Nárok na podporu v nezamestnanosti po ukončení rodičovskej

lillik3
2. jan 2017

Prosim o radu. Tento rok (2017) koncom februara mi konci RD, toho casu som evidovana ako zamestnanec, ale do prace sa vratit nemozem (uz je podpisana dohoda o ukonceni PP)... Pocas MD som pre danu firmu pracovala (brigadne) po cca 10mes som opat nastupila do prace na TPP a muz nastupil na RD. No v praci sa to cele skomplikovalo a ja som nastupila na PN od 12/2014 do 04/2015 a potom opat na RD az do toho casu...je nejaky narok na podporu a z coho sa bude ratat podpora? Dakujem

pipistrelo1
21. mar 2017

Tú dohodu na nepravidelný príjem si vybavím a koľko mi môže dávať mzdu na tú dohodu, aby mi to vyšlo?
A keď mi to takto zmení, tak už mi to neovplyvní výšku podpory ( keď dievčatá predtým písali, že už je to pase, že mi nepomôže zrušiť ju ?

zalka
21. mar 2017

@pipistrelo1 neviem ti to vysvetliť ináč ako som ti napísala
ak nezmeníš tú dohodu tak zabudni na slušnú podporu
ak ju zmeníš a urobíš ako som napísala tak výjde vyššia podpora
a ak ju budeš mať zmenenú môžeš zarobiť koľko chceš už to podporu neovplyvní nakoľko pri nepravidelnom príjme sa neplatí poistenie v nezamestnanosti ( ak sa toto neplatí tak to neovplyvní )

pipistrelo1
21. mar 2017

A kedy mám túto dohodu ukončiť, pred ukončením rodičáku, alebo hneď ako to bude možné?

zalka
21. mar 2017

@pipistrelo1 to je jedno .. ako to tebe bude vyhovovať

pipistrelo1
21. mar 2017

Urobím ako si napísala. Ďakujem veľmi pekne za informácie - si poklad, čo by sme bez teba robili. Dám vedieť, ako som dopadla. Ešte raz Ďakujem. 🙂

pipistrelo1
21. mar 2017

Ešte sa spýtam, od 1.3.2017, sa mi to už nedá prehlásť, keď ma zajtra odhlási a pozajtra mi to prehlási na nepravidelný príjem, s tým, že na tú dohodu od 1.3. - 21.3.2017 budem mať nulový zárobok, čiže nulové odvody. Može to byť aj tak?

zalka
21. mar 2017

@pipistrelo1 tak ak ti to nevie urobiť spätne .. tak už nezachrániš vysokú podporu ..
už si to nechaj tak ako máš ...
a PP skonč v posledný den RD
NESMIEŠ čerpať dovolenku... a tak ti vyrátajú podporu z platu pred MD .. bude kolo 400e
ak urobíš ako si napísala tak podporu dostaneš asi tak 200e

pipistrelo1
21. mar 2017

Mzdárka mi tvrdí, že ona to spatne nevie spraviť - je nejaký spôsob ako to spraviť spatne, že ona to musí, deň vopred nahlásiť ?

zalka
21. mar 2017

@pipistrelo1 no ty si prv dala info že ti to vie urobiť spätne .. a áno pokutu by platila firma preto ti to nespraví ... škoda tej dohody .. a tých pár centových miezd ..
ak by si chcela max. podporu tak by ti museli dať terza za marec výplatu 1800 v hrubom .. a ukončiť dohodu

pipistrelo1
21. mar 2017

Dakujem, ale mzdarka mi to uz zmenila na nepravidelny prijem, ale az so zajtrajsou platnostou.
Ale , co vlastne zostava, ze necerpat dobolenku po rodicaku, sle v posledny den ukoncit pp.
Preco to vlatne tak obplyvni tu vysku podpory? Ak sa mozem spytat. Dakujem.

zalka
21. mar 2017

@pipistrelo1 lebo podpora sa ráta z platov za posledné dva roky
ak pracuješ na dohodu , a potom čerpeš dovolenku tak ti to spriemerujú a máš podporu defakto rátanú z dohody
ak pracuješ na dohodu a skončíš pP aj dohodu v posledný den RD , tak podporu vyrátajú z platu pred MD lebo dajú vyššiu lebo tak je postavený zákon
ak nepracuješ na dohodu, a po rd čerpeš dovolenku tak je podpora vyrátaná z platu za tú dovolenku tak zvykne byť maximálna.

pipistrelo1
21. mar 2017

Dakujem za objasnenie. 🙂
Pekny den .

pipistrelo1
21. mar 2017

Ešte sa spýtam pre istotu, dovolenku si nechám preplatiť ?

zalka
21. mar 2017

@pipistrelo1 áno všetku dovolenku ti majú preplatiť , nič nečerpeš a PP má skončiť najneskôr v posledný deň RD . teda v den kedy má dieťa 3 roky

pipistrelo1
24. mar 2017

Zalka, môžem sa ešte spýtať? Ako sa vyrátava výška podpory, keď mám popri hlavnom pp aj tú dohodu? Keď sme sa tam predtým bavili, že keď by to bolo len za február, by sa vyššia podpora dala ešte zachrániť. ale už keď je tam ten marec, aj keď nie celý, lebo tam mi to potom zmenila na nepravidelný príjem, tak je to pase. Zaujíma ma to, lebo mi to stále hlava neberie, že som so sebou takto vybabrala. ☹ ďakujem

pipistrelo1
24. mar 2017

A ešte sa spýtam, keď by som aj nastúpila a odpracovala mesiac, dva a potom išla na podporu, nič to nemení, stále by som potom mala nárok na tú najnižšiu z tej dohody? Ďakujem.

majusqa77
24. mar 2017

@pipistrelo1 pre vypocet podpory sa berie realny prijem.

@zalka minule som kdesi natrafila na info, ze je to bud z prijmu pocas rd - ak je subezny pp/dohoda, alebo z prijmu pred rd z povodnej zmluvy - podla toho, co je vyhodnejsie.. ..o tom nevies nic? Ci to hladat 🙂))

pipistrelo1
24. mar 2017

A tá možnosť, že by som nastúpila po rd do práce ( to mi dnes šéf navrhoval, aby som to mesiac, dva vyskúšala a ak to nebudem s deťmi stíhať, tak dám výpoveď potom ) Keby som potom dala výpoveď znova by pre mňa platila možnosť výpočtu podpory z dohody?

pipistrelo1
26. mar 2017

Ešte jedna otázka, teraz mi zmenili tú dohodu na nepravidelný príjem. Mám sa ísť dať naspäť dôchodkovo poistiť štátom ( rodičák) alebo ako to je? ďakujem.

evittam
26. mar 2017

@pipistrelo1 Nie. Dochodkove ti nadalej plati zamestnavatel. Pri dohode na neprav.prijem sa neplatia odvody na NP a PvN.

pipistrelo1
26. mar 2017

Ďakujem.

gapa
26. mar 2017

Nečítam celú vašu debatu, len tolko k tej dohode, že podla toho, čo som čítala na stránkach soc.poistovne, dohoda na nepravidelný príjem by nemala presahovať jeden kalend. mesiac, tj. nemala by trvať ani napr. od 15.2. do 15.3. to už je pravidelný príjem.

zalka
26. mar 2017

@majusqa77
áno to je to, o obnovení poistenia ..
1) dohoda a PP skonči v posledný den RD ... podpora sa ráta z platu pred MD, alebo z dohody podla toho čo výjde viac
2) dohoda a PP skončí pár dní ( den dva ... ) po RD čerpaním dovolenky alebo pracovaním ... podpora sa vyráta z priemeru platov dohoda + plat po RD ... a tu už nie je na výber ..

vid tu http://www.socpoist.sk/489/1212s?prm2=56675&swo...

tinnka86
18. júl 2017

Ahojte,prosim vas viete mi poradit?sestra skoncila RD 6.7.2017,bola stale zamestnana,vzala 5dni dovolenky,isla sa zaevidovat na urad prace a tam jej povedala ze nema narok na podporu lebo brala rodicak.nechapem preco...

evittam
18. júl 2017

@tinnka86 To je pekna hlupost. Pokial jej PP trval pocas celej MD a RD tak ma narok. A btw.UPSVaR nema s narokom na podporu nic spolocne. Treba sa zaevidovat a ked dostane rozhodnutie o evidencii tak s tým dokladom treba ist na SP a vypisat ziadost o podporu. Taktiež kopiu treba zaniest do ZP.

majusqa77
18. júl 2017

@tinnka86 nema narok za jul. od 1.8. ano

zuzkka1zuzkka
20. sep 2017

Prosím o radu...
Mne ste tu tiez perfektne poradili a poberam momentalne max.podporu po skoncení RD. Talze obrovska VDAKA...

Teraz sa jedná o kamošku...pracovný pomer jej stale trvá...cerpala MD a teraz aj RD..RD jej bude o chvílu končit..pocas RD zacala brigadovat u toho istého zamestnavatela, u ktoreho jej stale aj plynie pracovny pomer..má 19dni nevycerpanej dovolenky..ked jej skoncí RD, oplatí sa aj jej vycerpat 1 den dovolenky a ukoncit pracovny pomer a zvysoK si nehat preplatit?- bude mat aj ona narok na max.podporu, alebo tym ze pocas RD brigadovala tak nebude mat narok na max.podporu..resp.z coho jej bude potom vypocitana?

evittam
20. sep 2017

@zuzkka1zuzkka Ak je ta dohoda na pravidelný príjem tak si pokazila podporu.

zuzkka1zuzkka
23. okt 2017

@evittam
@majusqa77

Chcem sa informovať..vdaka Vašim radám mi schválili max.podporu. Poslednú dostanem za mesiac október vyplatenú v novembri.
Vlastne z byvalej práce som musela odíst kvoli dcerke, lebo nebola vtedy este prijatá do skolky. Stale som vedená na ÚP. So zamestnávatelom sme mali dobré vztahy (nerobil mi problemy s dohodou o skonceni prac.pomeru, aby som mala vlastne narok na max.podporu) a teraz mi dal ponuku, či by som sa nechcela k nemu vratiť k 15.11.na skratený úväzok (co by mi velmi vyhovovalo)..moja otázka znie, či sa možem vrátiť do toho isteho zamestnania odkial som dala výpoveď a ci mi sociálka z nejakého dovodu nemože siahnuť spätne na tú podporu, ak sa vratim k byvalému zamestnávatelovi.
Dakujem za pomoc.

majusqa77
23. okt 2017

@zuzkka1zuzkka pokial ja viem, by to socialka vobec nemala riesit