Pomoc SZČO pri poklese tržby a OČR

bukvickaaa
9. apr 2020

Ahojte. Viete mi niekto poradiť, prosím?
Ja som momentálne na rodičovskej a manžel je SZČO. Od zatvorenia škôl je manžel na OČR (kvôli korone) s našou najstaršou, do práce nechodí. Za marec mu už teda klesol príjem, rovnako aj v apríli... Má nárok na príspevok od štátu pri poklese tržby aj pokiaľ je stále OČR? Ďakujem.

anos18
16. feb 2022

@jaron ale tým potvrdením nedeklaruješ, že sa starala o dieťa do 3 rokov? Akým spôsobom budeš dokladovať, že sa starala o malé dieťa?

jaron
16. feb 2022

@anos18 možno áno. Malo by to nejakú logiku potom.

"...manželka žije s daňovníkom v domácnosti a spĺňa aspoň jednu z týchto podmienok:
- starala sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti..."

I keď neviem, ako je to s dokazovaním splnenia tejto podmienky. Nestačí napr. doložiť rodný list dieťaťa? Alebo len stačí potvrdenie, že je na rodičovskej dovolenke. To ale, tuším nevylučuje aj, že môže byť zamestnaná, nie?
Toto už nepotrebujem do daňového priznania, len tak nad tým uvažujem, zo zvedavosti.

jaron
16. feb 2022

@anos18 a nie je treba náhodou aj kópiu sobášneho listu?

"3.3 Spôsob preukazovania nároku
V súlade s § 37 ods. 1 písm. a) ZDP nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi:

predložením dokladov preukazujúcich oprávnenosť nároku na uplatnenie NČZD podľa § 11 ods. 3 ZDP vystaveného oprávneným subjektom, t. j. v každom prípade zamestnanec musí predložiť okrem sobášneho listu, resp. iného dokladu preukazujúceho uzavretie manželstva aj ďalší doklad, ktorým preukazuje splnenie ustanovených podmienok v § 11 ods. 4 písm. a) ZDP, napr. rodný list dieťaťa, posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa, rozhodnutie o poberaní peňažného príspevku na opatrovanie..."

anos18
16. feb 2022

@jaron ja dávam sobášny list, ak si ho už raz predložil na daňový úrad, tak už nie je potrebné opakovane, ani rodný list opakované nie je potrebné. A napr.ak manželia nemajú rovnaký trvalý pobyt, tak sa dáva čestné vyhlásenie, že manželia žijú spolu v jednej domácnosti, alebo sa táto informácia píše do daňového priznania do poznámky

jaron
16. feb 2022

@anos18 ďakujem.

rawmamka
24. feb 2022

Ahojte, riešil niekto aktuálne PN kvôli Covidu ? Kontaktovala som obvodnú, tá mi vypísala PN zatiaľ na 5 dní (do konca februára) a poslala mi číslo PN. Čo teraz ďalej ? Mám elektronicky niečo poslať do Sociálnej poisťovne či Zdravotnej poisťovne ? Platby na odvody za február 2022 budú zrejme v inej výške, keďže budem PN, mám si výšku odvodov vypočítať sama alebo mi výšku za február stanovia poisťovne samé ? Vopred ďakujem za každú informáciu, ešte som v takejto situácii nebola.

jaron
24. feb 2022

@rawmamka Mal som PN ešte november/december a stihol som ešte zvýšenú pandemickú nemocenskú. I keď to neviem, či má nejaký vplyv na spôsob vybavovania.

Len telefonicky som sa s lekárom dohodol na PN (mal som pozitívny PCR a príznaky). V ten deň som si vyplnil taký formulár na internete, kde som nahlásil nemocenskú. Už si nespomínam, či to bola SP, alebo niečo univerzálne pre pandemickú PN.
Po skončení PN (10 dní) som šiel k lekárovi pre papiere o PN. Tie som vyplnil, čo bolo treba dopísať, podpísal a poslal na SP (zaniesol osobne a hodil tam do schránky).

Potom o nejaký čas mi na účet prišla PN a zároveň mi vrátili niečo zo SP. Z SP prišlo aj oznámenie o tom a tam bolo, aby som si na základe PN upravil výšku platieb. To už samozrejme nemalo význam, lebo to bolo po PN a zároveň sa mi to nezdá celkom rozumné, aby som to ja vypočítaval a urobil to chybne.

Zo ZP vraj má prísť vrátenie po ročnom vyúčtovaní.

rawmamka
24. feb 2022

@jaron Ďakujem za odpoveď, s lekárkou som komunikovala, poslala tlačivo do SP a mne v SMS správe potvrdila odkedy som na PN + číslo mojej PN. Vyplnila som teda eformulár do SP aj ja https://eformulare.socpoist.sk/sluzby/ziadost-o... a čakala som, že tam bude treba vyplniť to číslo PN od lekárky, ale teda nič také nebolo treba, tak dúfam, že som vyplnila správny eformulár. Na 5.ty deň mám volať lekárke a dohodneme sa na ďalšom postupe (ukončenie PN alebo zotrvanie na PN), zrejme budem musieť ísť v prípade ukončenia PN osobne k lekárke po klasické tlačivá a zaniesť to na pobočku SP - škoda, že aj tu nie je možnosť vybaviť to elektronicky....... A s tými odvodmi - podľa tohto článku by si to človek mal vypočítať sám https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-... a poslať príslušnú/zníženú čiastku do SP a ZP, ale aj ja zrejme radšej pošlem tak ako každý mesiac a vznikne mi preplatok, keďže počas PN sa odvody neplatia. Ale radšej mať v poisťovniach pár eur navyše, ako mať nedoplatok, lebo nedoplatok do 5 eur ževraj tolerujú, ale potom to býva veľký problém pri čomkoľvek, tak načo dráždiť hada bosou nohou. Každopádne ďakujem za ochotu.

jaron
24. feb 2022

@rawmamka No veď práve, s tým znížením odvodov. Je mi to také divné, aby som si to ja vypočítaval, môžem urobiť chybu a aj tak by to potom museli vyrovnávať. Tak či to takto nie je jednoduchšie a istejšie, že som si nechal trvalý príkaz nezmenený. Za mňa by mi ani nemuseli vrátiť preplatok hneď po mesiaci, ako mi vrátili. Stačilo by mi až v ročnom vyúčtovaní, ako to asi bude pri ZP. Ale to už samozrejme asi je nejako určené.

Ak si vyplnila ten formulár, tak snáď by to malo byť v poriadku. Číslo PN - nie som si istý, ale asi som ho tam tiež nedával.
Na začiatku mi lekár povedal tuším, že to pôjde na SP elektronicky, ale potom po skončení sa to zmenilo a musel som zaniesť klasické papiere. Našťastie ja to mám asi 1 km.

rawmamka
25. feb 2022

@jaron Máš pravdu, je to všetko také napoly riešenie, škoda, že nemáme reálne fungujúci elektronický systém, ktorý by bol prehľadný a jednoznačne zrozumiteľný pre každého občana (je jedno, či je SZČO, zamestnanec, zamestnávateľ, rodič na rodičovskej dovolenke, ZŤP, študent,....). Niekedy aj ľutujem, že som sa vôbec na PN dala, ale tak zasa na druhej strane by som nezistila, že to tu takto "funguje". Celkovo so svetom to ide posledné roky riadne dole vodou v každom smere..... a to som ešte prednedávnom bola riadna optimistka.

jaron
25. feb 2022

veru ako píšeš.
Tá PN ale nebola nakoniec taká strašná, myslím to vybavovanie. A síce celková suma nemocenské + vrátenie SP a ZP nie je veľká, aj tak lepšie ako nič. A to som bol ako SZČO po 10 rokoch prvý krát na PN.

rawmamka
25. feb 2022

@jaron Veď hej, aj horšie veci sa dejú....len si myslím, že tá byrokracia na SK je v mnohých oblastiach života na škodu a už počúvam x rokov ako sa ide zaviesť nejaký systém, ktorý to celé zjednoduší, sprehľadní a väčšinou sú to len prázdne reči.

jaron
25. feb 2022

@rawmamka to určite, máš pravdu. Kopec veci by malo byť úplne inak, jednoduchšie.
A tiež chápem aj lekára, keď som videl, že kopec vypisovania s tým tiež má.
Taká predstava, že by mal iba v PC nejaký jednoduchší online formulár pre SP, ZP... , kde by mal vstup iba on na nejaké heslo, každý lekár na svoje. Nahodil by len základné veci o PN, ktoré sú potrebné a hotovo. Žiadne vypisovanie tlačív už a pod.

jaron
16. mar 2022

Ahojte. Pýtam sa len, tak trochu "smiešnosť".
Boli sme povinný umiestniť viditeľne ten plagát Národný projekt Prvá pomoc... Na ňom je dátum 03/2020 - 06/2021. Čiže už dávno (od 7/2021) mohol ísť dole, ak sa nemýlim. A nebol nejaký ďalší zase povinnosť vycapiť? Neviete?

anos18
16. mar 2022

@jaron ahoj,ja neviem. Na stránke ÚP nie je nič?

jaron
16. mar 2022

@anos18 netuším, teda pozeral som trochu, ale nič

jaron
16. mar 2022

@anos18 Ale starý plagát som už dal dnes dole, je tam do 06/2021, čiže už asi meškám 9 mesiacov a o ničom novom neviem.

jaron
22. mar 2022

Ahojte, posledný termín daňového sa blíži. 🙂
Ak sa nemýlim, nejaký veľké zmeny, čo sa týka účtovania príspevku (pomoc pre SZČO), nie sú. Malo by to byť asi ako minulý rok. Alebo viete niekto o nejakej závažnej zmene?

anos18
22. mar 2022

@jaron môžeš dať odklad 😁 neviem o ničom,robím tak,ako minulý rok

jaron
22. mar 2022

@anos18 Ďakujem, ja by som tiež, ako pred rokom. Odklad netreba, čo má prísť, aj tak musí prísť, či skôr, či neskôr. 🙂 Alebo odísť 😀

jaron
27. mar 2022

@anos18 Ahoj, prosím ťa, keď mi vrátili na účet preplatok SP, ja to dávam ako príjem ovplyvňujúci základ dane (ostatný príjem). Zdá sa mi to tak logické, keďže platby SP sú výdaje ovplyvňujúce základ dane, tak aj ich zníženie (vrátenie) musí ovplyvňovať základ dane. Dobre rozmýšľam?

anos18
27. mar 2022

@jaron ja to uctujem ako výdavok mínusom,čiže znižujem výdavky. Predpokladám,že robíš výdavky percentom z príjmov, tak ja by som dala o to menej zaplatených odvodov

anos18
27. mar 2022

@jaron ale pravdupovediac, neviem, či je na toto nejaké usmernenie finančnej správy. Pogooglim, keď budem mať čas

jaron
27. mar 2022

@anos18 fíha, to je už na mňa asi ťažká matematika, že výdavky mínusom. 🙂 Ale keď som to skúsil nahodiť, normálne mi to do systému zobralo. V DP by sa to však prejaviť nemalo (malo by byť rovnaké bez ohľadu akým spôsobom som to v peňažnom denníku zaúčtoval).
Áno, paušálne. Určite o to menej odvodov uvediem, ako píšeš. Ono obidva spôsoby (zaúčtovanie ako výdavok mínusom, alebo ako ostatný príjem plusom) vedú k tomu istému výsledku. O to vrátenie budú celkové výdavky znížené. Ale skúsim to urobiť tým mínusom, to vyzerá dobre, prehľadne.
Ďakujem.

anos18
27. mar 2022

@jaron a okrem toho,aj Prvé pomoci musíš vystornovat výdavky, vieš o tom asi

jaron
27. mar 2022

@anos18 myslíš asi to, ako sa minulý rok robilo. Áno, myslím na to. Že sa o výšku prvej pomoci znižovali výdavky SP a ZP. Akoby som tú prvú pomoc použil na zaplatenie tých výdavkov prednostne. Tuším tak to bolo. Ešte si to ale pre istotu pozriem a pripomeniem.

anos18
27. mar 2022

@jaron áno,presne tak

anos18
27. mar 2022

@jaron tu som našla otázku v Kros skupine, hneď skopirujem aj odpoveď. Otázka:

SZČO uhradil jeden mesiac vyššie odvody do SP ako mal. SP mu tento preplatok vrátila na BÚ. Aký stĺpec PD použiť pri inkase tohto preplatku na bankovom výpise?

anos18
27. mar 2022

@jaron odpoveď: ALFA PODPORA Pridané 7. decembra 2020
v tomto prípade sa posudzuje, za aké obdobie vznikol tento preplatok (či je to ešte za rok 2019, alebo za tento rok 2020) a taktiež, či preplatok vznikol bez právneho dôvodu alebo nie. Pokiaľ sa len pomýlil a omylom uhradil vyššie odvody ako mal (teda uhradil vyššiu sumu bez právneho dôvodu), tak je to preňho výdavok NZD a vrátenie(urobené v rovnakom účtovnom období) zo SP bude taktiež IPNZD. Na konci roka v rámci uzávierkových operácií znížite výdavky v stĺpci Odvody do fondov (Interný doklad/výdavokm stĺpec PD- Odvody do fondov)).

Ak Sociálna poisťovňa sumu poistného zaplateného bez právneho dôvodu vráti až v nasledujúcom účtovnom roku (teda vrátili Vám tento rok ešte preplatok za rok 2019), tento príjem zaúčtujete v peňažnom denníku ako Iný príjem ovplyvňujúci základ dane.
Uvedený postup platí pre daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva. Pri vedení daňovej evidencie alebo paušálnych výdavkov vrátenú sumu odvodov zaúčtujete do stĺpca Odvody do fondov mínusom.

jaron
27. mar 2022

@anos18 Ďakujem. Trochu zložité, ale teda ak som sa pokúsil porozumieť, pre mňa je to vrátenie preplatku z dôvodu PN v tom istom roku. A teda myslím, že sa ma týka tá posledná veta (... odvody mínusom).
Ono mne v podstate stačí pre mňa asi len splniť logiku v DP - výdaje znižujúce základ dane napr. 2000 €, ale vrátili mi 50 €, tak logicky tie výdaje budú iba 1950 €.