Používame cookies. Viac informácií tu. OK
karinka2105
28. aug 2011

@lucika1988 ahoj,aj mi sa chcem stahovat,ale len do podnajmu neviem ako vy,a trvaly pobyt si neham tu

lucika1988
autor
28. aug 2011

no ja by som chcela aj trvaly pobyt tam lebo s prechodnym su strašne opletačky my sme tam žili cca 2 roky takže viem ako to je a teraz by to bolo tažšie ked mame malu ale neviem ako to vlastne bude ☹ ...... tie urady ma zabiju 😉

marketnieuw
28. aug 2011

@lucika1988 zrovna nedavno jsem se na to ptala - nevim, jak na Slovensku, ale predpokladam, ze to bude stejne vsude v EU
- prestoze mam trvaly pobyt v CR, pani na socialce mi rekla, ze se bere jako bydliste to, kde se sdrzuju se svoji rodinou (v Belgii), tzn., ze v CR nemam na rodicovske davky narok
- v tvem pripade si nejsem jista - mozna bys mela narok na prispevky v CR?

simi251
28. aug 2011

@lucika1988 Jednou z podmienok poberania RP je trvaly alebo prechodny pobyt opravnenej osoby na Slovensku

simi251
28. aug 2011

@lucika1988 Ale tak ako ti radi marketniew treba potom poziadat o rodicovske davky v Cechach.

lucika1988
autor
28. aug 2011

ahaa takže ked budem mat trvaly pobyt v čr tak si to mam žiadat v čr? no zbohom to zase bude opletačiek 😖

lucika1988
autor
28. aug 2011

@simi251 jasne dakujem babky ste zlate pretože som si nebola ista že čo mam robit ale tie uradovačky su na tom to najhoršie

simi251
28. aug 2011

@lucika1988 Nejde len o trvaly pobyt. Ide o to kde mate ako rodina stredisko svojich ekonomickych a socialnych zaujmov. Toto je dost zlozita problematika a kazdy pripad je posudzovany jednotlivo. Najlepsie ti poradia na uradoch lebo mam dojem ze velmi ti to asi nic nehovori, ze? su to nariadenia Europskej unie.

Naprilad ja som poberala cast davok vo FR a cast na SK. Tie ktore vo FR neexistuju. Napriklad pridavky na dieta. Rodicovsky prispevok a prispevok pri narodeni som mala vo FR.

Takze kazda rodina je jedinecny pripad. Ide o to ci tam idete pracovat alebo bude zamestnavatel na SK a iba vas vysle a vela podobnych veci.

lucika1988
autor
28. aug 2011

@simi251 no my chceme odísť zo SR aj pracovne ale aj s osobnych dovodov čiže my tam už ostaneme ale dakujem za radu len keby tie uradničky bol o čosi pristupnejši a chceli poradit nie to ked človek tam pride a pozrie sa na mna s pohladom čo ma otravuješ tak ma to hned prejde 🙂

marketnieuw
28. aug 2011

@lucika1988 ja teda tu zkusenost nemam, pani na socialce byla velice ochotna... preju, at potkas taky takovou 🙂

ellie13
28. aug 2011

@lucika1988
najlepsie je sa viac krat informovat a nenechat sa odradit nejakou neprijemnou uradnickou, radsej si vsetko viac krat zisti! Na nete je jedna fajn vec "poradna.sk" vyskusaj sa spytat aj tam a porovnaj si odpoved s tou co ti daju na socialnej poistovni...
Pokial mas ale slovenske obcianstvo a nemienis to menit tak si nechaj trvaly pobyt aj na SK ak mas kde..ak to teraz niekedy nezmenili v EU mozes mat 2 trvale pobyty..ja zijem v Rakusku a trvaly pobyt mam tu aj na SK...
drzim palce! 😉

jahodka11
29. aug 2011

ahojte, my odhadzame do nemecka, manzel tam bude pracovat v nemeckej firme..ja som na predlzenej rodicovskej, trvaly pobyt mame na SK, druhe dieta vsak porodim v nemecku, viete mi povedat,ci mam narok na matersku tu na sk alebo nie?

tehulka_mk
21. feb 2012

Ahojte zienky,chcem sa opytat,ako sa riesi takyto pripad.
V juni rodim na SR,po sestonedeli pojdem na kontrolu k dokymu,a akonahle bude vsetko v poriadku,balime kufre a ideme za priatelom do Madarska.Lenze neviem ani kde zacat s vybavovanim,tak sa na vas obraciam,ak niektora z vas ma viac skusenosti a dokaze poradit.
Moje zakladne otazky su asi taketo.
1.Bolo by lepsie,ak by sme sa este na Slovensku vzali?Aby slo v Madarsku o zlucenie rodiny? - priatel je tiez Slovak, pracuje tam druhy rok, ma tam prechodny pobyt,ja som zatial na Slovensku az do konca sestonedelia.
2.Ake papiere budeme potrebovat zo SR,aby mi v Madarsku davali rodicovsky prispevok?Lebo su tiez EU.
3.Pred odchodom do Madarska mam odovzdat karticku poistenca-aj moju,aj dietata?
Ach,vobec si neviem rady,prosim pomozte.

tehua
16. mar 2012

@jahodka11 som ten isty pripad. ako to nakoniec dopadlo?
do nemecka sme sa prestahovali len pred par mesiacmi s dietatom, na ktore som poberala rodicovsky uz na sr. pocas vybavovania prechodu do nemeckeho socialneho systemu som sa dozvedela so slovenskeho upsvaru, ze odkedy tu manzel pracuje, stratila som narok na tieto davky a vsetko budem musiet vratit (aj ked som doteraz este nedostala ziadne kindergeld). je to vyse 1000€.
clovek uz nevie, co ma kde nahlasit, ked kazda hlupost sa sr sa vybavuje v 20 instituciach v 15 budovach :(

jahodka11
16. mar 2012

@tehua -tak sme od januara v nemecku, od oktobra min roka som zrusila pridavky, poberame tu v nemecku...kedze u nas je to 20eur a tu 180 ci kolko.... 😝
ano, hned mi vlastne "zobrali" rodicovsky, lebo ze nan nemam narok, mam oon poziadat tu.....ale ja som od konca januara na materskej, na tu mam narok,takze rodicovsky budem riesit az v juni....ale zo sr nedostanem nic, mozno tu...zatial neviem, ci mam na nieco narok, ked som tu nepracovala....uvidime....kazdopadne pridavky na druhe dieta mi vynahradia cely debilny rodicovsky na slovensku... 🙂
a presne ako pises.....na sr nieco vybavit...tu sme vybavili vacsinu veci hned....s milymi uradnickami 🙂

jezibab
29. sep 2012

@tehua
@jahodka11 ahojte, s manželom sme sa rozhodli, že po mojej druhej materskej (o dva roky) odídeme do nemecka. Chcem sa opýtať, ako vaše deti zvládli tento prechod, sťahovanie, zmenu prostredia a tiež ako ste to zvladli vy. Čo vás na nemecku najviac prekvapilo, zaskočilo - v dobrom alebo zlom, to je jedno. Do akej oblasti je najlepšie ísť? Ja som lekárka a chceme tam odísť hlavne kvôli mojej práci...

liana189
17. okt 2012

@jahodka11 tiež chceme ísť z manželom do nemecka,a tiež mi dnes povedali o tom rod.prispevku ja to mam za 1600 eur,ale zatial mi to pozastavili ...skoro ma vystrelo 😢 vybavila si napokon rod.príspevok v nemecku? asi cakame babo ,tak by som chcela vediet ci ti robili problem na SR s materskou,trvaly pobyt budem mať na sr,a prechodne by som bola v nemecku

krasavica77
13. máj 2013

Ahojte, aj my sme sli na rok do Nemecka . Manzel tu bol len na "sluzobke". No za par tyzdnov prejde na zmluvu. A teraz chcem poradit. Mam si nechat prechodny pobyt v SR? A deti mozu mat pobyt len v Nemecku? Dva trvale pobyty sa urcite nedaju... Ide mi o rodicovsky prispevok. Lebo mala bude mat uz 2 roky a v nemecku neviem ci by mi ho vyplacali ak mam trvaly pobyt v nemecku.... dilema.
A lekar v nemecku chce co od vas slovaka ak vas berie do evidencie. Vypis z karty v nemcine, ci?
😖

tajka79
7. sep 2013

Ahojte, prosím Vás o radu chceme sa s manželom a deťmi odsťahovať do Mnichova cca na 5 rokou koli práci čo všetko treba vybaviť tu a čo tam? vie mi niekto poradiť ? Ďakujem

krissakova
4. máj 2014

Ahojte, chcem poprosiť o radu. Máme sa sťahovať do ČR, všetko by bolo oki až na to, že netuším čo všetko nám treba vybavovať. Sme mladá rodina s 18 mesačným synom, ja som na RP, ktorý poberám z čiech, pretože manže pracuje tam. Viete mi niekto poradiť ako si vybavíme pobyt v ČR a zdravotné poistenie pre mna a nášho syna? Plánujeme v blízkej budúcnosti aj pre drobca súrodenca tak netušíme ako by to malo vyzerať s prehliadkami ak by som nemala poistenie v ČR a mala by som chodiť na Slovenko. Poradte mi prosím niekto 🙂 Dakujem

Tu začni písať odpoveď...

Odošli