Podpora v nezamestnanosti

sisi333
20. aug 2014

Ahojte neviem si rady: stala sa nam taka vec minuly rok som otehotnela v maji bola som hned vypisana na rizikove tehotenstvo pn do zaciatku januara potom nastup na matersku vo februari sa nam narodila dcerka ktora nam bohuzial dva dni po narodeni zomrela☹ dostavala som este zo zakona 14 tyzdnov matersku a v aprili po skonceni ma opat lekar vypisal na pnku nakolko som po sekcii mala velke problemy pn trva stale narok na pn mam do 15. Oktobra potom chcem dat vypoved z prace kde som bola zamestnana od oktobra 2008 chcem sa opytat ci mi vznikne narok na podporu tych sest mesiacov a z coho sa mi bude vyratavat alebo ako najlepsie mam postupovat aby som tych 6 mesiacov dostavala podporu. Chcem si rozbehnut nieco svoje no potrebujem nato este troska casu dakujem velmi pekne za kazdu odpoved

kremko
20. aug 2014

Myslím, že ak si mala zmluvu na dobu neurčitú, tak by si mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Keď budeš evidovaná na úrade práce, môžeš žiadať o príspevok na SZČO.

sisi333
autor
20. aug 2014

@kremko ahoj ano mam zmluvu na dobu neurcitu a nevies prosim ta z coho sa mi bude davka vypocitavat? Je to hrozne ale same zenske na iradoch mi nevedia povedat zhodne naco mam a naco nemam narok

sisi333
autor
20. aug 2014

Babky neviete poradit ?????? ☹

havana_frost
20. aug 2014

@sisi333 No všeobecne sa dávky vypočítavajú z platu, nie z iných dávok (PN, materské..). Podpora by sa ti počítala zo mzdy, ktorú si dostala v období 15.10.2012 - 14.10.2014. Obdobia, počas ktorých mzdu nedostávaš, sa vylučujú. Ak si počas tohto obdobia robila len do 5/2013, tak sa ti bude počítať z obdobia 15.10.2012 - 5/2013. 50% z platu.

sisi333
autor
20. aug 2014

@havana_frost jej dakujem a este otazocka z hrubej alebo cistej mzdy?

liz_lemon
20. aug 2014

@sisi333 hrubej

gapa
20. aug 2014

@sisi333 ešte tolko, že v čase, ked sa budeš hlásiť na úrad práce musíš byť práceschopná,
Ale to predpokladám nehrozí, že by ti lekár ukončil pn a hned na druhý den dal novú, no ak by si aj išla potom na pn, treba až po zaevidovaní na up.

sisi333
autor
20. aug 2014

Nie to nie lebo vsak ja ani nemozm byt viac ako rok pn a v tom oktobri to bude rok mne ide len o to aby sim dostavala toho pol roka davku

sisi333
autor
20. aug 2014
lucka1222
14. okt 2014

@gapa Ahoj, prosím ťa, nevieš poradiť aj mne resp. mojej sestre? Dala výpoveď koncom januára tohto roka /predtým pracovala nepretržite u jedného zamestnávateľa 8 rokov/, kedže takmer ihneď odcestovala do zahraničia, na ÚP sa nezaevidovala /platí si sama zdravotné poistenie/. V zahraničí nepracovala. Ku koncu roka sa vracia domov, takže od 1.1.2015 sa chce zaregistrovať na ÚP, bude mať ešte nárok na podporu, aj keď nebola doteraz evidovaná na ÚP? Ďakujem 🙂

gapa
19. okt 2014

@lucka1222 ak pracovala 8rokov, tj. bola poistená do 31.1.2014 a zaeviduje sa začiatkom roku 2015, tak nárok na podporu jej vznikne, len ak by bolo obdobie poistenia viac ako 1rok, tak by nárok nemala.

lucka1222
19. okt 2014

@gapa Ďakujem 🙂

gapa
19. okt 2014

@lucka1222 sorry, v odpovedi malo byť, ... ak by mala obdobie bez poistenia viac ako rok (v období 3roky pred zaevidovaním), tak by nárok nemala, lebo musí mať aspon 730kalend. dní poistenia v nazam. v posledných 3rokoch.

lucka1222
19. okt 2014

@gapa Áno, to o tom poistení viem, to by spĺňala, iba sme nevedeli, či nebude problém s tým, že sa hneď nezaregistrovala na ÚP. Díky 🙂

oliverka
21. okt 2014

Prosím, viete mi poradiť, či budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?
V 06/2012 som ako povinne poistená SZČO uzatvorila balík dobrovoľného poistenia, ktorého súčasťou bolo aj poistenie v nezamestnanosti.
10/2013 som počas tehotenstva ukončila živnosť, dobrovoľné poistenie som si ponechala.
01/2015 mi končí príspevok v materstve.
Neviem, či budem mať v januári (po zaevidovaní sa na úrade práce) nárok na dávky v nezamestnanosti. Písala som do poradne SP, ale odpísali mi len texty zákona a informáciu, že o tom, či mám alebo nemám nárok na dávky, sa dozviem, keď o ne požiadam 😒 . Čo je mi na figu, lebo ak nárok nemám, tak sa na žiaden úrad práce registrovať nepôjdem a zostanem doma na rodičovskom, že áno🙂 .