Na aký príspevok mám nárok, keď mám 18 rokov a som tehotná?

18. jan 2021

Dobrý deň chcem sa spýtať lebo neviem to nikde nájsť mam 18 rokov a som tehotná chcela by som vedieť že na aký príspevok mám nárok alebo poprípade že kde to nájdem na akej stránke ? Ďakujem

denden77
18. jan 2021

prispevok pri narodeni, rodinne pridavky a rodicovsky prispevok

anjelicek26
18. jan 2021

Ako pise kocka vyssie, prispevok pri narodeni, rodinne pridavky a rodicak. Ten nizsi, kedze predpokladam, este odrobeneho vela mat nebudes...

alenah31
18. jan 2021

kým študuješ a ešte si neporodila máš nárok na výživné na seba - od rodičov. Od 1.4.2021 môžeš dostávať tzv. tehotenské štipendium - treba na to potvrdenie, ktoré dáš potvrdiť v škole, že riadne študuješ, od gyn., že chodíš na prehliadky a potvrdí ti, v ktorom si týždni - bude to 200€/mesiac. Po narodení dieťaťa máš nárok na rodičovský príspevok, na prídavky na dieťa, jednorazový príspevok pri narodení, ak nie si vydatá nárok na výživné na dieťa + ak si na to odkázaná aj na výživné na nevydatú matku od otca dieťaťa - vypláca sa do dvoch rokov veku dieťaťa.

babovka2321
18. jan 2021

@alenah31 mna by zaujimalo, za akych okolnosti by jej realne nejaky sud pridelil v tomto pripade vyzivne od rodicov. Za predpokladu, ze zije (alebo ma moznost zit) stale pod ich strechou. Ak chodi do skoly, rodicia maju vyzivovaciu povinnost, ale nie vyzivne vo forme financneho prispevku pre nu, ci sa mylim?

nafka0483
18. jan 2021

@babovka2321 Priznal by. U nas na skole to robili niektori spoluziaci a spoluziacky kvoli socialnemu stipendiu. Podmienka bola, ze museli mat priznanane vyzivne od rodicov. Tak normalne podali na sud navrh na vlastnych rodicov ze sa "akoze" nestaraju a ze kvoli pomockam na skolu, obedom atd ziadaju na seba vyzivne. Bola to v podstate len formalita a ziadali vyzivne nejakych 20 eur. S tym isli na studijne oddelenie a priznali im socialne stipendium.

babovka2321
18. jan 2021

@nafka0483 ale s tym predpokladam boli dohodnuti aj s rodicmi. Okrem toho, nie je potrebne dokazat (ak rodicia nesuhlasia), ze sa rodicia nestaraju? Ved v takom pripade by si "dieta" mohlo vydupat "vreckove"... Nehovoriac o nasledujucich vztahoch v rodine. Naozaj si nemyslim, ze ist sudit peniaze od rodicov, ked dcera otehotnie, je v poriadku (samozrejme vsetko za predpokladu, ze ako rodina ziju normalne).

alenah31
18. jan 2021

@babovka2321 pokiaľ žije s otcom dieťaťa alebo ona sama niekde v podnájme resp. kdekoľvek mimo rodičov má nárok na výživné - väčšinou pokiaľ študuje. Nepíše, že býva doma - pýta sa, na aké príspevky má eventuálne nárok, píšem o všetkých, ktoré je možné získať. Nemusí ani študovať - ale tiež informujem, že existuje tzv, teh. štipendium - nech si sama vyberie čo z toho spĺňa.

tncka
18. jan 2021

18 rokov tehotna a uz chce prispevky od statu! Kolko si uz odrobila a podielala si sa na socialnom systeme statu? Teraz ocakavas ze nieco dostanes,no ..... by som ti dala☝️

lenqua_12325
18. jan 2021

@tncka nesud, nevies v akej je situacii. ☝

nafka0483
18. jan 2021

@babovka2321 Ano, boli dohodnuti. Netusime ake su vztahy v rodine, cize @alenah31 rozpisala vsetky moznosti. Nema ju preco zivit stat, tuto povinnost ma rodic a otec dietata. V pripade, ze to neurobia "automaticky", tak ma pravo ziadat si to na sude.

A k otazke autorky, ze kde to najdem na akej stranke, no tak asize na stranke socialnej poistovne a uradu prace, socialnych veci a rodiny. Vsetko je tam podrobne rozpisane a vysvetlene.

babovka2321
18. jan 2021

@nafka0483 jasne, ja som sa nad tym len pozastavila, lebo to nie je "standardny prispevok pre tehotnu" (v porovnani s ostatnymi) ale je niecim podmieneny, tak nech si autorka nemysli, ze ked sa nevie chranit, rodicia su povinni jej posielat pravidelne financne prispevky 🙂

lubka73
18. jan 2021

len nikde nevidim v prispevku ze studuje

alenah31
18. jan 2021

@lubka73 keďže nič bližšie nešpecifikovala má uvedené na čo má nárok pokiaľ študuje a aj možnosti čo získať pokiaľ neštuduje - už nech si vyberie.

tncka
18. jan 2021

@lenqua_12325 to v akej je sa dostala sama,kazdy sme si zodpovedni sami za seba. A teraz caka co alebo kto ju zachrani!

777januska777
18. jan 2021

@tncka a co ked je študentka a otehotnela, ona teraz porodi a potom pojde pracovať a bude platiť dane a jej dane pôjdu na príspevky pre druhé zeny na materskej. Takze? Teraz akoze jej podla teba nedáme nič, ale to, ze ona bude makať, ked tie ktoré mákajú teraz budú na materskej nevadí však?

tncka
18. jan 2021

@777januska777 no comment uz radsej

777januska777
18. jan 2021

@tncka fakt radšej už nič nekomentuj, lebo iba samu seba zhadzujes.

mogaa
18. jan 2021

Od apríla by si mala mať "tehotenský príspevok" a potom to čo spomínajú kočky, príspevok pri narodení, rodičovský príspevok 270eur a rodinné prídavky cca 25eur.....nič viac, nič menej.....ak by si pracovala tak máš nárok na materký príspevok(ale kedže máš len 18, tak iba rodičovský príspevok v tej nižšej sume čiže 270eur.....

nafka0483
18. jan 2021

@777januska777 Vies, ale nikde nie je garancia, ze neskor pracovat bude. To teraz nie je utok na autorku, ale vseobecne - nemas zaruku, ci ta zena naozaj bude pracovat a odvadzat, alebo bude robit kade-tade na cierno, na dohody bez odvodov a podobne. Okrem toho maloktory system funguje tak, ze najprv nieco dostanes a az potom vlozis. V drvivej vacsine musis najprv prispiet, aby si mohla nieco dostat.
A si na omyle - z jej prispevkov nebude inym zenam platena materska - matersku si zeny "predplatia" samy, tym ze odvadzaju poistne.

777januska777
18. jan 2021

@nafka0483 no ale to ty nemôžeš vedieť, ze je. To je asi rovnaké ako keď žena pred materskou maka a potom si povie, ze kašle nato, bude doma a už nikdy do prace nepôjde a bude dostávať dávku v nezamestnanosti. Ona zato, ze nepracovala pred tehotenstvom nebude dostavat materskú, ale rodičovský rovno, takže tak ci tak ma menej ako žena co predtým pracovala. Ale aj tak to nejaké asi riadne štve, ze si pyta aj to malo co dostane. Predplatia mozno, ale aj tak to budu jej odvody a nie ich.

nafka0483
18. jan 2021

@777januska777 Ved prave preto, ze ty nemozes vediet na isto ci pracovat bude, ja nemozem vediet na isto ci pracovat nebude. Prave preto je system nastaveny na istotu - najprv pracuj a odvadzaj poistne, potom budes mat narok na jednotlive davky.
A taka, co sa po case na pracu vykasle, tak ok - ved najprv odvadzala poistne v nezamestnanosti, tak si vycerpa podporu a dalej nech zije zo vzduchu alebo z coho. Co je na tom nefer? A taka co nepracuje vobec, tak nema narok na podporu - ved nic neodviedla. A presne ako pises, na matersku nebude mat narok, bude dostavat rodicovsky prispevok a pridavky na deti, lebo to dostane kazdy bez ohladu na to ci pracoval, ci nie. Takze system je uz dostatocne solidarny.

malva123
18. jan 2021

@nafka0483 cize odrb....hura to je doba,strasne

777januska777
18. jan 2021

@nafka0483 nik nevraví, ze je to nefer, ale z akého dôvodu tu do nej nejaké ucastnicky rypu? Ci lebo sú zaujate a ked ma baba 18, tehotná a ešte nepracovala, tak majú právo sa do nej púšťať a rýpať? Štve ma takáto prepojenosť.

nafka0483
18. jan 2021

@malva123 Jj, odrb kvoli stipendiu. Vyuzili medzery v nastavenych pravidlach.
@777januska777 No podotkla, ze do systemu este nic neodviedla, ale riesi co jej stat da. Lebo ludia su akosi nauceni zo stareho rezimu, ze sa nespoliehaju na seba a nepreberaju zodpovednost za svoje ciny a zivoty, ale riesia vzdy co stat, na co mam narok, co mozem dostat. Lebo kedysi tak bolo, ze stat sa o vsetko staral a clovek nemusel riesit "nic". Lenze uz to tak nefunguje.

777januska777
18. jan 2021

@nafka0483 nie nepodotkla rype a pritom nepozná autorku. Autorka položila normálnu stručnú otazku, bez rozpisu svojho života a niekto si na základe toho vytvori svoj scenár ako to je a citi sa dosť múdry nato, aby súdil autorku. Krása.

nafka0483
18. jan 2021

@777januska777 Kde ju sudi? Ved len skonstatovala fakty - ma 18, je tehotna, do systemu nic neodviedla a pyta sa na prispevky - to su fakty. Akurat dodala to, ze "by som ti dala".

777januska777
18. jan 2021

@nafka0483 no ved práve, to je sudenie.

zuzana212722
18. jan 2021

@tncka bože takéto zavistlive trúbky ako ty.. Predpokladám že nemáš žiadne dieťa si slobodná a nikto ta nechce alebo v nešťastnom manželstve žiješ bez sexu.. Lepšie by bolo keby si sa zdržala tvojich trápnych komentárov

lenqua_12325
18. jan 2021

@tncka a co ak to dieta chcela? Ma pravo opytat sa a poberat prispevky na ktore ma narok. Bola by hlupa, keby ich nevyuzila.
Aj ja som mala prve dieta v 19. Otehotnela som planovane po svadbe v 18 rokoch. Bolo to najlespie rozhodnutie. Mam skvelu dceru. O chvilku skolacku. A uz ma aj brata. Niesom zavisla na priepevkoch od statu sice, ale preco by si mala odsudit cloveka, ktoreho vobec nepoznas? Mas dceru? Pozor aby neprisla tehotna v 15 necakane. Pekny den zelam.

tncka
18. jan 2021

@zuzana212722 radsej nepredpokladaj nic☝️😘