Nárok na podporu v nezamestnanosti po ukončení rodičovskej

lillik3
2. jan 2017

Prosim o radu. Tento rok (2017) koncom februara mi konci RD, toho casu som evidovana ako zamestnanec, ale do prace sa vratit nemozem (uz je podpisana dohoda o ukonceni PP)... Pocas MD som pre danu firmu pracovala (brigadne) po cca 10mes som opat nastupila do prace na TPP a muz nastupil na RD. No v praci sa to cele skomplikovalo a ja som nastupila na PN od 12/2014 do 04/2015 a potom opat na RD az do toho casu...je nejaky narok na podporu a z coho sa bude ratat podpora? Dakujem

aeneas
4. nov 2017

ahojte, vedeli by ste mi poradit? Som momentalne na RD, maly bude mat 31.1.2018 2 roky. Ak by som chcela dat vypoved u zamestnavatela na buduci rok asi v januari /risuje sa mi lepsia praca od septembra 2018 a chcem vyuzit podporu/, potrebujem zamestnavatelovi zaslat okrem dohody o skonceni PP aj oznamenie o skonceni RD a preniest rodicovsky prispevok na manzela, alebo rodicovsky prispevok mozem dalej poberat?Som zamestnana 10 rokov,ale pri nastupe na matersku som mala uz vycerpanu vsetku dovolenku. Teraz by som tam mala nieco mat, za tych 6 mesiacov materskej /mozno nejakych 6 dni?/, stacilo by mi tolko dovolenky, aby som podla predchadzajucich rad ziskala max. podporu? vdaka

evittam
5. nov 2017

@aeneas Tak na MD si určite nebola 6mesiacov ale 34tyzdnov co je 8,5mesiaca. Za ten čas ti určite vznikol narok na viac dovolenky ako len 6dni. Ano treba doručiť oznamenie o nastupe do práce-aspon mesiac vopred, a dohodu o skonceni PP-s tou zamestnavatel ale nemusi suhlasit. Toto vsetko by som ale spravila az po dovrsenie 2rokov dietata. Pokiaľ chces poberat podporu nemôžeš aj RP.

aeneas
5. nov 2017

ano, viem,ze je tam narok na viac dni dovolenky, ale nieco sa aj krati za obdobie rodicovskej. Takze rodicak by som preniesla na manzela,kt. je szco. Urobim to urcite az o dovrseni 2 rokov maleho. Myslite si ale, ze je to bezna prax u zamestnavatela, ze v pohode mi vyjde v ustrety a zamestna na jeden den /co by som vlastne cerpala dovolenku a nechala si preplatit jej zvysok?/Robila som totizto vo velkej firme, kde sa vsetko robi presne podla zakonnika, cize nemam moznost sa nejako len tak dohodnut s ekonomkou, resp. uz ju ani nepoznam, lebo sa prestriedali. Alebo je tu este moznost, ze by som sa zamestnala u manzela aspon na jeden den po ukonceni RP z nejakeho vysokeho vymer. zakladu a tak si zvysila podporu, je to aj takto mozne? dakujem

evittam
5. nov 2017

@aeneas Počas RD sa dovolenka nekráti - tam nárok nevzniká.
Prepáč, ale aká je " bežná prax" u tvojho zamestnávateľa ja naozaj netuším a ani to nemám odkiaľ vedieť. Nie, zamestnať sa na jeden deň u manžela ti nepomôže. Na max. podporu ti pomôže len ten modelový príklad, ktorý tu uvádzame dookola.

aeneas
5. nov 2017

dakujem ti velmi pekne za informacie. Tou beznou praxou som myslela, ze je to vsetko legalne a bezne to na personalnom robia, nenarobi to ziadne problemy zamestnavatelovi, resp. ze ci uz taky pripad mozno mal, ale to si uz musim zistit sama, vsetko to je asi o jeho ustretovosti. Co sa tyka zamestnania sa u manzela, tak to som sa niekde docitala, ze by sa tak dalo, ved pocet rokov poistenia budem mat splneny a bral by sa do uvahy vymeriavaci zaklad z posledneho zamestnania, co by bolo u manzela, ci by som musela byt u neho dlhsie zamestnana?
@evittam

evittam
5. nov 2017

@aeneas Priemer sa počíta za posledné dva roky pred žiadosťou o podporu. Čiže ak tebe len preplatia dovolenku a budeš mať nejaký plat u manžela - no neviem ako by to počítali. Spýtame sa @zalka ? 😉

aeneas
5. nov 2017

@evittam dakujem ti velmi pekne, idem si este postudovat na nete, co sa mojho konkretneho pripadu tyka, aby som vsetko stihla v spravnych terminoch, resp. aj v praci, ci mi vyjdu v ustrety a urcite sa este ozvem

evittam
5. nov 2017

@aeneas Za málo.

aeneas
5. nov 2017

@evittam Este ma napadlo, ze poslem zamestnavatelovi oznamenie o nastupe do prace dajme tomu k 5.2.2018/na oznameni treba uviest,ze v skutocnosti chcem cerpat len dovolenku?/ a zaroven spolu s oznamenim v rovnaky cas poslem aj vypoved k napr. 6.2.2018. Je to tak spravne?Musi ma zametnavatel automaticky prihlasit toho 5.2. na vsetky poistenia a k tomu datumu tiez preplatit zvysok dovolenky?

majusqa77
5. nov 2017

@aeneas vypoved k 6.2.neposles. mozes poslat ziadost o skoncenie pp dohodou, s ktorou vsak zamestnavatel nemusi suhlasit. Vypoved ma 2 mesacnu vypovednu lehotu, ktora zacina plynut 1veho po doruceni

evittam
5. nov 2017

@aeneas Prihlásiť ťa má povinnosť od dátumu kedy nahlásiš návrat do práce. Teda nie prihlásiť ale zmeniť tvoj status zamestnanca na RD na riadneho zamestnanca - aby som bola presná. To ostatné nie - nie je jeho povinnosťou podpísať dohodu o skončení PP k dátumu, ktorý tebe vyhovuje a už vôbec nie je jeho povinnosťou ti preplatiť dovolenku či ju čerpať - je to na dohode, o polovici tvojej dovolenky rozhoduje zamestnávateľ.

evittam
5. nov 2017

@majusqa77 V jej prípade dokonca 3 mesiace. 😉

aeneas
5. nov 2017

@majusqa77 dakujem, ano myslela dom dohodu o ukonceni PP. Ak sa so zamestnavatelom nedohodnem na skonceni PP dohodou, tak potom podam vypoved pocas trvania RD a aj vypovedna lehota uplynie pocas cerpania RD?

majusqa77
5. nov 2017

@evittam zo strany zamestnanca je 2 🙂

majusqa77
5. nov 2017

@aeneas ano, aj pocas rd

evittam
5. nov 2017

@majusqa77 Aj po 10rokoch? Tam to nehra ulohu? Tak dik-nejak som pozabudla.😉

majusqa77
5. nov 2017

@evittam nie 🙂 tusim do roka je mesiac. Iba zo strany zamestnavatela by mala 3

zuzanalaura2015
26. jan 2018

Ahojte baby neviete my poradiť. 14.2.2018 my končí rodicak. Som zamestnaná od roku 2011 rodicak od roku 2015, v roku 2016 som chodila brigádovať na dohodu do Tesla ovplyvní my to podporu alebo ako mam postupovať. Od 15.2.2018 chcem ísť na PN a podomácky na podporu neviete čo je pre mňa lepšie ďakujem za radu

evittam
27. jan 2018

@zuzanalaura2015 Ano ovplyvni. Pokiaľ to bola dohoda na pravidelný príjem. A pokial chces mat platenu PN tak sa ti musi obnoviť NP.

zuzanalaura2015
28. jan 2018

A čo mám teda robiť až mam nárok

zuzanalaura2015
31. jan 2018

@katka2678 Katka ako si nakoniec dopadla ja mam ten istý problém. Brala si ten jeden deň dovolenku alebo nie a ako ti nakoniec vyšla podpora

katka2678
31. jan 2018

@zuzanalaura2015 Ahoj.Brala som pol roka podporu,ktoru mi vyratali z pôvodneho zamestnania a nie z toho polovicneho úväzku.A dovolenku som si nebrala ani jeden den,to by mi uz nepomohlo,kedze dom tam medzitym mala ten pol . úväzok.

zuzanalaura2015
31. jan 2018

@katka2678 diky za odpoveď

editpiaf
9. feb 2018

@zalka
@evittam Dievčata chcela by som Vás velmi pekne poprosit o radu. Od januara 2012 som nastupila na MD, tak RD, retazovy porod MD, teraz opat RD. RD mi konči 3.3.2018, kontaktovala som zamestnavatela, že by som rada cerpala aspon 1-2 dni dovolenky, potom sa dohodneme na ukonceni pomeru. Kedze este pred nastupom na prvu MD som mala 28 dni dovolenky, plus za matersku, no moj problem je, ze zamestnávatel v roku 2015 vyhorel a rovno mi povedal, ze výstupne papiere mi pripravit vie, no nech neratam so ziadnymi peniazmi, ani za dovolenku...ze jednoducho nema z coho. ak by som si aspon den dovolenky vycerpala, kolko by ho realne ten moj den v praci stal? Vymeriavaci som mala cca 980brutto pred nastupom na MD. Uvazujem, ze ho chcem donutit zaplatit aspon jeden den dovolenky, aby mi vysla maximalna podpora. ked uz nie je ochotny mi preplatit dovolenku, nech uvdim aspon peniaze z SP. Kedze som vedela co sa vo firme stalo, tak som s niejakym odstupnym ani neratala, no, ze neuvidim ani dovolenku z toho som znechutena. Tak sa snazim prist na to ako aspon niejake peniazky ziskat, kedze syna mi do skolky vzali az do septembra 2018. Dakujem.

editpiaf
9. feb 2018

@evittam @zalka Opytam sa este takto, pomohlo by mi k vyssej podpore, ak by mi 3.3.skoncila RD, to je sobota, ja by som "nastupila" 4.3. (nedela) a ukoncila PP 5.3.2018. Za tie dva dni by mi vyplatil mzdu, kolko by mi mal vyplatit,aby mi to realne pomohlo k vyššej podpore? A kolko by jeho stali moje dva dni v praci. Lebo on sa ohana, ze firma proste peniaze nema. Aj keby som ich mala doniest ja a mala vyssiu podporu, tak ci sa mi to oplati. Ci sa zmerit s tym, ze budem rada ,ze dostanem 50% z 980 eur a nespekulovat a rozlucit sa s dovolenkou.

zalka
9. feb 2018

@editpiaf no 4.3. nedela nepracuješ, 5.3. dovolenka + preplatená dovolenka = plat 120eur aby bola max. podpora,
môžete znížiť úväzok napr. na hodinu denne ... aby preplácal všetku dovolenku ale tak aby plat bol 120 eur

editpiaf
10. feb 2018

@zalka Ďakujem krásne za pomoc 😘

aeneas
18. feb 2018

@zalka tych 120 EUR je myslene za 2 dni? Myslim, ze za jeden den je to z VZ 60 EUR? vdaka

zalka
18. feb 2018

@aeneas áno presne tak ... 120e dva dni ... 60e jeden den

aeneas
18. feb 2018

@zalka dakujem, este sa chcem spytat, ak sa dohodnem so zamestnavatelom na skonceni PP 31.3.2018 a oznamim mu ukoncenie RD k 30.3.2018, to znamena,ze v ten jeden den 31.3.2018,/sobota, hoci sme soboty nepracovali/ked budem riadne zamestnana, mi ma povinnost preplatit vsetku dovolenku, alebo to moze urobit aj po skonceni PP/ked s tym bude mat mozno mensie naklady, neviem/a v takom pripade mi ta max. davka nevznikne?