Neuvedenie otca do rodného listu

levandulova111
3. júl 2018

Ahojte, chcem sa spýtať, či ma súd môže donútiť zapísať meno otca do rodného listu aj napriek tomu, že mi psychicky ubližuje. Jeho konanie policajti kvalifikovali ako priestupok, avšak mňa jeho konanie doviedlo k psychológovi. Zastrašovanie, posmešky, vyhrážky sociálkou, políciou, urážanie.. policajtom tvrdil, že ho to mrzí, ale nevedel inak, nakoľko som mu doteraz nepodala info o dieťati. Pritom som od policajtov mala pokyn mu absolútne neodpovedať na jeho správy. A vedia tiež, že môj návrh, že by sa s malým stretal a chodil na návštevy, odmietol... Mám hnačky, nespím, trpím nevoľnosťami, mám strach chodiť po vonku.. on si nárokuje na dieťa, chce ho získať stoj čo stoj. Chce ho vychovávať sám. Kašlem aj na výživné, chcem iba pokoj. Myslíte, že ma súd môže donútiť ho zapísať do rodného listu?

sissy27
3. júl 2018

@levandulova111 pokiaľ si on podá na súd návrh na určenie otcovstva a či už tvojim priznaním alebo z výsledkov testov bude označený ako otec, tak sa môžeš aj na hlavu postaviť, bude v rodnom liste zapísaný ako otec.

levandulova111
autor
3. júl 2018

@levandulova111 zabudla som dodať, že sme sa rozišli pre jeho neveru, klamstvá a drogy s ktorými začal.. ja už fakt neviem.. psychologička tvrdí, že právo na to dieťa má za hocijakých okolností.. To fakt? Keď je aj dôvodná obava, že by to dieťa ovplyvňoval? Sám mi to naznačil.. ja už​ vážne neviem holky :(

vevesh
3. júl 2018

ak "zmiznes z povrchu zemskeho" resp. z jeho dosahu (t.j. odstahovat sa niekam a daleko)- nemoze. Ak budes stale byvat o "ulicu dalej", tak ano.

pribinak
3. júl 2018

Ano, on si moze dat navrh na sud a ak testy DNA potvrdia, ze je otec, tak bude zapísaný do RL dietata
Tam totiz sud bude prihliadať na práva dietata, dieta ma právo na oboch rodicov
Ty zial platis daň za zly vyber

On pojde s rozsudkom na matriku a tam mu vydajú rodný list dietata

vevesh
3. júl 2018

@levandulova111 to ako sa spraval predtym-teraz-potom, ako ste dieta zarobili, nema nic spolocne s jeho otcovskymi pravami- ty si si mala byt vedoma toho s akym clovekom mas dieta (i ked nie vzdy sa to da...)

levandulova111
autor
3. júl 2018

Hm, takže v podstate mám smolu a dieťa kľudne môže vychovávať feťák :(
Veď práve, že nič nenasvedčovalo tomu, ako sa zachová.. Písal, že som mala ísť na zákrok kým bol ešte čas, ale keďže som si "to" nechala, bude "to" jeho a basta... Takže sa vlastne mám iba zmieriť s tým, že som prehrala...

sissy27
3. júl 2018

@levandulova111 áno, rodičovské práva mu budú priznané aj keď fetuje, je taký onaký... Môžu byť do istej miery obmedzené (napríklad stretávanie s dieťaťom len v tvojej prítomnosti), ale úplný zákaz veľmi ťažko dosiahneš (musel by dokázateľne ubližovať dieťaťu). Ale aby ho dostal do starostlivosti to tiež nie je reálne.

kahanikova
3. júl 2018

Nemôžu ťa donútiť to je čo za blbosť? Testy dna, ktoré obstoja pred súdom musia povoliť písomne obaja rodičia, inak sú pre súd nepodstatné (aspon tak to bolo, ak nezmenili zákon), ak by ale mohli stačí ti dokázať, že berie drogy, tak mu určite nedovolia stretávať sa s dieťaťom a bude považovaný za neschopného starostlivosti. A na tvojom mieste by som zmenila adresu, hoc aj do iného štátu, pre bezpečnosť a pokojný spánok ;)

levandulova111
autor
3. júl 2018

@kahanikova niekde som čítala, že ak nebudem súhlasiť s testami DNA, súd mi to nariadí, či chcem či nie... :( A toho sa bojím, ja som mu brániť nechcela, avšak on to odmietol. Buď bude to dieťa jeho, alebo mi bude stále robiť problémy, to mi napísal...

levandulova111
autor
3. júl 2018

Kiežby sa mi odsťahovať dalo... Nedá sa.. možno sa to zdá divné, že chcem pokoj ale neodsťahujem sa, no bohužiaľ na to je veľa dôvodov... :( Tak jedine sa s tým teda zmieriť :(

pribinak
3. júl 2018

@levandulova111 to je vsetko este ďaleko. Mnoho oteckov sa tiez poradi a ked zistia, ze potom treba na dieta aj platit, tak si to cele premyslia a nechajú to tak
Ty počkaj co on bude robit, ked sa dieta narodi. Mozno si medzitým najde nejaku inu slečnu a svoju pozornosť bude sústrediť na nu

ukulela
3. júl 2018

@levandulova111 a robi aj nejake sudne kroky, alebo sa len vyhraza?
ak si poda na sude navrh on - bud potvrdis, ze je otec, alebo ak odmietnes, sud nariadi testy a v pripade, ze sa preukaze ze je otec, ty ich este budes aj platit (myslim) ... takze v rodnom liste bude. ale dieta do opatery urcite neziska a myslim si, ze s jeho minulostou a postojom k tebe, ako matke (vyhrazanie atd) by si vedela docielit vyrazne obmedzenie styku, archivuj si vsetky spravy od neho, pri akomkolvek naznaku utoku/vyhrazani/atd to ries s policiou.
ono asi jedine riesenie by bolo zapisat ako otca niekoho ineho. ak je raz otec (hoc aj nie biologicky) v rodnom liste, pokial sa on otcovstva nevzda, vymazat ho nejde. ale teda ja ako chlap by som do toho urcite nesla - lebo z toho vyplyvaju aj zavazky , mozne vyzivne, dedenie, ....

nadazdi
3. júl 2018

@levandulova111 kamoške sa toto dialo.. niečo podobne proste.. najprv ju posielal na potrat, rozišiel sa s nou a zrazu po roku chcel byt otecko.. vzala si svojho frajera, zapísala jeho, teraz sa môže na hlavu postaviť

sissy27
3. júl 2018

@nadazdi keby sa dotyčný rozhodol podať žiadosť na súd o určenie otcovstva, tak to bude tvoja kamoška, kto sa môže aj na hlavu postaviť...

11mirka22
3. júl 2018

@sissy27 no neviem, neviem.

sissy27
3. júl 2018

@11mirka22 čo sa ti nezdá? 🤔

nadazdi
4. júl 2018

@sissy27 neviem či vieš, ale na Slovensku je otec v prvom rade zmením manžel.. aj keby ju vytrtka cela osada

nadazdi
4. júl 2018

@11mirka22 ona vie asi viac ako právnička 🙂

nadazdi
4. júl 2018

Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov." (§ 91 ods. 1 zákona č. 35/2006 Z.z.)
Súhlasné vyhlásenie s matkou môže urobiť ktorýkoľvek muž (teoreticky aj ten, ktorý s matkou dieťaťa v rozhodujúcom období nesúložil a ešte absurdnejšia predstava – i ten, ktorý dokonca matku dieťaťa ani nepozná).
😌 právnička jej odporúčala však aby sa vzali.. tento zákon už nedokáže prekročiť ani reálny otec, hoc by prišiel aj s DNA testami 🙂 never prosím ťa tým ,,mudraňam” z koníka 🙂 nevedia čo trepú.. @levandulova111

vroni
4. júl 2018

@sissy27, nie, @nadazdi ma pravdu. Ak uz ma dieta otca urceneho prvou alebo druhou domnienkou otcovstva (cize manzel alebo suhlasne vyhlasenie), moze biootec aj skakat po mihalniciach, ma smolu.

nadazdi
4. júl 2018

@vroni áno 🙂 treba toto všetko ale vybaviť predtým ako biootec požiada o určenie otcovstva súdnou cestou, inak vyhrá on

vroni
4. júl 2018

@nadazdi, manzel musi byt manzelom v okamihu narodenia dietata (preto je prva domnienka totalne nepriestrelna), suhlasne vyhlasenie musi byt urobene pred vyslovenim naroku biootca.

penelope10
4. júl 2018

Ono treba si uvedomiť, že o tom, čo bude zapísané v Rodnom liste Ty nerozhoduješ, je to doklad dieťaťa a pokiaľ s uvedením otca dobrovolne nesúhlasíš a On tvrdí, že je otcom, požiada súd aby tam bol zapísaný - prebehne dokazovanie /biologicke/ vypracuje sa znalecky posudok a súd rozhodne spravidla podľa záveru znaleckeho. A byv. partner tam ako otec jednoducho zapísaný bude. Pokiaľ Ti ubližuje, Ty maš právo potom riešiť - opäť len súdne zákazy priblíženia a zákaz styku s Tebou s dieťaťom iba vtedy ak by si preukazala že to nie je v prospech dieťaťa. Nakolko u nas sa vychádza z toho že dieťa má právo na oboch rodičov a teda aj otec ma právo sa stýkať s dieťaťom. Prajem veľa síl, jednduché to asi nebude ... no všetko je riešiteľne.

andy241
4. júl 2018

@levandulova111 raz pises o tom raz o tom..najskor sa pytas ci moze byt zapisany ako otec dietata potom ze dieta moze vychovavat fetak..ako otec zapisany bude na zakalde sudneho rozhodnutia ako niektore mamicky pisu vyssie...to mas smolu..uprava rodicovskych prav a zverenie dietata do osobnej starostlivosit je UPLNE ina vec... najskor si teda sama ujasni co sa chces opytat... a pokial ty sama niensi fetacka, alkoholicka, mas pracu, prip. socialne zazemie sud urcite nezveri dieta do vylucnej starostlivosti otca...

andy241
4. júl 2018

@nadazdi toto co su za bludy? 😀😀 vies ze existuje vyvratitelna pravna domnienka? 😀

levandulova111
autor
4. júl 2018

@andy241 ja som sa spýtala, či ma súd môže k tomu donútiť.. a to, že dieťa môže vychovávať feťák som iba poznamenala, že v podstate sa môžem aj na hlavu postaviť a nezmôžem s tým nič.. nepísala som raz tak, raz tak..

nadazdi
4. júl 2018

@andy241 no take bludy to teda nie sú 🙂 či ty si myslíš že za to že teraz napíšeš že je to blud tak sa budú prepisovať rodné listy? 🙂

11mirka22
4. júl 2018

@andy241 tak nám to vysvetli, lebo pokiaľ ja viem, tak iba otec alebo matka môže "napadnúť" otcovstvo. A ešte dieťa. Nie hocikto, kto sa " domnieva" že je otcom. Tak sa rada dozviem niečo nové....

fokuska
4. júl 2018

@levandulova111 Chapes, ze to, ze ta sud "donuti" zapisat ho do rodneho listu NEZNAMENA, ze dieta moze vychovavat fetak?
Zapisanie otca v rodnom liste ma "evidencny" charakter - nie doslova, ale predstav si to tak. Kedze spolu nezijete, poziadas o zverenie dietata do opatery a budes ziadat zabranenie styku otca s dietatom - kvoli tomu, ze je fetak (ak mas dokazy).

Otec teda moze vyhrat sud o zapisanie do rodneho listu ale pokojne moze prehrat ten dalsi o zverenie do opatery a stretavanie.

andy241
4. júl 2018

@11mirka22 a kde pisem ze to moze urobit hocikto?? 😀😀 tak asi bio otec by sa v tomto pripade domahal/mohol domahat