Mám právo vyžadovať, aby moje dieťa prijali do škôlky?

tajka99
10. okt 2011

Zdravím, ja sa chcem opýtať, ako je to s tou povinnosťou škôlky prijať 5-6 ročné dieťa do predškolského zariadenia? My sme sa totiž presťahovali do BA a v spádovej škôlke mi riaditeľka povedala, že nemá voľné miesto. Môže to? Dokonca spomenula, že v tej predškolskej najvyššej triede je nejaké 4-ročné dieťa, ktorého rodičia trvali na tom, aby ich dcéra do tej veľkej triedy šla, že to zvláda...a moja už 6-ročná dcérka, ktorá by potrebovala predškolské vzdelanie a prípravu tam byť prijatá nemôže. Mám nejaké práva vyžadovať prijatie?

xlucia
10. okt 2011

@tajka99 povinna je ti prijat dieta v mieste trvaleho bydliska, takze nielen prestahovat sa, dieta rok pred nastupom na povinnu skolksku dochadzku
takze ak mate trvaly pobyt v BA pri tej skolke, a mala ti pojde bud. skolsky rok do skoly, musi byt teraz prijata do skolky. kedy sa presne narodila?

tajka99
autor
10. okt 2011

3.10.2005 teraz mala 6 rokov... lenže zatiaľ tu máme prechodný pobyt, trvalý máme v KE, odkiaľ sme sa v auguste presťahovali... 😒

titkovamiriam
10. okt 2011

u nas je teiž trvali pobyt nutnostou,tak si vybavte aspon jeden trvalý pobyt 😉

tin007
10. okt 2011

@tajka99 obehni si osobne vsetky skolky v okoli, vysvetli situaciu a snad sa miesto najde (vstko je o ludoch). problem je ten, ze ste sa stahovali neskoro na to, aby ste dali v termine podavania prihlasok ziadost a hlavne ten prechodny pobyt. myslim, ze za sucasneho stavu (hlavne absencia trv. bydliska) nema vyznam sa dozadovat prijatia, skor ist cestou vzajomneho pochopenia

syslica
10. okt 2011

@tajka99 Je to bohužiaľ presne tak, ako píše tin007 - odporúčam, aby ten jeden zmenený trvalý bratislavský pobyt bol tvoj (teda ako matky dieťaťa), lebo sa predpokladá, že TP má dieťa automaticky tam, kde jeho matka. No skús obehnúť škôlky a apelovať na riaditeľov, možno niektorý situáciu pochopí, treba dúfať...

ivett1
10. okt 2011

@tajka99 ahoj, všetko, čo som už písala do IP je OK, len som nemala info o tom trvalom pobyte, takže toto je trošku problém, lebo je to tiež jedna z podmienok prijatia detí do miestne príslušnej MŠ...tu dobre radí syslica, pokúste sa zmeniť aspoň tvoj trvalý pobyt ...ale, aj tak je to všetko o dohode medzi rodičmi a riaditeľkou, prípadne viacerými - ak skúsite obehnúť viac škôlok...("a predprimárne vzdelávanie v MŠ sa môže uskutočňovať len "so súhlasom riaditeľa MŠ aj s priamou účasťou zákonných zástupcov na výchove a vzdelávaní"...toľko zo zákona)...držím vám palce, aby sa vám to podarilo vyriešiť🙂

lula26
10. okt 2011

Nemyslím, že je to povinnosťou. Pokiaľ sa nemýlim, MŠ má prednostne prijímať deti rok pred školskou dochádzkou, čím sa určite riadili v čase vyhláseného zápisu a následného rozhodovania o prijatí. Pokiaľ o vás nevedeli, prijali potrebný počet prihlásených detí. Riaditeľka teraz nemôže nechať doma mladšie dieťa, ktoré už bolo prijaté a zobrať predškoláka.

anngee
11. okt 2011

už som dala svoj názor na túto tému vpod otázku, no teraz som zaregistrovala túto možnosť diskusie...problém je ten istý, no teraz sú tu iné skutočnosti...pri otázke mi už nedávajú možnosť svoju odpoved skorigovať, tak to napíšem sem...písala som, že treba dať žiadosť o zaškolenie...lenže teraz čítam, že nespĺňate podmienku trvalého pobytu, teda škôlka NEMÁ nijakú povinnosť dieťa prijať

renab
11. okt 2011

súhlasím s lula26: škôlka nemá povinnosť prijať dieťa. má za povinnosť prednostne príjmať deti rok pred školskou dochádzkou, resp. s odkladom školskej dochádzky. Keďže ste v čase riadneho zápisu prihlášku nepodali, je to len na rozhodnutí riaditeľky, či má voľné miesto a či vaše dieťa prijme. Nemôže vylúčiť už riadne prijaté dieťa na úkor vášho.
Treba asi obehnúť okolité škôlky a možno vám vyjdú v ústrety, ak niekde nejaké dieťatko do škôlky nenastúpilo. Žiaľ, žiadny nárok na uvedenú škôlku nemáte, musíte sa len snažiť dohodnúť.

andrejka1974
12. okt 2011

je povinna ti ju prijat

mamabiba
12. okt 2011

Poznám tento problém, my sme mali takýto istý pred dvoma rokmi. ke´dže nemáš ty ako matka trvalý pobyt v BA( trvalý pobyt dieťaťa je určený na základe trvalého pobytu matky, pokiaľ súd nerozodol inak na základe žiadosti), nemusia ti dieťa prijať do škôlky aj keď je v predškolskom veku. Na to sa malo myslieť už skôr, pred začatím školského roka. Musíš iba obiehať škôlky po BA, nie iba v okolí...bohužiaľ. Naozaj, na takéto veci treba myslieť dopredu.

nadhera
28. okt 2011

mozno od temy,ale stoji za to precitat si to

http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/653...