Pomoc SZČO pri poklese tržby a OČR

bukvickaaa
9. apr 2020

Ahojte. Viete mi niekto poradiť, prosím?
Ja som momentálne na rodičovskej a manžel je SZČO. Od zatvorenia škôl je manžel na OČR (kvôli korone) s našou najstaršou, do práce nechodí. Za marec mu už teda klesol príjem, rovnako aj v apríli... Má nárok na príspevok od štátu pri poklese tržby aj pokiaľ je stále OČR? Ďakujem.

ivca82
13. apr 2020

@jaron k tomu udaju "zapisany v ziv.registri". Nam bolo povedane na kontrolom, ze je to povinny udaj. Neskumala som potom, ci to teda povinne je, alebo nie, od vtedy to mame na kazdej fakture.

jaron
13. apr 2020

@ivca82 to je zvláštne.
Pozeral som nejakú stránku s poradenstvom a tam to naozaj dali ako povinný údaj. Ale potom som pozeral ďalšie tri so vzorom faktúry a tam to zase nebolo. Ale hlavne by ma zaujímala oficiálna stránka finančného riaditeľstva, tam to medzi povinnými údajmi nie je, ale podarilo sa mi nájsť iba údaje pre platcu DPH
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/d...
Tak fakt neviem, je to pre mňa novinka, fakturujem 10. rok.

anos18
13. apr 2020

@jaron na faktúre je povinné uviesť,v akom registri je podnikateľ zapísaný a pod akým cislom

jaron
13. apr 2020

@ivca82 @anos18
konečne som našiel niečo oficiálne k tomu, čiže Zákon č. 513/1991 Zb., § 3a
1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len „obchodné dokumenty“) uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-513#cast1

Teda pokiaľ sa medzi obchodné listy počíta aj faktúra.

To som ale v šoku, lebo ako som písal aj vyššie, kopec vzorov faktúr po internete to neuvádza. Ale hlavne ma zarazili údaje stránky finančného riaditeľstva, kde som tiež také niečo nenašiel (pri faktúre platcu DPF tento údaj ako povinný neuvádzajú).
A to teraz mám prerobiť faktúry 9 rokov dozadu? 🙂 Už asi ťažko.

Nemáte niekto odkaz naozaj priamo na finančné riaditeľstvo, kde by boli popísané povinné náležitosti faktúry SZČO?

anos18
13. apr 2020

@jaron daňový zákon neukladá túto povinnosť. Účtovníčku nemáš? Ja pri každom novom klientovi,ktorý si faktúry robí sám,skontrolujem faktúru,či má všetky náležitosti. Ak by ti prišla kontrola zo živnostenského úradu,budú kontrolovať aj to,či je na faktúre uvedený tento udaj

jaron
13. apr 2020

@anos18 ďakujem.
Účtovníčku nemám.
No, smola, už to teraz nenapravím. Teda ešte by som mohol svoje faktúry doplniť o ten údaj, ale už asi ťažko tým, ktorým som ich vystavil pre rokmi. Neviem teda, či to má zmysel aspoň rukou dopísať na tie staré faktúry alebo to už nechať tak a dať už len od tohto roku (to ešte viem napraviť aj u platiteľov).
Ďakujem za odkaz, ten som už videl, len chcelo by to priamo odkaz finančnej správy podľa mňa.
Kontrolu som zatiaľ mal, už ani neviem, odkiaľ, bolo to kvôli podpore na podnikanie po dvoch rokoch. To som mal všetko úplne super, ale faktúry tuším nepotrebovali kontrolovať, skôr výdaje.

jaron
13. apr 2020

@anos18 to je sila, ešte aj na tej istej stránke majú aj vzor faktúry a komentár k nej bez tých údajov o registry:
https://www.superfaktura.sk/blog/neplatca-dph-v...

anos18
13. apr 2020

@jaron ty si mal kontrolu asi z úradu práce a oni kontrolujú oprávnenosť výdavkov. To číslo registra si dopis aspoň na tohtoročné faktúry,neviem,kolko ich mas

jaron
13. apr 2020

@anos18 áno, asi z ÚPSVaR, kontrolovali aj správnu evidenciu výdajov, aj ich oprávnenosť (čo sa týka príspevku) a pod. To som mal v pohode.
Tento rok nie je problém opraviť, to je do 5 faktúr.
Nahnevalo ma to, ale aspoň som sa niečo nové naučil. Pričom som sem s touto otázkou pôvodne ani nešiel. 🙂
Ďakujem tebe aj @ivca82

anos18
14. apr 2020

@jaron človek sa učí celý život 😊

gemelos
14. apr 2020

prosím vás ako tú žiadosť o podporu posielate? na stránke pomahameludom.sk je že treba s elektronickým podpisom :-O

anos18
14. apr 2020

@gemelos zdá sa mi,že môžeš cez stránku slovensko.sk, ale môžeš na príslušný úrad a práce,bez zaručeného podpisu mailom..zroluj si dolu tu stránku,kde sú žiadosti a zadaj si svoje mesto,vyhodí ti mailovú adresu

jaron
14. apr 2020

@gemelos
@anos18
na tej stránke pomáhame ľuďom, kde sú aj tie žiadosti, tam je aj miesto (na obrázku), kde si človek vyhľadá email podľa bydliska a tam to pošle. Netreba podpis a pod.

anos18
14. apr 2020

@jaron veď áno😊

jaron
14. apr 2020

@anos18 prepáč, ty si v podstate písala to isté.

gemelos
14. apr 2020

@jaron ďakujem ;).. A prosím ťa v kolónke "právna forma" ak sa jedná o živnostníka čo píšeš?

jaron
14. apr 2020

@gemelos dal som "fyzická osoba", čo mi niektorí poradili.
Tu je k tomu bodu viac, dokonca aj číselník:

https://www.podnikajte.sk/financie-na-podnikani...
Obyčajní SZČO by sme mali byť
kód 102: Podnikateľ-fyzická osoba-zapísaný v obchodnom registri.
Ale stačí tam dať asi iba skrátene, tak som dal (fyzická osoba).

Podľa mňa tie vysvetlivky by mohli k tomu dať aj lepšie. Napr. tie tri kolónky týkajúce sa živn. registra... Chápem, že to robili na rýchlo a je to aj vidieť. Inak sa zvyknú k takým veciam dávať podrobnejšie návody, vysvetlivky, príklady.
Ale nechcem byť nevďačný, že chcú dať nejakú podporu a ešte sa mi nepáči, že ako. 🙂

gemelos
14. apr 2020

@jaron hm... mňa tam láka dať "SZČO" 😎

jaron
14. apr 2020

@gemelos to nie 🙂
tá žiadosť to má aj hore pod nadpisom, že "pre SZČO". Pozri na tom odkaze, tam je to rozpísané.
Aj keď som prvý krát čítal, že "právna forma", tak som si pomyslel, že o čom to točia, čo odo mňa chcú 😀 Ale to len preto, že som asi najobyčajnejšia a najjednoduchšia SZČO 🙂 akých je veľa, tak čo vymýšľajú s nejakou právnou formou 😀 a čo ja viem s čím ešte, ale sú aj iní.

anos18
14. apr 2020

@jaron pozor 102 je podnikateľ zapísaný v OR,to dávajú iba tie fyzické osoby zapísané v obchodnom registri,nie v zivnostenskom

anos18
14. apr 2020

@jaron 101 je podnikateľ nezapisany v obchodnom registri,čiže 101 si dávajú ti,ktorí sú zapísaní v živnostenskom registri. Ale to budem zisťovať,či tam treba dať toto číslo alebo stačí napísať FO

jaron
14. apr 2020

@anos18 to som z toho jeleň teda 🙂
ale ja by som to neriešil, nedali k tomu lepší komentár a pritom to je dosť náročné, ako píšeš. Dal by som len "fyzická osoba".

anos18
14. apr 2020

@jaron ja som dávala FO,alebo SZČO,ale teraz fakt neviem,či tam chcú 101 alebo 102, vo vysvetlivkach to nie je a na úrad sa neviem dovolať

jaron
14. apr 2020

@anos18 SZČO podľa mňa asi nie, lebo to by mal byť v tejto žiadosti každý (hore je napísané, že žiadosť pre SZČO).
Asi to pošlem s tým, že FO.

anos18
14. apr 2020

@jaron ale každá SZČO je aj FO,žiadna SZČO nemôže byť právnickou osobou

jaron
14. apr 2020

@anos18 neviem, či ti teraz rozumiem.

Hore je, že
ŽIADOSŤ O POSKYTNUTIE FINANČNÉHO PRÍSPEVKU
pre SZČO
a potom je kolónka:
"Právna forma"
a tam neviem, či dať znova SZČO, to sa mi nezdá.

I keď sú tam aj kolónky ako "Fyzická osoba (FO) názov"
Tak fakt neviem. Či tam dať celé:
Podnikateľ-fyzická osoba-nezapísaný v obchodnom registri

Právnická osoba, to som nepísal, taká možnosť nie je ani v tom odkaze, čo som dal
https://www.podnikajte.sk/financie-na-podnikani...

anos18
14. apr 2020

@jaron mám dilemu,či tam dať FO,alebo SZČO alebo 101. Dnes som volala na úrad práce,ale nedovolala som sa. Na tej linke ministerstva mi nevedela pomôcť

jaron
14. apr 2020

@anos18 kto vie, že keď by v tom aj bola takáto malá chybička, či by to vadilo. Či by sa ozvali a upozornili, alebo to "hodili do koša" a viac sa s tým nezapodievali, snáď nie.

anos18
15. apr 2020

@jaron vraj vracajú veľa žiadostí. Zahodiť nemôžu,ale pošlú na opravu. A keďže som účtovníčka,tak to chcem mať v poriadku,čo si klient pomyslí,že účtovník nevie vypísať žiadosť 😁,no ale keď vysvetlivky sú,aké sú. Na linke ministerstva mi povedala,že oni sú tam na to,aby pomohli zaradiť sa,ktoré opatrenie máš žiadať,či 1,2.... Tak nie som blba,to viem aj sama. Ale keď si to robíš sám pre seba,tak si to pošli,ak niečo bude zle,tak ti to vrátia opraviť. Ale ja sa chcem tomuto vyhnúť z vyššie uvedeného dôvodu. Prípadne počkaj ešte,dnes skúsim volať ešte na ÚP a ak zistím,dám info