalin
30. jan 2021

@lauritka ano cerpam odvodove prazdniny. Aspon nieco dostanem.lebo zakazky som sice mala ale faktury mi zaplatia az najskor vo februari.muz je tiez doma, fyzio nemozu vykonavat cinnost ale on je szco dlho a plati si vsetko, takze on si poziadal o prispevok a aj ho dostal.je to na hlavu, ako keby u maserov kozmeticiek a kaderniciek sa covid prenasal najviac. Ked vidim kolko ludi je v obchode ide ma porazit.fabriky, podniky funguju ale ludia co robia sami na seba, dodrziavaju vsetko co maju, tak tych zavru...divny svet..

lauritka
30. jan 2021

@catalin veru....pritom v potravinach je denne hlava na hlave. To uz nevadi nikomu. Ale tam ,kde by sa dali dodrzat opatrenia,tak to je zavrete. A pomoc je chatrna.. ved ti mali podnikatelia tolki skrachovali, ja mam aj v susedstve priklad. Ked vidim Krajniaka,obracia sa mi nozik vo vrecku.😫

chrissssss2727
1. feb 2021

@mesiacik12 ja som podal v januari tiez ziadost,vypoved som dal ja v robote a sos dotaciu mi schvalili,takze oni to neriesia

mesiacik12
autor
1. feb 2021

@chrissssss2727 a na podporu nemas nárok?

chrissssss2727
1. feb 2021

@mesiacik12 nie nemam pretoze pri hmotnej nudze ta beru ako domacnost a pri sos ako osoba Sam...

mesiacik12
autor
1. feb 2021

@chrissssss2727 lebo co som čítala v inej skupine, tak jednej pani schválili tuto oso dotáciu ked jej skončila podpora v nezamestnanosti.

chrissssss2727
1. feb 2021

@mesiacik12 tak ked beries podporu tak samozrejme ze schvalia len potom ale ked od uradu nemas narok na nic tak sos ti schvalia,tiez mi je to smiesne ale je to tak,clovek nema narok na 60€ podporu od statu ale na 300€ mà 🤷,kazdopadne ja som to podal este na zaciatku januara a za tyzden uz som mal v postovej schranke rozhodnutie

chrissssss2727
1. feb 2021

@mesiacik12 jaj Ty myslis podporu v nezamestnanosti ked mas odrobene 2 roky z poslednych 4? No to som tiez nemal chybalo mi tam 2-3mesiace v roku 2020,

mesiacik12
autor
1. feb 2021

@chrissssss2727 áno to som myslela.

chrissssss2727
1. feb 2021

@mesiacik12 Mala si to poslat do 31 januara a vtedy zaplatia aj spatne od oktobra,sice stale neviem ci automaticky alebo ako lebo ja som to podal 11 januara a oni to pozmenili okolo 20 januara a som si to nevsimol ,a uz som to mal schvalene 18 januara,takze som trocha nahnevany

mesiacik12
autor
1. feb 2021

@chrissssss2727 no nevadí. Oni to predĺžili dnes.

chrissssss2727
1. feb 2021

@mesiacik12 no tak to uz neviem

smirnoftka
2. feb 2021

@chrissssss2727 ja som si podala ziadost 18.1. Vypoved som dala tiež ja, poslali mi po 10 dnoch upozornenie ze či neberiem podporu, alebo nemam narok na podporu, lebo v tom pripade mi to nemozu schvalit. Dala som im vediet, že na podporu nemam narok a dalej cakam. Na urade som od októbra, ale žiadosť som si dala až teraz..

smirnoftka
2. feb 2021

@mesiacik12 a co konkretne pozmenili a predlzili?

chrissssss2727
2. feb 2021

@smirnoftka mne vobec nic take neposlali,odoslal som ziadost a za tyzden som mal v schranke rozhodnutie,to bolo vsetko

smirnoftka
2. feb 2021

@chrissssss2727 jednej znamej takisto nie.. normalne zacinam uvazovat či predsa len nemam narok na podporu 😀