Pozemok pred kúpou

9. júl 2020

Ahojte, viete mi prosím poradiť?
Je možné zistiť na úrade ešte pred kúpou pozemku či je v intraviláne, či nejde cez pozemok plyn, či tam je prístupová cesta, skrátka všetko čo potrebujeme zistiť aj bez dokladu o kúpe?
Nechceme sa obabrať, radšej by sme si to všetko predtým zistili. Prípadne môžeme požiadať predajcu o tento doklad?

malebiele
9. júl 2020

tieto udaje by vam mali poskytnut aj na obecnom urade, kam spada dany pozemok a samozrejme od kupujuceho mozte ziadat, aby do zmluvy dal vsetky tieto veci... napr. my ked sme kupovali pozemok, tak sme si dali do zmluvy, ze predajca prehlasuje, ze nejde o zaplavovu oblast, nakolko par km dalej uz zaplavova oblast bola, tak aby sme to mali riadne v zmluve

malebiele
9. júl 2020

a odpoved teda je ze ano mali by poskytnut aj bez dokladu o kupe, staci ak poviete cislo listu vlastnictva.. ak by mali problem s tym, ze nie ste vlastnikmi pozemku, tak poviete ze mate zaujem o kupu daneho pozemku, preto chcete vediet tieto info

draik
9. júl 2020

Najspodstatnejšia pre vás je územnoplánovacia informácia na daný pozemok od stavebného úradu. Ostatné si ošetrite v zmluve.

h2
9. júl 2020

Či je pozemok v intraviláne, je uvedené na liste vlastníctva. Umiestnenie pozemku, je tam buď 1 - intravilán, alebo 2 - extravilán.

petrowna
9. júl 2020

Stačí zájsť na stavebný úrad pod ktorý patrí pozemok a tam povedia všetko potrebné k danému pozemku ...Ja som tak bola na SU tiež pred kúpou pozemku a na základe informácií čo mi podali na SU sme od kúpiť cuvli...

jaass
9. júl 2020

To si môžeš zistiť aj sama na nete všetko 🙂

draik
9. júl 2020

@jaass
Celkom by ma zaujímalo, ako zistí napríklad uložené siete na danom pozemku, keďže nemusia byť všetky zapísané ako vecné bremeno.

petrowna
9. júl 2020

@draik treba ma elektrárne ,vodárne,plynárne zaslať žiadosť či na danom pozemku sú uložené ich siete...je to bezplatná informácia,odpovedať by mali do 30dni...

draik
9. júl 2020

@petrowna
Mne to písať nemusíte, reagoval som na niečo iné.

milanm_
9. júl 2020

Vela si viete zistit svojpomocne.
https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster?...
+ rozhovor zo starým susedom je na nezaplatenie..

danieladeley
9. júl 2020

@petrowna toto teda nie je bezplatna info, robila som to tri mesiace dozadu a kazdy jedwn si uctoval plus-minus 20-30 eur za info o sietach

danieladeley
9. júl 2020

a este autorke prispevku, je super vediet siete dopredu, ale ak vam o tom nepoda info sucasny majitel, neviem ci sa k tomu dostanete...k skoro vsetkym ziadostam o siete sme totiz museli dokladovat list vlastnictva...jedine, ze si to potom osetrite v zmluve ak by ste narazili na nieco co vam nevyhovuje

autor
9. júl 2020

Ďakujem veľmi pekne za odpovede. To som ani nevedela čo všetko sa dá zistiť.
@milanm_ cez túto mapku sme si pozreli rozmer aj všetko také, ale nie je tam zaznačené či je tadiaľ prechod sietí. A susedia tam ešte nie sú, to je pozemok 14 metrov od posledného domu. Je to orná pôda, potrebujeme zistiť či je možné z toho urobiť stavebný pozemok 🙂

autor
9. júl 2020

@malebiele no tiež si chcem dať spravovať zmluvu u právnika aby som bola chránená, ale aj tak sa chcem vopred uistiť či je tam možné stavať

marca12
9. júl 2020

Ci je v intravilane si vies pozriet aj na liste vlastnictva. V riadku,kde je parc.c je umiestnenie pozemku 1 alebo 2. 1 znamena,ze je v intravilane. Ostatne zistis na stavebnom urade

marca12
9. júl 2020

Ano da sa vynat pozemok na zastavanu plochu

h2
9. júl 2020

@marca12 Dá sa vyňať z ornej pôdy, za predpokladu, že je podľa územného plánu tá lokalita určená na výstavbu.

autor
11. júl 2020

Tak sme zistili, že pozemok je v extraviláne. Teda nemali by ísť ani žiadne siete cez pozemok.
Teraz sa musím ísť informovať na úrad skrz tú územnoplánovaciu informáciu aby som vedela či je reálne tam stavať? Ak áno, tak zmeniť z extravilánu na intravilán a potom z ornej na stavebný pozemok?
@h2
@marca12
@danieladeley
@draik

draik
11. júl 2020

Podstatné je, či územný plán umožňuje stavať a ak áno, tak čo+kde sú prípojky k inžinierskym sieťam. Nie je až tak podstatné, či ide o extravilán, ale to zároveň neznamená, že siete tam viesť nemôžu. Stavebným pozemkom je každý pozemok, na ktorý je vydané stavebné povolenie. Vy budete musieť vynímať pred stavbou buď celý pozemok z ornej pôdy alebo len tú časť, kde chcete stavať.

h2
11. júl 2020

To, že je pozemok v extraviláne, neznamená automaticky, že cez neho nevedú siete. Zmeniť z extravilánu na intravilán nie je možné, teda, nerobí sa to len tak, na želanie vlastníka pozemku. Ale v tom nie je problém, stavať sa dá aj v extraviláne, robí sa to úplne bežne. Smerodajný je územný plán, či je možné tam stavať. Ak áno, potom, v prípade, že sa jedná o poľnohospodársku pôdu, je treba vyňať časť pozemku pod budúcou stavbou z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.

danieladeley
11. júl 2020

ako tu uz pisali zienky predomnou, to ze je pozemok v extravilane automaticky neznamena, ze nejdu siete. my sme tiez extravilan a ide nam plyn aj telekom, co nam vyrazne skomplikovalo vsetko, kedze potom je cast pozemku v ochrannej alebo bezpecnostnej zone. tiez sme mali ornu podu, vdaka velmi dobremu geodetovi, ktory nam velmi dobre poradil, sme prekvalifikovali pozemok na C- parcelu, kedze na ornej pode sa neda nic, dokonca ani oplotit pozemok. dalej sa tusim da vynat poda pod domom ako stavebna, ale to uz presne neviem. tiez poznam pripad, ked uz mali projekt na dom a zrazu im neviem aky urad zamietol, ze to nemoze byt dom, max. chata bez trvaleho bydliska... tiez radim informovat sa o moznosti pripojok, lebo to je neskutocna palka.

petrowna
11. júl 2020

@danieladeley prečo max chata bez trvalého bydliska? Však aj keď bývaš v chate vieš tam mať trvalé bydlisko....

danieladeley
11. júl 2020

@petrowna neviem presne detailne co a ako, viem ale, ze nebyvaju, lebo im urady nechceli uznat stavbu ako rodinny dom, do podrobnosti ale nevidim.

h2
11. júl 2020

@petrowna
@danieladeley
Ak si chce niekto postaviť rodinný dom v lokalite, ktorá je v územnom pláne určená ako napr. záhradkárska osada, tak tam nepovolia rodinný dom. Len záhradnú chatu. Ale stretla som sa aj s takým prípadom, že si ľudia postavili takúto "chatu" na trvalé bývanie. Len musí mať menšiu zastavanú plochu (neviem presne, koľko m2). Riešili to potom druhým podlažím. Ale stavba oficiálne nemôže byť "rodinný dom", ale musí byť "záhradná chata", alebo "rekreačný dom". Aby sa zo záhradkárskej osady nestala zástavba rodinných domov.

petrowna
12. júl 2020

@h2 však áno,to chápem ako to ľudia robia...a viem že potom keď si takto postavia rekreačnú chatu tak v nej môžu mať trvalý pobyt...