Nezastavenie na prechode - pokuta

28. mar 2024

Vie niekto ze ci ak niekto nezastavi na prechode ked evidentne uz som na prechode s kocikom (na tretej ciare) moze za to dostat pokutu?
Dnes mi totiz nejaka psychopatka skoro presla dieta v kociku a to sa vzdy pozeram ci nejde nic, ale nestihla som si pozriet evidencne cislo, este sa dosiroka usmievala.
Byvam v malom meste, asi 2 tyzdne dozadu tu presli chodca tiez na prechode.
Este ma napadli kamerove zaznamy, nakolko to bolo na namesti v Zlatych Moravciach, ale neviem ci s tym pochodim?
Mozem v takom pripade volat policiu, ak by som vedela SPZ?

barbora01
28. mar 2024

@jana_eyre_2 ale ona bola na tretej čiare s kočíkom, podľa toho čo píše v úvodnom príspevku. Tak to ona v podstate ešte stála na chodníku, len kočík bol na tretej čiare

jana_eyre_2
28. mar 2024

@barbora01 ja som to pochopila tak, že ona už bola na tretej čiare, čiže kočík bol ďalej, pretože píše že "uz som na prechode s kocikom" nie že kočík bol na tretej čiare..

akje
28. mar 2024

@autor a este by som rada podotkla, ze som pocitala s tym, ze na tej tretej ciare stojis ty, nie kocar. Ak by som mala pocitat s tym, ze na tej tretej ciare je kocar, auto by bolo o niekolko metrov blizsie ako spominanych 40. Ale to predpokladam, ze nie..

jana_eyre_2
28. mar 2024

Tretia čiara je takmer polovica cesty

tundra
28. mar 2024

4 strany diskusie o tom,ci ma chodec prednost na priechode🤔.Tak gratulujem vsetkym,ktori sa zastavaju sofera👍.Chodec akonahle polozi nohu na zebru ma prednost,teda aspon vo vyspelej europe, to tak je.Uz je to davno,manzelka zastavila a pustala dieta na priechode,stala v pravom jazdnom pruhu,dieta islo z prava do lava.
Jednobukovec za volantom ju predbiehal,nastastie dieta bolo este pred manzelkinym autom...sekunda a bolo by na kasu,bolo to kusok od skoly...Chodec, je najslabsi ucastnik cestnej premavky,môzte citovat zakony,vyhlasky atd.,tak to je a kazdy za volantom by si mal byt vedomy,ze aj jeho dieta alebo manzelka je ucastnikom cestnej premavky a podla toho,by sa mal spravat...
Prajem Vam pokojne sviatky jari😘.

barbora01
28. mar 2024

@jana_eyre_2 “ ked evidentne uz som na prechode s kocikom (na tretej ciare) ” ťažko povedať , mne z toho vychádza, že kočík je na tretej čiare, ale môže byť aj že ona. Ale pocitovo (zo skúseností a môžem sa aj mýliť) ľudia čo chcú silou-mocou trestať druhých, majú najväčšie maslo na hlave

augustovkaa
28. mar 2024

@tundra pekne si to zhrnul, čo tu čítam, tak väčšina si zastáva šoféra. Kvôli pár jednonunkovcom čo im skočili pod auto, hádžu všetkých chodcov do jedného vreca. Ja som si dnes tiež nebola vedomá chyby a takmer ma chrapun skoro zrazil na prechode. Pekné sviatky

pandorra
28. mar 2024

Žasnem nad ženami, čo schvaľujú konanie vodiča. Mne sa už tiež stalo, že som prechádzala cez prechod a vodič nezastavil a to som mala dvojkočik s deťmi za sebou. Ideálna by bola zmena zákona, lebo každý si ho vykladá po svojom a absolútna prednosť chodcov ako to je vo vyspelej Európe.

autor
28. mar 2024

@barbora01 reflektujes sama na seba s tym maslom na hlave?

Ok baby, necitala som to vsetko,
dost sa to tu rozpisalo,
to co som sa pytala ste mi niektore zodpovedali,
uz iba tolko ze je to dost siroka cesta nie ako na tych foto co tu niekto pridal

barbora01
28. mar 2024

Nie, len som odpovedala Jane eyre, cítiš sa dotknutá?

lalenka33
28. mar 2024

2 skúsenosti z tohto týždňa ja vždy, ako spolujazdec : zastali sme pred prechodom a pustili staršiu pani nech prejde, auto za nami nás v plnej rýchlosti obehlo, keby to nebola staršia pani, ktorá šla pomaly, neviem, ako by to dopadlo.
Druhá skúsenosť: pri prechode stáli dodavky vykladajúce tovar. Cez dodavky nebolo vidno prichádzajúce auto, matka s kočíkom nám poza tých dodávok skočila rovno do cesty. Našťastie pred nami žiadne auto nešlo a šli sme pomaly a stihli zareagovať. A tento druhý prípad sa stáva u nás na ulici po celej strane parkujú autá a človek cez ne nevidí idúce auto až kým nevstúpi na cestu. Cez tú cestu sa ide do škôlky.

andreatytler
28. mar 2024

@april171 Ak chodec vidi ze nema cas prejst norkmalnym krokom a nechce cakat kym auto prejde, alebo zastane, tak ano, ma bezat. Podla spravnosti by mal cakat na chodniku a vsupit na tu cestu az ked vidi ze auto spomaluje.
Ten chodec si musi uvedomit ze v momente co stupi na cestu ohrozuje nielen seba ale kazdeho naokolo. Preto by mal na tu cestu stupit len vtedy ked je to skutocne bezpecne pre kazdeho, aj pre to auto co prichadza, aj pre ten kamion co pripadne ide za tym autom. Ten chodec zabrzdi v zlomku sekundy, tie auta nie.

duunlo
29. mar 2024

Nakolko som aj vodic aj chodec, tak sa ako chodec hlavne drzim toho, ze na priechod pre chodcov vstupujem, az ked vidim, ze auto zastavuje a dava mi prednost. Stale si je potrebne uvedomit, co z toho ze mam podla nejakej vyhlasky prednost, ked uz nebudem na tomto svete? A mozete sa rozculovat kolko chcete, proste je to tak. A ako vodic sa snazim davat prednost vzdy. Hlavne ma pobavi, ked tomu komu dam prednost zacne behat, vtedy si hovorim preco? Mas prednost, mna 1sekunda naviac uz nespasi 🤣😂 a to robia hlavne starsi ludia …asi rozhybavaju stare kosti

gab1sol
29. mar 2024

Som šofér a som aj chodec využívajúci priechody pre chodcov. Píšeš, že ak ťa z diaľky vidí osoba, že si na tretej čiare, tak má zastaviť. Z diaľky ťa tam vidí a prejde okolo teba a stále tam stojíš na tej tretej čiare? Neviem si to celkom predstaviť, ale ok…

Ale dám ti jednu radu, ja som sa to tiež naučila až pri deťoch. Nikdy nevstupuj na vozovku, kým auto nezastaví, alebo ti aspoň šofér neukáže gesto, že môžeš ísť. Nie preto, čo hovorí vyhláška, ale preto, že ťaháš za kratší koniec a z rakvy budeš ťažko kričať, že podľa vyhlášky mi mala dať prednosť. A žijem v BA. A vlastná skúsenosť - ak mi nezastaví prvé auto, tak druhé, či tretie vždy zastaví a umožní mi bezpečný prechod cez cestu. Nikdy, nikdy sa nespoliehaj na to, že ťa “z diaľky vidí ako si na tretej čiare”.
A ak už aj vstúpiš na priechod, z diaľky vidíš blížiace sa auto, tak sa treba pohnúť jedným alebo druhým smerom, možno aj pobehnúť. Nie stáť na ceste a čakať.

augustovkaa
29. mar 2024

Mne sa už stalo, že z jedného smeru auto zastavilo, vstúpila som na prechod a z druhého smeru si autá išli veselo ďalej.

anomylka
29. mar 2024

Treba sa trocha zamysliet. Auto je vidiet z ovela vacsej vzialenosti, trebars aj 100 metrov a viac. Vtedy sa mozete rozhodnut ci stihnete bezpecne prejst alebo zostanete cakat na to auto. Vodic musi prist blizsie k prechodu aby vobec zaregistroval ze niekto pri tom prechode stoji a chce prejst. Staci ze slnko oslnuje, ze ste v uhle ze su dalsie auta ktore vas zakryvaju, hned je to 30 metrov a menej ze vy ste mali sancu vidiet ma skorej, no ja som nemala sancu vidiet vas. Ked mi vbehnete takto pod auto, skocim na brzdu a dobre nadavam. Kamion to neubrzdi, autobus to neubrzdi. Na motorke ked takto stlacim brzdu vas v smyku zoberiem tiez niekolko metrov aj s tym kocikom. A to ideme vsetci v povolenej rychlosti. Pre nic za nic tie vyhlasky nevymysleli ze chodec nema absolutnu prednost. A ked chcete aby vas bolo vidiet z vacsej vzdialenosti, treba pouzivat reflexne prvky a jasnejsie farby co skoro ziaden chodec nepouziva. Hlavne vecer, vy svetla auta vidite, vas je vidiet az ked ste pod kolesami.

petrao2
29. mar 2024

@huxy tuto stranu si malo kto precita
Zaklad je prva veta
"Vodic musi" a tam konci ich zaujem
A potom su tu taketo temy

limoncino
29. mar 2024

@anomylka ďalšou mnamkou sú chodci v tmavom v noci idúci po krajnici, ideálne opity jedinec, veľakrát som ho zbadala až keď som ho minala, preto sa radšej medzi obcami ťahám ku stredu, lebo tu je to na dennom poriadku

huxy
30. mar 2024

Ak niekto máte FB, môžte pozrieť tých "úžasných" chodcov
https://www.facebook.com/share/p/GhgGyLdFq87zKgRW/

simca06022011
30. mar 2024

Šoférka isla v dalsom pruhu? Asi si myslela.ze s.usmevom.prejde.. dosť zvláštne. Hlavne ak mala dobrý výhľad, mala zastavit.
Inak u nás všetko, cesty, prechody, chodci.. úplná anarchia. My mame v bb prechody kde kolóny sa tvoria celým.mestom len kvôli chodcom a hlupim prechodom (kde uz davno mali byt riadené semaformi a nie ze behajú si na cestu ako ovce) . Aj keď už sa auta pohnú, niektorí chodci veselo skočia pred auto, ved prechod.. to, ze také 2tonove auto môže.mat problém zabrzdiť si niektorí ani neuvedomujú.. behajú takto mladí, starí, rodicia s deťmi... ja niekedy mám takú nervu, ze byť vodič vybehnem z auta a prefliaskam ich. Cize chápem ze vždy kwd je takáto téma, opakuje sa dookola, ze chodec ma na ten prechod vstúpiť až keď vie ,.ze určite vie prejsť...

andreatytler
30. mar 2024

@gab1sol Presne, by ma zaujimalo ako ucia svoje deti prejst cez cestu ti ludia co vstupuju na cestu pred tym ako auto zastavi. Ja som ucila syna vzdy cakat kym auto nezastane aj ked bolo velmi daleko. Teraz uz je vacasi a tak ho ucim odhadnut vzdialenost kedy moze este bezpecne prejst. Neviem si predstavit ze idem dieta ucit, ze: Aha, tu je prechod, tu mozes ist a auto ti musi vzdy zastavit.