Pomoc SZČO pri poklese tržby a OČR

bukvickaaa
9. apr 2020

Ahojte. Viete mi niekto poradiť, prosím?
Ja som momentálne na rodičovskej a manžel je SZČO. Od zatvorenia škôl je manžel na OČR (kvôli korone) s našou najstaršou, do práce nechodí. Za marec mu už teda klesol príjem, rovnako aj v apríli... Má nárok na príspevok od štátu pri poklese tržby aj pokiaľ je stále OČR? Ďakujem.

anos18
27. mar 2022

@jaron áno,tak to bude správne

anos18
27. mar 2022

@jaron moja otázka: prečo nemáš účtovníčku? 😁

jaron
27. mar 2022

@anos18 pretože nie je treba. Aj keď sa ti môže táto odpoveď zdať divná, keď sa pýtam teba a zdarma. A moje zdôvodnenie môže vyznieť trochu teraz nevďačne voči tebe, ale nie je to tak: Mal by som to v DP v podstate dobre, ale ak môžem spýtam sa tu pre istotu na tie detaily, ktoré by aj tak DP nijako neovplyvnili. A ktoré by som zase zistil inde.
Pretože dať si robiť komplet daňové priznanie účtovníčke kvôli jednému vráteniu preplatku zo SP za 10 rokov SZČO naozaj nepokladám za rozumné.
(Čo sa týka rád iných rád, tak je tu taká téma, diskusia.)

Opakujem, že to môže vyznieť nevďačne, čo samozrejme tak voči tebe ani iným tak myslené nie je. Je to jednoducho v súlade s touto a podobnými diskusiami, kde sú ľudia, ktorí sa pýtajú a iní zase dobrovoľne odpovedajú (a niekedy, keď viem, odpovedám aj ja).

lucia1181
27. mar 2022

Ahojte,viete mi prosím poradiť,k akemu dátumu môžem pozastaviť živnosť? Tržby boli malé,plus hladám nový priestor,tak som sa zamestnala na tpp od marca.Posledný príspevok (pokles tržby,opatrenie č.2) som žiadala za február a vyplatený mi bol 10.3.2022. niekde som čítala,že treba mať živnosť ešte 2 mesiace po vyplatený posledneho príspevku a další zase hovoria,že po vyplatení posledného príspevku môžem živnosť hneď pozastaviť. Bola by som veľmi nerada,keby som urobila nejakú chybu a chceli by príspevok naspäť. Ďakujem za radu 🙂

anos18
27. mar 2022

@jaron ja sa ťa nepytam preto,že by som nerada odpovedala,veď keby som nechcela odpovedať, neodpoviem 😁 ja pomôžem rada. Lenže môžu sa udiať zmeny,o ktorých tým,že si to nestudujes,sa ani nedozvies. Napríklad bola zmena už v daňovom za minulý rok pre živnostníkov v Rakúsku. A kto to nepostrehol, spravil si zle DP. Držím sa hesla: Šuster drž sa svojho kopyta. 😁 Ale veď v podstate nič ma do toho nie je,prečo si robíš sám DP 😁 to bola len taká básnická otázka

jaron
27. mar 2022

@anos18 Rozumiem, ale akosi už z praxe mi vychádza, že nejako sa k tomu dôležitému (nejaké tie zmeny) vždy dopátram. Myslím aj mimo diskusie na MK. Zvyčajne to na mňa vyskakuje samé 🙂 napr. v článkoch Denníka N na Facebooku, od známych, ktorí sú SZČO a tiež riešia tie otázky a pod.
Naozaj by bola pre mňa účtovníčka nielen že zbytočný finančný výdavok (pri mojom účtovníctve zrejme nie veľký), ale hlavne dosť nepraktická, zaťažujúca záležitosť. Je mi to takto pohodlnejšie, hoci ti to môže vyznieť divne, že ako, keď sa tu pýtam na niečo. Tiež množstvo mojich otázok tu vychádza často už iba skôr z potreby nejakého uistenia (možno moja povaha). 🙂

Inak ja myslím na vás, účtovníčky, tu v diskusii. Že v podstate dávate zadarmo niečo, z čoho žijete. Ale zároveň - je to slobodná diskusia, kde ľudia hľadajú rady, pýtajú sa, iní odpovedajú. A samozrejme vy účtovníčky sa musíte rozhodnúť slobodne, či radiť, do akej miery áno, dať si svoje hranice. Ale ako píšeš, sama si sa rozhodla a odpovedáš rada.

No a na záver, veľmi ti ďakujem, aj každému, kto sa ochotne a dobrovoľne tu do diskusie s niečím prínosným zapojí.

anos18
27. mar 2022

@jaron naozaj nie je za čo, ja rada poradím,ak viem. Samozrejme, tiež neviem všetko 😁

anos18
27. mar 2022

@lucia1181 ahoj,pozerala som podmienky v Oznámení o možnosti predkladania žiadostí o poskytnutie finančneho príspevku,ale nikde to tam nevidím,že by si musela mať ešte dva mesiace živnosť. Zamestnávatelia,ktorí žiadali príspevok na zamestnancov, musia zamestnávať ešte dva mesiace. Ale pre živnostníkov neviem o ničom. Prípadne si zavolaj na úrad práce a informuj sa.

lucia1181
27. mar 2022

@anos18 ďakujem veľmi pekne. Zabudla som napísať,že na úrad som volala a povedali,že môžem aj hneď pozastaviť. Pan Mihál písal na stránke,že sa môže hneď v nasledujúci deň,ako prišiel z úradu príspevok. Len k tomu mu ľudia písali,že keď tak urobili,tak žiadal úrad celý príspevok naspäť. Na nete som našla podmienky,ale to je za mesiac marec. A to som ja už nežiadala o príspevok,nakoľko som sa zamestnala. Pridám to sem,ten posledný bod to je. Fakt teraz neviem čo robiť...

anos18
27. mar 2022

@lucia1181 a tieto info si kde našla?

lucia1181
27. mar 2022

@anos18 u krajniaka na facebooku,ale je to aj normálne na stránke tuto.

matabb73
27. mar 2022

@jaron ja to mám v excelovej tabuľke a mám rozdelené stĺpce na príjmy ovplyvňujúce zaklad dane, tak isto výdavky, príjmy neovplyvňujúce zaklad dane, tak isto výdavky. Za mesiace, za ktoré som dostala príspevok, odvody do poisťovní dávam do výdaje neovplyvňujúce základ dane. Keby som mala v tom období aj PN a prišiel by mi preplatok, tiež by som to dala ako príjem neovplyvňujúci zaklad dane. Dúfam, že to píšem zrozumiteľne.

jaron
27. mar 2022

@matabb73 Ja mám taký jednoduchý starý softvér, kde si všetko nahadzujem, aj pohľadávky a záväzky. Potom mi pekne urobí aj peňažný denník napr., kde mám aj tie stĺpce rozdelené.
Inak teraz budem mať rozdiel oproti predošlému, budem mať príspevky väčšie ako výdavky ZP a SP. Takže v DP budem mať zníženie základu dane z dôvodu SP a ZP nula (všetky ZP a SP boli akože uhradené z pomoci).

anos18
27. mar 2022

@matabb73 ak píšeš o preplatku na odvode, to nemôže byť príjem neovplyvňujúci základ dane. Samotná PN je príjem neovplyvňujúci ZD

anos18
27. mar 2022

@lucia1181 a nemôže sa to týkať len príspevkov od marca? Lebo v tom Oznámení,čo je na stránke Pomáhame ľuďom, tam to v podmienkach nie je. Ale v zmysle toho oznámenia,čo je zverejnené teraz, sa predkladajú žiadosti o príspevok za január a február. Ktovie,možno,keď to budú aktualizovať,tak to tam dajú do podmienok. Čiže možno to bude platiť až od marca. Lenže aktualizovať to budú až ku koncu marca.

matabb73
27. mar 2022

@anos18 je to preplatok za mesiac keď poberal príspevok. Vtedy odvody sú výdavky neovplyvňujúce základ dane. Príklad: Mal zaplatiť do zdravotnej 100 Eur, lebo bol cast mesiaca PN. Zaplatil ale plnú sadzbu 180 Eur. Poisťovňa mu preto vráti 80 Eur. Ak si nedáva do výdavkov 180 Eur, lebo poberal príspevok, nemal by si dávať ani 80 Eur do príjmov. Keby rovno zaplatil len 100 Eur, lebo časť mesiaca bol PN, poisťovňa by mu nič nevracala. Vrátila mu len preto, lebo zaplatil viac ako mal. Keby v tom mesiaci príspevok nepoberal, 180 Eur na odvodoch by mal ako výdavok a 80 by musel mať ako prijem, lebo oprávnený výdavok by bol len 100 Eur. Viem, že PN nejde do príjmov. Tu píšem o odvodoch.

anos18
27. mar 2022

@matabb73 aha,rozumiem. Tak potom áno

lucia1181
27. mar 2022

@anos18 nikto netuší asi ako to bude. Myslíš teda,že by som mohla k 31.3 tú živnosť pozastaviť? Nemal by byť problém? Alebo až k 1.4.? Aj moja ekonomka tvrdí,že môžem asi hneď,ale na 100% si istá nie je.

anos18
27. mar 2022

@lucia1181 ja by som dala na tvojom mieste písomný dotaz a poslala na mail: covid19@praca.gov.sk. Tam im presne popíš, o príspevok za ktorý mesiac sa jedná a uvidíš,čo ti odpovedia. A ak ti napíšu,že môžeš prerušiť živnosť, tak to budeš mať písomne. Ja som takto riešila tiež nejaké dotazy, aby som to mala aspoň v maili písomne

anos18
27. mar 2022

@lucia1181 a keď ti odpovedia,že môžeš prerušiť,tak by som prerušila od 1.4.

jaron
27. mar 2022

Takže DP dnes hotovo a odoslané.
Teraz už len čakať, kedy si pre mňa prídu. 😀 Ale nie, verím, že je všetko v poriadku.

lucia1181
27. mar 2022

@anos18 dakujem ešte raz,pošlem im teda radšej mail 🙂

anos18
27. mar 2022

@jaron tak si šikovný 😊 ja som si dala na moje pre istotu odklad, neviem,či stíham. Šuster chodí bosý 😁

chichua
27. mar 2022

@lucia1181 ahoj, ako szčo v čase podania výkazu musíš mať živosť otvorenú. To si splnila. Už možeš zrušiť živnosť. 1.pomoc sa poskytuje už len za január a február. Potom už 1.pomoc končí.

jaron
27. mar 2022

@anos18 no som šikovný, keď mám takú dobrú poradkyňu, ako ty. 🙂

Ja to mám ale dosť jednoduché v podstate. Viac mi trvala príprava podkladov, že som si až teraz nahadzoval všetky pohyby do denníka (toho softvéru) za celý rok. Ideálne je robiť si to priebežne, neznášam, keď si to tak nechám. A potom mi trvá samotná kontrola, opatrnosť viac, ako to nahodenie do systému online, to ide ľahko.

anos18
27. mar 2022

@jaron a aké pohyby si nahadzuješ? Aj úplne všetky výdavky?

jaron
27. mar 2022

@anos18 ja si robím pre vlastnú potrebu komplet všetko, čiže aj napr. poplatok banke 0,44 €, osobná spotreba atď. Akýkoľvek pohyb na účte. Tiež pohľadávky a záväzky, tie sú tuším povinné aj pri paušálnych výdajoch. Mám potom prehľad, dobre sa mi kontrolujú údaje do DP a pod. Vždy si aj vytlačím denník za celý rok.

anos18
27. mar 2022

@jaron pri paušálnych musíš evidovať v príjmy v časovom slede v členení na zdaniteľné a nezdaniteľné, zásoby a pohľadávky. Záväzky nie. Je to v par.6 ODS.10 zákona o dani z príjmov

jaron
27. mar 2022

@anos18 áno, ja už si nepamätám detaily, len viem, že nemusím všetko, čo robím, ale nevadí, robím. Samozrejme evidovať príjmy aj pri paušálnych výdajoch, to má logiku, lebo tie sa zdaňujú. Akurát tuším nie je konkretizované, ako evidovať, či tak nejako sa mi to marí. Že napr. si nemusí robiť človek peňažný denník ako ja, ale aj stačí nejaká voľnejšia forma. Ale to už fakt si nepamätám, len sa mi zdá.
Zásoby neevidujem, tie nemám, formálne ich nepoužívam, či ako sa správne vyjadriť.

anos18
28. mar 2022

@jaron asi máš takú činnosť, pri ktorej nič neskladuješ, ani materiál,ani tovar. Ani ja nemám zásoby. A nie je povinné viesť peňažný denník,zákon neukladá formu ako má evidencia vyzerať,môže byť aj excelovska tabuľka. V každom prípade, keď máš evidenciu nad rámec, tak to je v poriadku