OČR na príbuzného

simoncik
25. apr 2024

Dobry den,vie mi tu niektora z vas poradit ako to je ohladom dlhodobej ocr?mam velmi vazne choru tetu,otcova sestra a jej muza.podavam si ziadost na opatrovanie,nemaju bkizkych pribuznych.ide o to ,ze tu starostlivost potrebuju uz teraz a tak zvazujem ako vyplnit 3 mesiace kym pride rozhodnutie.no nie je to priamy pribuzny,tak netuzim ci sa na tetu ocr vztahuje.nechcem davat vypoved,ved vsetci nase urady pozname.takze to mozu aj zamietnut.ide o to ze tete zlyhavaju pluca,musi byt na kysliku.bez neho prejde par krokov.saturaciu kyslika ma bez napojenia niekedy aj pod 50%takze uz ak jej diagnozu neuznaju tak potom uz neviem

pinkgirl
25. apr 2024

@simoncik ahoj, OČR môžeš čerpať na:
-chorého príbuzného v priamom rade (rodič – dieťa, starý rodič – vnúča, prastarý rodič – pravnúča),
-choré dieťa, ktoré nie je vaším príbuzným v priamom rade (napr. dieťa osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, prípadne vlastné alebo osvojené dieťa manžela/manželky)
-chorého súrodenca,
-chorého manžela (manželku) alebo
-chorého rodiča manžela (manželky).
https://www.socpoist.sk/kto-som/zivnostnik-szco...

luliu
25. apr 2024

Podľa mňa ocr na tetu čerpať nemozes

simoncik
autor
25. apr 2024

Skvele.ja neviem potom ako sa mam starat o nich ked som v praci.ved to je na slucku.nemaju nikoho.ani len deti

janinah
25. apr 2024

Treba spolupracovať s tetinym obv.lekarom aké sú možnosti.prip.ak je v nemocnici ešte tak mali by tam mať sociálnu sestru .Problémom môže byť že nie si priama príbuzná a bude treba zrejme dáke splnomocnenie.ze môžeš byť oboznámená s ich zdrav.stavom a pod.

simoncik
autor
25. apr 2024

@janinah nie teta je doma.uz dlho.no nemoze nic.ani nakup,ani varit,ziadne domace prace jednoducho len sedi prejde par metrov,na wc a nazad na kyslik.ak si aj navari tak na kysliku aj to sa potom dava celg den doporiadku.jexnoducho to nedokaze udychat.preto to musime uz riesit takto.no ja ozaj neviwm co stym.nejako to islo aj popri praci ,nakupil ujo aj ked cesta do obchodu mu trvala hodinu.ma parkinsona a bercove vredy.no terazna k tomu nohu v sadre.no ozaj neviem co stym.ako vypknit tie 3 mesiace a neostat uplne bez prijmu

pinkgirl
25. apr 2024

@simoncik tak jedine opatrovateľku im nájsť kým dostaneš schválené opatrovanie. Žiaľ nie si z pohľadu OČR osoba ktorá má na ňu nárok. Ak majú našetrené €, tak nech si na ten čas niekoho zaplatia.

zuzanaete
25. apr 2024

Nedaju sa obedy poriesit cez mesto/obec? Niekde robia aj rozvoz.

gelifil
25. apr 2024

mesta/obce maju opatrovatelske sluzby

simoncik
autor
25. apr 2024

@gelifil maju obedy.no to je len cez tyzden.a co sa tyka obce ano dalo by sa,len oni su na mna velmi upriameny.nikomu inemu nedoveruju a nepustili by cudzieho k sebe.viete s opatrovanim je to ruka v ruke aj o dostojnosti.

gelifil
25. apr 2024

@simoncik no ale tak potom sa neda svietit...lebo toto ako argument neprejde. jedine vypoved dat

gelifil
25. apr 2024

@simoncik a ked skoncia v domove alebo nemocnici, tiez cudzieho k sebe nepustia?

simoncik
autor
25. apr 2024

@gelifil myslim,ze takto to rozoberat nie je namieste.nemocnica je jedna vec,domoov uplne ina.niekto nema probkem a iny ano.pytala som si radu ako to je a dostala som ju.takze dakujem.musim to poriesit ako sa bude dat

simoncik
autor
25. apr 2024

@gelifil a myslim,ze asi tazko viete ohodnotit ich zdravotny stav.kedze uz dopredu tvrdite ze to neprejde.nemyslim si ze oatrovatelky z obce chodia k ludom aj kvoli osobnej hygiene,vareni .tiez nechodia z dotycnymi po lekaroch.kedze sami nemozu.

gelifil
25. apr 2024

@simoncik kde to ttvrdim?zrejme ste nepochopili....ano, opatrovatelska sluzba je presne na to (okrem varenia)

cacianka
1. máj 2024

@simoncik ona tvrdí - , že očr na tetu či uja neprejde. Ale dobre radi využiť opatrovateľku z obce, mesta, červený kríž, ados,
Neohrnaj nos nad @gelifil , opatrovateľky majú rôzne možnosti, aj kompetencie, prípadne sa dá zaplatiť súkromná a tá bude robiť aj iné práce ako pridelená.