Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Mamičky žijúce v zahraničí dostávate nejaké príspevky zo Slovenska?

nelinka1810
9. dec 2011

Dostavate niaky prispevok zo Svk??? rodinne, popripadne matersku??? 😒 ja zivom vo Swajci a nemam narok na nic, poradte mi ak mate takuto skusenost, prosim!!!
nebudem mat narok ani na matersku tu vo Swajci lebo teraz som nezamestnana... a tu materska trva 3m... kde sa mam obratit??? dakujem!!! 😢

briketa
9. dec 2011

Nie nedostavam. Neviem, ale ked som sa raz rozhodla zit v inej krajine, preco by mi malo Slovensko vyplacat cosi? Na zaklade coho? Nepracujem tam, nic neodvadzam. Nic s nimi nemam.

efci
20. dec 2011

Dostavam rodinne pridavky, lebo ekvivalent rodinnych vo FR nie je. A vo FR mame narok len na prispevok porovnatelny u nas s rodicovskym.

hoogy
20. dec 2011

nemas narok na nic zo slovenska. pokial realne nebyvas na slovensku. plus aj dieta aj ty by ste museli mat zdravotne poistenie na slovensku co by bolo velmi nevyhodne(ak by si chcela rodicovsky prispevok). a v ramci EU nemozes mat dve zdravotne poistenia v roznych krajinach. nedostanete ani rodicovske pridavky na dieta? bohuzial musis sa zmierit s tym ze v tej krajine je to tak a akceptovat to. ked by si si nieco aj na silu vybojovala keby prisli na to ze na to nemas narok musis spatne vratit vsetko.

kilian
20. dec 2011

nie,nedostavam nic.nemam ani len obciansky,musela som vsetko odovzdat.... 😝

diid
20. dec 2011

vela zien zije dlhodobo v zahranici a dostava aj matersku aj rodicovsky zo SK. Pokial zena ma sk obcianstvo ma rovnake prava a narok ako ta, co zije na sk a splna podmienky. Zeny na materskej na SK tiez nepracuju takze nic neodvadzaju. Skus pozriet nejaku temu mamicky zijuce v UK, a spytat sa ich tam.

estterka
20. dec 2011

@afci nuz,aby ti na to neprisli raz a nemusela si to vsetko vratit aj s pokutou. podla novych zakonov nesmies zijuc v zahranici poberat rodinny pridavky ani rodicovsky.

@diid volakedy to tak bolo,teraz je to nelegalne.

radlinka
20. dec 2011

@nelinka1810 v kazdej krajine, ked chces poberat plnu matersku, musis mat nieco aj odpracovane. Zavisi na zakonoch, niektore krajiny prispievaju zene minimom materskej a nejakym zakladom pre tych, ktory boli pred nastupom na matersku nezamestnanymi. Takze si musis zistit, ako je to podla CH zakonov, kedze pises ze si bola nezamestnana. Kedze stale zijes v CH, podla toho by si mala ziadat ich urady, aby ti poskytli aspon minimum a po narodeni dietata musis poziadat aj o pridavok na dieta. Ekvivaletne by si ho mozno mohla poberat aj z SK, je to okolo tych 20 eur mesacne, ale nie som si ista, ci sa dieta nemusi narodit na SK/pripadne jeden rodic pracuje na SK. Nemozes naraz poberat rovnaky pridavok aj z SK aj z CH, je to nemozne, urady si to overa a potom by si musela spatne vratit peniaze.

Kedze v krajinach EU je materska a dlzka materskej dovolenky odlisna ako na SK, mas narok iba na tolko mesiacov, kolko ti ponuka krajina v ktorej zijes, bez ohladu nato, ci slovenska obcianka alebo nie. Musela by si zit doma na SK a potom by tam vznikol narok poberat rodicovsky a zaroven byt zaregistrovana na uradoch. 🙂

Mozno este jedna moznost by tu bola... musela by si sa vratit domov na Slovensko a rodit doma s tym, ze sa registrujes na urade prace vo svojom meste ako nezamestnana a podla toho sa ti vypocita nejaka ta materska (minimu). Tiez si mozu overovat co si robila predtym na SK, ako dlho si pracovala, co si robila v zahranici a budu nasledne ziadat vsetky doklady hlavne od zamestnavatelov. Tolko k tomu. 😉 snad som pomohla.

madamebutterfly
20. dec 2011

Ja zijem v zahranici lenze nie celorocne pol roka tak a pol tak a platim na slovensku aj socialne aj zdravotne a tym padom mi chodi materska. Prispevok som nedostala lebo maly sa narodil tu nie na sk.

zzuzana82
20. dec 2011

ak si pracovala na sk pred materskou,tak na tu by si narok mala mat,ak nie tak nemas ,aspon pokial ja viem, A rodicovsky prispevok urcite nedostanes aj ked budes mat trvaly pobyt na Sk. Ak ho chces poberat tak musis aj zit na SK. O vsetky pridavky si predsa ziadaj v krajine v ktorej zijes 😉

lauri
20. dec 2011

Mas narok na jednorazove "porodne", ale pozor musis to zacat vybavovat relativne rychlo po porode, lebo narok mas len do 6 mesiacov po narodeni dietata (a zohnat vsetky potrebne papiere nejaky ten tyzden trva).
Z pravidelnych davok nemas narok na ziaden.

happy8051
20. dec 2011

princip je jednoduchy... nezalezi az tak na tom, kde zijes. ja zijem na SVK, zivnost mam v Rakusku, odvadzam tam odvody, takze matersku aj rodicak dostavam odtial. Tu som okrem porodneho nedostala ani cent. ak mas trvaly pobyt vo Svajciarskua zila si tam uz dlhsie pred tehu, ziadaj si prispevky tam. ide to, ze stat, kde platis odvody sa povazuje za stat, ktoreho socialnemu systemu sa prisposobujes

cmulinko
20. dec 2011

absolutne suhlasim s @briketa nakolko neplatim nic do SK statnej pokladnice a neodvadzam ziadne dane z prijmu ani z nicoho ineho,tak mi to pride dost nefer ziadat nieco od statu na co sa zbieraju danovi poplatnici daneho statu cize SK obcania realne pracujuci a odvadzajuci dane....aj ked takato moznost tu je...ale osobne ju neschvalujem...nikdy som nepodavala ziadnu ziadost na ziadny prispevok na moje deti...o tieto veci som sa starala v state,kde sa narodili a kde zijeme momentalne a kde platim patricne dost vysoku dan za to,aby sa o mna v obdobi materskej dovolenky bolo postarane....a to,ze nezamestnana matka nema narok na matersku je realita v mnohych statoch.

janullienkafr
6. feb 2013

Ahojte, prosim vas o radu... S priatelom sme vo FR cca pol roka a pracujeme cca 4 mesiace - mame sezonnu pracu. Poistenie za nas odvadza zamestanavel ale nevieme presne ake... Dozvedeli sme sa ze som tehotna ale u lekara sme este neboli - prepati nam to potom poistovna? Potrebujee si vybavit carte vitale? Ako by to bolo s poistenim keby som bola na urade prace-platili by mi poistenie? Nevadi, ze tu nemam trvaly pobyt? Ako to bude ked sa nam narodi babo tu? Mame narok aspon na prispevok pri narodeni dietata? Ak tu budeme zit a ja budem na urade a priatel bude pracovat. Na matersku narok asi nemam - kedze nebudem desat mesiacov vkuse poistena? Ze? Existuje tu niejaky prispevok ako je u nas rodicovsky? a tak vsetko okolo toho co as napadne. Dakujem vopred. Som z toho vsetkeho riadne mimo!!! 😝 A babu to urcite skodi... :(

Tu začni písať odpoveď...

Odošli