Máme nárok na opatrovateľku?

mia091
6. mar 2021

Ahojte,mám otázku. Babička je cukrovkarka,býva sama. Normálne funguje, vozia jej obedy. Cez víkend si vari sama. Inzulín si pichá 4x každý deň. Nosíme jej nákupy,vozime ju po doktoroch,kosíme, upratujeme atď. Píšem aby ste vedeli,že sa staráme. Len vec je taká,že teraz behom týždňa mala 2x hypoglykemiu. Mamina tam teraz bola 5 dní v kuse,potom ako tam bola záchranka. Dneska si išla domov navariť, upratať,ja som bola v robote. Babička ostala sama a zas tam bola záchranka. Ona totiž zabúda jesť pred a po inzulíne. Nemôžme pri nej ale byť celé dni,keď chodíme do roboty,máme svoje domácnosti. Otázka je: existuje nejaká služba/pomoc že by za babičkou chodil niekto 4x za deň vždy keď si ma dávať inzulín? V tejto ťažkej dobe si nemôžme dovoliť dať výpoveď,sme radi že máme robotu. Ale zároveň sa bojíme o babičku. Ďakujem za rady

prasiatko30
6. mar 2021

A nemoze sa k niekomu pristahovat? K tvojej mame napr? Lebo tie opatrovatelky co chodia tak chodia lenna niekolko hodin a aj to napr na 3hodiny ale v kuse nieze tam bude niekto chodit rano 1h na 12 dalsiu hodinu - to si neviem ani predstavit🤷‍♀️Alebo najst ochotnu susedu ktoru za nejake penazne ohodnotenie toto navrhnete

mia091
autor
6. mar 2021

@prasiatko30 keď sa presťahuje k mojej mamine, zas bude len sama doma. Lebo mamina musí chodiť do roboty

nikpa
6. mar 2021

@mia091 4 krát za den za ňou nikto chodit nebude pokial mu nezaplatite. Naša babka bola na tom tiež zle, nemohla byť sama skoro vôbec, medzičas kym sme vybavovali domov dôchodcov to bola katastrofa, striedali sme sa tam ja, mama a krstna. Čerpali sme dovolenky, náhradné voľno, priepustky... ked žiadna z nás nemohla, chodila ju pozrieť suseda ale aj tej sme museli platiť. Takze ak nie je nadej, ze sa babke polepši, možno by bolo lepšie porozmýšľať tiez nad domovom dochodcov, bude tam o ňu postarane a nemusite sa o nu bat aby sa jej doma samej niečo nestalo.

prasiatko30
6. mar 2021

@mia091 ale ako hovori
@nikpa to je cely den rozhadzany to ti nikto z tych sluzieb opatrovnickych, ktore su platene mestom robit nebude - ti mozu vykrit bud rano alebo poobede ale abytaˇ chodili 4x denne to je komplikovane. A predsa len ak ju bude mat naor tvoja mama doma tak uz len je menej casu sama - ja neviem ci robi len jednu smenu tak to by ste uz skor mihli hladat niekoho kto vykryje to co je tvoja mama v robote

mia091
autor
6. mar 2021

Ďakujem za rady, musíme niečo vymyslieť 😏😔

maris5
6. mar 2021

A keby ste jej volali, ze ci si dala inzulin a ma sa najest? Kto jej vola zachranku ked je sama a ma hypo?

janage
7. mar 2021

@mia091 babka je už zaočkovanéá? Ak áno tak poriesiť susedou alebo nejakou žienkou čo býva blízko a je momentálne bez práce. Ona privyrobí korunku a vy budete v pohode. Mimo korony existujú denné stacionáre niečo ako škôlka pre dôchodcov v čase, keď rodina pracuje.
Možno by stálo momentálne zvážiť čerpanie OCR na babku kým za týždeň niekoho nájdete. Kolegyňa tak mala na otca.
Môžeš zavolať, napísať na mestský resp.obecný úrad a mali by Ťa nasmerovať aké máte možnosti.

pieksamaki
7. mar 2021

@mia091
ADOS - agentura domacej osetrovatelskej starostlivosti.....k prislusnemu bydlisku....
Teraz ce coronu neviem.
Ale asi by som zvazila aj domov dochodcov...kde by mala byt starostlivost ...tych viac hodin denne

janinah
7. mar 2021

Ak babka zabúda jesť,tak zvážte vyš. u psychiatra,ide o to,aby sa to nezhoršovalo,teraz len zabúda,potom nechá horieť plyn...treba ju čo najdlhšie s pomocou nízkej dávky lieku udržať v 1. stupni stareckej demencie....skúste jej urobiť predpis na velký papier velkými písmenami,že pondelok ráno jedlo...a dajte kolonku,kde musí napísať ˇANo a potom kolonku inzulín..tam musí dopísať PICHNUTˇY a pod.,nechať jej to na stole,kde jedáva alebo pripnúť na chladničku,kde má inzulín....
budete to mať postupne ťažké ..ADOS neoslovujte,ten s kontrolou či sa človek najedol ozaj nič nemá....skúste osloviť niekoho zo susedstva samozrejme zadarmo to nik robiť nebude...potom sú opatrovatelky,ktoré si dohodnete a zaplatíte súkromne,lebo nárok pani ešte nemá,je sebestačná....ale rátajte s možnosťou,že postupne sa to bud ezhoršovať a rozmýšľajte,či niekto z jej detí a vnúčat sa nestane /nie hned/ jej opatrovatelom..nasťahovanie babky k vám tiež pomôže,cez den by tam mohla dôjsť opatrovatelka /len či nájdete takú v blízkosti,ktorá dôjde 2x na hodinku/ a popoludní a v noci ju budete strážiť tvoja mamka a kto ešte s vami býva..
a kto volá záchranku,ked babka je sama v čase náhlej príhody?

cucoriedkacucoriedka
7. mar 2021

@mia091 podla zakpnac448/2008 mate pravo na poskytovanie opatrovatelskej sluzby.babka musi byt posudena a mat urcity stupen odkazanosti.ide vsak o yo, ze aj napriek tomu ze opatrovatelka moze podla prilohy 4 tohto zakona pichat inzulin a kontrolovat glykemiu ale cisto toto nie je ukon opatr sluzby.iba kvoli tomu odkaxana nebude

janinah
7. mar 2021

@cucoriedkacucoriedka babka si dokáže sama navariť..oveľa horším prípadom opatrovatelky neschvália..ale ok,skúsiť môžu..schodnejšia a rýchlejšia cesta je platiť si niekoho súkromne

rikarika
7. mar 2021

@mia091 z nasej skusenosti opatrovatelku s takymto rezimom nenajdete, oni chodia bud klasika 8-hod.pracovna doba, alebo len 4 hod kazde doobedia alebo obden, proste nejaka periodicita tam byt musi. Druha vec je ci by vam ju urady schvalili. Najst niekoho z okolia je super, napr.susedu, len z dlhodobeho hladiska ani toto nemusi byt riesenie, lebo zvycajne kazdy ma vnucata, manzela...proste niekoho o koho sa treba starat. Idealny je DD.

cucoriedkacucoriedka
7. mar 2021

@rikarika zalezi to 9d stupna odkazanosti...od 2 do 6...mas pri jednotlivych stupnoch pocet hodin odkazanosti.za zaklade ziadosti na obec alebo mesto...pisomne...pozuadat...urobi sa soc posudok.a zdravotny posudok.ten moze byt bez pritomnosti obcana ale ak poziafa tak je pritomny.davaju sa zdravotne domumentacie nie starsie ako 3 mesiace.ba zaklade pisudku sa vyda rozhodnutie o odkazanosti kde je stupen...ukony...obce radi odpovedia ze nemaju financie.nenechat sa odradit.je to ich obligatirna povinnost...

cucoriedkacucoriedka
7. mar 2021

@janinah skusila by som obec...ale pokial ma le problem s inzulinom tak bud ados alebo naozaj susedku...

cucoriedkacucoriedka
7. mar 2021

@rikarika opatrovatelka ma sice 8 hod pracovnu dobu ktoru mozu rozdelit medzi viacerych prijimatelov...

cucoriedkacucoriedka
7. mar 2021

@rikarika a druha moznost je cez zakon 447/2008 o kompenzaciach.penazny prispevok na opatrovanie- rodinny prislusnik alebo osobny asistent

rikarika
7. mar 2021

@cucoriedkacucoriedka asi si chcela zadavatelke temy, ja viem ako to cele funguje/nefunguje, byrokracia ako v celej SR. Napr.je total nezmysel ziadat posudok od lekara nie starsi ako 3 mes. ked RAZ dal lekar potvrdenie alzheimera. Nato clovek ani nemusi byt dr aby vedel ze stav bude len a len horsi max. nezmeneny ale urcite nie lepsi, u starych ludi v drvivej vacsine stav lepsi nebude.....za mna mozem podakovat len a len celej tejto situacii s koronou, ktora nad vyhnala na homeoffici a vdaka tomu nepotrebujeme opatrovatelky ale sa prestriedame.

cucoriedkacucoriedka
7. mar 2021

@rikarika ano stav sa zhorsovat bude....ale v case posudenia moze byt posudena na stupen 4....kde mas iny pocey hodin ....iny rozsah ukonov...ine financne prispevky....a rovno.moze byt stupen 6 ked potrebuje dohlad...nad beznymi ukonmi...

cucoriedkacucoriedka
7. mar 2021

@rikarika aj pri ochoreni alzheimer mas rozne stupne a v pripade posudenia na st 6 ked uz pitrebujes celodennu starostlivost je efektivnejsie a z ekonomickeho hladiska umiestnit kluenta v zss....napriklad v specializovanom.zariadeni....pozor nehovorim.o ludskom ale ekonomickom meradle...nie kazda rodina aj s takouto fo to dokaze....ale to je o inom

cucoriedkacucoriedka
7. mar 2021

@rikarika klobuk dole ked sa viete prestriedat...nie kazdy to zvladne...

vulka
7. mar 2021

@mia091 Oslov napríklad aj cez MK verejnosť. Hádam nájdeš niekho, kto Ti za peniaze bude k babke chodiť.

rikarika
8. mar 2021

@cucoriedkacucoriedka no presne ako som napisala cista byrokracia. Pri alzheimerovi, demencii neexistuju ziadne stupne odkazanosti, pretoze chory dokaze fungovat zo zaciatku 23 hodin uplne ok ale v tej jednej jedinej hodine nastane katastrofa a akoze nikto netusi kedy ta slaba chvila nastane, ked sme chodili opakovane za dr. ze potrebuju na urade posudok nie starsi ako 3 mes. tak neveriacky krutila hlavou...

mia091
autor
8. mar 2021

Prvýkrát babička postlačala na mobile všetko a vytočila má na rýchlej voľbe,podľa reči som zistila že nie je v poriadku. Druhýkrát sa zobudila na to,že má hlad ( mamina odišla na pár hodín domov - predsalen má aj svoju domácnosť a už tam týždeň nebola) ja som bohužiaľ v karanténe 🤦🏽‍♀️ no a vtedy babička padla ale mala pri sebe mobil tak si zavolala pomoc. Tak je tam zas mamina 24h Non stop a babička oprala, pozehlila,prádlo vyvesala. Mamina spravila zvyšok. Lenže zas ide večer a keď mamina odíde,tak podľa mňa už zas ten pocit že sa jej to stane večer, tak to robí zle. Lebo funguje 100% keď je tam mamina. Mamina jej dáva aj robotu aby nespala cez deň lebo potom je v noci hore a má to celé posunuté. Ja som im aspoň obed navarila nedeľný ( som negativna ale stále v karanténe 🤦🏽‍♀️) . Ale asi je zle nastavený inzulín