Návrh na určenie otcovstva. Môže podať muž?

sara18
2. okt 2011

mate niekto s tymto skusenost? moze muz podat navrh na urcenie otcovstva ked nieje zapisany v RL? A ako sa postupuje dalej. Prebehne zapis a DNA testy napriek mojmu nesuhlasu??? dakujem

sisaha
2. okt 2011

@sara18 nemam s tym konkretnu skusenost, ale na tvoju otazku: ano. moze poziadat aj napriek tvojmu nesuhlasu. Sud nariadi DNA testy, ak sa otcovstvo potvrdi, bude otec zapisany do RL, bude mu urcene vyzivne a dni, kedy sa s dietatom moze stykat. Vzhladom na vek dietata mozes namietat, ze iba v tvojej pritomnosti a urcite iba na par hodin.

baby2310
4. okt 2011

Bohužiaľ, môže si podať návrh na súd o určenie otcovstva. Neviem,prečo nesúhlasíš, ver mi, že niektoré by boli rady, keby otec prejavoval záujem, chcel by byť oficiálnym otcom a tým pádom by chcel aj platiť, ale možno ti veľmi ublížil a z tejto stránky ťa chápem. Ale ak ozaj podá návrh, tak už s tým veľa nenarobíš, ak vieš, že je na 100% otcom, tak to už veľmi na súde radšej nezapieraj, radšej vysvetli, prečo si ho nechcela určiť, mohli by ti dať totiž zaplatiť DNA testy, ktoré by sa museli dať urobiť, ak by si tvrdila, že nie otcom, neviem síce či aj maminkám na materskej to dávajú zaplatiť, ale neriskovala by som, že natrafíš na blbého sudcu. Ak dôjde k súdu, tak potom už z toho vytlč čo najviac, ako sa bude dať, čo najviac peniažkov pre Laurinku, povedz tam potom, že chceš spätne od narodenia + výdavky na tehotenstvo (ked je taký aktívny bio otecko, tak nech si svoju dcérku poriadne zaplatí!!!) A na tie návštevy, neviem, aký majú vzťah s malou, tipujem, že žiadny, tak rozhodne len v tvojej prítomnosti by som dala, povedzme každú druhú sobotu. Alebo je tu druhá možnosť, skús sa s ním dohodnúť, ak ho nechceš mať na rodnom liste, napíšte si dohodu medzi sebou len návštevy a výživné, dajte si ju overiť pred notárom a riadte sa podla nej. Nech ti to dobre dopadne 😉

nibiru
4. okt 2011

@sara18 tak ako ti pisala baby2310 ak sud urci DNA testy a vidu v jeho prospech budes si ich musiet zaplatit palka je to riadna (pri bratovi 14r do zadu to bolo 5000sk za 1 odber cize 15000sk neviem kolko je to teraz aj s poplatkami za sudne trovy je jedno ci si na materskej zaplatit budes musiet tiez by som na sude ak by bol naozaj otec radcej uviedla preco ho nechcem mat v rodnom liste popripade nasla svedkou preco nieje sposobili starat sa o malu a bit prikladnym otcom.

nenuska66
8. okt 2011

nenuska66 ahojte chcela by som sa spytat cakam dieta a otec nechce aby ho zverejnila na matrike a nechce aby mu dala jeho priezvisko,ale chcem nech ma povinost a nech plati na male klidne dam moje priezvisko nemam stym problem,ale chcem nech to nezapre.Ja sama by som to nezvladla aj financne.Chcem sa spytat ci na matrike mozem urcit otca aj bez jeho pritomnosti a či je povinny platit keby tam nebol somnou na matrike?Na matriku musim ist vtom meste kde bývam alebo aj možem ist kde je porodnica to je ine mesto kde žijem ale isty okres.Dakujem

baby2310
10. okt 2011

@nenuska66 ahoj, matrika by mala byť tá kde sa dieťatko narodí - oficiálne...ale všetko sa dá a bio mojej dcérky mal lenivú riť, tak si to zariadil, že môže uznať otcovstvo v úplne inom meste aj okrese, takže skús sa opýtať, či to môžeš aj inde. Čo sa týka toho určenia otcovstva, BOHUŽIAĽ, v žiadnom prípade ti otca nezapíšu bez jeho prítomnosti, kontrolujú sa tam občianske preukazy, musíte sa tam podpísať každý, že s tým súhlasíte...ty vôbec nerieš čo chce on, ak chceš, aby ti platil MUSÍŠ po narodení dieťatka určiť jeho meno, lebo ako píšeš, pred pôrodom to nepôjde, lebo to by tam musel ísť dobrovoľne 😒 😒 😒 Bábätko bude mať tvoje priezvisko po narodení, lebo sa ti narodí ako slobodnej matke ani nebude uznaný ako otec ešte pred pôrodom. Tak len veľa síl, lebo uznávanie otcovstva proti vôli otca je na dlhé lakte. Ale držím päste 😎 😎 😎

nenuska66
10. okt 2011

baby2310 ahoj takze v porodnici mam dat jeho priezvisko ked sa opytaju na otca?a ešte stale mi hovori ze on by na male urcite platil aj keby nebol v rodnom liste že to male chce zatajit ako mam dalej pokracovat?dik

sisaha
10. okt 2011

@nenuska66 ty nemozes dat v porodnici jeho meno, ked o tom nemas doklad...uz sme ti v inej teme tusim radili, ze po narodeni dietata musis podať ziadost na sud o urcenie otcovstva...ak on nesuhlasi, dobrovolne to nepojde.

danu
7. feb 2012

Diskusiu zamykam na ziadost zakladatelky