Nárok na pokračovanie v PN po potrate

cessik123
24. mar 2023

Ahojte, prosim poradte mi. Tento tyzden som podstupila vyvolanie potratu po missed abortion medikamentozne v nemocnici v BA. Momentalne som stale na PN od cca 5-tyzdna tehotenstva, cize uz je to asi mesiac. Kedze som na tom psychicky nie dobre a este stale mam aj celkom silne bolesti a krvacanie, nerada by som sa hned vratila do roboty, myslim ze to prostredie tam a vsetky tie pohlady to by ma uz uplne polozilo. Mam narok na predlzenie PN ?Ak ano, o kolko este? Na dalsiu kontrolu mam ist az o cca mesiac. Viem ze po kyretazi je narok na PN len neviem ako to je v pripade, ked som nepodstupila chirurgicky zakrok ale tabletku na vyvolanie potratu.

matullienka
24. mar 2023

@cessik123 o ukončení rozhoduje tvoj lekár a ten zhodnotí či už ťa môže vypísať alebo nie. Niekto sa pýta do práce hneď, lebo príde na iné myšlienky a niekomu sa to celé skomplikuje tak sa on pretiahne .

sense
24. mar 2023

@cessik123 ja som bola pn 10 dni kedze som dost krvacala a vzhlafom na vykon prace bolo lepsie ked ostanem doma. O tom ale rozhodol lekar.

mariamisko
24. mar 2023

@cessik123 ak poviete ze sa zdravotne a psychicky necitite dobre vypise vas ak nie gynekolog tak obvodny urcite len dajte si preniest pn od gynekologa k obvodnemu...

floki1994
24. mar 2023

@cessik123 mrzi ma cim si si presla..zazila som a virm ze to je narocne..zavolaj svojej gyn a popros ju nech ta este necha PN par dni...ja som bola opak a chcela hned do prace nech zmenim myslienky a neopustam sa doma...ale lekarka mi pn na tyzden ponukla...dlhsie no neviem

konikkon
24. mar 2023

@cessik123 O dĺžke PN rozhoduje tvoj lekár. Treba konzultovať s ním. Ja som bola po potrate v 23 TT PN 4,5 mesiaca. Do práce má vypísal na moju žiadosť.

tanyan
24. mar 2023

Aktuálne máš PN ešte bez dátumu ukončenia alebo je už vypísaný dátum "práce schopný od?"
Ak je ešte otvorená, tak musíš aj tak pred koncom mesiaca ísť k lekárovi (alebo aspoň ku sestričke) pre prechodku a pri tej príležitosti aj vysvetliť psychickú a fyzickú situáciu.
Záleží aj akú máš diagnózu a aké sú tam podmienky. V najhoršom prípade môžeš začať novú s novou diagnózou.

mogaa
24. mar 2023

@cessik123 nárok na PN ako taký neexistuje....záleží od lekára ako on zhodnotí tvoj stav....ak uzná že si schopná ísť od práce, smola....

lienka.7
24. mar 2023

@cessik123 prenes si pnku k obvodného, nech napise psychicke vyčerpanie (alebo niečo také, on vie uz co)
Moc ti drzim palce, aby ste sa co najskôr dala dokopy nielen po fyzickej, ale najmä psychickej stránke ✊🍀🤗

petamich
24. mar 2023

mna moj gynekolog po 2. potrate nechal doma par dni a potom uz nevidel dovod, aby som bola doma - ak sa na to necitis a gynekolog uz z jeho pohladu PN ukonci, tak potom obvodny lekar, kazdopadne za mna osobne ti poviem, ze lepsie je ist do prace po par dnoch ako byt doma a stale na to mysliet a riesit, co si mala/nemala...

jumperly1
15. máj 2023

@konikkon to ma hrozne mrzi. zial celime moznej rovnakej situacii - akurat som v 21 tyzdni. bubak sa zatial drzi ale
uz je 3 tyzdne bez plodovej vody. Neviem si predstavit vratit sa do prace (aro lekarka, asi by som zabila
nejakeho pacienta…). Chcela by som potiahnut pn do dalsieho transferu. Ak nevadi opytam sa - potrebovala si aj kyretaz?

floki1994
15. máj 2023

@jumperly1 ak sa môžem opýtať...bábätko stále žije áno ked písete ze sa este drzi? To lekárka zistila na sone? Mne sa k plodovej vode nikdy nevyjadrila tak verím že je to ok...v kazdom pripade mozno to zvladne do 24tt a odvtedy sa uz deticky zachranuju... btw ak by to zle dopadlo kyret mozno nebude treba...mne malinke odislo v 19tt a vyvolali mi porod...docistila som sa sama bez kyretu...ale odporuca sa potom cakat 3-6 mesiacov na dalsie tehu...drzim palce aby to male zvladlo 🙏

konikkon
15. máj 2023

@jumperly1 na kontrole mesiac po potrate sa zistilo, že som sa nevyčistila úplne a bola potrebná kyretaz.

jumperly1
31. máj 2023

@floki1994 uvidime. Teraz som 22+3, plodova voda je mimum od 17+4. Ak potiahneme este 11 dni tak mu daju sancu.
Ale chcela by som potom znovu otehotniet, ak to pojde vaginalne tak hned po par mesiacoch. A neviem si predstavit pokusat sa o to popri 6-7 nocnych sluzbach mesacne. Proste viem ze financne to nebude dobre ale bojim sa aj ze profesne spravim nejaku chybu…
A ano, babo ma akciu srdca a aj rastie primerane, ale je velke riziko komplikacii.

floki1994
31. máj 2023

@jumperly1 kročik po kročiku...treba veriť že to zvládne...tieto miminka sú veľkí bojovníci 🙂 vôbec nerieste zatial dalšie tehu a verte mu ze to zvladne...kamaratka nedavno tiez v 24tt porodila, malinke bolo v inkubatore dlhsiu dobu ale zvladlo to a uz ju maju doma 🙂 co sa tyka PN uvidite.. zavisi od lekara..nemyslim si ze by mal problem vam ju predlzit ..otazne je ze na ako dlho..ako to zhodnoti..myslim ze by ju vedel dat len na par tyzdnov...mozno potom lepsie zvazit zmenu zamestnanja bez nocnych lebo aj popri dietati uz bude tazle robit nocne...uvidi sa, drzim palce

alex93
19. aug 2023

@konikkon prosím vás na tak dlhu pn vás vypísal gynekológ alebo obvodný ? Ďakujem

angel993
19. aug 2023

@cessik123 ja som po MA bola na PN ešte 2 mesiace. Mala som komplikácie po kyrete.

alex93
20. aug 2023

@angel993 ja som už mesiac po a teda stále sa necítim do prace gynekologička mi už nepredĺži a bojím sa že ani obvodná ale pôjdem skúsiť stále spinim ešte

konikkon
20. aug 2023

@alex93 gynekológ

angel993
20. aug 2023

@alex93 určite skúste obvodnú, viem aké to je, ja som sa už do práce nevrátila. Po PN som dala výpoveď a našla si inú prácu

alex93
21. aug 2023

@angel993 aj nad týmto uvažujem mám nárok aj na podporu že za ten čas by som si hľadala novú prácu

alex93
27. aug 2023

@cessik123 prosím vás ako dlho ste maródovali nakoniec vám dala aj obvodná pnku?