Nárok na dávky, ak som tehotná, nezamestnaná, žijúca s priateľom
Ahojte dievčatá, prosím poraďte mi. Má 24 rokov, som nezamestnaná a tehotná. Termín mám v marci. Žijem s priateľom v jeho dome a mám tam prechodný pobyt. Priateľ je tiež nezamestnaný. Na aké dávky máme nárok? Ďakujem.
Stručné zhrnutie
- Všetky žiadosti o sociálne dávky a konkrétne posúdenie nároku treba riešiť na Úrade práce (ÚPSVaR / UPSVR) v mieste bydliska.
- Medzi bežné sociálne podporovanie pre tehotnú nezamestnanú patria materská (ak predchodne pracovala), rodičovský príspevok („rodičák“), prídavok na dieťa, porodné po 28 dňoch a dávka v hmotnej núdzi; presný nárok sa posudzuje individuálne.
- Vo fóre boli uvedené konkrétne sumy a varianty (napr. „kočíkovné“ 800 €, hmotná núdza 117,2–219,9 € podľa kombinácie príspevku na bývanie a veku dieťaťa), tieto čísla však treba overiť priamo na úrade.
Najčastejšie otázky
Q: Na aké sociálne dávky má nárok tehotná nezamestnaná osoba na Slovensku?
A: Diskusia uvádza, že základné dávky sú materská (ak predtým pracovala), rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, porodné (po 28 dňoch) a možná dávka v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie; konečné posúdenie vykoná ÚPSVaR.
Q: Ako zistím, či mám nárok na materskú, keď som momentálne nezamestnaná?
A: V diskusii skúsená účastníčka uviedla, že nárok na materské sa posudzuje, ak mala osoba pred pôrodom odpracovaných približne 270 dní; podľa diskusie treba riešiť nástup a ochrannú lehotu priamo na ÚPSVaR alebo u zamestnávateľa.
Q: Stratí partner dávky v hmotnej núdzi po narodení spoločného dieťaťa, ak žijete spolu?
A: Viaceré príspevky v diskusii uviedli, že pri narodení dieťaťa sa posudzuje spoločný príjem domácnosti a partner môže príspevok v hmotnej núdzi stratiť; presné vplyvy závisia od konkrétneho posúdenia ÚPSVaR a vlastníctva/bývania.
Q: Aké sú orientačné sumy dávky v hmotnej núdzi a možného navýšenia z diskusie?
A: Vo fóre boli uvedené orientačné čísla: základná hmotná núdza pre jednotlivca s max. 4 deťmi 117,20 €, príspevok na bývanie +89,20 €, príplatok za dieťa do 1 roka +13,50 €, celkové „max.“ 219,90 €; tieto čísla treba overiť na ÚPSVaR.
Q: Je pravda, že rodičia musia živiť dieťa do 25 alebo 26 rokov?
A: V diskusii právnik vysvetlil, že zákon neurčuje pevný vek; vyživovacia povinnosť trvá dovtedy, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť, a posudzovanie hmotnej núdze do 25 rokov je administratívna prax pri spoločnom posudzovaní s rodičmi.
Q: Kde a ako sa najlepšie informovať o konkrétnych dávkach a postupoch?
A: Diskutujúce opakovane odporúčali osobnú návštevu Úradu práce (ÚPSVaR / UPSVR) a sociálneho oddelenia v mieste bydliska; v diskusii sa spomínalo aj vyhľadanie právneho poradenstva alebo špecializovaných skupín na webe (Modrý koník ako miesto diskusie).
Závery z diskusie
Zhoda
- Osobná konzultácia na Úrade práce (ÚPSVaR / UPSVR) je nevyhnutná pre presné zistenie nároku na materské, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, porodné, dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie.
- Rodičovský príspevok a prídavok na dieťa sú v diskusii považované za štandardné formy pomoci po pôrode.
Sporné názory
- Možnosť presunúť prechodný pobyt alebo súdne vymáhanie výživného za účelom získania vyšších dávok versus riziko kontrol zo sociálnych úradov a straty iných dávok.
- Názor, že rodičia sú povinní živiť dieťa do 25/26 rokov, verzus právna pozícia uvedená právnikom, že vek nie je pevne stanovený a rozhodujú schopnosť dieťaťa sa samo živiť a individuálne posúdenie.
Otvorené otázky
- Ako presne sa v konkrétnom prípade posudzuje nárok na materské pri prechodnom pobyte v dome partnera a vlastníctve nehnuteľnosti?
- Ako sa v praxi počíta a uplatňuje ochranná lehota a presné obdobie „odpracovaných 270 dní“ pri rôznych formách predchádzajúceho zamestnania?
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, UPSVR, Modrý koník, Sociálna poisťovňa (SP)
Spomenuté produkty a metódy
materská, rodičovský príspevok (rodičák), prídavok na dieťa, porodné (porodné po 28 dňoch), „kočíkovné“ 800 €, dávka v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie, ochranná lehota, odpracované 270 dní, výživné, prechodný pobyt
Miesta a osoby
Slovensko, Česko
Ak zijes u priatelovych rodicou budete posuzovani vscei kto v dome byva,ako nezamestnana nemas narok na matersku.budes dostavat rodicak plus pridavok na dieta a ak sa dieta dozije 28 dni dostanes porodne,
@sardinka335 , zájdem len momentálne som na rizikovom a som rada že sa ako tak pohybujem
@vydrnik žijeme sami. Ja by som hlavne chcela vedieť či má aj priateľ na nie čo nárok. Teraz dostáva núdzu + príspevok na bývanie a keď teraz žijeme spolu a ja dostanem rodičovský + pridavok na dieta. Či mu to zoberú alebo nie
@natalia_786 to si aj tak mozes vybavit len vtedy, ked bude babo na svete 🙂 teraz ma napadlo este nieco kamaratky , co poznam, co tiez len ziju s priatelom, maju vybavenu hmotnu nudzu - teda, zrus si prechodny pobyt u priatela, akoze tam nebyvas, akoze byvas v mieste trvaleho bydliska... potom musite ist na sud, akoze spolu nezijete, on ti akoze bude platit sudom stanovene vyzivne a ty mas narok na nejake peniaze navyse potom... ale ako to presne funguje, to neviem... snad ti niekto poradi lepsie... viem len, ze kamaratky to takto maju spravene dostavaju peniaze navyse
@natalia_786 ak by si porodila,priatel by hmotnu nudzu stratil.a s tym sudom neviem ci to bude dobry napad,moze ta nekto nahlasit a zo soc.ta mozu prijst zkontrolovat viem o takych pripadoch.to uz je lepsie si naj robotu.zivotne minimum na jednu dospelu osobu je 198.08€,radsej si zavolaj na UPSVR a tam ti poradia
No boli by posudzovany ako par z jednym dietatom a tam neviem aka je davka v hmotnej nudzi.Ja sama a dve deti sme mali 128eur aj s prispevkom na zdr starostlivost
@natalia_786 po porode strati priatel prispevok. Ty budes povinna ho chovat z rodicovskeho prispevku.
@janinah v pripade tych mojich kamosiek to ani tak nebolo vybabranie zo systemom, pretoze ockovia normalne pracuju, mamicky su na materskej, resp. boli a potom sa normalne vratili do prace... len preco si nepomoct k par euram navyse, ked to stat umoznuje? ved to nie je nejak horibilna suma, ale vsetko navyse potesi...
@sardinka335 veru,niežeby po celom nete robotu hľadala pre priateľa,ale hľadá čo všetko sa dá dostať "zadarmo"...a dotyčný otec nech chodí od firmy ku firme a hľadá robotu,ak decko na ceste...
@cincila18 a čo si jej vlastne poradila? Nech to čítam ako chcem, tak som z toho jelen...same ,,akoze,, a vo vysledku nevieš...sud sa bude tahať...a dovtedy sa moze ist tak pásť na lúku...urady maju čas.
Tu len tak z brucha je problém ako cez kopírák od tohoto : http://najmama.aktuality.sk/forum/urady-matersk...
ale klidek koceny 🙂
Poradili zme kazda ako vedela len oni dvaja sa musi rozhodnut aky k tomu budu mat pristup.
@sardinka335 No asi tak. Ja som sa na to pýtala cca v 2008-keď sa narodil syn-no a bolo mi povedané, že dostanem pol roka k 5500,- Sk ešte plus 2500,- Sk - ako ochrana dieťaťa do pol roka - samozrejme minus výživné od otca...no a to keď sme si zrátali, že koľko nás bude stáť chlapov čas aby sme behali po súdoch-čiže príde o zárobok, tak sme prišli na to, že sa to neoplatí. No a po pol roku mala sama matka uživiť dieťa z 5500,- Sk....Čo dnes tiež nie je omnoho viac... 😉
Neda mi nereagovat, tak ako pisala cincila18 to nefunguje, lebo keby to bolo tak ako ona pise a aj keby to poriesili sudom a otec by tym padom stratil prava ako rodic dietata, kedze by bolo dieta zverene matke...
tak by hmotna nudza jednotlivocovi s max. 4 detmi vysla 117,2e a pokial by nebola vlastnik domu/bytu alebo najomnik so zmluvou podla obc. zakonnika nebol by narok na prispevok na byvanie- ak by bola tak by sa navysila o 89,2e, pripadne s dietatom do 1r by sa to navysilo o 13,5..takze max. by mohla dostat 219,9e a kedze by bola na RP 203,2 + vyzivne (ak keby je min tak je 30% zo ziv. minima cca 28e (co ale pri zamestnanych otcov bude urcite vyssie) by ich prijem bol 231,2e..takze prijem matky je vyssi a nema aky rozdiel dostavat ako hmotnu nudzu..jedine ze by po doberni RP poziadali o davku v hmot. nudzi ale kedze mmali byt zamestnane tak sa vracali do prace tak nerozumiem co potom mohli dostavat.
@janinah nie som lenivá hľadať robotu a nemám v úmysle zneužívať systém! Chodili sme do roboty a ja som do roboty dokonca dochádzala denne 80 km. Potom sme prišli o robotu. Hľadali sme. Potom priateľ zdedil malý starý domček na dedine a rozhodli sme sa, že začneme aspoň chovať dáke zvieratká. Dodičia nám pomohli finančne. Máme malé hospodárstvo a okolo neho treba od rána do večera robiť. Ja som otehotnela a som na rizikovom a všetko zostalo na priateľovi. Ráno vstane a ide makať. Príde sa akurát najesť a večer padne do postele zničený. Nie sme pár ktorý sedí v teplúčku s vyloženými nohami a zistuje ako ošklbať štát. Ja som len chcela vedieť o čo zažiadať kým sa trochu pozbierame. Rodičia majú sami málo a nechceme ich zneužívať!
@fidka79 nie sme podnikatelia!!!!!! Chováme len pre vlastnú potrebu!!!!!! Priateľ prišiel o robotu po 11 rokoch a ja po 4. Skončili sme školu a od vtedy sme obidvaja pracovali!!!! Je od teba úbohé hádzať všetkých do jedného vreca! Potom aj moja mamina ktorá chodila do roboty 25 rokov a teraz je bez práce je socka?????

Čo tak ist na UPSVaR v mieste bydliska a informovať sa osobne...ved času máš habadej. Ty za ,,chvílu,, nastupiš na RD a priatel zial si musí hladať prácu ...z davok nech budu akekolvek moc nenavyskakujete. Ak si vybavíš papiere tak na dieťa dostaneš ,,kočíkovné,, 800 eur..na čo ostatné máš narok sa posudzuje individuálne na prislušnom urade.