Odchod do zahraničia s dieťaťom a nesúhlas otca

antuanet
20. máj 2015

Ahojte, syn ma 5 rokov, od jeho 2 roku nezijem s jeho otcom, sudom mi bol prideleny do starostlivosti, s otcom sa stretava a maju dobry vztah, byvame od seba cca 300km, s terajsim partnerom mam rocneho syna, momentalne dostal dobru pracovnu ponuku v zahranici (Nemecko) a radi by sme vycestovali, kvoli lepsim podmienkam, viem ze to bude znamenat obmedzenie stretavania s otcom, ale chcem nejakym sposobom navrhnut kompenzaciu (napr.prazdniny, predlzene vikendy a sviatky by travil u neho, vozili by sme ho na polcestu, pripadne na dohodnute miesto, poskytli by sme izbu otcovi ak by chcel dojst na vikend...a pod) Nechce sa so mnou o tom ani bavit, chcem podat navrh na sud, viete mi poradit co k tomu potrebujem? Dakujem

mihula
20. máj 2015

@antuanet iba pevne nervy,myslim,ze to das,ak toto vsetko dokazes predlozit sudu,a nebudes sa stavat na zadne a budes akceptovat aj poziadavky druhej strany-neboj,to sa trasie same

louvre
20. máj 2015

@antuanet Ak aj pred sudom budes podobne argumentovat ako tu na fore aj s navrhovanym riesenim pre otca malo by to prejs. Dolezite je, aby si ukazala snahu o kompenzaciu a hlavne aby si presvedcila sudcu ze v ziadnom pripade nechces nad ramec nutnosti obmedzovat kontakt dietata s biologickym otcom.

kaktusik007
21. máj 2015

@antuanet a priprav sa aj na navrh riesenia ze dieta budes za otcom vozit na vlastne naklady....

ako casto sa teraz vidavaju, aj ked ziju 300 km od seba? myslim ex a tvoj syn

antuanet
autor
21. máj 2015

@kaktusik007 vidavaju sa raz mesacne na 6 dni, spojili sme kvoli dialke dva vikendy(ja som navrhla na sude), ale aj keby zacal chodit do skoly by to neslo takto v tyzdni...a plus prazdniny polovicu a kazdy druhy rok sviatky...otec nesuhlasi s odchodom do zahranicia, on chcel povodne striedavu starostlivost a povedal ze na dalsom sude bude na nej trvat...najhorsie na tom je ze on nepracuje a nema ani navyky, malemu nedodrzuje ziaden rezim a nedava mu lieky na alergiu...stale dojde od neho rozbesneny a drzy, to ma velmi trapi, ale branit urcite nebudem ziadnemu stretavaniu, len by som bola rada keby otec pochopil ze sa snazim robit tak aby maly tym co menej trpel a nevnimal to ako zlo, je tazke sa s nim dohodnut...na prvy sud nedosiel a na druhom chcel striedavku, ale kolizna to samozrejme zamietla...ked som s nim zila maleho braval stale k rodicom a oni sa starali, teraz je velky uz s nim moze pracovat(robi fusky po dedine na stavbach, v lese a pod...na cierno samozrejme)...ale stale ta maminkovska starostlivost je na jeho mame...ona vari, upratuje, perie...atd, ziju v jednom dome, len schodisko je medzi nimi...aj preto som vtedy odisla, lebo som nevladala zit so svokrou...on sa mi vysmieval a vravel nech si idem...teraz sa bije do prs ze sa vie postarat o dieta...viem ze je na neho maly naviazany len keby sa spamatal sa sprava ako jesitny pubertak...viem ze nas nebude chciet pustit, ale bavit sa alebo dohodnut sa nechce...komunikuje len s malym...so mnou len cez maily alebo sms...

zuziksk
21. máj 2015

@antuanet : Túto problematiku upravuje § 35 zákona o rodine: "Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny ..... rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd." To znamená, že je potrebné podať na súd návrh na udelenie súhlasu k vycestovaniu maloletého do zahraničia namiesto druhého rodiča a na zmenu jeho obvyklého pobytu, ako aj na zmenu úpravy styku s otcom. Návrh je potrebné dôkladne odôvodniť, uviesť dôvody vysťahovania a okolnosti svedčiace o tom, že vysťahovnie bude v najlepšom záujme dieťaťa, najmä to, ako bude zabezpečená starostlivosť o dieťa v zahraničí, ako dôjde k realizácii styku s otcom a pod. K návrhu sa prikladajú rodné listy detí a ďalšie listiny, z ktorých možno usudzovať najmä na to, že bude zabezpečená starosltivosť o deti v zahranič, kde budú bývať, aký bude Váš príjem v zahraničí, kde budú navštevovať školu / škôlku, ako bude zabezpečená lekárska starostlivosť a pod.

lilitela
28. júl 2019

@antuanet Ahoj, a tento pribeh dopadol ako?

antuanet
autor
28. júl 2019

@lilitela ahoj už je všetko fajn, časom pochopil že takto to bude najlepšie aj pre malého...teraz má syn 9rokov otec sám zvýšil výživné na 100€ berie si ho kedy má čas, vieme sa dohodnúť. K synovi pribudli 2surodenci a ja som sa vydala 🙃niekedy to čo sa zdá v živote ako najťažšie rozhodnutie je zároveň to najlepšie... držím všetkým palce nech nájdu svoje šťastie 🥰

lilitela
29. júl 2019

@antuanet Takze suhlasil, a nemusela si nejako vela bojovat? Ci ste to riesili sudne?

antuanet
autor
30. júl 2019

@lilitela no súd bol a na súde to nebolo príjemné...na prvý krát nedošiel na druhý som už bola tehotná tak bol hnusný, bolo mi do plaču ale zvládla som to. Boj bol ešte asi rok, potom sa situácia ukludnila. Potom sme sa už vedeli dohodnúť aj bez súdu...

lilitela
30. júl 2019

@antuanet A kym doslo k tej dohode, ako to vyzeralo na sude, ku komu sa sud priklanal?

antuanet
autor
31. júl 2019

@lilitela súd tvorili kolizna sudca a zapisovateľka , sudca sa pýtal my sme odpovedali a keď sme neboli jednoznacni kolizna to riešila, oni v podstate chcu najlepšie pre dieťa nemala som pocit že by sa priklanali na niekoho stranu